Ciepły i pogodny początek tygodnia, następnie więcej chmur, trochę opadów deszczu i silniejszy wiatr. Koniec tygodnia pogodniejszy, ale rześki, miejscami z lokalnymi przymrozkami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 23.09.2024r. – 29.09.2024r.
Ciepły i pogodny początek tygodnia, następnie więcej chmur, trochę opadów deszczu i silniejszy wiatr. Koniec tygodnia pogodniejszy, ale rześki, miejscami z lokalnymi przymrozkami.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 23.09.2024r. – 29.09.2024r.
Przebieg pogody w mijającym tygodniu omówię w odrębnym wpisie. Tymczasem dzisiaj rozpoczęła się astronomiczna jesień, która przywitała nas bezchmurną, wyżową i bardzo ciepłą aurą, chociaż poranek był chłodny/zimny, miejscami zanotowano spadki do kilku stopni na plusie. Nadchodzący tydzień rozpocznie się kontynuacją weekendowego typu pogody, jednak później nadejdą zmiany, pojawi się większe zachmurzenie, opady deszczu i silniejszy wiatr. Pod koniec tygodnia ochłodzi się na tyle, że w niektórych regionach mogą pojawić się przymrozki.
Poniedziałek, 23 września 2024
W pierwszy dzień kalendarzowej jesieni nasz kraj w dalszym ciągu będzie w zasięgu wyżu, którego centrum znad Skandynawii przesunie się nad południowo-zachodnią część Rosji. Wyż ten zacznie słabnąć, natomiast do Polski przybliży się rozległy niż rozciągający się od zachodniej Skandynawii po Wyspy Brytyjskie i częściowo Europę zachodnią. Z południa nadal będą napływać ciepłe i suche masy powietrza polarno-kontynentalnego.
W poniedziałek w północnych i południowo-wschodnich regionach naszego kraju, tj. na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Suwalszczyźnie, Podkarpaciu oraz Roztoczu niebo będzie bezchmurne, tylko miejscami z zachmurzeniem małym. Na pozostałym obszarze pojawi się więcej chmur wysokich – cirrus i cirrostratus, a w drugiej części dnia nad regiony zachodnie nasuną się również chmury piętra średniego, jednak opady nie są jeszcze prognozowane. Lokalnie pojedyncze chmury kłębiaste rozwiną się też na północy i wschodzie.
Po chłodnym, rześkim poranku, w ciągu dnia słupki rtęci na termometrach wskażą od 19-20 stopni C w regionach podgórskich, 22-24 stopnie C odnotuje się w większości kraju do 25 stopni C na Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce oraz przy granicy polsko-niemieckiej. Wiatr na krańcach zachodnich, a także w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku i zachodzie woj. małopolskiego słaby, poza tym w ciągu dnia chwilami umiarkowany, południowy i południowo-wschodni.
Wtorek, 24 września 2024
We wtorek w pogodzie zaczną się głębsze zmiany. Jeszcze przed południem nad zachodnie regiony Polski nasunie się chłodny front atmosferyczny związany z niżem z centrum nad zachodnią Skandynawią. Natomiast wschodnia część kraju pozostanie jeszcze pod wpływem wyżu rosyjskiego. Przed frontem nadal będą napływać bardzo ciepłe masy powietrza z południa, jednak po południu do regionów zachodnich po przejściu frontu, zacznie napływać chłodniejsza masa polarnomorska.
We wtorek już od samego rana na zachodzie i południowym zachodzie będzie wzrastać zachmurzenie, a w godzinach południowych powinny pojawić się opady deszczu, miejscami o umiarkowanym natężeniu. Poza tym będzie słonecznie, z małym lub umiarkowanym zachmurzeniem. W drugiej części dnia na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, a pod wieczór również na Kujawach, w centrum, na Górnym Śląsku i zachodzie woj. małopolskiego przejdą opady deszczu.
Na północnym zachodzie będą miały dość intensywne natężenie. Miejscami mogą też pojawić się burze. Na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na Podkarpaciu i na przeważającym obszarze Małopolski nadal będzie pogodnie i bez opadów. Temperatura maksymalne wyniesie od 18-19 stopni C przy granicach z Niemcami oraz częściowo na Dolnym Śląsku, 22-24 stopni C prognozuje się na Pomorzu,
w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku, 25-26 stopni C w centrum, na Kujawach, w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie do nawet 27 stopni C na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Poranek chłodny, miejscami w regionach podgórskich i na pojezierzach odnotuje się 7-8 stopni C, najzimniej, ok. 5 stopni C będzie na Podhalu do 10-12 stopni C w głębi kraju i 13-14 stopni C na krańcach zachodnich. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, południowy, na zachodzie skręcający na zachodni.
