facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 31 lip, 2022
- brak komentarzy
Coraz cieplej, upał, burzowy front i ochłodzenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 01.08.2022r. – 07.08.2022r.

Coraz cieplej, upał, burzowy front i ochłodzenie.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 01.08.2022r. – 07.08.2022r.

(1) OPADY

Dane: IMGW, System RainGrs

Można napisać – nareszcie. Taki układ z systemem frontów atmosferycznych był nam bardzo potrzebny. Sobota i niedziela przyniosły w wielu miejscach kraju największe sumy opadów od wielu miesięcy. Obfity incydent opadowy widziały już modele w zeszłą niedzielę i na szczęście sprawdził się.

Jak podali gospodarze Meteoprognozy.pl: “Wśród stacji synoptycznych w Częstochowie spadło od sobotniego południa do rana niemal 70 mm, czyli 70 litrów na metr kwadratowy. Obecnie smuga deszczu rozciąga się przez środkową Polskę południkowo. Będzie się obracała wokół niżu, a pod koniec dnia padać wycofa się już głównie na północny wschód. Tymczasem na Pomorzu i nad Wybrzeżem zupełnie sucho.”

Sumy opadowe z sieci telemetrycznej IMGW-PIB:

NAMYSŁÓW 76.4 mm

CZĘSTOCHOWA 68.8 mm

NIELISZ 68.7 mm

WOLA KSIĄŻĘCA 60.1 mm

SIELEC 59.1 mm

ŁÓDŹ-LUBLINEK 56.7 mm

SKIERNIEWICE 53.9 mm

OSTROŁĘKA 53.2 mm

SIERADZ-DZIGORZEW 52.8 mm

Ostateczne sumy opadów są jeszcze wyższe. Na przykład na Dolnym Śląsku wyjątkowo obficie padało w okolicach Trzebnicy (87,1 mm) – to nowy rekord dla tej stacji, Milicza (50,4 mm) i Obornik Śląskich (48,6 mm).

We Wrocławiu oficjalnie na stacji na lotnisku w Strachowicach odnotowano 38,1 mm, jednak im dalej na północ miasta, tym opady były większe (na Psim Polu nawet 70 mm).

W wielu artykułach na różnych portalach pojawiły się informacje, że to koniec suszy, ponieważ miejscami doszło do poważnych podtopień ulic, piwnic, sklepów osiedlowych, itp. To bardzo naiwna teza. Obfite opady przyszły po bardzo długim okresie suszy, kiedy grunt był zapieczony i twardy, w związku z czym nie nadążał chłonąć dużej ilości deszczówki. Do tego dochodzi wiele innych czynników, jak np. nadmierne zabetonowywanie powierzchni, słaba kanalizacja, ogołocenie terenu z drzew i krzewów, itp.

Obecny układ, który przetoczył się nad częścią kraju, tylko na chwilę przyniósł orzeźwienie w bardzo suchym trendzie, który ma miejsce od wielu miesięcy. Do tego obfite opady nie dotarły do wielu innych terenów, w których sytuacja związana z suszą wciąż jest bardzo poważna, m.in. woj. lubuskie.

Przed nami kolejny silny incydent związany z upałami i skąpymi opadami lub ich brakiem. To spowoduje, że woda z ostatnich opadów bardzo szybko wyparuje, dlatego nie ma mowy o końcu wielomiesięcznej (a z przerwami wieloletniej) suszy.

W mijającym tygodniu, poza wczorajszymi i dzisiejszymi obfitymi opadami, większe ilości deszczu notowano m.in. na Pomorzu Zachodnim, w północno-wschodnich i częściowo wschodnich regionach kraju oraz na południu. 

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

(2) SIÓDMY KBW 2022

Ukazał się już siódmy klimatyczny Bilans Wodny 2022, który obejmuje okres od 21 maja do 20 lipca 2022 roku. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -106 mm. W rozpatrywanym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 13 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 V – 10 VI). Deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju.

Największy deficyt wody notowano na terenie Wału Trzebnickiego od -160 do -229 mm. Bardzo duży niedobór wody notowano również na Nizinie Śląskiej od -160 do -219 mm. Duże niedobory stwierdzono także na terenie Niziny Wielkopolskiej i na Lubuskim Przełomie Odry od -160 do -189 mm oraz w Kotlinie Sandomierskiej i na Pobrzeżu Słowińskim od –160 do –179 mm. Na dużym obszarze kraju niedobory wody wynosiły od -120 do -159 mm.

Natomiast na terenie Pojezierza Mazurskiego, we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego, na Przedgórzu Sudeckim, na Wyżynie Śląskiej, Krakowsko-Częstochowskiej, Małopolskiej, Lubelskiej oraz na Nizinie Podlaskiej niedobory były już mniejsze od 0 do -119 mm. W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w siódmym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.

 Źródło i więcej na ten temat: https://susza.iung.pulawy.pl/

(3) TEMPERATURY

Jeżeli chodzi o temperatury to najcieplejszy był początek tygodnia. W poniedziałek najwyższe wartości wystąpiły w pasie Polski zachodniej, miejscami odnotowano przekroczenia 34 stopni C.

We wtorek strefa najcieplejszych mas powietrza powędrowała na wschód. Tam temperatury maksymalne dobiły do 32 stopni C. Na zachodzie ochłodziło się, pojawiły się lokalne opady i burze, chociaż nad większym obszarem padało bardzo mało lub prawie wcale.

W środku tygodnia noce zrobiły się bardzo przyjemne i rześkie a temperatury maksymalne w ciągu dnia ocierały się o komfort termiczny lub uczucie przyjemnej i ciepłej (ale nie parnej, dusznej/upalnej) odmiany lata. Najchłodniej było nad morzem.

