facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 04 sie, 2016
- brak komentarzy
Ostrzeżenia przed skrajnym piątkiem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tegoroczny sezon letni obfituje w dużą ilość burz i niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Oczywiście są miejsca, gdzie sezon burzowy zapisze się jako aktywny, ale możemy też wyodrębnić regiony, które są bardzo omijane przez burze. Z jednej strony to dobrze ponieważ regiony te nie muszą liczyć strat po nawałnicach. Z drugiej strony – jeżeli nad jakimś obszarem przez dłuższy czas nie pada, a opady pochodzą wyłącznie z burz, problemem może być posucha. Na szczęście ten rok jest znacznie mniej sprzyjający suszy niż ubiegły. Są wręcz tereny, które “pływają” z nadmiaru opadów, a rolnicy szacują straty z uwagi na niemożność wjechania ciężkim sprzętem bo grunt jest przemoknięty, a zboże za mokre. Tak jest np. w północnej części kraju. Na szczegółową analizę sezonu burzowego przyjdzie jeszcze czas. Oficjalnie trwać on będzie do końca sierpnia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Od kilku dni w prognozach pogody pojawiają się ostrzeżenia przed silnym i niebezpiecznym incydentem burzowym w piątek, czyli tuż przed weekendem. Skąd owe ostrzeżenia się biorą? Otóż jutro nad naszym krajem i to na stosunkowo niewielkim obszarze dojdzie do powstania gigantycznego kontrastu termicznego, co będzie wyśmienitym podłożem dla rozwoju grubych, masywnych i wypiętrzonych chmur burzowych. Nad zachodnią część kraju wkroczy front chłodny podczas gdy większy obszar Polski będzie pod wpływem bardzo ciepłej, zwrotnikowej, morskiej masy powietrza, która już dzisiaj śmiało objęła dużą część kraju. Wspomniany wyżej front chłodny będzie oddzielał te dwie masy powietrza, czyli gorącą zwrotnikową zalegającą na znacznym obszarze kraju (słupki rtęci wskażą miejscami 33-34 stopni w cieniu), od dużo zimniejszej polarnomorskiej na krańcach zachodnich (gdzie temperatury dobiją maksymalnie do 15-17 stopni). To swoista mieszanka wybuchowa do generowania nawałnic.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na chwilę obecną najgwałtowniejsze zjawiska prognozowane są w ciągu dnia na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, Kujawach, Pomorzu Środkowym i Gdańskim, Warmii, częściowo Podlasiu, Mazowszu, w centrum, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce, Górnym Śląsku i Opolszczyźnie. Można spodziewać się rozwoju dobrze zorganizowanych burz w postaci klastrów i superkomórek, z wbudowaną linią szkwału. Niektóre prognozy mówią także o możliwości powstania tornada (trąby powietrznej). Burzom będą towarzyszyć przede wszystkim silne, nawalne opady deszczu do 40 mm (punktowo jeszcze więcej), grad – w przypadku superkomórek do 3-4 cm średnicy oraz bardzo mocne uderzenia wiatru, często związane ze zjawiskiem downburst do 100 km/h.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Warto poczekać jeszcze na prognozę konwekcyjną Polskich Łowców Burz (lowcyburz.pl), któa pojawi się najpóźniej wczesnym wieczorem i w której oficjalnie zostaną przedstawione ostrzeżenia dla poszczególnych regionów kraju. Jutrzejszy dzień z pewnością będzie należeć do tych, w których powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.