Środa, 25 września 2024
W środę od Skandynawii, przez kraje Europy Zachodniej aż po wschodni Atlantyk będzie rozciągał się rozległy wielocentryczny obszar niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi. Europa Wschodnia pozostanie pod wpływem wyżu rosyjskiego. Polska w tym dniu, po przejściu frontu, dostanie się w zasięg strefy podwyższonego ciśnienia, ale w chłodniejszych polarnomorskich masach powietrza.
W środę przed południem przy wschodniej granicy będzie jeszcze sporo chmur z niewielkimi opadami deszczu, jednak do południa powinno się wypogodzić, a opady zanikną, jedynie na Podkarpaciu i Roztoczu mogą pojawiać się przelotne opady deszczu i lokalne burze. Przejściowo zachmurzy się na Pomorzu i tam również może spaść symboliczny deszcz. Generalnie jednak w głębi kraju powinno być dużo pogodnego nieba i sucho. Po południu nie powinno padać i poza niewielką ilością chmur wysokich w zachodniej połowie kraju oraz kłębiastych na wschodzie i Warmii, powinna dominować słoneczna aura.
Temperatura minimalna wyniesie od 9-10 stopni C na Przedgórzu Sudeckim i Podhalu, 11-12 stopni będzie C na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Kujawach oraz Dolnym Śląsku do 13-15 stopni C na pozostałym obszarze. Z kolei temperatura maksymalna będzie się kształtować od 17-18 stopni C nad samym morzem oraz w regionach podgórskich, 19-21 stopni C w głębi kraju do 22 stopni C na wschodzie i w Małopolsce. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu chwilami silniejszy, południowo-zachodni.
Czwartek, 26 września 2024
W czwartek Polska zacznie dostawać się w zasięg oddziaływania głębokiego niżu, który znad Morza Północnego będzie przemieszczać się w stronę południowej części Norwegii. Z tym niżem nasunie się front atmosferyczny, który na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz częściowo na Dolnym Śląsku przyniesie wzrost zachmurzenia i opady deszczu, na północnym zachodzie chwilami o większym natężeniu. Na pozostałym obszarze powinno być pogodnie i sucho.
Temperatura maksymalna wyniesie od 15-17 stopni C na deszczowym Pomorzu, Warmii i Mazurach, Kujawach, północy i w centrum Wielkopolski, 18-20 stopni C ma być na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, a najcieplej będzie w województwach wschodnich, południowych i środkowych – tam od 22 do 24 stopni C. Wiatr dość silny, chwilami porywisty, natomiast w regionach podgórskich przejściowo pojawi się wiatr halny, z porywami do 80 km/h, a wysoko w górach nawet powyżej 100 km/h. Będzie wiał głównie z południa.
Piątek, 27 września 2024
W piątek na przeważającym obszarze Polski powinno być dość pogodnie i sucho. Wyjątek stanowić mogą regiony północne i wschodnie, gdzie w środowisku chwiejności termodynamicznej może dojść do rozwoju chmur kłębiastych z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Temperatura wyniesie od 17-18 stopni C na Pomorzu, 20-22 stopnie C prognozuje się w głębi kraju do 23-25 stopni C na wschodzie i południu. Wiatr umiarkowany, na Pomorzu chwilami dość silny i porywisty, południowo-zachodni.
Weekend, 28-29 września 2024
Pod koniec tygodnia od zachodu w kierunku Polski zacznie rozrastać się wyż, tymczasem nad Skandynawią i Arktyką dominować będą obszary niżowe z frontami atmosferycznymi. Taki rozkład ciśnienia spowoduje, że z zachodu i północnego-zachodu napłynie chłodne powietrze polarnomorskie. W związku z tym temperatury maksymalne wyniosą 16-18 stopni C (najcieplej będzie na południu i wschodzie). Od nocy z soboty na niedzielę temperatury będą spadać grubo poniżej 10 stopni C. Nie można wykluczyć, że na pojezierzach oraz w regionach podgórskich pojawią się pierwsze jesienne przymrozki.
OPTYCZNIE W NIEBO 23.09.2024r. – 29.09.2024r.
24.09.2024r. – godz. 04:09 – koniunkcja Aldebaran i Księżyc w odległości – 0°14;
24.09.2024r. – godz. 20:51 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;
25.09.2024r. – godz. 14:40 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 4°52.