Ogród Dendrologiczny w Glinnej im. Prof. Jerzego Tumiłowicza.
Ogród Dendrologiczny w Glinnej im. Prof. Jerzego Tumiłowicza. Glinna to wieś położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo. Dla miłośników przyrody, miejscowość kojarzy się przede wszystkim z Ogrodem Dendrologicznym im. Prof. Jerzego Tumiłowicza. Ogród jest czynny…
Pomnikowy dąb szypułkowy “Jerzy” w Mąkoszycach.
Pomnikowy dąb szypułkowy “Jerzy” w Mąkoszycach. Mąkoszyce to duża wieś (1000 mieszkańców) położona w województwie opolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Lubsza. Podzielona jest na dwie części – stara część typowo rolnicza i nowe osiedle bloków. W Mąkoszycach jest kościół,…
Wielki Głaz (Großer Stein) w Altentreptow (Meklemburgia-Pomorze Przednie).
Wielki Głaz (Großer Stein) w Altentreptow (Meklemburgia-Pomorze Przednie). Patrząc na powyższe zdjęcie alei kasztanowcowo-lipowej, można by założyć, że będzie to kolejny wpis o ciekawych drzewach. Tylko tytuł sugeruje co innego. Po zwiedzeniu Ivenack, tree hunterzy udali się do Altetreptow –…
Szybkie ocieplenie i duża zmienność w pogodzie (deszczowe fronty oraz wyże). Pod koniec tygodnia chłodniej i wyżowo, chociaż w wielu miejscach mglisto z niskimi chmurami stratus. Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.11.2024r. – 01.12.2024r.
Szybkie ocieplenie i duża zmienność w pogodzie (deszczowe fronty oraz wyże). Pod koniec tygodnia chłodniej i wyżowo, chociaż w wielu miejscach mglisto z niskimi chmurami stratus. Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.11.2024r. – 01.12.2024r. Kończy się listopadowy epizod zimowy,…
Ścieżka wśród koron drzew w Parku Ivenack.
Ścieżka wśród koron drzew w Parku Ivenack. Ostatni wpis dotyczący Parku w Ivenack dotyczy ścieżki wśród koron drzew, której zwieńczeniem jest wysoka na 40 metrów wieża z platformą widokową. Zanim do niej dojdziemy, należy pokonać ponad 600-metrową ścieżkę, wijącą się…
Spacer po parku w Ivenack.
Spacer po parku w Ivenack. Po zaprezentowaniu najsłynniejszych dębów w Parku Ivenack (Meklemburgia-Niemcy), zapraszam na spacer po samym Parku. Rozpoczynam go od miejsca, które znajduje się w pobliżu wejścia do założenia. Na horyzoncie widać rozległe pola i piękne rozłożyste dęby….
Wywiad z Mateuszem Słykiem – Redaktorem Naczelnym Grzyboteki.
Wywiad z Mateuszem Słykiem – Redaktorem Naczelnym Grzyboteki. W sierpniu 2023 roku podałem na blogu informację o zerowym wydaniu Grzyboteki – magazynu miłośników grzybów ( Grzyboteka nr 0. Debiut wyjątkowego magazynu. ). Ten numer jest bezpłatny i dostępny w pliku PDF…
Większa dynamika w pogodzie, silniejszy wiatr i opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem i śniegu oraz krupy śnieżnej. Możliwe lokalne burze. W drugiej połowie tygodnia ochłodzenie, w niektórych regionach z zimowym epizodem. Prognoza pogody i optycznie w niebo 18.11.2024r. – 24.11.2024r.
Większa dynamika w pogodzie, silniejszy wiatr i opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem i śniegu oraz krupy śnieżnej. Możliwe lokalne burze. W drugiej połowie tygodnia ochłodzenie, w niektórych regionach z zimowym epizodem. Prognoza pogody i optycznie w niebo 18.11.2024r. –…
Wiekowe dęby w Ivenack cz. 3/3. Dęby nr 4 i 5.
Wiekowe dęby w Ivenack cz. 3/3. Dęby nr 4 i 5. ♦ Dąb nr 4 – Pferdekopfeiche ♦ Dalszy ciąg artykułów o słynnych dębowych olbrzymach z Ivenack. Trzeci wpis zaczynam od dębu nazwanego “Pferdekopfeiche”, który – według informacji zamieszonych na…
Wiekowe dęby w Ivenack cz. 2/3. Dęby nr 2 i 3.
Wiekowe dęby w Ivenack cz. 2/3. Dęby nr 2 i 3. ♦ Dąb nr 2 ♦ Ten wpis to kontynuacja opisu słynnych dębowych olbrzymów w Parku Ivenack. Po wejściu na jego teren, bardzo szybko dochodzimy do dwóch okazów, które rosną…