facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 11 gru, 2015
- brak komentarzy
Quo vadis STYCZNIU?

CIMG7431

Od dzisiaj, przez następne dni, postaram się w skrócie, przybliżyć tendencje opadowe, poszczególnych miesięcy w roku na przestrzeni ostatnich 15 lat w Polsce. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że Polska znajduje się w klimacie umiarkowanym i doświadcza bardzo zmiennych zjawisk atmosferycznych. Te same miesiące, potrafią się diametralnie różnić w poszczególnych latach. Raz są w normie, czasami jest za zimno, innym razem za ciepło. To samo jest z opadami – są w normie, albo poniżej lub powyżej. Tendencje w zmianach sum opadów w ostatnich latach, dla poszczególnych miesięcy, są coraz bardziej widoczne. Niektórzy, formułują bardzo odważne tezy o coraz wyraźniej zaznaczającej się w Polsce, porze mokrej i suchej. Jak przedstawia się na przestrzeni ostatnich lat styczeń pod kątem opadów?

Styczeń, pomimo, że na tle średnich wieloletnich, okazywał się miesiącem suchym (jednym z najbardziej suchych w roku), to na przestrzeni ostatnich 15 lat, aż 14 styczni, okazało się wilgotnych, czyli z opadami powyżej normy wieloletniej. Nieco bardziej suchy, był styczeń w 2011 roku (głównie Mazowsze, Lubelszczyzna, Podkarpacie). Oczywiście w powyższych zdaniach, biorę pod uwagę, ogólną tendencję dla danego miesiąca w skali całego kraju. Lokalnie, warunki hydrologiczne, odbiegały od niej.

Prognozy pogody na styczeń 2016 roku, również wskazują na podtrzymanie tendencji mokrego stycznia.

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.