facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 sty, 2016
- brak komentarzy
Jak zabezpieczyć się przed zatruciem tlenkiem węgla?

atmomag2

Przebywając w ciepłym domu lub mieszkaniu, nie musimy obawiać się mrozu i niskich temperatur. Jednak należy pamiętać o podstępnym tlenku węgla, który “atakuje” bez ostrzeżenia, swym bezbarwnym i bezwonnym “jadem”. Tym razem garść porad o zabezpieczeniu przed zatruciem tlenkiem węgla.

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest silnie trującym gazem. Nie ma zapachu ani koloru. Jest też nieco lżejszy od powietrza, więc łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Kontrole dokonywane każdego dnia przez kominiarzy wykazują, że Polacy bardzo często nie wiedzą, jak dbać o swoje bezpieczeństwo, bagatelizują możliwe zagrożenia albo też w ogóle nie zdają sobie z nich sprawy. Kratki wentylacyjne zatykają starymi gazetami, szczelnie zamykają okna, choć mają w łazience urządzenie grzewcze pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia, w którym jest zamontowane. Dbając o to, by z mieszkania nie uciekało ciepło, utrudniają prawidłową wentylację. Tymczasem może to stanowić zagrożenie nie tylko dla ich zdrowia, lecz także życia.

Regularne sprawdzanie przewodów kominowych

Jednym z podstawowych warunków bezpiecznego użytkowania urządzenia grzewczego odprowadzającego spaliny lub dym do przewodu kominowego jest odpowiednio skonstruowana instalacja kominowa. Budując dom, należy zadbać o to, by przewody kominowe były wykonane zgodnie z dokumentacją techniczną sporządzoną z uwzględnieniem obowiązujących przepisów i norm. Wszelkie próby ich ominięcia, na przykład w celu ułatwienia sobie pracy, skrócenia czasu budowy albo obniżenia jej kosztów, to prosta droga do awarii, a w najgorszym razie – śmiertelnego wypadku.

Nie wystarczy prawidłowe wykonanie. Przed rozpoczęciem eksploatacji instalacja musi jeszcze zostać odebrana przez mistrza kominiarskiego. – W czasie odbioru przewodów kominowych kontroli poddaje się ich drożność, poprawność i kierunek prowadzenia, wielkość przekroju, szczelność, wyposażanie otworów wycierowych i rewizyjnych oraz wlotów i wylotów przewodów. Sprawdza się także jakość ciągu. W przewodach murowanych kontrolowane są grubość przegród, wiązanie cegieł, kształt i wymiar zewnętrznych murów, wypełnienie spoin oraz stan powierzchni przewodów – tłumaczy mistrz kominiarski Paweł Waszek, rzecznik prasowy Beskidzkiego Cechu Kominiarzy. Wszystkie te czynności wynikają bezpośrednio z przepisów. Najważniejszymi są zapisy ustawy Prawo budowlane oraz rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z późniejszymi zmianami, uzupełnione dodatkowymi normami.

9 działań, które chronią przed czadem

  1. Podczas budowy domu zadbaj o odpowiedni komin i urządzenie grzewcze – sprawdź atesty i certyfikaty, wybieraj tylko spośród systemów dopuszczonych do użytku na polskim rynku.
  2. Powierz profesjonalistom montaż i opiekę nad instalacją grzewczą. W sprawach, od których może zależeć życie i zdrowie domowników, korzystaj z wiedzy, doświadczenia i umiejętności fachowców.
  3. Dbaj o urządzenia grzewcze i drożność komina – zlecaj regularny serwis kotła i okresowe kontrole oraz czyszczenie kominów.
  4. Zapewnij prawidłową wentylację – nie zaklejaj kratek wentylacyjnych, zainstaluj nawiewniki, gdy ich nie ma, lub przynajmniej rozszczelniaj okna, regularnie wietrz pomieszczenia.
  5. Zamontuj czujnik czadu.
  6. Nie dogrzewaj pomieszczeń urządzeniami, które nie są do tego przeznaczone, na przykład kuchenką gazową.
  7. Uchylaj okno podczas korzystania z otwartego źródła ognia (kominka, kuchenki gazowej).
  8.  Nie zostawiaj w garażu samochodu z pracującym silnikiem.
  9. Nie bagatelizuj możliwych objawów zatrucia tlenkiem węgla – ból głowy, mdłości, senność, zaróżowiona skóra mogą sygnalizować zatrucie c zadem. W razie wątpliwości natychmiast otwórz okna i wezwij pomoc.

Więcej, możecie przeczytać tutaj:  https://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-gazowe/jak-zabezpieczyc-sie-przed-zatruciem-tlenkiem-wegla,26_12010.html

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.