facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 21 cze, 2016
- brak komentarzy
Temperatura i opady w maju 2016 roku.

(1) 2016_05_MeanTemp_Actual(2) 2016_05_MeanTemp_Anomaly

Maj 2016 roku był bardzo zmiennym miesiącem. Przeszliśmy przez “szok” termiczny od przymrozków do pierwszego w tum roku upału, czyli temperatury 30. stopni w cieniu. Wyjątkowo ciepło, maj, zapisał się na Pomorzu, gdzie było najcieplej od 23 lat. Najważniejszym parametrem była jednak nie temperatura, a opady. A właściwie ich brak. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Jeżeli chodzi o pozostałe regiony – maj także zapisał się ciepło – przeważnie najcieplej od 14 lat. Średnia temperatura powietrza w skali ogólnokrajowej nie przekroczyła 1,5 stopnia powyżej normy wieloletniej. Na południowym wschodzie kraju temperatura oscylowała w temperaturowej normie, a im dalej na północny zachód, tym bardziej odbiegała od normy na plus.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Pierwsze przekroczenie temperatury 30. stopni nastąpiło pod koniec miesiąca. Na większości obszaru Polski było w pobliżu 28-29 stopni, a na Kujawach, temperatura przekroczyła 30,4 stopnia C. W maju mieliśmy dwie fale ochłodzenia. Na szczęście w tym roku zimni ogrodnicy nie byli bardzo zimni i nie zdewastowali upraw. Minimalna temperatura, jaką zanotowano oficjalnie przy gruncie wyniosła -2 stopnie C.

(7) 2016_05_Precipit_Actual(8) 2016_05_Precipit_Anomaly

Maj okazał się suchym miesiącem. Niedostatek opadów odnotowano prawie w całym kraju, szczególnie w regionach zachodnich. Przeważnie spadła tylko połowa miesięcznej normy deszczu. Wyjątkami były regiony, gdzie wielokrotnie przechodziły burze. W Starachowicach w woj. świętokrzyskim w ciągu 2 godzin spadło prawie 100 mm deszczu. Mimo, że maj był tam suchy, wystarczyła krótka ulewa, aby norma miesięczna opadów została z nawiązką przekroczona.

Podsumowując: Majowe oblicze pogody było kapryśne, ze sporymi wahaniami temperatur i brakiem wystarczających opadów, których było przeważnie jak na lekarstwo. 

Mapki z opadami i temperaturami: IMGW

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.