Bardzo ciepły/gorący początek tygodnia z silnymi podmuchami wiatru. Następnie front z opadami, ochłodzenie i pogodowa przeplatanka. Weekend pod znakiem rozbudowującego się wyżu. Prognoza pogody i optycznie w niebo 02.10.2023r. – 08.10.2023r.
Bardzo ciepły/gorący początek tygodnia z silnymi podmuchami wiatru. Następnie front z opadami, ochłodzenie i pogodowa przeplatanka. Weekend pod znakiem rozbudowującego się wyżu.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 02.10.2023r. – 08.10.2023r.
Za nami wyjątkowy pod każdym względem wrzesień. Cieplejszy od tegorocznego czerwca (!), bardzo pogodny i w wielu miejscach skrajnie suchy (utrapienie dla grzybiarzy). Na jego podsumowanie przyjdzie czas za kilkanaście dni, kiedy spłyną wszystkie dane. Tymczasem ukazał się przedostatni w tym roku Klimatyczny Bilans Wodny.
(1) TRZYNASTY KBW 2023
“W trzynastym okresie raportowania tj. od 21 lipca do 20 września 2023 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -26 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 11 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 VII-10 IX).”
“Deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Największy deficyt notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Kujawach, w Północnej części Polesia Lubelskiego, na Wysoczyźnie Żelechowskiej oraz na krańcach północnowschodniej Polski od -120 do -159 mm. Na pozostałym terytorium Polski niedobór wody wynosił od 0 do -119 mm.
W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w trzynastym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terenie kraju.”
“W pierwszym i drugim raporcie notowano stosunkowo niskie wartości ewapotraspiracji wynoszące 2,5 mm/dzień. Natomiast w trzecim raporcie ewapotranspiracja wzrosła do 3,1 mm/dzień, w czwartym do 3,5 mm/dzień, w piątym do 3,7 mm/dzień, w szóstym do 4,0 a w siódmym do 4,2 mm/dzień co powodowało, że niedobory wody były coraz większe. W ósmym raporcie wartość ewapotraspiracji była już niższa i wynosiła 4,0, w dziewiątym 3,6, w dziesiątym 3,7 mm/dzień, w jedenastym 3,5 mm/dzień, w dwunastym 3,6 mm/dzień a w trzynastym 3,0 mm/dzień, wynikiem czego było zmniejszenie deficytu wody zwłaszcza w Polsce południowo-wschodniej oraz w północno-zachodniej. Największy deficyt wody w tym okresie sześciodekadowym dla roślin uprawnych notowano na Kujawach oraz we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, w północnej części Polesia Lubelskiego, na Wysoczyźnie Żelechowskiej oraz na krańcach północno-wschodnich Polski, który wynosił od -120 do -159 mm.”
♦ Źródło i więcej na ten temat: https://susza.iung.pulawy.pl/
(2) TEMPERATURY
Od dwóch tygodni pogodowy scenariusz wyglądał następująco. Narastająca fala ciepła w tygodniu i ochłodzenie na weekend.
Od początku mijającego tygodnia, szybko zaczęło się ocieplać i zrobiło się gorąco, do +28 stopni C.
Koniec września, a na termometrach lato. Słupki rtęci podchodziły pod +29 stopni C.
Dopiero ostatni dzień września przyniósł temperatury bliższe obecnej porze roku.
Imponująco wyglądały również średnie dobowe temperatury, charakterystyczne bardziej dla miesięcy letnich.
Nawet przy sobotnim ochłodzeniu, średnie temperatury i tak były dość wysokie.
(3) OPADY
W mijającym tygodniu, większe sumy opadów deszczu zanotowano tylko w regionach południowych i południowo-wschodnich.
Na przeważającym obszarze kraju, dominowała słoneczna i bardzo sucha aura.
Front, który przeszedł z piątku na sobotę, przeważnie objawił się wyłącznie wzrostem zachmurzenia i zmianą kierunku wiatru. Sumy opadów były symboliczne, spowodowały tylko skropienie powierzchni gruntu.
I ponownie więcej popadało tylko na ścisłych krańcach Polski południowej. W przyszłym tygodniu większe sumy opadów deszczu, prognozowane są tylko dla północnych regionów kraju.
♦ Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,
♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/
Poniedziałek, 2 października 2023
Na początku nowego tygodnia, Polska stopniowo zacznie dostawać się pod wpływ wyżu z centrum nad zachodnimi Bałkanami, jednak przez nasz kraj będzie przemieszczał się z zachodu na wschód ciepły front atmosferyczny, który przyniesie wzrost zachmurzenia na północy i wschodzie. Za frontem napłyną cieplejsze masy powietrza z południowego-zachodu.
W dzień w północnej części Polski w godzinach przedpołudniowych, przede wszystkim na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, a w drugiej części dnia głównie na Pomorzu Gdańskim oraz Warmii i Mazurach mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Chmurzyć się będzie również na Kujawach, w centrum, na Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich i na Podkarpaciu, ale nie zabraknie tam również przejaśnień i rozpogodzeń. Po południu najwięcej będzie ich w woj. lubuskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim oraz na przeważającym obszarze Wielkopolski.
Na termometrach odnotuje się od 17-18 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu oraz północy i wschodzie Mazowsza, 19-21 stopni C będzie na Kujawach, pozostałym obszarze Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i wschodzie Małopolski, 22-24 stopnie C wskażą słupki rtęci na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie, w zachodnich regionach Ziemi Łódzkiej, na Górnym Śląsku i zachodzie Małopolski do około 25-26 stopni C na Dolnym Śląsku oraz Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.
