facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 11 cze, 2023
- brak komentarzy
Chłodniej i nieco więcej opadów, ale głównie na południu, częściowo na zachodzie i w centrum. Prognoza pogody i optycznie w niebo 12.06.2023r. – 18.06.2023r.

Chłodniej i nieco więcej opadów, ale głównie na południu, częściowo na zachodzie i w centrum.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 12.06.2023r. – 18.06.2023r.

Mijający tydzień w pogodzie to podział na coraz bardziej postępującą suszę w Polsce północnej, częściowo środkowej i zachodniej oraz bardziej deszczowo-burzową część południową, gdzie miejscami doszło do podtopień i zalań, a więc szkód spowodowanych przez gwałtowne opady w krótkim czasie. Poprawiają one sytuację hydrologiczną tylko na krótko i punktowo. Nawet Wrocław załapał się na dwie burze, miejscami z gradem, silną ulewą, wiatrem i efektownymi grzmotami.

(1) DRUGI KBW 2023

Kilka dni temu pojawił się drugi Klimatyczny Bilans Wodny 2023. Jak możemy przeczytać w komentarzu agrometeorologa: “W drugim okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2023 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -70 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 41 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 III-20 V).

Największe niedobory wody notowano na terenach: Pobrzeża Południowobałtyckiego, Żuław, na północy Pojezierza Mazurskiego, zachodniej części Kujaw od -150 do -169 mm. Duży deficyt wody notowano również na obszarze Pojezierza Pomorskiego, Wielkopolskiego (część wschodnia), również na pozostałym obszarze Mazurskiego, Niziny Południowowielkopolskiej od -120 do -149 mm. Nieco mniejszy deficyt wody od -90 do -119 mm występował na terenie leżącym na południe od w/w obszarów. Natomiast na południu kraju niedobory były mniejsze od 0 do -89 mm.

W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w drugim okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.

Susza rolnicza występowała na terenie województw:

 • Pomorskiego,

 • Zachodniopomorskiego,

 • Kujawsko-pomorskiego,

 • Warmińsko-mazurskiego,

 • Wielkopolskiego,

 • Łódzkiego,

 • Mazowieckiego,

 • Podlaskiego,

 • Dolnośląskiego.

 Źródło i więcej na ten temat: https://susza.iung.pulawy.pl/

(2) ZAGROŻENIE POŻAROWE

Podział na bardziej wilgotne południe i przesuszoną północ widać również na mapie zagrożenia pożarowego w lasach. Niestety, wciąż mamy ogromne, a w wielu miejscach ekstremalne zagrożenie pożarowe. Według mapy Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) w niedzielę o godzinie 13:00 na obszarze całej północnej Polski wydano trzeci najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, w pasie dzielnic południowych wahało się między średnim i małym, a tylko w południowo-wschodniej ćwiartce nie notowano zagrożenia pożarowego.

(3) TEMPERATURY

Rozkład temperatur maksymalnych nie pozostawia wątpliwości, że na dobre rozpoczęło się lato. W mijającym tygodniu temperatury wzrastały, miejscami dobijając do progu upału, który u nas wynosi +30 stopni C.

Jednak najwyższe wartości notowano głównie w Polsce północnej, a więc tej, która znajdowała się pod wpływem silnego wyżu. Na południu wzrost temperatury ograniczały zachmurzenie i opady.

Stolicą ciepła okazały się Poznań i Piła, gdzie temperatury maksymalne były najwyższe. Obecnie są to również bardzo wysuszone tereny.

Co ciekawe, znacznie chłodniej było nad samym morzem za sprawą bryzy, chociaż i tak było tam bardzo przyjemnie, co miałem okazję osobiście sprawdzić.

(4) OPADY

W poprzedniej tygodniowej prognozie pogody, modele wskazywały na możliwość wystąpienia większych sum opadów we wtorek na terenie Dolnego Śląska. Owszem, opady wystąpiły, ale ich sumy były znacznie mniejsze od tych prognozowanych. Jedynie na terenach górskich opady były większe.

