Aktualności Pogoda

Dużo pogodnego nieba, noce mroźne, opadów niewiele lub wcale. W drugiej połowie tygodnia stopniowe ocieplenie, ale noce wciąż zimne/mroźne. Prognoza pogody i optycznie w niebo 17.03.2025r. – 23.03.2025r.

Dużo pogodnego nieba, noce mroźne, opadów niewiele lub wcale. W drugiej połowie tygodnia stopniowe ocieplenie, ale noce wciąż zimne/mroźne.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 17.03.2025r. – 23.03.2025r.

Zanim nadeszło ochłodzenie, przeżyliśmy wczesno-marcową falę ciepła i to od niej zacznę tygodniową prognozę pogody. O fali tej napisał na FB Grzegorz Zawiślak z Polskich Łowców Burz: “Za nami historyczna fala ciepła, zarówno pod względem intensywności, jak i długości trwania. Jeszcze nigdy bowiem w historii prowadzenia obserwacji meteorologicznych najwyższa temperatura maksymalna powietrza przez pięć dni z rzędu (!) nie osiągała 20 °C – 22 °C, lokalnie zbliżając się w okolice aż 23 °C na tak wczesnym etapie meteorologicznej wiosny, co uczyniło ostatni okres synoptyczny absolutnie bezprecedensowym.

Wielodniowy strumień anomalnie ciepłego powietrza z ekstremalnym, kilkunastostopniowym odchyleniem termicznym powyżej średniej normy wieloletniej pozwolił poczuć namiastkę głębokiej wiosny, a na południu wręcz letnich warunków atmosferycznych. Niskie zasoby wilgoci w szybkim czasie pogłębiły suszę, co w wielu regionach kraju skutkuje masowymi pożarami traw, łąk, nieużytków oraz poszycia leśnego (niestety, w zdecydowanej większości przypadków z totalnej głupoty i bezmyślności ludzkiej).”

 TEMPERATURY MAKSYMALNE 

Początek mijającego tygodnia to jeszcze panowanie anomalnego ciepła jak na początek marca i przekroczenia +20 stopni C. Najcieplejsze stacje meteo to Warszawa (+21,1 stopnia C) i Krosno (+17,2 stopnia C).

Od środy widać postępujące ochłodzenie i wypieranie ciepłych mas powietrza na południowy-wschód. W czwartek proces ten pogłębił się. Temperatury maksymalne spadły poniżej +15 stopni C na wschodzie i +10 stopni C w zachodniej Polsce.

Jeszcze chłodniej/zimniej zrobiło się tuż przed weekendem. Chłodne masy powietrza objęły cały kraj, temperatury maksymalne wyniosły +11,4 stopnia C w Lesku i +9,5 stopnia C w Słubicach.

Także niedziela, choć bardzo pogodna, przyniosła temperatury maksymalne poniżej +10 stopni C.

♦ TEMPERATURY MINIMALNE 

Początek tygodnia przyniósł miejscami nawet dwu-cyfrowe wartości na termometrach podczas nocy. Najcieplej było na południu i południowym-wschodzie.

Chłodniejsza okazała się noc z wtorku na środę. Na stacjach meteo nad gruntem odnotowano od -6 stopni C w Poznaniu do +6 stopni C w Przemyślu.

W związku ze wzrostem zachmurzenia, które ograniczyło spadki temperatur, noc ze środy na czwartek była cieplejsza. Niewielki mróz zanotowano tylko lokalnie na krańcach północnej Polski.

Za to po przejściu niżu i frontów z opadami, mróz powrócił na wiele stacji meteo. Najzimniejszą była stacja w Jeleniej Górze, gdzie odnotowano -4,5 stopnia C (przy gruncie -6 stopni C).

Jeszcze większy spadek temperatury zanotowała z piątku na sobotę stacja w Kętrzynie, gdzie przy gruncie słupek rtęci wskazał -9 stopni C.

Tymczasem z soboty na niedzielę powrócił solidny mróz. We wschodniej części kraju spadki temperatur przy gruncie wyniosły nawet -11 stopni C. To niestety jest tylko wstęp do jeszcze mroźniejszych nocy, które wystąpią w pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia.

 OPADY 

Początek tygodnia był bardzo suchy, jedynie w wąskim pasie Polski południowo-wschodniej przemieszczała się strefa opadów, ale ich sumy były bardzo małe.

W połowie tygodnia przez Polskę z południa na północ przeszły fronty od niżu genueńskiego, i w wielu miejscach kraju, były to pierwsze większe opady zanotowane od kilku tygodni a nawet miesięcy. Niż ten nie został przyblokowany przez układ wysokiego ciśnienia, stąd nie przyniósł znacznych sum opadów. Poza tym o tej porze roku, jego uwodnienie jest dużo słabsze niż w miesiącach letnich.

