Chłodny i przeważnie dość pogodny początek tygodnia. Druga połowa pod znakiem ocieplenia i przewagą słonecznej aury, ale przy umiarkowanym, chwilami silniejszym wietrze. Niektóre noce z licznymi przymrozkami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 14.10.2024r. – 20.10.2024r.
Chłodny i przeważnie dość pogodny początek tygodnia. Druga połowa pod znakiem ocieplenia i przewagą słonecznej aury, ale przy umiarkowanym, chwilami silniejszym wietrze. Niektóre noce z licznymi przymrozkami.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 14.10.2024r. – 20.10.2024r.
W minionym tygodniu pojawił się kilkudniowy, dość intensywny napływ ciepłych mas powietrza, a w wielu regionach słupki rtęci wskazały w cieniu ponad 20 stopni C. W Małopolsce było prawie 24 stopnie C. Podczas weekendu nadeszło ochłodzenie, które utrzyma się w pierwszej połowie obecnego tygodnia. Następnie zrobi się cieplej, jednak wciąż będzie wiał umiarkowany, chwilami dość silny wiatr. Od piątku na termometrach prognozuje się około 20 stopni C, a miejscami więcej.
♦ TEMPERATURY ♦
Ocieplenie w minionym tygodniu rozpoczęło się od południowego-zachodu. W poniedziałek najcieplej było we Wrocławiu +18,3 stopnia C. We wtorek stolicą ciepła był Kraków (+23,6 stopnia C), natomiast w Woli Justowskiej było jeszcze cieplej +24,1 stopnia C.
Także środa i czwartek upłynęły pod znakiem ciepłych, przyjemnych mas powietrza, a najwyższe wartości na termometrach dochodziły do +23 stopni C.
W piątek rozpoczęło się dość raptowne ochłodzenie, temperatury maksymalne spadły średnio o 10 stopni C. Na terenach podgórskich i górskich nawet w ciągu dnia było poniżej +10 stopni C.
Październik to okres coraz większych spadków temperatur minimalnych. W pierwszej połowie tygodnia, temperatury minimalne utrzymywały się na poziomie od +2 do nawet +15 stopni C.
Najzimniejsza noc wystąpiła z soboty na niedzielę, gdzie na poziomie 5cm nad gruntem zanotowano miejscami nawet -4 stopnie C.
♦ OPADY ♦
To był dość zróżnicowany pod względem opadów tydzień. Z niedzieli na poniedziałek najwięcej deszczu spadło we wschodnich regionach, stacja w Kozienicach wskazała 17,5 mm opadu.
Początek tygodnia był suchy. Tylko w regionach północnych i zachodnich zanotowano symboliczne opady deszczu.
Z wtorku na środę najwięcej padało przy zachodniej granicy. Stacja w Świnoujściu zanotowała 15,5 mm opadu.
Następnie front ruszył w głąb Polski, ale przyniósł niewielkie i przelotne opady.
Dużo większe opady miały miejsce z czwartku na piątek na południu i południowym-wschodzie. W Zakopanem spadło 24 mm deszczu.
Kolejna doba przyniosła największe sumy opadów w Bieszczadach, jednak na przeważającym obszarze kraju padało bardzo mało lub wcale.
Sobota była pogodna i sucha, za to w niedzielę aura zrobiła się bardzo dynamiczna i zmienna. Pojawiło się dużo przelotnych opadów, miejscami o silnym natężeniu, znacznie też wzrosła prędkość wiatru. Tym samym nie sprawdziła się tygodniowa prognoza pogody odnośnie niedzieli, gdyż według niej, ostatni dzień tygodnia miał być suchy.
♦ CIŚNIENIE ♦
Warto jeszcze wspomnieć o ciśnieniu, zwłaszcza tym niedzielnym, którego duża różnica między północną i południową Polską, spowodowała silne podmuchy zimnego wiatru, potęgującego odczucie chłodu/zimna.
♦ Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,
♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: Strona główna | Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (imgw.pl)
Poniedziałek, 14 października 2024
Nowy tydzień rozpoczął się chłodno i wietrznie. Północne i północno-wschodnie regiony Polski pozostają w zasięgu niżu, którego centrum znalazło się pomiędzy Rosją, Białorusią a Litwą. Natomiast dzielnice zachodnie, południowe i częściowo środkowe dostały się w zasięg układu wysokiego ciśnienia z ośrodkiem nad północno-zachodnią częścią Półwyspu Bałkańskiego. Z północnego-zachodu napływają chłodniejsze i wilgotne powietrze polarnomorskiego.
W poniedziałek na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu oraz Lubelszczyźnie zachmurzenie już od samego rana jest duże i występują tam opady deszczu, głównie o charakterze przelotnym. Na zachodzie, południu oraz w centrum jest dość pogodnie i sucho, z umiarkowanym zachmurzeniem, na południu oraz w centrum przejściowo małym.
Temperatura maksymalna wyniesie dzisiaj od 9-10 stopni C w regionach podgórskich, miejscami na Pojezierzu Pomorskim i w Górach Świętokrzyskich, 10-12 stopni C odnotuje się na przeważającym obszarze kraju do 13-14 stopni C nad samym morzem, Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w zachodniej Wielkopolsce oraz na Śląsku i w Małopolsce. Wiatr na Suwalszczyźnie, a także na zachodzie i krańcach południowych umiarkowany, poza tym dość silny, chwilami porywisty, w porywach do 50-60 km/h, nad samym morzem 65 km/h, zachodni i północno-zachodni.
