Aktualności Pogoda

Duże ochłodzenie i trochę opadów na początku tygodnia. Później przewaga wyżowej aury z umiarkowanymi temperaturami, noce zimne, lokalnie z przymrozkami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 22.09.2025r. – 28.09.2025r.

Duże ochłodzenie i trochę opadów na początku tygodnia. Później przewaga wyżowej aury z umiarkowanymi temperaturami, noce zimne, lokalnie z przymrozkami.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 22.09.2025r. – 28.09.2025r.

Na początek garść informacji “parafialnych”. W tym tygodniu nie ukazał się dolnośląski komentarz grzybowy, planuję opublikować go jutro, a następny w piątek. Już wiadomo, że na ogłoszenie alarmu grzybowego we wrześniu na terenie całego Dolnego Śląska nie ma szansy, a i początek października nie napawa przesadnym optymizmem. Tymczasem astronomiczne lato kończy się z gorącym przytupem, natomiast astronomiczna jesień, również rozpocznie się z przytupem, ale chłodnym/zimnym.

 TEMPERATURY MAKSYMALNE 

W mijającym tygodniu wystąpiło ochłodzenie i raptowne ocieplenie. W poniedziałek najcieplej było w Legnicy +24,4 stopnia C, a we wtorek w Warszawie +20,6 stopnia C.

Środa była najchłodniejsza, z maksymalną temperaturą +18,9 stopnia C w Gdańsku. W czwartek, również było stosunkowo rześko (przez silniejszy wiatr), a maksymalną wartość na termometrze zanotowało Świnoujście +21,1 stopnia C.

W piątek rozpoczęło się szybkie ocieplenie, stacja w Raciborzu zanotowała +25,5 stopnia C. Za to w sobotę pojawił się upał, najsilniejszy w Jeleniej Górze +33,1 stopnia C. Do tego wiał halny, który skutecznie windował temperaturę do góry.

Również niedziela okazała się bardzo ciepła, gorąca, a miejscami upalna. Najwyższą temperaturę zanotowano w Warszawie +30,8 stopnia C. Z dużym prawdopodobieństwem można napisać, że był to ostatni tak gorący dzień w tym roku.

 TEMPERATURY MINIMALNE 

Na przełomie poprzedniego i kończącego się tygodnia wystąpiły duże różnice w temperaturach w nocy. W Pile przy gruncie zanotowano tylko +4 stopnie C, a w tym samym czasie w Terespolu było +15 stopni C.

Z poniedziałku na wtorek kilka stacji zanotowało przy gruncie +8 stopni C. Za to na południu było +15 stopni C.

Zimniejsza noc wystąpiła z wtorku na środę. W Zakopanem przy gruncie zanotowano +4 stopnie C.

Ze środy na czwartek było ciut zimniej. Zakopane ponownie zanotowało najniższą wartość na termometrze, gdzie przy gruncie wystąpił spadek temperatury do +3 stopni C.

Zdecydowanie cieplejsza noc wystąpiła dobę później. Wprawdzie przy gruncie w Jeleniej Górze zanotowano +7 stopni C, ale na przeważającym obszarze kraju, temperatury nie spadły poniżej +10 stopni C.

Z piątku na sobotę zrobiło się chłodniej, w Jeleniej Górze zanotowano przy gruncie +4 stopnie C.

Z soboty na niedzielę najchłodniejszą stacją było Zakopane (przy gruncie +7 stopni C), ale znacznie ciekawsze jest to, że lokalnie temperatury minimalne nie spadły poniżej +20 stopni C, a to oznacza, że wystąpiła tzw. noc tropikalna. Najwyższą wartość zanotowano w Legnicy +20,2 stopnia C.

 OPADY 

Początek mijającego tygodnia był wilgotny, ale nie wszędzie. Najwięcej zanotowała stacja w Kielcach 34,1 mm, a dzień później w Kaliszu 19,1 mm.

W środkowej części tygodnia padało dużo mniej. Najwięcej opadu zanotowano w Łebie 22,1 mm, ale na przeważającym obszarze kraju padało już niewiele lub wcale.

Czwartek i piątek przyniosły lokalne, śladowe lub symboliczne opady deszczu.

Weekend upływa pod znakiem suchej aury, ale na zachodzie i północy, punktowo pojawiają się opady deszczu i burze, które są zwiastunem głębokiego ochłodzenia.

 Źródło i mapy: IMGW

Poniedziałek, 22 września 2025

Na początku nowego tygodnia nad Irlandią znajdzie się centrum układu wysokiego ciśnienia, który będzie kształtował pogodę na Wyspach Brytyjskich, w Krajach Beneluksu i Niemczech. Drugi – znacznie cieplejszy wyż – znajdzie się nad południową Rosją i pod jego wpływem będzie cała Europa Wschodnia, Bałkany, a także środkowa i wschodnia część Morza Śródziemnego, z temperaturami nawet o 10-15 stopni C wyższymi w stosunku do normy wieloletniej dla tego okresu. Z kolei nad Półwyspem Kolskim będzie stacjonował niż z systemem frontów atmosferycznych, które w Europie Północnej i Środkowej przyniosą więcej chmur, w wielu miejscach będzie padał deszcz.

