facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 12 lut, 2023
- brak komentarzy
Do piątku spokojna wyżowa aura, chociaż z przewagą zachmurzenia. Następnie więcej opadów i silniejszy wiatr. Temperatury wysokie jak na połowę lutego. Prognoza pogody i optycznie w niebo 13.02.2023r. – 19.02.2023r.

Do piątku spokojna wyżowa aura, chociaż z przewagą zachmurzenia. Następnie więcej opadów i silniejszy wiatr. Temperatury wysokie jak na połowę lutego. 

Prognoza pogody i optycznie w niebo 13.02.2023r. – 19.02.2023r.

Meteorologiczna zima 2022/2023 (obejmująca miesiąc: grudzień, styczeń i luty), pomału zbliża się do końca. Pozostały jej zaledwie nieco ponad 2 tygodnie, które zapowiadają się w dużej mierze nie zimowo. Pod koniec mijającego tygodnia rozpoczęło się ocieplenie, które pogłębi się w nadchodzącym tygodniu, zwłaszcza na zachodzie kraju, gdzie miejscami temperatury maksymalne przekroczą 10 stopni C.

(1) CIŚNIENIE ATMOSFERYCZNE

W pierwszej połowie mijającego tygodnia, w całym kraju notowano bardzo wysokie wartości ciśnienia atmosferycznego. W wielu miejscach, praktycznie ustał wiatr i mogliśmy doświadczyć kompletnej ciszy. W środę w Zakopanem notowano aż ≈ 1049 hPa.

W drugiej części tygodnia, ciśnienie zaczęło szybko spadać, w związku z czym pojawiły się większe porywy wiatru. W sobotę w Ustce odnotowano poryw wiatru na poziomie 72 km/h.

(2) TEMPERATURY MINIMALNE

Zanim nadeszło ocieplenie, przez kilka dni notowano ujemne wartości na termometrach, a nocami przy rozpogodzeniach, spadki temperatur były dość znaczne. Z niedzieli na poniedziałek, biegunem zimna było Zakopane, gdzie zanotowano -11,9 stopnia C. Za to na Helu było zaledwie -0,9 stopnia C.

Z poniedziałku na wtorek było jeszcze zimniej, w Zakopanem temperatura obniżyła się do -17,7 stopnia C, a z wtorku na środę największy mróz odnotowano w Jeleniej Górze -13,4 stopnia C. Warto też wspomnieć, że w wielu regionach zalegało podinwersyjne zachmurzenie, które hamowało proces spadku temperatury.

Z czwartku na piątek i z piątku na sobotę, bezapelacyjną stolicą mrozu, ponownie było Zakopane, gdzie odnotowano -14,3 stopnia C i -10,6 stopnia C. Od dzielnic północnych, nadciągało już ocieplenie.

Noc z soboty na niedzielę była już znacznie cieplejsza. Tym razem największe spadki temperatur, do -5 stopni C wystąpiły na północy kraju. Warto jeszcze przyjrzeć się spadkom temperatur w górach. Np. we wtorek nad ranem w Poroninie odnotowano aż -23 stopnie C.

W czwartek, jeżeli chodzi o Tatry i Podhale to ponownie najzimniej było w Poroninie (-21,1 stopnia C), a patrząc na Beskid Niski i Bieszczady, to największy mróz ścisnął w Stuposianach, gdzie również odnotowano -21,1 stopnia C.

(3) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Jeżeli chodzi o temperatury maksymalne, to całodobowy mróz utrzymywał się głównie na południu i południowym-wschodzie kraju.

Następnie ograniczał się przede wszystkim do terenów górskich i podgórskich. Na północy i zachodzie panowały niewielkie, kilkustopniowe wartości dodatnie. 

W czwartek i piątek ocieplenie objęło już cały kraj. W Jeleniej Górze odnotowano 7 stopni C, a dobę później w Słubicach 5,9 stopnia C.

Jeszcze cieplej było w sobotę, gdzie w Świnoujściu słupek rtęci wskazał 9,3 stopnia C. Pozostaje jeszcze pytanie, czy największe mrozy tej zimy są już za nami? Wszystko wskazuje na to, że tak.

(4) GRUBOŚĆ POKRYWY ŚNIEŻNEJ

Szybki wzrost temperatury, w połączeniu z opadami deszczu spowodował, że śnieg znika w mgnieniu oka. Na przeważającym obszarze kraju pozostały po nim jedynie płaty i ślady. Tylko w górach pokrywa śnieżna, wciąż jest duża.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

(5) OPADY

To był bardzo suchy tydzień. Panowanie stabilnego wyżu nie sprzyja opadom, chociaż niskie chmury podinwersyjne, miejscami dawały opady mżawki.

Właściwie to do weekendu nie notowano prawie żadnych opadów. Tylko lokalnie występowały minimalne opady śniegu na południu kraju.

W piątek od dzielnic północnych, zaczął przechodzić front atmosferyczny z opadami, ale były one niewielkie.

Najbardziej mokra była sobota, gdzie opady odnotowano prawie w całym kraju, ale nie były one obfite. Tylko punktowo na południu kraju, miały ciut większe natężenie.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 13 lutego 2023

Na początku nowego tygodnia w pobliżu Polski będzie stacjonował potężny wyż. Jego centrum obejmie Niemcy, Czechy i Słowację, ale z północnego-zachodu za sprawą niżu znajdującego się nad okolicami Morza Białego, będą napływać wilgotne masy powietrza, w związku z czym prognozuje się przewagę pochmurnej pogody. Jedynie na Dolnym i Górnym Śląsku oraz miejscami w Małopolsce, mogą pojawiać się niewielkie przejaśnienia. Lokalnie, zwłaszcza na wschodzie i w centrum, wystąpią niewielkie i przelotne opady deszczu lub mżawki.

