facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 06 sie, 2023
- brak komentarzy
Do czwartku zachmurzenie zmienne, przelotne opady i lokalne burze, następnie coraz pogodniej i cieplej, ale poranki rześkie/zimne. Prognoza pogody i optycznie w niebo 07.08.2023r. – 13.08.2023r.

Do czwartku zachmurzenie zmienne, przelotne opady i lokalne burze, następnie coraz pogodniej i cieplej, ale poranki rześkie/zimne.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 07.08.2023r. – 13.08.2023r.

Tygodniowa prognoza pogoda ukazuje się w wersji skróconej bez analizy przebiegu pogody w mijającym tygodniu, ponieważ wciąż występują wielkoskalowe opady deszczu w zachodnich regionach kraju, natomiast na wschodzie, lokalnie w centrum i przede wszystkim na północy rozwijają się masywne komórki burzowe. Podsumowanie całej sytuacji pogodowej z ostatnich kilku dni, zrobię w odrębnym wpisie.

Poniedziałek, 7 sierpnia 2023

Początek nowego tygodnia zapowiada się dynamicznie z powodu niżu, którego centrum znajdzie się nad Bałtykiem, w pobliżu Polski. Za jego sprawą z zachodu będą napływać zimne masy powietrza polarnomorskiego, dlatego prawie wszędzie na termometrach odnotuje się wartości poniżej 20 stopni C, tylko lokalnie temperatury osiągną tę wartość lub nieznacznie ją przekroczą. Najzimniej będzie w strefie opadów ciągłych przy całkowitym zachmurzeniu.

Na zachodzie, w centrum oraz na południu, gdzie wzrośnie chwiejność termodynamiczna, opady powinny mieć bardziej przelotny charakter i lokalnie mogą wystąpić słabe burze. Przejaśnienia też powinny się pojawiać. Najbliżej niżu, czyli na Pomorzu, opady będą miały charakter ciągły, ale już o znacznie mniejszej intensywności w porównaniu z weekendem, przeważnie spadnie do 5-15 mm/12 godz. Natomiast na Warmii i Mazurach, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podlasiu, opadów ma być stosunkowo niewiele, ale na niebie będą przeważały chmury.

Na termometrach prognozuje się od 13-14 stopni C na Pomorzu i 16-18 stopni C na krańcach południowych, Kujawach, Warmii, Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza, do 19-20 stopni C w głębi kraju. Na zachodzie i południowym-zachodzie, głównie na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie będzie nieco cieplej – na poziomie 21-22 stopni C. Wiatr będzie dość silny, na Pomorzu wręcz silny i porywisty, w porywach do 70-75 km/h, a nad samym morzem nawet 80-90 km/h, w głębi kraju porywy wiatru będą mniejsze – przeważnie do 50-60 km/h. Będzie wiało z zachodu, a na wybrzeżu z północnego-zachodu.

Wtorek, 8 sierpnia 2023

We wtorek Polska dostanie się pod wpływ słabej strefy podwyższonego ciśnienia, która najmocniej zaznaczy się na południu i wschodzie. Regiony północne i zachodnie pozostaną pod wpływem niżu, który przesunie się nad Skandynawię, dlatego w tamtych regionach oraz w centrum mogą występować opady deszczu i burze. Pomimo pojawiających się w całym kraju przejaśnień, na termometrach odnotuje się niskie wartości jak na sierpień. I tak 17 stopni C będzie na Suwalszczyźnie, 18-20 stopni C w głębi kraju, do 21 stopni C lokalnie na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Wiatr nadal będzie dość silny, w regionach północnych porywy będą osiągać 60-70 km/h. Będzie wiało z południowego-zachodu.

Środa, 9 sierpnia 2023

Środowy poranek będzie rześki, w wielu miejscach temperatura spadnie poniżej 10 stopni C. W ciągu dnia z zachodu na wschód będzie przemieszczać się front atmosferyczny. Już od samego rana opady wystąpią na zachodzie i Pomorzu, a w ciągu dnia również w głębi kraju. W trakcie burz opady mogą być silniejsze, do tego wystąpią silniejsze porywy wiatru. Opady na pewno nie będą tak intensywne jak w mijający weekend.

Na termometrach odnotuje się maksymalnie od 15-17 stopni C na zachodzie i Pomorzu, 18-20 stopni C będzie na Warmii i Mazurach, Kujawach, w centrum, na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku, do 21-23 stopni C na Podkarpaciu, wschodnie Mazowsza, Podlasiu i Lubelszczyźnie. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni i południowy, od zachodu skręcający na zachodni i północno-zachodni.

Czwartek, 10 sierpnia 2023

Poranek ponownie będzie rześki – w wielu regionach temperatura spadnie poniżej 10 stopni C, na krańcach południowych ma być tylko 5-7 stopni C. W czwartek opadów będzie już mniej, ponieważ Polska zacznie powoli dostawać się pod wpływ wyżu, którego centrum znajdzie się nad Niemcami i Czechami. W związku z tym na przeważającym obszarze kraju powinno być pogodnie i sucho.

Przelotne opady deszczu mogą wystąpić lokalnie na południu i wchodzie, a bardziej ciągłe opady są prognozowane dla Pomorza – te obszary nadal będą pod wpływem niżu. To przełoży się również na temperatury, gdyż na północy prognozuje się tylko 13-15 stopni C. Na pozostałym obszarze odnotuje się od 18 do 21 stopni C (na południu oraz w centrum będzie najcieplej). Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z południowego-zachodu, a na północy z północnego-zachodu.

Piątek, 11 sierpnia 2023

Poranek znowu zapowiada się rześki, a miejscami wręcz zimny, w wielu miejscach będzie poniżej 10 stopni C. W piątek wpływ wyżu na Polskę umocni się, dlatego poza krańcami północnymi, nigdzie nie powinno padać. Na termometrach zobaczymy od 18-19 stopni C na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach, do 20-22 stopni C na przeważającym obszarze kraju i 23-24 stopni C na południowym zachodzie. Wiatr będzie na ogół słaby, zachodni i północno-zachodni.

Weekend, 12-13 sierpnia 2023

Weekend przyniesie kontynuację ocieplenia. W sobotę po zimnym poranku, ze spadkami temperatury poniżej 10 stopni C, w ciągu dnia odnotuje się od 21-22 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach oraz na wschodzie, do 23-24 stopni C w centrum, Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku i w Małopolsce oraz 25-27 stopni C na zachodzie. Lokalnie na Dolnym Śląsku (Wrocław, Legnica i okolice) może być 28 stopni C.

Niedzielna noc będzie już zdecydowanie cieplejsza, natomiast w ciągu dnia termometry wskażą od 20 stopni C nad samym morzem do 24-26 stopni C na wschodzie i południu. Będzie również sporo pogodnego nieba, ale w sobotę w regionach zachodnich, a w niedzielę we wschodnich, mogą pojawić się przelotne opady deszczu i burze o słabym natężeniu. Co dalej? Wstępnie modele prognozują możliwość napływu bardzo gorących mas powietrza i wystąpienie fali upałów. Jednak na ten moment, trudno cokolwiek napisać o jej długości i intensywności.

OPTYCZNIE W NIEBO 07.08.2023r. – 13.08.2023r.

08.08.2023r. – godz. 10:11 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 2°41;

08.08.2023r. – godz. 12:28 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

09.08.2023r. – godz. 01:51 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 2°27;

11/12.08.2023r. – duża aktywność meteorów z roju Perseidów;

12/13.08.2023r. – maksimum meteorów z roju Perseidów (ZHR: ~100).

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.