Dodatkową porcję opadów otrzymały jeszcze regiony południowo-wschodnie. Tymczasem przed nami kontynuacja suchej odmiany marca. Trudno prognozować, kiedy ponownie wystąpią większe sumy opadów na dużym obszarze kraju.

Odnośnie przebiegu pogody w zimie i niepokojącym trendzie związanym z deficytem opadów, warto zapoznać się z tym artykułem, napisanym przez specjalistów z IMGW: Od anomalii do anomalii – Obserwator

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

Poniedziałek, 17 marca 2025

Na początku nowego tygodnia nad Morzem Północnym znajdzie się centrum potężnego wyżu, w centrum którego ciśnienie wzrośnie do 1035 hPa. Wyż ten w Europie Zachodniej i Środkowej, a także południowej i wschodniej Skandynawii oraz na zachodzie Rosji przyniesie dominację pogodnego nieba. Niże z frontami atmosferycznymi będą wpływały na pogodę na Półwyspie Iberyjskim, Bałkanach, w Górach Skandynawskich i północnej Skandynawii. W Polsce pogodę będzie kształtował klina wyżowego znad Morza Norweskiego. Taki rozkład ciśnienia spowoduje, że z północy zaczną napływać zimne masy powietrza arktycznego.

W poniedziałek przed południem (początkowo na samych krańcach południowych), odchodzący chłodny front atmosferyczny przyniesie umiarkowane opady śniegu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza duże z przelotnymi opadami śniegu. W drugiej części dnia przeważać będzie pogodne niebo; na wybrzeżu ma być zupełnie bezchmurnie. Jednak wskutek pionowego gradientu temperatury, w wielu miejscach utworzy się konwekcja z krótkotrwałymi opadami śniegu.

Poranek z kilkustopniowym mrozem, w ciągu dnia odnotuje się od -3 stopni C na Podhalu, -2/-1 stopnień C prognozuje się w Bieszczadach, 0/2 stopnie C będą na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, w centrum, na Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, 3-4 stopnie C na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie do 5-6 stopni C na Ziemi Lubuskiej. Na zachodzie i Pomorzu wiatr umiarkowany, poza tym chwilami dość silny i porywisty, który wzmocni odczucie zimna. Będzie wiał z kierunków północnych.

Wtorek, 18 marca 2025

We wtorek centrum wyżu znad Morza Norweskiego przesunie się nad południowe krańce naszego kraju. Układ ten będzie kształtował pogodę w Polsce, chociaż na północy i północnym wschodzie zaznaczy się ciepły front atmosferyczny, który w godzinach popołudniowych dotrze nad północne krańce Skandynawii. Nadal będą napływać zimne, arktyczne masy powietrza.

Poranek zapowiada się bardzo zimny. Na Podhalu, w Bieszczadach i na Przedgórzu Sudeckim temperatura spadnie od -13 do -10 stopni C, -8/-6 stopni C odnotuje się na Ziemi Łódzkiej, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, -5/-3 stopnie C w głębi kraju, -2/-1 stopnień C na Pomorzu, Warmii oraz ok. 0/2 stopni C nad samym morzem.

W ciągu dnia na przeważającym obszarze Polski będzie słonecznie, z niewielkim zachmurzeniem. Jednak jeszcze przed południem wspomniany front atmosferyczny przyniesie duże lub całkowite zachmurzenie na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie, a w drugiej części dnia na północy Wielkopolski, Mazowszu, Kujawach oraz w głębi woj. podlaskiego.

Temperatura maksymalna wyniesie od 0/2 stopni C na Podhalu i w Bieszczadach, 3-4 stopnie C prognozuje się na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, 5-6 stopni C w centrum, w zachodniej i środkowej części Mazowsza, w Wielkopolsce oraz na Opolszczyźnie do 7-8 stopni C na Ziemi Lubuskiej i zachodzie woj. dolnośląskiego. Wiatr na Śląsku i w Małopolsce słaby, poza tym umiarkowany, na wybrzeżu chwilami dość silny, zachodni i północno-zachodni.

Środa, 19 marca 2025

W środę centrum wyżu znajdzie się już nad Bałkanami, jednak pogoda w Polsce niewiele się zmieni – nadal na obszarze większości kraju powinno być słonecznie i sucho, praktycznie z bezchmurnym niebem. Więcej chmur kłębiasto-warstwowych prognozuje się przez większość dnia na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, a początkowo również na wschodzie Mazowsza i Lubelszczyźnie, jednak nigdzie nie powinno padać.

