Miesiąc: styczeń 2023

Silniejszy wiatr, opady mieszane, lokalne burze i duża zmienność w zachmurzeniu. Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.01.2023r. – 05.02.2023r.

Silniejszy wiatr, opady mieszane, lokalne burze i duża zmienność w zachmurzeniu. Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.01.2023r. – 05.02.2023r. Wysokie ciśnienie, bardzo mały przepływ powietrza, a więc słaby wiatr (miejscami nawet bezwietrznie), temperatury “około-zerowe” i gruba warstwa zachmurzenia. Tak…

Badepark Bad Muskau.

Badepark Bad Muskau. W poprzednich artykułach pokazałem i opisałem wybrane najpotężniejsze dęby Parku Mużakowskiego oraz niezwykłe okazy dendroflory, które możemy podziwiać po niemieckiej stronie Bad Muskau, w pobliżu zamku i stawu zamkowego. W tym wpisie przenoszę się na południe od…

Ogród Różany (Ostdeutscher Rosengarten) w Forst.

Ogród Różany (Ostdeutscher Rosengarten) w Forst. Zgodnie z zapowiedzią w ostatnim artykule o wybranych drzewach w niemieckiej części Parku Mużakowskiego, pozostaję u naszych zachodnich sąsiadów i przenoszę się do miasteczka Forst, które treehunterzy odwiedzili w czerwcu 2022 roku. Forst leży…

Pozostałe, wybrane drzewa w Parku Mużakowskim cz. 2/2.

Pozostałe, wybrane drzewa w Parku Mużakowskim cz. 2/2. (1) CYPRYŚNIK BŁOTNY 582 CM (Sumpfzypresse 1 im Park Bad Muskau) Drugą część o wybranych okazach dendroflory w Parku Mużakowskim w niemieckiej części, rozpoczynam od prezentacji cypryśnika błotnego, który rośnie na południe…

Pochmurna i monotonna aura w pierwszej połowie tygodnia. Później trochę opadów i większa zmienność. Prognoza pogody i optycznie w niebo 23.01.2023r. – 29.01.2023r.

Pochmurna i monotonna aura w pierwszej połowie tygodnia. Później trochę opadów i większa zmienność. Prognoza pogody i optycznie w niebo 23.01.2023r. – 29.01.2023r. Tematem pogodowym numer jeden mijającego tygodnia są obfite opady śniegu (miejscami bardzo obfite) nad niektórymi terenami Polski…

Pozostałe, wybrane drzewa w Parku Mużakowskim cz. 1/2.

Pozostałe, wybrane drzewa w Parku Mużakowskim cz. 1/2. Krótki cykl o starożytnych dębach Mużakowa zakończył się, ale w tym i następnym wpisie, pozostanę jeszcze w przestrzeniach krajobrazowych Parku Mużakowskiego i skupię się na wybranych okazach dendroflory, które rosną w niemieckiej…

Podsumowanie roku hydrologicznego 2021-2022.

Podsumowanie roku hydrologicznego 2021-2022. Wśród kilku podsumowań, które publikuję na blogu po zakończeniu danego roku, postanowiłem załączyć jeszcze podsumowanie roku hydrologicznego. Rok hydrologiczny to umowny okres, rozpoczynający się 1 listopada i trwający do 31 października, który służy za podstawę do…

Starożytne dęby Mużakowa – wybrane okazy cz. 5/5. Po niemieckiej stronie.

Starożytne dęby Mużakowa – wybrane okazy cz. 5/5. Po niemieckiej stronie. W piątym i na razie ostatnim artykule o starożytnych dębach Mużakowa przechodzę przez most na Nysie Łużyckiej i idę ścieżką w pobliżu rzeki którą nazwano Petzoldweg, od nazwiska niemieckiego…

Temperatura, opady i usłonecznienie w grudniu 2022 roku.

Temperatura, opady i usłonecznienie w grudniu 2022 roku. Nowy Rok rozpędza się na dobre, ale jeszcze nie wszystko zostało podsumowane, jeśli chodzi o rok poprzedni. W tym wpisie skupię się na pogodowym podsumowaniu grudnia, w przygotowaniu mam podsumowanie meteo całego…

Starożytne dęby Mużakowa – wybrane okazy cz. 4/5. Dąb Thora (Thoreiche).

Starożytne dęby Mużakowa – wybrane okazy cz. 4/5. Dąb Thora (Thoreiche). W czwartym artykule o starożytnych dębach Mużakowa skupię się na jednym z najsłynniejszych okazów, co do którego nie ma wątpliwości, jeżeli chodzi o lokalizację i nazewnictwo. To potężny “dąb…