facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 27 kwi, 2016
- brak komentarzy
DRUGIE FORUM PRZYJACIÓŁ DRZEW. Dzień drugi, 23 kwietnia 2016 roku. Część 1.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po pierwszym, imponującym dniu Drugiego Forum Przyjaciół Drzew, pełnym emocji oraz wrażeń, nadszedł sobotni poranek, a gdy wybiła godzina 8:00, pomału zaczęli się schodzić uczestnicy Forum na drugi dzień tego wspaniałego wydarzenia. Oficjalnie rozpoczął się on od godziny 9:00 wystąpieniem Pana Piotra Tyszko-Chmielowca, który w kwadrans, rzeczowo podsumował poprzedni dzień i ponownie rozpalił w ludziach entuzjazm dla pozytywnych działań na rzecz naszych kochanych drzew. 😉

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W godzinach 9:15 – 10:30 zaplanowano część nazwaną INSPIRUJĄCE PRZYKŁADY, czyli mikrowykłady dotyczące pozytywnych działań dla drzew. Na ten moduł zaplanowano 5 wystąpień, wśród których, znalazł się też mikrowykład tego gościa, który pisze do Was te słowa. ;)) Moje wystąpienie figurowało z numerem piątym, dzięki czemu mogłem obejrzeć i wysłuchać cztery poprzedzające mnie referaty, które dały mi tzw. pozytywnego kopa do działania. W drugim dniu był z nami ponownie gość specjalny – profesor Francis Halle, co bardzo nas ucieszyło. Przed godziną 9-tą, wypiłem przy stoliku kawę z kilkoma, poznanymi dzień wcześniej osobami. Żarliwie dyskutowaliśmy o filmie „Był sobie las”. Oglądając go dzień wcześniej, momentami zastanawiałem się, czy tylko ja jestem tak „leśnięty”, że wpadłem w mega zachwyt podczas jego oglądania. Okazało się, że wszyscy mieli podobne wrażenia i odczucia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Okazało się również, że pierwszy mikrowykład, który przedstawiony został przez bardzo miłe i pozytywne małżeństwo, tj. Marzenę i Krzysztofa Wystrachów, ponownie przeniesie uczestników Forum w czeluści i nieokiełznaną głębię piękna drzew amazońskiej dżungli. Marzena z Krzyśkiem od kilku lat wspinają się na ogromne, tropikalne drzewa, podpatrują przyrodę, instalują kamery i dostarczają w ten sposób bardzo wartościowy materiał edukacyjny o tych niezwykłych i unikatowych na skalę światową lasach. Prowadzą wspaniały blog WYSTRASZENI.PL. Nie zapytałem ich o tą nazwę, ale przypuszczam, że wzięła się ona od ich nazwiska „Wystrachowie”. Pomimo takiej nazwy bloga (Wystraszeni.pl), bez wątpienia, należy mieć wielką odwagę, aby wdrapywać się na olbrzymie drzewa w towarzystwie wszelkich, amazońskich stworzeń i owadów ssąco-kąsająco-kłujących. 😉
Z Marzeną i Krzyśkiem miałem też przyjemność porozmawiać nieco później. Ludzie otwarci, spontaniczni, emanujący pasją i pozytywnym zakręceniem. Jak ja lubię poznawać takie osobowości.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na swojej prezentacji, pokazali nam kilka przepięknych fotek i opowiedzieli wiele bardzo ciekawych i inspirujących historii. Pozwoliłem sobie w tym miejscu, zrobić „kopiuj-wklej” kilku zdań z ich bloga: „Podróżujemy razem właściwie odkąd się znamy, bo w naszą pierwszą podróż po Rumunii i Ukrainie wyruszyliśmy po miesiącu od naszego pierwszego spotkania. Później sporo podróżowaliśmy po Europie, głównie wędrując po górach we Włoszech, Francji i Austrii czy jeżdżąc autostopem po Norwegii. W 2012 roku kupiliśmy bilety do Brazylii w jedną stronę i przed ponad rok zwiedzaliśmy Amerykę Południową. Co roku do niej wracamy, głównie do Boliwii. Podróżujemy również osobno – Krzysiek głównie po Polsce z powodu pracy ;), Marzena jeździła zanim jeszcze się poznaliśmy, a ostatnio samotnie przemierzyła Turcję. Blog zaistniał w naszym życiu stosunkowo niedawno, więc nie wszystko jest tu opisane, ale sukcesywnie staramy się dołączać także starsze opowieści”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dalej czytamy: „Miejsce na realizowanie i pracę nad tym co robić uwielbiam. A uwielbiam proces tworzenia. Kiedy robię zdjęcia, piszę, gotuję totalnie się w tym zatracam. Chcę by blog, był odzwierciedleniem tego świata i pasji, nie tylko podróżniczych. Bo ileż można trzymać to wszystko pod kluczem w szufladzie. Tylko wystawienie się na opinie, wspomoże rozwój i będzie napędzać do nauki. To więc będzie mój kącik, w którym zwolnię blokady i będę pisać i tworzyć co mi się żywnie podoba :)” – Marzeno, Krzysztofie! Gratuluję i trzymam kciuki za dalsze, pełne wrażeń i pomysłów eskapady! Ja także przez wiele lat „dusiłem” swoją pasję w szufladzie! 16 października 2015 roku „wypełzłem” z niej, jak stara, amazońska, 11-sto metrowa anakonda do ludzi i nie żałuję! Dzielmy się swoją pasją z innymi, choćby była ona totalnie kosmiczna i odjechana! ;))