Następne dni przyniosły rozwój zjawisk burzowych w południowej części kraju. Miały one charakter lokalny, jednak tam gdzie wystąpiły, notowano ulewy, miejscami połączone z opadami gradu.

Kulminacja opadów pochodzenia konwekcyjnego i burzowego miała miejsce 8. i 9. czerwca. Szczypta opadów pojawiła się również nieco dalej na północ, ale na bardzo ograniczonym obszarze.

Trochę burz wykluło się również w sobotę, niedziela przyniosła już zanik tych zjawisk, ponieważ ponownie umocnił się układ wyżowy.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 12 czerwca 2023

Na początku nowego tygodnia pogodę w Polsce nadal będzie kształtował masywny i rozległy wyż, który obejmie swym zasięgiem całą Europą Północną, ponieważ będzie rozciągał się od Północnego Atlantyku aż po Rosję. Dlatego na terenie większości kraju zapowiada się kolejny pogodny i suchy dzień, na Warmii i Mazurach, Kujawach, Pomorzu, w centrum, Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie będzie przeważać bezchmurne niebo, tylko lokalnie może pojawić się symboliczne zachmurzenie.

W ciągu dnia, zwłaszcza w godzinach popołudniowych na wschodzie Polski oraz w Małopolsce zaczną się wypiętrzać chmury kłębiaste, które późnym popołudniem na wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu mogą przynieść przelotne i niewielkie opady deszczu. Z północnego-wschodu nadal będą napływać masy powietrza polarno-kontynentalnego, dlatego temperatura nie będzie zbyt wysoka jak na sporą operację słoneczną.

Po rześkim poranku odnotuje się od 15-16 stopni C na wybrzeżu oraz Roztoczu oraz 17-19 stopni C na Podlasiu, wschodzie i południu Mazowsza, Lubelszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu, 20-22 stopnie C będzie w centrum i zachodzie Mazowsza, Warmii, Mazurach, Pomorzu, Kujawach, w centrum, na Górnym Śląsku, Opolszczyźnie i wschodzie Wielkopolski do 23-24 stopni C na zachodzie. Najcieplej będzie na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i północnym zachodzie Dolnego Śląska. Wiatr umiarkowany, chwilami, zwłaszcza na wybrzeżu silniejszy, północno-wschodni.

Wtorek, 13 czerwca 2023

We wtorek nad Polską znajdzie się tzw. niż górny, chociaż wyż również będzie obecny. Ze wspomnianym niżem będzie związana strefa opadów, przemieszczająca się stopniowo ze wschodu na zachód. W pierwszej części dnia deszczowo będzie przede wszystkim w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu, w centrum, częściowo na Warmii i Mazurach oraz Pomorzu Gdańskim, a po południu będzie padać na Kujawach, częściowo we wschodniej i środkowej części Pojezierza Pomorskiego, w Wielkopolsce, centrum,

na południu Mazowsza, ponownie na Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, Małopolsce i na Podkarpaciu. Jednak opady nie będą zbyt intensywne, przeważnie nie przekroczą 5-7 mm. Opadów nie prognozuje się na północnym wschodzie, Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej oraz Śląsku. Tam będzie dużo przejaśnień, na które można liczyć również w regionach z opadami. We wtorek odczujemy spadek temperatury.

W najbardziej pochmurnych i deszczowych regionach, czyli na południu i w centrum, prognozuje się maksymalnie 14-16 stopni C; na krańcach zachodnich, Pomorzu, a także Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy i wschodzie Mazowsza, gdzie będzie najwięcej Słońca i bez opadów na poziomie 18-20 stopni C. Podobne wartości odnotuje się na Warmii i Mazurach po przejściu opadów. Wiatr umiarkowany, z kierunków północno-wschodnich.

Środa, 14 czerwca 2023

W środę niż górny nadal będzie znajdował się na pograniczu Górnego Śląska i Małopolski, dlatego na południu Polski już od samego rana prognozuje się opady deszczu, miejscami intensywnie. W ciągu dnia w dzielnicach północnych, Wielkopolsce oraz na Ziemi Lubuskiej będzie przeważnie pogodnie i sucho, z zachmurzeniem umiarkowanym, dopiero po południu mogą wystąpić tam przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie większe i tu prognozuje się opady deszczu, zarówno o charakterze ciągłym, jak i przelotnym, a miejscami także burze.

