Dużo pogodnego nieba, noce mroźne, opadów niewiele lub wcale. W drugiej połowie tygodnia stopniowe ocieplenie, ale noce wciąż zimne/mroźne. Prognoza pogody i optycznie w niebo 17.03.2025r. – 23.03.2025r.
Dużo pogodnego nieba, noce mroźne, opadów niewiele lub wcale. W drugiej połowie tygodnia stopniowe ocieplenie, ale noce wciąż zimne/mroźne.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 17.03.2025r. – 23.03.2025r.
Zanim nadeszło ochłodzenie, przeżyliśmy wczesno-marcową falę ciepła i to od niej zacznę tygodniową prognozę pogody. O fali tej napisał na FB Grzegorz Zawiślak z Polskich Łowców Burz: “Za nami historyczna fala ciepła, zarówno pod względem intensywności, jak i długości trwania. Jeszcze nigdy bowiem w historii prowadzenia obserwacji meteorologicznych najwyższa temperatura maksymalna powietrza przez pięć dni z rzędu (!) nie osiągała 20 °C – 22 °C, lokalnie zbliżając się w okolice aż 23 °C na tak wczesnym etapie meteorologicznej wiosny, co uczyniło ostatni okres synoptyczny absolutnie bezprecedensowym.
Wielodniowy strumień anomalnie ciepłego powietrza z ekstremalnym, kilkunastostopniowym odchyleniem termicznym powyżej średniej normy wieloletniej pozwolił poczuć namiastkę głębokiej wiosny, a na południu wręcz letnich warunków atmosferycznych. Niskie zasoby wilgoci w szybkim czasie pogłębiły suszę, co w wielu regionach kraju skutkuje masowymi pożarami traw, łąk, nieużytków oraz poszycia leśnego (niestety, w zdecydowanej większości przypadków z totalnej głupoty i bezmyślności ludzkiej).”
♦ TEMPERATURY MAKSYMALNE ♦
Początek mijającego tygodnia to jeszcze panowanie anomalnego ciepła jak na początek marca i przekroczenia +20 stopni C. Najcieplejsze stacje meteo to Warszawa (+21,1 stopnia C) i Krosno (+17,2 stopnia C).
Od środy widać postępujące ochłodzenie i wypieranie ciepłych mas powietrza na południowy-wschód. W czwartek proces ten pogłębił się. Temperatury maksymalne spadły poniżej +15 stopni C na wschodzie i +10 stopni C w zachodniej Polsce.
Jeszcze chłodniej/zimniej zrobiło się tuż przed weekendem. Chłodne masy powietrza objęły cały kraj, temperatury maksymalne wyniosły +11,4 stopnia C w Lesku i +9,5 stopnia C w Słubicach.
Także niedziela, choć bardzo pogodna, przyniosła temperatury maksymalne poniżej +10 stopni C.
♦ TEMPERATURY MINIMALNE ♦
Początek tygodnia przyniósł miejscami nawet dwu-cyfrowe wartości na termometrach podczas nocy. Najcieplej było na południu i południowym-wschodzie.
Chłodniejsza okazała się noc z wtorku na środę. Na stacjach meteo nad gruntem odnotowano od -6 stopni C w Poznaniu do +6 stopni C w Przemyślu.
W związku ze wzrostem zachmurzenia, które ograniczyło spadki temperatur, noc ze środy na czwartek była cieplejsza. Niewielki mróz zanotowano tylko lokalnie na krańcach północnej Polski.
Za to po przejściu niżu i frontów z opadami, mróz powrócił na wiele stacji meteo. Najzimniejszą była stacja w Jeleniej Górze, gdzie odnotowano -4,5 stopnia C (przy gruncie -6 stopni C).
Jeszcze większy spadek temperatury zanotowała z piątku na sobotę stacja w Kętrzynie, gdzie przy gruncie słupek rtęci wskazał -9 stopni C.
Tymczasem z soboty na niedzielę powrócił solidny mróz. We wschodniej części kraju spadki temperatur przy gruncie wyniosły nawet -11 stopni C. To niestety jest tylko wstęp do jeszcze mroźniejszych nocy, które wystąpią w pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia.
♦ OPADY ♦
Początek tygodnia był bardzo suchy, jedynie w wąskim pasie Polski południowo-wschodniej przemieszczała się strefa opadów, ale ich sumy były bardzo małe.
W połowie tygodnia przez Polskę z południa na północ przeszły fronty od niżu genueńskiego, i w wielu miejscach kraju, były to pierwsze większe opady zanotowane od kilku tygodni a nawet miesięcy. Niż ten nie został przyblokowany przez układ wysokiego ciśnienia, stąd nie przyniósł znacznych sum opadów. Poza tym o tej porze roku, jego uwodnienie jest dużo słabsze niż w miesiącach letnich.
Dodatkową porcję opadów otrzymały jeszcze regiony południowo-wschodnie. Tymczasem przed nami kontynuacja suchej odmiany marca. Trudno prognozować, kiedy ponownie wystąpią większe sumy opadów na dużym obszarze kraju.
⇒ Odnośnie przebiegu pogody w zimie i niepokojącym trendzie związanym z deficytem opadów, warto zapoznać się z tym artykułem, napisanym przez specjalistów z IMGW: Od anomalii do anomalii – Obserwator
♦ Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL
Poniedziałek, 17 marca 2025
Na początku nowego tygodnia nad Morzem Północnym znajdzie się centrum potężnego wyżu, w centrum którego ciśnienie wzrośnie do 1035 hPa. Wyż ten w Europie Zachodniej i Środkowej, a także południowej i wschodniej Skandynawii oraz na zachodzie Rosji przyniesie dominację pogodnego nieba. Niże z frontami atmosferycznymi będą wpływały na pogodę na Półwyspie Iberyjskim, Bałkanach, w Górach Skandynawskich i północnej Skandynawii. W Polsce pogodę będzie kształtował klina wyżowego znad Morza Norweskiego. Taki rozkład ciśnienia spowoduje, że z północy zaczną napływać zimne masy powietrza arktycznego.
OPTYCZNIE W NIEBO 17.03.2025r. – 23.03.2025r.
20.03.2025r. – godz. 00:26 – Neptun w złączeniu ze Słońcem,
20.03.2025r. – godz. 10:02 – początek astronomicznej wiosny,
22.03.2025r. – godz. 12:32 – faza Księżyca – ostatnia kwadra,
23.03.2025r. – godz. 07:47 – Wenus – Złączenie dolne – 8,40°.