facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 22 lut, 2016
- one comment
Ziemia jest wyjątkowa we Wszechświecie.

FS0221

Astrofizycy z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji przeprowadzili badania, których wyniki wskazują na wyjątkowość naszej planecie we Wszechświecie. Badanie obala słynną „Zasadę Kopernika” i sugeruje, że Ziemia jest jedyną planetą zamieszkaną w całym wszechświecie – donosi RIA Novosti.

6125a0bc9f018c4b952bdfe4d3164339

Ogółem we wszechświecie istnieje około 700 trylionów (bilion mln), tzw. planet ziemskich, czyli takich obiektów, składających się głównie z substancji stałej – krzemianowych skał i metali. Zgodnie z zasadą Kopernika (jako zasady przeciętności), Ziemia nie jest wyjątkowa, ponieważ prawa natury są uniwersalne i istnieje niezerowe prawdopodobieństwo kształtowania planety o podobnych warunkach i życia biologicznego. Zasada kopernikańska miała wielu krytyków, a teraz nauka otrzymała nowe dane, obalające tę zasadę.

andrekuipersspacephoto2-620x412

Zespół profesora Erika Zackrissona stworzył dokładny model komputerowy planet skalistych we wszechświecie. Jako warunki początkowe, naukowcy posłużyli się modelem młodego wszechświata, gdy planety dopiero powstawały. Następnie model symulował zmiany we Wszechświecie pod wpływem praw fizyki. Jako wyjściowe uzyskano dane na temat aktualnego stanu wszystkich planet skalistych, które, jak wiemy, nie jest możliwe, by poznać doświadczalnie. Okazało się, że warunki podobne do tych z ziemi, nie mogą występować w dowolnej przestrzeni. Życie na Ziemi zawdzięczamy jej pozycji w Drodze Mlecznej. Wyniki symulacji zostały opublikowane w Scientific American.

Autorzy zauważają, że model ten ma wady, na przykład nauka nie jest dokładnie poznana, niewiele wiadomo też o szybkości, z jaką tworzą się planety o niskiej zawartości metali ciężkich. Jednak te nieprawidłowości, zdaniem naukowców, mogą mieć istotny wpływ na wyniki symulacji.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Tomek Nawrot //22 lut 2016

    W każdej dziedzinie nauki są naukowcy mający swoje, odmienne koncepcje. Kwestia tego, ilu innych naukowców ją podziela. Ja jestem za tym, że planet takich, jak Ziemia i podobnych, jest mnóstwo. Mam tu na myśli również to, że są zamieszkane. Wysokiej jakości przekazy mówią o tym, że planet z istotami nam podobnymi lub mniej podobnymi jest bardzo dużo.