Dość zmienna pogoda z małymi sumami opadów. Pod koniec tygodnia większe ochłodzenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 28.10.2024r. – 03.11.2024r.
Dość zmienna pogoda z małymi sumami opadów. Pod koniec tygodnia większe ochłodzenie.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 28.10.2024r. – 03.11.2024r.
Miniony tydzień w pogodzie, upłynął pod dominacją wyżowej, spokojnej aury. Tylko zachmurzenie było dość zmienne. Temperatury były bardzo przyjemne, w dzień przeważnie komfortowe. Również w nocy nie notowano znacznych spadków temperatur, chociaż miejscami wystąpiły niewielkie przymrozki. Pogoda w rozpoczętym tygodniu będzie dość zmienna, jednak opadów będzie niewiele, a pod koniec tygodnia mocniej się ochłodzi.
♦ TEMPERATURY ♦
Pod względem temperatur, miniony tydzień należy uznać za bardzo przyjemny. Początek tygodnia przyniósł wyraźne ocieplenie, temperatury maksymalne dochodziły do +20 stopni C, miejscami było jeszcze cieplej.
We wtorek i środę zrobiło się nieco chłodniej, najniższe wartości wskazały termometry we wschodniej części kraju.
W piątek ponownie ociepliło się, chłód pozostał w regionach północno-wschodnich. W sobotę, cieplejsze masy powietrze objęły jeszcze większy obszar.
Podobnie było w niedzielę. Przewaga ciepłych mas powietrza i Słońca na niebie, pozwalały upajać się widokami przepięknie prezentujących się w jesiennej szacie drzew i krzewów.
Również noce były ciepłe jak na drugą połowę października. Przymrozki notowano tylko punktowo i na bardzo niewielu stacjach.
Na stacjach meteo najniższą temperaturę zmierzono w nocy z czwartku na piątek w Sulejowie (-2,4 stopnia C).
♦ OPADY ♦
Rozległe układy wyżowe, przechodzące jeden po drugim to przepis na brak opadów i suchą aurę.
Tak właśnie było w minionym tygodniu, który na terenie Polski zapisał się jak skrajnie suchy.
Pomimo wrześniowej powodzi na południu i południowym-zachodzie kraju, duża część Polski nadal boryka się z poważnym deficytem opadów i suszą.
Obecny tydzień nie przyniesie poprawy pod tym względem.
♦ Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,
♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: Strona główna | Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (imgw.pl)
Poniedziałek, 28 października 2024
Na początku nowego tygodnia Europa Wschodnia, Południowa i Środkowa zostały zdominowane przez obszary wysokiego ciśnienia, które zapewniają na tym obszarze przewagę pogodnego nieba. Natomiast od północno-zachodniej Rosji przez większość Skandynawii oraz północną Rosję rozciąga się rozległy obszar niżowy z frontami atmosferycznymi. Po przejściu w nocy bardzo mało aktywnego frontu, nasz kraj w ciągu dnia dostał się w zasięg wyżu, który przynosi sporo przejaśnień i rozpogodzeń.
Z północnego-zachodu napływają nieco chłodniejsze i wilgotniejsze masy powietrza polarnomorskiego. W poniedziałkowy dzień panuje zachmurzenie umiarkowane z przebłyskami Słońca. Z rana na zachodzie notowano mgły i zamglenia, a na krańcach południowych pojawiły się niskie chmury stratus, miejscami przynoszące opady mżawki. Po południu, również tam pojawiają się rozpogodzenia.
Temperatura maksymalna wynosi dzisiaj od 10-12 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza, 13-15 stopni C w głębi kraju do 16-17 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz w Małopolsce. Wiatr na Śląsku jest słaby, poza tym umiarkowany, zachodni. Na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku wieje z południowego-zachodu, a w Małopolsce i na Podkarpaciu północno-zachodni.
Wtorek, 29 października 2024
We wtorek Polska dostanie się pod wpływ mało aktywnego frontu związanego z niżem, który znad Morza Norweskiego będzie przemieszczał się nad Skandynawię. Przyniesie on więcej chmur niskich, z których wystąpią opady słabego deszczu lub mżawki. Jedynie na południowych krańcach naszego kraju, gdzie nadal aurę będzie kształtował wyż z centrum nad zachodnią częścią Czech, można liczyć na więcej pogodnego nieba i brak opadów.
Poranek nie przyniesie ujemnych temperatur – słupki rtęci wskażą od 5-7 stopni C na krańcach południowych oraz na wschodzie do 8-10 stopni C w głębi kraju, miejscami na wybrzeżu i zachodzie będzie 11/12 stopni C. W ciągu dnia temperatury wyniosą od 12-13 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, miejscami na Mazowszu i Lubelszczyźnie oraz 13-14 stopni C w centrum, na Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, w Górach Świętokrzyskich i Roztoczu do 15-16 stopni C na Dolnym i Górnym Śląsku, w Małopolsce i na południu woj. podkarpackiego. Wiatr umiarkowany, zachodni, na północnym wschodzie południowo-zachodni, a na krańcach południowych również północno-zachodni.