Dużo deszczu i burz prognozuje się również we Francji, zwłaszcza w zachodniej i południowej części kraju, w zachodniej części Morza Śródziemnego, nad Alpami oraz na północy Półwyspu Apenińskiego. W poniedziałek w pasie od Warmii i Mazur oraz Podlasia po Dolny Śląsk i Opolszczyźnie będzie rozciągał się chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad północno-zachodniej Rosji. Przed frontem południowo-wschodnia ćwiartka Polski pozostanie w bardzo ciepłych masach powietrza zwrotnikowego, nad resztą zaznaczy się już chłodne powietrze, polarnomorskie.

W poniedziałek na południu woj. podlaskiego, wschodzie i południu mazowieckiego, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, Małopolsce, na Podkarpaciu będzie dużo pogodnego nieba, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Pogodnie do południa ma być także w centrum woj. podlaskiego i mazowieckiego, na przeważającym obszarze łódzkiego, Opolszczyźnie i Górnym Śląsku, natomiast w ciągu dnia zacznie się wypogadzać na Pomorzu i Nizinie Szczecińskiej.

Poza tym pochmurno, na południowym zachodzie Polski, Ziemi Lubuskiej, w zachodniej i środkowej Wielkopolsce, na Kujawach, a w drugiej części dnia również na Warmii, Mazurach oraz północnym zachodzie Mazowsza wystąpią opady deszczu, na południowym zachodzie w godzinach popołudniowych, opady mogą mieć umiarkowane natężenie. Do południa padać będzie również na Pomorzu Gdańskim, północy woj. wielkopolskiego i w północnej oraz środkowej części woj. lubuskiego.

Na terenie kraju wystąpi duża amplituda temperatury. Termometry wskażą od 10-11 stopni C w Kotlinach Sudeckich, 13-15 stopni C w głębi woj. dolnośląskiego, na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Kujawach, Warmii, Mazurach, 16-18 stopni C na Pomorzu, północy woj. lubuskiego i Suwalszczyźnie, 19-21 stopni C w wąskim pasie od zachodniej, środkowej i północnej części woj. śląskiego, południu i wschodzie łódzkiego, w centrum woj. mazowieckiego i podkarpackiego, a najcieplej będzie na wschodzie i południu Mazowsza, na Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, Małopolsce i na Podkarpaciu – na poziomie 25-27 stopni C. W Małopolsce i na południu Mazowsza do 28 stopni C.

Wiatr umiarkowany, przeważnie północno-zachodni i północy, przez większość dnia na południu woj. podlaskiego, w centrum mazowieckiego, zachodzie woj. świętokrzyskiego i zachodzie małopolskiego, a przez cały dzień w głębi woj. świętokrzyskiego i małopolskiego, na wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu południowy i południowo-zachodni.

Wtorek, 23 września 2025

We wtorek nad Wyspami Brytyjskimi znajdzie się centrum układu wysokiego ciśnienia, który w Europie Zachodniej i Środkowej przyniesie sporo pogodnego nieba, ale niższe temperatury. Klin tego wyżu będzie sięgał również Polski. Jednak od Lubelszczyzny i Podkarpacia po Śląsk będzie rozciągał się front chłodny, z większym zachmurzeniem i opadami. Już do całego kraju napłynie chłodne powietrze polarnomorskie.

Na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce i na Górnym Śląsku będzie sporo chmur, z opadami deszczu i mżawką. W pierwszej części dnia w południowej części woj. wielkopolskiego, w Górach Świętokrzyskich, na północy woj. śląskiego i południu łódzkiego również wystąpią opady deszczu, ale stopniowo będą zanikać, a w drugiej części dnia niebo zacznie się rozpogadzać. Na pozostałym obszarze od rana powinno być pogodnie, chociaż po południu na Pomorzu i w rejonie Zatoki Gdańskiej, a pod koniec dnia na Warmii i północy woj. kujawsko-pomorskiego pojawią się przelotne opady deszczu.

Temperatura maksymalna wyniesie od 12-13 stopni C na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce, na Górnym Śląsku i południu woj. świętokrzyskiego (w Zakopanem tylko 9-10 stopni C), 14-16 stopni C w głębi kraju do 17 stopni C na krańcach zachodnich. O poranku na Ziemi Lubuskiej, miejscami w Wielkopolsce, na Pojezierzu Pomorskim, Kujawach, na Warmii, Mazurach oraz Suwalszczyźnie odnotuje się tylko 5-7 stopni C, najcieplej ma być na południowym wschodzie – na poziomie 13-15 stopni C.

Wiatr na północy i południu umiarkowany, od Ziemi Lubuskiej po wschodnią część Mazowsza raczej słaby. Na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy, w centrum Mazowsza i Wielkopolski oraz na Kujawach zachodni i północno-zachodni, poza tym północny oraz północno-wschodni.

Środa, 24 września 2025

W środę centrum wyżu przesunie się znad Wysp Brytyjskich nad południową Skandynawię, przynosząc nam sporo pogodnego nieba, z niewielkim zachmurzeniem praktycznie w całym kraju od rana do wieczora. Nieco więcej chmur różnego piętra będzie na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Słabe opady deszczu w pierwszej części dnia mogą występować w południowej i środkowej części woj. podkarpackiego oraz południu małopolskiego.