Wtorek, 3 października 2023
We wtorek w ciągu dnia pogodę w Polsce będzie kształtował wyż znad Bałkanów, ale pod koniec dnia na zachodzie, swój wpływ zacznie zaznaczać zatoka niżowa i związany z nią chłodny front atmosferyczny. Przed frontem z południowego-zachodu napłyną bardzo ciepłe masy powietrza, co przełoży się na wyjątkowo wysokie wartości temperatury jak na początek października.
Dzień ma być dość pogodny, z zachmurzeniem małym na południu, umiarkowanym w głębi kraju i wzrastającym do dużego na Pomorzu, Warmii, Mazurach oraz Podlasiu. Temperatura maksymalna wyniesie od 18-19 stopni C w Bieszczadach, 22-23 stopnie C odnotuje się w głębi Podkarpacia, 24-25 stopni C będzie na Pomorzu, Lubelszczyźnie i wschodzie Mazowsza, 26-27 stopni C w głębi kraju, do maksymalnie 28 stopni C na Dolnym Śląsku.
Przy zbiegu korzystnych warunków, lokalnie na południowym zachodzie Polski może być jeszcze cieplej i kto wie, czy nie padnie nowy październikowy rekord ciepła, który ustanowiła w 1966 r. stacja w Trzebiechowie w woj. lubuskim. Wówczas zanotowała +28,9 stopnia C. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, w regionach podgórskich i na wybrzeżu silny i porywisty, w porywach do 80-90 km/h, a wysoko w górach aż 115-130 km/h, południowo-zachodni i południowy.
Środa, 4 października 2023
W nocy z wtorku na środę chłodny front będzie przemieszczał się w głąb Polski. Przyniesie opady deszczu, na zachodzie i północy mogą występować również burze oraz silne porywy wiatru do 70-80 km/h, na wybrzeżu nawet 90 km/h. W środę od południa, Polska zacznie dostawać się pod wpływ kolejnego wyżu, dlatego pojawi się sporo przejaśnień i rozpogodzeń, natomiast przelotne opady deszczu w ciągu dnia, mogą występować jeszcze w regionach północnych.
Za frontem z północnego-zachodu napłyną chłodniejsze masy powietrza. Na termometrach prognozuje się od 14-15 stopni C na Pomorzu Gdańskim, 16-17 stopni C będzie na przeważającym obszarze kraju, do 18-19 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Temperatura odczuwalna będzie niższa z uwagi na silniejsze podmuchy północno-zachodniego wiatru, którego porywy osiągną 55-65 km/h, a na wybrzeżu nawet 75 km/h.
Czwartek, 5 października 2023
W czwartek Polska ponownie dostanie się pod wpływ układu niskiego ciśnienia znad Skandynawii. W ciągu dnia z północnego-zachodu na południowy-wschód będzie przemieszczał się front z opadami deszczu – zarówno ciągłymi (wzdłuż frontu), jak i przelotnymi (za frontem). Najdłużej słoneczna i pogodna aura pogoda utrzyma się na południu i częściowo na wschodzie.
Temperatura już dużo niższa, lokalnie na Pomorzu odnotuje się maksymalnie 13-14 stopni C, 17-19 stopni C będzie w głębi kraju i około 20 stopni C w dzielnicach południowych. O poranku na południu oraz w centrum temperatury spadną do 5-7 stopni C, a w regionach podgórskich do 3-4 stopni C. Przy gruncie przed wschodem Słońca temperatura może obniżyć się do 0 stopni C. Wiatr nadal umiarkowany, chwilami dość silny i porywisty, południowo-zachodni i zachodni.
Piątek, 6 października 2023
W piątek czeka nas pogodowa przeplatanka chwil słonecznych i bardziej pochmurnych. Opadów będzie mało i będą miały głównie charakter przelotny. Będzie dość chłodno, ponieważ na termometrach prognozuje się od 13-14 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, północy Mazowsza i na Podlasiu do 15-17 stopni C w głębi Polski i 18-19 stopni C na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku. Wiatr północno-zachodni, umiarkowany.
Weekend, 7-8 października 2023
Prognozy pogody na weekend wskazują, że w kierunku Polski zacznie rozrastać się od południa kolejny potężny wyż, który wraz z niżami z rejonu Północnego Atlantyku oraz Skandynawii, zaczną sprowadzać nad nasz kraj bardzo ciepłe i suche masy powietrza z południa kontynentu.
Temperatura zacznie powoli rosnąć. W sobotę prognozuje się 17-18 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach oraz Podlasiu, 19-20 stopni C w głębi kraju do 21-22 stopni C w pozostałych regionach. Natomiast w niedzielę ma zrobić się jeszcze cieplej – na zachodzie nawet do 23-25 stopni C. Do tego przeważać będzie słoneczna pogoda, jedynie w sobotę na północy i zachodzie może się jeszcze chmurzyć i miejscami słabo popadać.
OPTYCZNIE W NIEBO 02.10.2023r. – 08.10.2023r.
02.10.2023r. – godz. 03:37 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 3°09;
02.10.2023r. – godz. 17:57 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 2°46;
06.10.2023r. – godz. 15:47 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;
08.10.2023r. – maksimum meteorów z roju Drakonidów (ZHR: zmienne).