facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 16 cze, 2024
- 2 komentarze
Dynamiczna i zmienna pogoda przeplatana gwałtownymi burzami, ulewami i silnymi podmuchami wiatru. Większa stabilizacja aury podczas weekendu. Prognoza pogody i optycznie w niebo 17.06.2024r. – 23.06.2024r.

Dynamiczna i zmienna pogoda przeplatana gwałtownymi burzami, ulewami i silnymi podmuchami wiatru. Większa stabilizacja aury podczas weekendu.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 17.06.2024r. – 23.06.2024r.

Analizę pogody w mijającym tygodniu zrobię w odrębnym wpisie. W najbliższym tygodniu czeka nas mocno zróżnicowana pogoda, ze sporymi skokami temperatury i gwałtownymi burzami, które miejscami mogą być bardzo niebezpieczne.

Poniedziałek, 17 czerwca 2024

Na początku nowego tygodnia od zachodniej Skandynawii i Morza Norweskiego przez Wyspy Brytyjskie, Zatokę Biskajską aż po północno-zachodnią część Półwyspu Iberyjskiego będzie się rozciągał obszar obniżonego ciśnienia, z ośrodkami na pograniczu Morza Norweskiego i Północnego oraz w zachodniej części Zatoki Biskajskiej. Wilgotne masy powietrza za sprawą niżu znad pogranicza Rosji, Ukrainy i Białorusi będą również sterowały pogodą w Europie Wschodniej.

Tymczasem od środkowej części Morza Śródziemnego, przez Półwysep Apeniński, Alpy aż po Europę Środkową będzie się rozciągać obszar podwyższonego ciśnienia, pod wpływem którego znajdzie się większość obszaru Polski. Jedynie na zachodzie oraz na Pomorzu zaznaczy się wpływ niżu. Z południowego-zachodu napłyną ciepłe masy powietrza polarnomorskiego.

W poniedziałek od samego rana będzie przeważać pogodna i sucha aura, tylko na Pomorzu Zachodnim i krańcach zachodnich, a także na północnym wschodzie możliwe są opady deszczu. W ciągu dnia na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku – w środowisku podwyższonej chwiejności (CAPE) do 500-800 J/kg – rozwinie się konwekcja z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Zjawisk tych nie powinno być zbyt dużo i nie będą miały gwałtownego przebiegu. Na pozostałym obszarze utrzyma się spokojna pogoda, z dużą ilością Słońca, umiarkowanym zachmurzeniem, ale bez opadów.

Na termometrach odnotuje się od 22-23 stopni C na Pomorzu, 24-25 stopni C na Ziemi Lubuskiej, północy woj. wielkopolskiego, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu do 26-28 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Najcieplej będzie na krańcach południowych. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz chwilami porywisty, na wschodzie zachodni i północno-zachodni, na pozostałym obszarze południowo-zachodni.

Wtorek, 18 czerwca 2024

We wtorek od zachodniej Rosji i Skandynawię, a także w krajach Europy Zachodniej, pogoda będzie zdominowana prze układy niskiego ciśnienia, natomiast na Atlantyku i nad Bałkanami znajdą się wyże. Taki rozkład ciśnienia sprawi, że z południa do naszego kraju napłyną bardzo ciepłe masy powietrza polarnomorskiego.

W dzień pojawią się komórki burzowe, przede wszystkim w zachodnich, północnych, wschodnich i środkowych regionach Polski, gdzie chwiejność termodynamiczna podskoczy do 800-1200 J/kg. W trakcie burz opady mogą by intensywniejsze. Modele numeryczne wskazują, że pod koniec dnia znad północnych Niemiec nad północno-zachodnie dzielnice kraju może wejść bardziej zorganizowany układ burzowy i wtedy zjawiska mogą mieć gwałtowny przebieg.

Wtorek zapowiada się gorący, chociaż nie wszędzie. W najcieplejszym momencie dnia odnotuje się od 22-24 stopni C na Pomorzu, 25-26 stopni C ma być w rejonie Zatoki Gdańskiej, na północy woj. wielkopolskiego i lubuskiego, Warmii i Suwalszczyźnie, 27-29 stopni C w głębi kraju do 30 stopni C na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty, południowo-zachodni.

Środa, 19 czerwca 2024

Nocą z wtorku na środę nad Polskę wtargnie front chłodny, który przyniesie bardzo niespokojną aurę w regionach Polski północnej i zachodniej. Część modeli podtrzymuje wtargnięcie Mezoskalowego Układu Konwekcyjnego, z ulewnymi opadami deszczu oraz silnym i porywistym wiatrem. Z kolei w środę w ciągu dnia na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Kujawach, w północnej i środkowej Wielkopolsce oraz na Ziemi Lubuskiej powinno być już pogodnie, ponieważ obszary te znajdą się w zasięgu klina wysokiego ciśnienia.