W sobotę mieliśmy duże zróżnicowanie termiczne nad krajem. W strefie ciągłych opadów deszczu temperatury nie dobiły do 20 stopni C. Natomiast w ćwiartce południowo-wschodniej w ciepłym wycinku niżu zrobiło się gorąco lub upalnie. Później wystąpiły tam silne burze.

 Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL

(4) ŚWIAT WODY

Sebastian Szklarek – gospodarz bardzo dobrego i wartościowego bloga Świat Wody ( https://swiatwody.blog/ ) otworzył kanał na YouTube ( https://www.youtube.com/watch?v=0ZvhB18WykE ). Warto go zasubskrybować i śledzić, podobnie jak warto czytać sam blog. To jedno z wartościowszych źródeł w tej tematyce które odwiedzam, czytam oraz w pełni polecam.

Przed nami nowy tydzień i nowy miesiąc oraz narastająca fala upału, której kulminacja nastąpi w czwartek i piątek. Później przejdzie burzowy front, za którym spłynie na weekend chłodniejsze powietrze i orzeźwienie.

Poniedziałek, 1 sierpnia 2022

Sierpień przywita nas spokojną i słoneczną pogodą. Zachmurzenie będzie na ogół umiarkowane, w regionach zachodnich – głównie na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, a późnym popołudniem również w centrum wzrastające do dużego. W tych dzielnicach będą występować przelotne opady deszczu oraz lokalne burze.

Początkowo dużo chmur i zanikające opady deszczu prognozuje się też na krańcach wschodnich i północno-wschodnich. Temperatura wyniesie od około 20 stopni C na samych krańcach wschodnich oraz na wybrzeżu, 23-25 stopni C będzie w głębi kraju, do 26-27 stopni C na Kujawach, w Wielkopolsce oraz na Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, w czasie burz silniejszy, północno-zachodni.

Wtorek, 2 sierpnia 2022

We wtorek przeważać będzie wyżowa pogoda, z dużą ilością Słońca. Jedynie miejscami na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich i na Lubelszczyźnie – w środowisku podwyższonej energii chwiejności termodynamicznej – zaczną rozwijać się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Zjawiska nie powinny być gwałtowne. Temperatura wyniesie od 18-20 stopni C na wybrzeżu, 23-24 stopni C w głębi Pomorza, na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz w Małopolsce, do 25-26 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Najcieplej – do 27 stopni C ma być na Roztoczu, Podkarpaciu oraz Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

Środa, 3 sierpnia 2022

W środę Polska znajdzie się w strefie podwyższonego ciśnienia, która zapewni dużo pogodnego nieba. Na przeważającym obszarze naszego kraju nie odnotuje się opadów. Te mogą wystąpić w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu, jednak będą niewielkie i przelotne. Na termometrach odnotuje się od 24-25 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, 26-27 stopni C na Warmii i Mazurach, w centrum, na Górnym Śląsku i w Małopolsce, 28-29 stopni C na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Kujawach i Pomorzu Gdańskim do 30-32 stopni C na Pomorzu Zachodnim i 33 stopni C na Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich.

Czwartek, 4 sierpnia 2022

W czwartek czeka nas kontynuacja słonecznej pogody. W całym kraju nie prognozuje się opadów, tylko lokalnie może pojawić się trochę chmur piętra wysokiego. Na termometrach zobaczymy od 27-28 stopni C na Podlasiu, 29-30 stopni C będzie na Pomorzu Gdańskim, Roztoczu, wschodzie Mazowsza i Dolnego Śląska, a także na Opolszczyźnie do 32-34 stopni C na Pomorzu, zachodzie i północy Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej oraz zachodzie Dolnego Śląska. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni.

Piątek, 5 sierpnia 2022

W piątek na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, a po południu także na Warmii i Mazurach, Kujawach, w centrum, na Górnym Śląsku oraz Opolszczyźnie – w środowisku wysokiej chwiejności termodynamicznej będą rozwijać się chmury kłębiaste z przelotnymi opady deszczu i burzami. Niektóre burze mogą być gwałtowne, z silnymi porywami wiatru i opadami gradu.

Na wschodzie kraju i w Małopolsce, a po południu (po przejściu frontu) na Pomorzu Zachodnim będzie pogodnie i sucho. Na termometrach prognozuje się 20-22 stopnie C na wybrzeżu zachodnim, 23-25 stopni C w głębi Pomorza Zachodniego, 26-27 stopni C na Podlasiu, 30-32 stopnie C w głębi kraju i nawet 33-35 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni i południowy, skręcający na północno-zachodni.

Weekend, 6-7 sierpnia 2022

Weekend zapowiada się już zdecydowanie chłodniejszy, ponieważ Polska dostanie się pod wpływ wyżu znad wschodniego Atlantyku z chłodniejszymi masami powietrza. Zachmurzenie będzie umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. W dzielnicach południowo-zachodnich mogą występować niewielkie i przelotne opady deszczu. Temperatura wyniesie od 18-19 stopni C na wybrzeżu do 22-24 stopni C w pozostałych regionach kraju. W niedzielę będzie od 18-19 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu do 22-24 stopni C w głębi kraju i 25-26 stopni C w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. Wiatr z północnego-zachodu, przeważnie o umiarkowanej sile, silniejszy na wybrzeżu.

OPTYCZNIE W NIEBO 01.08.2022r. – 07.08.2022r.

02.08.2022r. – godz. 01:53 – koniunkcja Mars i Uran w odległości – 1°19`;

05.08.2022r. – godz. 13:06 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.