Na termometrach odnotuje się od 2-3 stopni C na Suwalszczyźnie, Podkarpaciu i miejscami na południowych krańcach woj. małopolskiego, 4-5 stopni C będzie na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, w Górach Świętokrzyskich, na wschodzie i południu Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu oraz w Małopolsce, 6 stopni C ma być w centrum oraz na środkowym Mazowszu, Kujawach i we wschodniej części woj. wielkopolskiego, do 7-9 stopni C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, na wybrzeżu w porywach do 55-60 km/h, północno-zachodni i zachodni.

Wtorek, 14 lutego 2023

We wtorek nad wschodnimi Niemcami nadal będzie stacjonować układ wysokiego ciśnienia, a Polska ponownie znajdzie się po jego wilgotnej stronie, dlatego przeważać będzie pochmurna pogoda z małą ilością przejaśnień. Jedynie w północno-wschodnich regionach Polski – na Podlasiu oraz na Mazurach słonecznych chwil będzie pojawiać się więcej.

Temperatura maksymalna wyniesie od 2-3 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, 4-5 stopni C prognozuje się na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, w centrum, południowej Wielkopolsce oraz na Pomorzu do 6-8 stopni C w dzielnicach północno-wschodnich. O poranku odnotuje się przeważnie od 1 do 3 stopni C, jedynie lokalnie w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie będzie trochę cieplej – na poziomie 4-5 stopni C. Wiatr na północy i w centrum umiarkowany, północno-zachodni, na krańcach zachodnich i południowo-zachodnich słaby.

Środa, 15 lutego 2023

W środę centrum wyżu znajdzie się dokładnie nad Polską, ale w dalszym ciągu w powietrzu będzie zalegać dużo wilgoci, w związku z czym na ogół będzie pochmurnie, lokalnie również mglisto. Jedynie na krańcach wschodnich i południowych istnieje większa szansa na przejaśnienia i rozpogodzenia. W całym kraju nie prognozuje się opadów. Jeżeli wystąpią przejaśnienia to o poranku pojawią się przymrozki, zwłaszcza na Podlasiu i wschodzie Mazowsza oraz w regionach podgórskich. Poza tym odnotuje się od 1 do 3 stopni C.

W ciągu dnia najniższe wartości na termometrach odnotuje się w północnej części Polski, na Kujawach, Mazowszu, wschodzie, w Małopolsce, na Górnym Śląsku oraz w centrum – na poziomie od 1 do 3 stopni C. Na Lubelszczyźnie, Roztoczu, Opolszczyźnie i w Wielkopolsce będzie 4-5 stopni C, a najcieplej do 6-7 stopni C na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku. Wiatr słaby, jedynie na wschodzie i Pomorzu umiarkowany. Tam będzie wiał z południa i południowego-wschodu, poza tym zmienny, a na Podkarpaciu i Roztoczu z przewagą kierunku północno-zachodniego.

Czwartek, 16 lutego 2023

W czwartek o poranku, poza regionami zachodnimi pojawi się lekki mróz. W ciągu dnia w województwach północnych i wschodnich wciąż będą dominować niskie chmury i tam też będzie najchłodniej – na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza prognozuje się 0-2 stopnie C, na Pomorzu, Kujawach, w pozostałej części Mazowsza, na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce oraz w woj. świętokrzyskim od 3 do 5 stopni C, w centrum i środkowej Wielkopolsce 6-7 stopni C, a na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku będzie od 10 do 12 stopni C. Po południu na Pomorzu pojawią się niewielkie opady deszczu, za to na południowym zachodzie nie powinno zabraknąć dużej ilości słonecznych chwil.

Piątek, 17 lutego 2023

W piątek szykuje się załamanie pogody, ponieważ Polska znajdzie się pod wpływem niżu, który znad Szkocji i Wysp Owczych będzie przemieszczał się nad Skandynawię. Pojawią się opady deszczu, ale nie będą one zbyt obfite, za to wzrośnie prędkość wiatru, a na termometrach odnotuje się od 4-5 stopni C na Suwalszczyźnie, Roztoczu i Podkarpaciu, 7-9 stopni C wskażą termometry w głębi kraju, do 10-12 stopni C na zachodzie oraz Śląsku. Poranek już bez przymrozków.

Weekend, 18-19 lutego 2023

W pierwszy dzień weekendu nad Polską ma przechodzić kolejny niż z opadami deszczu i silniejszymi podmuchami wiatru. Za to w niedzielę aura powinna się stabilizować. W pierwszym dniu weekendu na termometrach odnotuje się maksymalnie od 7-8 stopni C na Pomorzu, 10-12 stopni C w głębi kraju do nawet 13-14 stopni C na południu. Jednak silniej wiejący wiatr sprawi, że temperatura odczuwalna będzie niższa. W niedzielę zrobi się nieco chłodniej – na poziomie od 3 do 6 stopni C.

Warto jeszcze zapoznać się z najnowszą, eksperymentalną prognozą długoterminową temperatury i opadu na marzec 2023 r. – czerwiec 2023 r., którą opracowali specjaliści z IMGW: IMGW_prognoza-dlugoterminowa-na-marzec-czerwiec-2023

OPTYCZNIE W NIEBO 13.02.2023r. – 19.02.2023r.

13.02.2023r. – godz. 17:03 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

15.02.2023r. – godz. 13:26 – koniunkcja Wenus i Neptun w odległości – 0°01;

18.02.2023r. – godz. 23:36 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 3°27.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.