Środa, 30 października 2024
W środę Polska znajdzie się w zasięgu układu niskiego ciśnienia, którego centrum dotrze nad środkową część Finlandii. Jedynie regiony południowe pozostaną pod wpływem wyżu z centrum nad Atlantykiem, nieopodal Irlandii. Z zachodu będą napływać dość ciepłe masy powietrza polarnomorskiego. Już od samego rana na Ziemi Lubuskiej, Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Małopolsce można liczyć na spore ilości pogodnego nieba i tam nie prognozuje się opadów.
Poza tym będzie przeważnie pochmurno, ze słabymi opadami deszczu lub mżawki. W ciągu dnia przybędzie miejsc z pojawiającymi się przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Przewagi dużego zachmurzenia do godzin wieczornych, można spodziewać się na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu, na obszarze większości Mazowsza, Wielkopolski i Lubelszczyzny. W dzielnicach północnych mogą wystąpić słabe opady deszczu.
O poranku na termometrach odnotuje się przeważnie 10-12 stopni C, jedynie na krańcach południowych zrobi się dużo chłodniej. W ciągu dnia będzie od 12-13 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza do 15-16 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Na południowym wschodzie ciut cieplej do 17 stopni. Wiatr na południu będzie słaby, poza tym umiarkowany, na północy silniejszy, zwłaszcza na wybrzeżu, gdzie porywy mogą osiągać do 55-60 km/h, południowo-zachodni i zachodni.
Czwartek, 31 października 2024
W czwartek przez większość dnia powinno być pogodnie i sucho, jednak od zachodu chmur będzie przybywać. Z rana niewielkie, symboliczne opady deszczu mogą występować jeszcze w dzielnicach południowych, ale będą stopniowo zanikać. Temperatura maksymalna wyniesie od 11-12 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza, 13-14 stopni C odnotuje się w głębi kraju do 15-16 stopni C na południu. Wiatr umiarkowany, chwilami, zwłaszcza na wybrzeżu i wschodzie silniejszy, północno-zachodni i zachodni.
Piątek, 1 listopada 2024
W piątek Polska dostanie się pod wpływ głębokiego niżu wtórnego, który znad Skandynawii będzie wędrował nad Rosję. Jednocześnie nad Atlantykiem, Wyspami Brytyjskimi i Europą Zachodnią zakotwiczy się rozległy wyż. W Polsce, z północnego-zachodu na południowy-wschód będzie przemieszczać się chłodny front atmosferyczny, który przyniesie wzrost zachmurzenia i opady. Już od samego rana opady deszczu prognozowane są na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy Mazowsza, Wielkopolski i terenie Kujaw.
Po południu pogoda zacznie się stabilizować. Natomiast na południu oraz w centrum do południa powinno być sucho, z przewagą słonecznych chwil. Deszczowe chmury dotrą tam w drugiej części dnia. Na termometrach słupki rtęci wskażą od 11-12 stopni C na północnym wschodzie do 15-16 stopni C na południu, jednak silny i porywisty wiatr sprawi, że odczucie chłodu będzie dość znaczne.
Weekend, 2-3 listopada 2024
Pierwszy weekend listopada przyniesie ochłodzenie. Wyż, który znajdzie się nad Wyspami Brytyjskimi i Morzem Północnym wraz z niżem zlokalizowanym nad Rosją będą sprowadzać z północnego-zachodu chłodne masy powietrza pochodzenia arktycznego. Temperatury maksymalne obniżą się poniżej 10 stopni C. W niedzielę opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu mogą pojawiać się na wschodzie i północnym wschodzie, gdzie będzie najzimniej, na poziomie zaledwie 3-5 stopni C.
Nieco cieplej i więcej słonecznych chwil można spodziewać się na Pomorzu i zachodzie – tam prognozuje się od 7 do 9 stopni C. Jednak noc z soboty na niedzielę na znacznym obszarze kraju zapowiada się mroźna, słupki rtęci mogą wskazać do -3/-5 stopni C na standardowej wysokości 2 metrów co oznacza, że przy gruncie może być o kilka stopni zimniej. Za to następny tydzień ma przynieść ocieplenie.
OPTYCZNIE W NIEBO 28.10.2024r. – 03.11.2024r.
01.11.2024r. – godz. 13:47 – faza Księżyca – nów,
03.11.2024r. – godz. 07:37 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 2°02.