Gorąca/upalna i sucha aura na początku tygodnia, później w towarzystwie burz. Sobota i niedziela z groźnymi burzami, ulewami oraz wyparciem gorących mas powietrza. Prognoza pogody i optycznie w niebo 21.08.2023r. – 27.08.2023r.
Gorąca/upalna i sucha aura na początku tygodnia, później w towarzystwie burz. Sobota i niedziela z groźnymi burzami, ulewami oraz wyparciem gorących mas powietrza.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 21.08.2023r. – 27.08.2023r.
Od 12. sierpnia rozpoczął się najgorętszy okres tegorocznego lata, który potrwa jeszcze do najbliższego weekendu, chociaż dzięki napływowi chłodniejszych mas powietrza, niektóre noce będę przyjemniejsze i przyniosą ulgę po dziennym skwarze i duchocie. Opady nadal będą punktowe, głównie pochodzenia burzowego, jednak burze pojawią się przede wszystkim w drugiej części tygodnia.
(1) TEMPERATURY
Koniec zeszłego i początek obecnego tygodnia to nasilający się upał na przeważającym obszarze kraju. W poniedziałek najwyższą temperaturę zanotowano w Kozienicach +32,4 stopnia C.
Największy upał przypadł na 15. i 16. sierpnia. W obu dniach najwyższą temperaturę zanotowała stacja w Ostrołęce, we wtorek +35,7 stopnia C, w środę +34,5 stopnia C. Przyjemnie i orzeźwiająco było tylko nad morzem, nieco powyżej +20 stopni C.
W czwartek najgorętsze masy powietrza, wciąż utrzymywały się w regionach wschodnich, stacja w Terespolu zanotowała +33,7 stopnia C. Na zachodzie ochłodziło się, temperatury spadły poniżej +30 stopni C, jednak wysoka wilgotność powietrza sprawiała, że było nieprzyjemnie, parno i duszno.
W sobotę ponownie ociepliło się, większość stacji odnotowała przekroczenie +30 stopni C. Ponownie panowała nieprzyjemna duchota i skwar.
Ciekawie wyglądają mapy anomalii temperatury powietrza dla wybranych dni. Druga połowa sierpnia w tym roku zaskoczyła tych, którzy uważali na początku miesiąca, podczas przechodzenia ciągłych opadów deszczu na południu i zachodzie Polski przy niskich temperaturach, że “jest już po lecie”.
Tymczasem lato rozkręciło się upałami i burzami. Największe anomalie dodatnie przypadły na 15. sierpnia, miejscami na poziomie aż +9,3 stopnia.
Pod koniec lipca imieniny obchodzi Anna. Do tego święta przypisuje się ludowe powiedzenie: “Od świętej Anki zimne wieczory i ranki”. W tym roku to się nie sprawdziło i należy zmodyfikować owe porzekadło do następującej treści: “Po świętej Ance, trafią się jeszcze tropikalne wieczory i ranki”. ;))
Najcieplejsza (tropikalna) noc wystąpiła ze środy na czwartek w Warszawie, gdzie temperatura nie spadła poniżej +22,2 stopnia C.
(2) OPADY
Mijający tydzień obfitował w burze, które przemieszczały się bardzo wolno (a miejscami miały wręcz stacjonarny charakter) i generowały wysokie sumy opadów, chociaż zjawiska te w wielu miejscach nie wystąpiły.
Swoje porcje burz i opadów otrzymały m. in. dzielnice północno-zachodnie i południowo-zachodnie. Należy zaznaczyć, że najbardziej wydajne w opady fragmenty burz, tzw. rdzenie opadowe, często nie przechodziły nad stacjami pomiarowymi, przez co dane z tych stacji, w wielu przypadkach nie pokrywają się z rzeczywistymi sumami opadów.
W środkowej części tygodnia burze wykluwały się spontanicznie w różnych regionach kraju. Niektóre z nich przyniosły spore zniszczenia, związane z silnymi podmuchami wiatru i nawalnymi opadami.
W sobotę zjawisk tych było już dużo mniej i wystąpiły głównie we wschodnich regionach Polski.
Bardzo silna ulewa przeszła w Łodzi (stacja zanotowała 47,5 mm deszczu), gdzie doszło wielu podtopień ulic i piwnic. A przed nami kontynuacja gorącej/upalnej odsłony lata.
♦ Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL, METEOMODEL
♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/
Poniedziałek, 21 sierpnia 2023
Na początku nowego tygodnia Polska dostaniem się pod wpływ potężnego wyżu z centrum nad Kanałem La Manche, który zapewni słoneczną pogodę nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Zachodniej. Za to z północnego-zachodu napłynie nieco chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego, dlatego temperatura spadnie o kilka stopni.