Jeżeli chodzi o temperatury to lokalnie w Małopolsce i na Podkarpaciu pod deszczowymi chmurami słupek rtęci nie przekroczy 15 stopni C. Cieplej na poziomie 18-20 stopni C będzie na wybrzeżu, Śląsku i północnym wschodzie, do 21-23 stopni C w głębi Pomorza, na Kujawach, w centrum, Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. Wiatr na ogół umiarkowany, na wybrzeżu oraz w czasie burz nieco silniejszy, północno-wschodni.

Czwartek, 15 czerwca 2023

W czwartek po pogodnym poranku w środowisku podwyższonej energii chwiejności termodynamicznej, przede wszystkim w województwach Polski północnej i wschodniej oraz częściowo zachodniej zaczną wypiętrzać i rozwijać się chmury kłębiaste, które przyniosą przelotne opady deszczu oraz burze. Na Pomorzu, krańcach zachodnich oraz na Śląsku i w Małopolsce powinno być pogodnie i sucho.

W regionach najbardziej słonecznych, czyli na Mazowszu, Kujawach, w centrum, na Śląsku i w Małopolsce będzie najcieplej – na poziomie 23-24 stopni C. Na pozostałym obszarze temperatura będzie oscylować na poziomie około 20 stopni C. Wiatr z północy i północnego-wschodu, umiarkowany.

Piątek, 16 czerwca 2023

Na chwilę obecną prognozy pogody na piątek są bardzo niepewne. Generalnie widać dwa scenariusze, których sprawdzenie się wynosi po 50%. Jeżeli wygra opcja mokra to wschodnie dzielnice Polski dostaną się pod wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego, który będzie oddzielał dwie masy powietrza – chłodniejsze zalegające na zachód od niego, czyli m.in. nad Polską od dużo cieplejszego na wschodzie. Jeżeli ten scenariusz się sprawdzi to na Podlasiu, przeważającym obszarze Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, częściowo w Górach Świętokrzyskich i w części Małopolski mogą wystąpić całkiem solidne opady deszczu.

Jeżeli jednak wygra opcja sucha, według której front zostanie wypchnięty poza nasze wschodnie granice, to opady w wymienionych regionach nie wystąpią lub będą tylko symboliczne. Klarowniejsza wydaje się prognoza dla pozostałych dzielnic. Tam opadów będzie niewiele, a jeżeli wystąpią to będą miały charakter przelotny, lokalny, a ich sumy będą minimalne. Na termometrach odnotuje się od 16-18 stopni C we wschodniej części kraju (jeżeli będzie padać), do 22-24 stopni C na pozostałym obszarze.

Weekend, 17-18 czerwca 2023

Koniec tygodnia nie przyniesie jakiegoś przełomu w pogodzie. Najprawdopodobniej Polska będzie podzielona na mokry wschód, ale również na północy, czyli w regionach cierpiących na największy deficyt opadów, pojawi się szansa na opady i burze. Na pozostałym obszarze więcej Słońca i przejaśnień, chociaż i tam, miejscami mogą wystąpić przelotne opady deszczu i burze. Temperatury zaczną rosnąć. Na przeważającym obszarze kraju odnotuje się około 25 stopni C.

Patrząc na prognozy pogody po 18. czerwca, na ten moment modele wskazują na prawdopodobieństwo wystąpienia fali upałów, jednak przy niestabilnych i wilgotnych masach powietrza, co może spowodować rozwój gwałtownych i niebezpiecznych burz.

OPTYCZNIE W NIEBO 12.06.2023r. – 18.06.2023r.

14.06.2023r. – godz. 07:40 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 1°23;

15.06.2023r. – godz. 10:55 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 1°53;

16.06.2023r. – godz. 21:12 – koniunkcja Księżyc i Merkury odległości – 4°13;

18.06.2023r. – godz. 06:38 – faza Księżyca – nów.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.