Poranek zimny, ze spadkami od 5 do 7 stopni C na przeważającym obszarze naszego kraju, miejscami odnotuje się zaledwie 3-4 stopnie C, do 8-10 stopni C na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce, Górach Świętokrzyskich i na Opolszczyźnie. W ciągu dnia odnotuje się od 8-9 stopni C na Podhalu i w Bieszczadach, 13-15 stopni C będzie na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu, a także na Górnym Śląsku, w głębi woj. małopolskiego i podkarpackiego do 18-19 stopni C na zachodzie, w centrum, na południu Mazowsza i Lubelszczyźnie. Wiatr na zachodzie, Śląsku, w Małopolsce i w centrum chwilami silniejszy, co wpłynie na temperaturę odczuwalną, poza tym umiarkowany. Będzie wiał z kierunków północno-wschodnich i wschodnich.

Czwartek, 25 września 2025

W czwartek bez istotnych zmian w pogodzie – wyż przesunie się nad południowo-wschodnią część Bałtyku i Litwę i nadal będzie wpływać na pogodę w większości kraju. Jednak nad południowo-zachodnie dzielnice Polski wkroczy mało aktywny front atmosferyczny. Ze wschodu zaczną napływać polarnokontynentalne masy powietrza, które osuszą wspomniany front. W dzień na północy i wschodzie Polski będzie bezchmurnie lub co najwyżej z zachmurzeniem umiarkowanym. Na pozostałym obszarze przeważnie umiarkowane i duże – na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie mogą pojawić się niewielkie opady deszczu.

Na termometrach odnotuje się od 11-12 stopni C na Przedgórzu Sudeckim, 13-15 stopni C w głębi woj. dolnośląskiego, na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku, a także na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach oraz Podlasiu do 16-18 stopni C na przeważającym obszarze kraju. O poranku na północnym wschodzie kraju tylko 3-4 stopnie C, a przy gruncie około 0 stopni C lub nawet nieznacznie poniżej; im dalej na południowy-zachód, tym cieplej, najwyższe wartości na termometrach prognozowane są na zachodzie i południu – tj. 8-10 stopni C. Wiatr na Suwalszczyźnie słaby, poza tym umiarkowany, a na zachodzie, południu, w centrum i Pomorzu silniejszy, wschodni i południowo-wschodni.

Piątek, 26 września 2025

W piątek kontynuacja wpływów wyżowych. Na pogodę w Polsce będzie oddziaływał rozległy wyż rozciągający się od środkowej części Morza Bałtyckiego i południowej części Krajów Nadbałtyckich, Białoruś po środkową Ukrainę i Morze Czarne. Jednocześnie nad Alpami będzie zalegał niż. Taki rozkład ciśnienia sprawi, że ze wschodu nadal będą napływać masy powietrza polarno-kontynentalnego. W ciągu dnia zachmurzenie będzie małe – na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Podlasiu, Kujawach i północy oraz wschodzie woj. mazowieckiego, poza tym umiarkowane i duże. Na południu i południowym zachodzie lokalnie pojawią się niewielkie opady deszczu.

Temperatura maksymalna wyniesie od 13-15 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach i Podlasiu, a także miejscami na południu kraju, w strefie opadów i w głębi kraju do 17-19 stopni C. Jednak o poranku na Podlasiu, Warmii, Mazurach oraz północy Mazowsza odnotuje się tylko 1-3 stopnie C, a przy gruncie -2/-1 stopień C. Poza tym termometry wskażą od 4 do 7 stopni C, a na zachodzie i południu 8-10 stopni C, na południu woj. opolskiego 11 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni, a na wschodzie południowo-wschodni.

Weekend, 27-28 września 2025

Koniec tygodnia zapowiada się z pogodą umiarkowaną, typową dla tej pory roku. Praktycznie bez opadów, z niewielkim zachmurzeniem, a szczególnie pogodna zapowiada się niedziela, kiedy na obszarze większości kraju ma być bezchmurnie. Temperatury w ciągu dnia będą oscylować od 15-17 stopni C na północy i wschodzie kraju do 18-20 stopni C w głębi Polski. Noce i poranki zapowiadają się jednak zimne, w szczególności na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu oraz na Lubelszczyźnie, a z soboty na niedzielę również na Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich i w Małopolsce, gdzie temperatura na standardowej wysokości 2 metrów spadnie poniżej 5 stopni C, a lokalnie przy gruncie pojawią się przymrozki. Na zachodzie i Śląsku nieco cieplej i tam raczej bez zagrożenia przymrozkami.

OPTYCZNIE W NIEBO 22.09.2025r. – 28.09.2025r.

22.09.2025r. – godz. 13:36 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 2°33,

22.09.2025r. – godz. 20:19 – początek astronomicznej jesieni,

23.09.2025r. – godz. 14:54 – Neptun w opozycji,

24.09.2025r. – godz. 13:56 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 3°36.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.