Wtorek, 15 października 2024
We wtorek prognozuje się zachmurzenie umiarkowane, miejscami na południu, Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu będzie duże. Na północy i wschodzie mogą występować lokalne, przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna wyniesie od -1/1 stopnia C na Przedgórzu Sudeckim i Podhalu, 3-5 stopni C będzie na Ziemi Lubuskiej, częściowo w Wielkopolsce, na Śląsku, w Małopolsce, centrum i na Lubelszczyźnie do 6-8 stopni C na północy i wschodzie. W ciągu słupki rtęci wskażą maksymalnie od 8-9 stopni C na Podhalu i w Bieszczadach, około 10 stopni C będzie na Pomorzu i wschodzie, 11-12 stopni C w centrum do 13-14 stopni C w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Żuławach oraz południowym zachodzie. Wiatr nadal umiarkowany, chwilami jeszcze silniejszy, północno-zachodni. Zwiększy odczucie chłodu.
Środa, 16 października 2024
W środę Polska dostanie się pod wpływ rozległego i potężnego wyżu, którego centrum znajdzie się nad Krajami Nadbałtyckimi. O poranku we wschodniej połowie kraju, na południu oraz w centrum pojawią się gęste mgły i zamglenia, które przed południem mogą wygenerować niskie chmury, przez co Słońce pojawi się nieco później. Na zachodzie od samego rana powinno być pogodnie i sucho. W drugiej części dnia poza Śląskiem nastąpi rozwój chmur kłębiastych, ale nie przyniosą one opadów. Na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz Górnym Śląsku zachmurzenie będzie przeważnie małe (w woj. śląskim po ustąpieniu mgieł).
Poranek z licznymi przymrozkami nie tylko przy gruncie, ale również na wysokości 2 metrów. Nad ranem poniżej zera, tj. -3/-2 stopnie C odnotuje się w regionach podgórskich, na Kujawach, miejscami Pojezierzu Pomorskim i Mazowszu do 5-7 stopni C na północnym zachodzie. Temperatura maksymalna wyniesie od 10-11 stopni C na Pojezierzu Pomorskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie oraz Podkarpaciu, 12-13 stopni C na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, centrum, na Górnym Śląsku i w Małopolsce do 14-16 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. W zachodniej połowie Polski, siła południowo-wschodniego wiatru zacznie narastać, chwilami może być silniejszy, co przełoży się na temperaturę odczuwalną. Na pozostałym obszarze będzie słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni.
Czwartek, 17 października 2024
W czwartek już od samego rana poza regionami podgórskimi będzie pogodnie, ponieważ powstawanie mgieł i niskich chmur zostanie zahamowane przez silniejszy wiatr i napływ suchszego powietrza z południowego-wschodu. W ciągu dnia słonecznie, z małym, miejscami umiarkowanym zachmurzeniem piętra wysokiego (cirrus). O poranku lekki mróz do -2/-1 stopnia C wystąpi na Podhalu i w Bieszczadach, około 0/1 stopnia C będzie na Roztoczu, w rejonie Krakowa oraz na wschodzie, 2-4 stopnie C w głębi kraju do 6-8 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w zachodniej Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.
W ciągu dnia zrobi się cieplej, jednak nadal będziemy mieć do czynienia z podziałem na chłodniejsze regiony wschodnie: na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Roztoczu słupki rtęci wskażą maksymalnie 10-12 stopni, natomiast na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Kujawach, w centrum, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu 13-14 stopni C, a najcieplej będzie na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i na południu woj. małopolskiego – od 15 do 17 stopni C. Należy mieć na uwadze, że odczucie chłodu spotęguje umiarkowany i dość silny wiatr z południowego-wschodu. Jedynie na Podhalu, w rejonie Krakowa, Beskidach i zachodzie woj. dolnośląskiego będzie wiał słabo.
Piątek, 18 października 2024
W piątek Polska pozostanie pod wpływem wyżu, którego centrum znajdzie się nad środkową Ukrainą. Z południowego-wschodu nadal będą napływać suche i cieplejsze masy powietrza. O poranku od 0/2 stopni C zanotuje się na Podlasiu, wschodzie i południu Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Podhalu i w rejonie Krakowa (przy gruncie przymrozki), najcieplejsza noc wystąpi miejscami na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, zachodzie Wielkopolski oraz Pomorzu Zachodnim – średnio na poziomie 8-10 stopni C.
W dzień prognozuje się od 10-12 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, wschodzie Mazowsza oraz Roztoczu, Lubelszczyźnie, 13-15 stopni C będą na Pomorzu, Kujawach, w Górach Świętokrzyskich, pozostałej części Mazowsza do 17-19 stopni C na zachodzie, Śląsku i w Małopolsce. Wiatr nadal dość silny i porywisty, południowo-wschodni i południowy. Słabszy wiatr prognozuje się na Podhalu i w rejonie Krakowa.
Weekend, 19-20 października 2024
Pod koniec tygodnia pojawi się więcej chmur, ale nadal ma przeważać słoneczna aura. Prawdopodobnie dopiero w niedzielę mogą wystąpić opady deszczu, zwłaszcza w zachodniej połowie Polski. W sobotę na termometrach odnotuje się 12-13 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Roztoczu, 14-17 stopni C wskażą słupki rtęci w głębi kraju do 18-20 stopni C na Śląsku, w Małopolsce i na Ziemi Lubuskiej.
W niedzielę prognozuje się od 8-9 stopni C na Przedgórzu Sudeckim, 10-12 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, 13-14 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Roztoczu do 16-18 stopni na pozostałym obszarze Polski. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, południowo-wschodni i południowy.
OPTYCZNIE W NIEBO 14.10.2024r. – 20.10.2024r.
14.10.2024r. – godz. 20:09 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 0°06;
15.10.2024r. – godz. 19:10 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 0°31;
17.10.2024r. – godz. 13:28 – faza Księżyca – pełnia (Superksiężyc). Odległość od Ziemi: 363.763 km;
19.10.2024r. – godz. 16:11 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 4°17.