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wystąpienie numer dwa to temat Pani Alexandry Korolev „Udział społeczny w ochronie kalingradzkich alej”. Nie tylko Polacy walczą o te wyjątkowe miejsca. Świadomość unikatowości tych żywych i bezcennych zabytków przyrodniczych wzrasta. Jednak trzeba trzymać rękę na pulsie, bo są jeszcze setki, czy nawet tysiące osób, które widzą to inaczej. Niestety.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przy tym wystąpieniu, od razu przyszła mi do głowy kluczowa działalność dr inż. Piotra Tyszko-Chmielowca „Drogi dla Natury”. Tutaj jeszcze raz podkreślę, że ekolodzy to nie „eko-terroryści”, jak często niesłusznie pokazują ich media, a ludzie, patrzący na przyrodę dzisiaj, jutro i pojutrze, a nie tylko teraz, jak robią to ci, którzy chcą wycinać aleje ze starym drzewostanem. Pamiętajcie, że piszę to jako niczym nieskrępowany bloger, któremu nikt nie kazał tego pisać. To moje spostrzeżenia. Jeżeli ktoś chce bliżej poznać czym są aleje drzew, polecam stronę „Drogi dla Natury” i obejrzenie filmu „Sekretne życie drzew” Artura i Saturniny Homanów, którego premiera miała miejsce w niedzielę 24 kwietnia. Bardzo dobrym źródłem informacji na temat alei drzew jest także strona Sadyba Mazury.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wykład numer trzy został omówiony przez dwie sympatyczne Panie – Joannę Kowalczyk i Małgorzatę Pachecką z Komorowa. Przedmiotem ich działalności jest ochrona przepięknych alei drzew wzdłuż Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Wykład miał tytuł ”Ratuj drzewa przy WKD”. To akcja społeczna 30-stu stowarzyszeń z miejscowości na trasie WKD.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Warszawska Kolej Dojazdowa (w skrócie WKD) to spółka, która powstała w 2000 roku. Zarządza ona wydzielonym systemem kolei miejskiej i wykonuje przewozy pasażerskie na linii kolei normalnotorowej na odcinku Warszawa Śródmieście WKD – Podkowa Leśna Główna – Grodzisk Mazowiecki Radońska (linia 47) z odgałęzieniem Podkowa Leśna Główna – Milanówek Grudów (linia 48). Jest to najstarszy działający obecnie w Polsce tego typu system transportu publicznego. Przedsiębiorstwo powstało w 1922 jako Elektryczne Koleje Dojazdowe (EKD), w 1951 zostało przekształcone w przedsiębiorstwo państwowe o obecnej nazwie, a w latach 2000–2008 funkcjonowało jako PKP Warszawska Kolej Dojazdowa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wzdłuż WKD rośnie wiele tysięcy wyjątkowych i często sędziwych drzew. Ponieważ od 2008 roku przepisy stanowią, że w odległości 15 metrów od torowisk nie powinno być żadnych drzew, przymierzono się do zmasowanej i bezlitosnej wycinki cennego drzewostanu. Na szczęście są ludzie, którzy widząc, jak nieodwracalne zmiany szykują się w krajobrazie WKD, powołali szlachetną inicjatywę, o której można przeczytać na stronie www.kolejnadrzewa.pl.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Efektem ich pracy jest odroczenie wyroku śmierci dla drzew do marca 2018 roku. Czasu jest coraz mniej. Ludzie chcą doprowadzić do zmiany głupich przepisów i do uratowania drzew. O inicjatywie jest coraz głośniej. I bardzo dobrze. Każdy może od siebie, dołożyć cegiełkę dla drzew w postaci podpisu pod petycją. Zachęcam do tego gorąco! Wejdźcie na www.kolejnadrzewa.pl. Inicjatywa ta jest też na facebooku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na przedostatniej prezentacji, poruszona została kwestia ochrony drzewostanu w Zalesiu Górnym. Zajmuje się tym m.in. Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego. Jest to organizacja pozarządowa działająca od 1927 roku w Zalesiu Dolnym koło Warszawy na rzecz zachowania dziedzictwa przyrodniczego, urbanistycznego, architektonicznego, kulturalnego i społecznego mieszkańców.
W dniu 15 marca 2016 roku w ramach projektu „Sieć przyjaciół drzew – inicjatywy obywatelskie dla przyrody” realizowanego przez wyżej wymienione Towarzystwo wspólnie z Fundacją EkoRozwoju FER z Wrocławia zostały zorganizowane warsztaty „Przy drzewach”. Okazało się m.in., że w starych drzewostanach zalesiańskich, obecna jest chroniona pachnica dębowa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