Poranek w większości kraju z mrozem – na Podhalu -10 stopni C, a na Przedgórzu Sudeckim -8/-6 stopni C. Na zachodzie, południu oraz w centrum odnotuje się od -5 do -3 stopni C, natomiast w strefie większego zachmurzenia na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie oraz w większości woj. kujawsko-pomorskiego cieplej – na poziomie 0/2 stopni C, nad samym morzem do 3 stopni C. W ciągu dnia nad samym morzem, na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach oraz Suwalszczyźnie będzie najchłodniej – tam prognozuje się od 5 do 7 stopni C,

w głębi kraju od 8 do 10 stopni C, a na Nizinie Szczecińskiej, Ziemi Lubuskiej, zachodzie Wielkopolski i Dolnym Śląsku najcieplej – od 10 do 12 stopni C. Wiatr na krańcach zachodnich, Dolnym Śląsku (z wyjątkiem Przedgórzu Sudeckiego), Opolszczyźnie i południu woj. małopolskiego słaby, poza tym umiarkowany, na wybrzeżu wschodnim i środkowym silniejszy, zachodni i południowo-zachodni, na północy również północno-zachodni.

Czwartek, 20 marca 2025

W czwartek rozpocznie się astronomiczna wiosna. Dzień zapowiada się słonecznie, praktycznie z bezchmurnym niebem, ponieważ Polska pozostanie w zasięgu oddziaływania wyżu znad Bałkanów. Jedynie z rana na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu może się jeszcze chmurzyć, ale po południu również i tam ma dominować słoneczna aura. Z południa zaczną napływać cieplejsze masy powietrza polarnomorskiego. Przy pogodnym niebie oznacza to duże wahania temperatur między porankami a popołudniami.

Przed wschodem Słońca będzie dość zimno, na ogół z lekkim mrozem od -3 do -1 stopnia C, w regionach podgórskich od -7 do -5 stopni C. W okolicach zera stopni C ma być tylko na krańcach północno-wschodnich. W dzień wyraźnie cieplej – około 8 stopni C odnotuje się na Suwalszczyźnie oraz północy woj. pomorskiego, 9-11 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza, 12-14 stopni C w głębi kraju do około 15-16 stopni C na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej (lokalnie w tych dwóch ostatnich regionach będzie jeszcze cieplej). Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni.

Piątek, 21 marca 2025

W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny w pogodzie nie prognozuje się istotnych zmian. Nadal ma przeważać słoneczna aura, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym, głównie piętra wysokiego. Nigdzie nie powinno padać, a na termometrach odnotuje się jeszcze wyższe temperatury. Jednak poranek zapowiada się z mrozem. Na Podhalu i w Bieszczadach słupki rtęci wskażą od -7 do -5 stopni C, poza tym odnotuje się od -5 do -2 stopni C, jedynie na krańcach zachodnich oraz nad samym morzem ma być nieco cieplej – tam od 0 do 2 stopni C.

W ciągu dnia temperatura szybko wzrośnie i prawie na terenie całej Polski prognozuje się dwucyfrowe wartości na termometrach – od 11-12 stopni C na Podlasiu, Mazurach, 13-15 stopni C ma być na przeważającym obszarze do 16-18 stopni C na zachodzie (na zachodzie Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej 19 stopni). Wiatr umiarkowany, w regionach podgórskich chwilami silniejszy, z kierunków południowych i południowo-zachodnich.

Weekend, 22-23 marca 2025

Pierwszy weekend kalendarzowej wiosny ma przynieść stopniowe zmiany w pogodzie, między innymi przez wzrost zachmurzenia. Jednak na chwilę obecną jeszcze nie wiadomo, czy fronty atmosferyczne zdołają się przedrzeć na wschód i przyniosą opady deszczu. Bardziej prawdopodobny scenariusz prognozuje opady na niedzielę. Weekend najcieplejszy ma być na południu, gdzie termometry wskażą od 18 do 20 stopni C. Im dalej na północ, tym chłodniej, na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy i wschodzie Mazowsza – przeważnie od 10 do 12 stopni C. Do tego wzrośnie prędkość wiatru.

OPTYCZNIE W NIEBO 17.03.2025r. – 23.03.2025r.

20.03.2025r. – godz. 00:26 – Neptun w złączeniu ze Słońcem,

20.03.2025r. – godz. 10:02 – początek astronomicznej wiosny,

22.03.2025r. – godz. 12:32 – faza Księżyca – ostatnia kwadra,

23.03.2025r. – godz. 07:47 – Wenus – Złączenie dolne – 8,40°.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.