Jedynie o poranku lokalnie może się chmurzyć i padać. Temperatury dość raptownie spadną. Na termometrach odnotuje się maksymalnie 20-22 stopni C, ale będą takie miejsca, gdzie słupki rtęci wskażą nie więcej niż 17-19 stopni C. Do tego chwilami dadzą się we znaki silniejsze podmuchy wiatru.

Natomiast na Podlasiu, wschodzie i południu Mazowsza, w centrum, na Śląsku, w Małopolsce, Górach Świętokrzyskich, na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, w środowisku wysokiej chwiejności termodynamicznej (CAPE) podskoczy do 1000-1700 J/kg, a na południowym wschodzie przekroczy nawet 2000 J/kg, a także przy sprzyjających warunkach kinematycznych będą rozwijały się gwałtowne burze z bardzo silnymi porywami wiatru, nawet powyżej 100 km/h, gradem do 3-5 cm średnicy (lokalnie nawet większym) i silnymi ulewami. W tych regionach będzie ciepło, a nawet gorąco – do 24-27 stopni C, a na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce na poziomie 30-32 stopni C. Jednak w miarę upływu dnia na Podlasiu, Mazowszu, w centrum, Górach Świętokrzyskich oraz na Śląsku temperatura będzie spadać.

Czwartek, 20 czerwca 2024

W pierwszym dniu astronomicznego lata, zrobi się nieco chłodniej, a wpływ na pogodę w Polsce będzie miał wyż z ośrodkiem nad Niemcami. Pogoda powinna się ustabilizować, w tym dniu ma przeważać pogodne niebo z dużą ilością Słońca, opady deszczu i burze powinny zaniknąć. O poranku na północy i zachodzie temperatura spadnie do 8-10 stopni C, w centrum 11-13 stopni C,

a na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu do 14-16 stopni C. W ciągu dnia słupki rtęci wskażą maksymalnie 17-18 stopni C nad samym morzem, w głębi Pomorza, na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, 20-22 stopnie C w pasie dzielnic centralnych, 23-25 stopni C na Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Najcieplej będzie w Małopolsce – do 26-28 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

Piątek, 21 czerwca 2024

W piątek pogodna ponownie może być niebezpieczna, jednak na obecną chwilę trudno jednoznacznie potwierdzić, czy rzeczywiście tak będzie. Dzień wcześniej warto sprawdzić na stronie Polskich Łowców Burz, prognozy pogody na piątek i ewentualne ostrzeżenia. Niemniej w tym dniu z południa napłyną gorące masy powietrza, dlatego w wielu regionach Polski zrobi się gorąco i upalnie – może poza wybrzeżem, gdyż tam z powodu wiatru od morza odnotuje się maksymalnie 18-20 stopni C. Im dalej w głąb kraju, tym cieplej/goręcej. I tak – od 23 do 26 stopni C będzie w głębi Pomorza, na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu, z kolei na południu, w Wielkopolsce oraz centrum od 30 do 33 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty, przeważnie południowy i południowo-wschodni.

Weekend, 22-23 czerwca 2024

Następny weekend powinien przynieść stabilizację w pogodzie. Polska zacznie dostawać się w zasięg klina wyżowego, który przyniesie zanik opadów i burz, jednocześnie napłyną do nas chłodniejsze masy powietrza z północnego-zachodu i zachodu. W sobotę jeszcze w wielu miejscach kraju mogą występować przelotne opady deszczu oraz burze, ale przez większą część dnia ma przeważać słoneczna aura. Najchłodniej będzie na Pomorzu – na poziomie 18-20 stopni C, lokalnie wzdłuż wybrzeża jeszcze mniej, do 26-28 stopni C na wschodzie i południu. W niedzielę przelotnych opadów deszczu ma być jeszcze mniej, a temperatury obniżą się do komfortowych wartości.

OPTYCZNIE W NIEBO 17.06.2024r. – 23.06.2024r.

17.06.2024r. – godz. 14:43 – koniunkcja Merkury i Wenus w odległości – 0°53;

20.06.2024r. – godz. 22:50 – początek astronomicznego lata;

22.06.2024r. – godz. 03:09 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • adi40 //16 cze 2024

  oby i u mnie popadało 🙂 w lasach dość mokro i pojawiają się grzybki 😉

  • Paweł Lenart //16 cze 2024

   Byłem w lesie w czwartek i sobotę. Trochę grzybów znalazłem, ale bez szaleństwa. Za to nazbierałem jagód. Jutro zrobię relację z pierwszej wyprawy.
   Pozdrawiam. 😉