DSC_3592

W końcu przyszedł czas na moje wystąpienie na temat zgłaszania sędziwych drzew do ochrony pomnikowej. Zainspirowany wspaniałą książką „Drzewa Polski. Najgrubsze, Najstarsze, Najsłynniejsze”, pokazałem w czym tkwi wielki potencjał dla działań ochronnych naszych najbardziej sędziwych okazów dendrologicznych. Z ponad 100-tu tysięcy sędziwych drzew rosnących w Polsce, spełniających kryteria ochrony pomnikowej, pomnikami jest zaledwie około 1/3 tych imponujących okazów.

DSC_3590

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Procedura wnoszenia o ochronę pomnikową drzew jest nieco ślamazarna i dosyć biurokratyczna, ale nie jest nie do przejścia. W tym roku, planuję złożenie pierwszych wniosków o ochronę kilku wyjątkowych drzew. O moich działaniach, będę pisać na blogu. Mój wykład został pozytywnie przyjęty – i – co bardzo mnie ucieszyło, okazało się, że kilka osób ma podobne plany. Sędziwe drzewa nie objęte ochroną pomnikową możemy podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią te okazy, które rosną w bardzo rzadko odwiedzanych/uczęszczanych miejscach, z dala od ludzkich zabudowań. Rosnąc na uboczu z dala od ludzkich osiedli są mniej narażone na wycięcie. Druga grupa drzew to taka, która jest z ludźmi w bliskim sąsiedztwie i w każdej chwili mogą zostać usunięte. Priorytetem do moich działań są te drzewa, nad którymi „wisi” groźba jakiejś inwestycji, przebudowy infrastruktury itp.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Następnym, dużym punktem programu była sesja dyskusyjna metodą world cafe „Jak wspólnie działać dla drzew” – wymiana doświadczeń, poszukiwanie pomysłów. Klasyczna „burza mózgów”. Sesja składała się z ośmiu punktów – czy, ujmując inaczej – ośmiu bloków tematycznych:
1) Jak możemy współpracować ze sobą? Co możemy sobie dać?
2) Jak wzmacniać współpracę pomiędzy instytucjami odpowiedzialnymi za drzewa a partnerami społecznymi?
3) Jak angażować społeczności lokalne w ochronę drzew?
4) Jak skutecznie edukować dla drzew?
5) Jakie bariery prawne należy usunąć by skutecznie chronić drzewa?
6) Jak tworzyć nowe przestrzenie do nasadzeń?
7) Jak chronić drzewa w procesach inwestycyjnych?
8) Jak właściwie pielęgnować drzewa?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uczestnicy Forum zostali podzielenie na osiem grup. W każdej grupie wybrano moderatora, który zapisywał pomysły ludzi na wielkich kartkach. Co 10 minut, uczestnicy zamieniali się miejscami. Każdy blok tematyczny omawiany był w trzech obszarach: „wyzwania, rekomendacje, dobre praktyki”. Dyskusje i dzielenie się wszelkimi informacjami/pomysłami były bardzo entuzjastyczne. Po przejściu „burzy mózgów”, kartki, a właściwie wielkie płachty, powieszono na ścianach, a każdy moderator, podsumował dany blok tematyczny i pomysły ludzi w każdym z trzech obszarów. Wywiązała się też ciekawa dyskusja. ;))

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prezes Zarządu Fundacji Krzysztof Smolnicki i Pani Dorota – małżonka Pana Piotra Tyszko-Chmielowca, gorąco dopingowali uczestników i udzielali się w dyskusji. ;)) Powstało wiele spontanicznych i ciekawych pomysłów, które – być może – przyniosą pierwsze efekty w najbliższym czasie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po przerwie, przyszła pora na sesję nr V, czyli warsztaty tematyczne. Omówię je jednak w odrębnym wpisie, gdzie podsumuję całe Forum ponieważ dzwony w kościołach biją na alarm: „Paweł za dużo piszesz! Uśpisz Czytelników!” ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.