W poniedziałek przelotne opady deszczu i burze mogą wystąpić jeszcze w regionach Polski południowej, a w pierwszej części dnia, przelotne opady deszczu mogą pojawić się też na południu Wielkopolski, w centrum, na Mazowszu, północy Lubelszczyzny i lokalnie w dzielnicach zachodnich. Jednak na terenie większości Polski, poniedziałek zapowiada się słonecznie z zachmurzeniem małym i umiarkowanym.
Temperatura maksymalna wyniesie od 20-21 stopni C na wybrzeżu i 23-25 stopni C w głębi Pomorza, na Warmii, Mazurach oraz Suwalszczyźnie, do 26-28 stopni C w głębi kraju i 29-30 stopni C na Lubelszczyźnie, Dolnym Śląsku, Roztoczu i południowym wschodzie Mazowsza. Wiatr słaby i umiarkowany, nieco silniejszy będzie na wybrzeżu środkowym i wschodnim. Na ogół będzie wiał z kierunków północno-zachodnich.
Wtorek, 22 sierpnia 2023
We wtorek prognozuje się podobny typ pogody. Przeważać ma słoneczna i sucha aura, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Przelotne opady deszczu oraz lokalne burze mogą pojawiać się tylko na terenach górskich, jednak zjawiska te będą nieliczne i rozproszone. Poranek w części kraju będzie nieco chłodniejszy w porównaniu do poprzednich. Na północy i zachodzie temperatura spadnie do 12-14 stopni C, a miejscami na pojezierzach może być o kilka stopni chłodniej. Bardzo ciepła noc na poziomie 16-18 stopni C zapowiada się na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, południu Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich, na Śląsku i w Małopolsce.
W dzień odnotuje się maksymalnie od 20-22 stopni C nad samym morzem oraz na Pomorzu Gdańskim, 23-25 stopnie C wskażą słupki rtęci na Warmii, Mazurach, Podlasiu, północy Mazowsza i Wielkopolski, 26-27 stopni C w centrum, Górach Świętokrzyskich, na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, do 28-29 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i miejscami w Małopolsce. Wiatr na zachodzie oraz na Śląsku i w Małopolsce będzie przeważnie słaby, poza tym umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.
Środa, 23 sierpnia 2023
W środę nadal powinna przeważać słoneczna i sucha pogoda z letnimi temperaturami. O poranku będzie chłodniej w województwach północnych, gdzie odnotuje się 12-14 stopni C, natomiast na południu cieplej, na poziomie 17-19 stopni C. W ciągu dnia słupki rtęci na termometrach wskażą od 19-20 stopni C nad samym morzem i 22-24 stopni C w głębi Pomorza, rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii, Mazurach oraz Podlasiu, do 26-28 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku będzie słaby, poza tym umiarkowany, z kierunków północno-zachodnich i północnych. Nad samym morzem porywy wiatru będą nieco silniejsze.
Czwartek, 24 sierpnia 2023
W czwartek rozpoczną się zmiany na europejskiej mapie barycznej. Wyż przesunie się w rejon wschodnich Karpat. Jednocześnie nad Wyspami Brytyjskimi umiejscowi się kolejny niż z systemem frontów atmosferycznych. Dla Europy Środkowej, w tym Polski oznacza to zmianę kierunku wiatru i ponownie adwekcję gorących mas powietrza z południa i południowego-zachodu.
Czwartek na przeważającym obszarze kraju zapowiada się słonecznie i sucho. Za to poranek będzie rześki, gdyż prawie w całej Polsce temperatury spadną poniżej 15 stopni C, jednak w ciągu dnia zrobi się gorąco, miejscami upalnie. Temperatury wyniosą od 23-24 stopni C na Podlasiu i Mazurach, 25-27 stopni C będzie na Pomorzu, Warmii, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, 28-29 stopni C w centrum, na Górnym Śląsku i w Małopolsce, do 30-32 stopni C na Kujawach, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku.
Piątek, 25 sierpnia 2023
W piątek cała Polska znajdzie się pod wpływem niżu, który przyniesie sporo przelotnych opadów deszczu i burz, które miejscami mogą być gwałtowne, z silnym i porywistym wiatrem oraz opadami gradu, ale jak to z burzami bywa, nie przejdą nad każdym regionem. Najwięcej słonecznych i spokojnych chwil prognozuje się w regionach wschodnich.
Zrobi się upalnie, ponieważ od południa napłyną gorące, zwrotnikowe masy powietrza. Temperatury maksymalne wyniosą od 25-26 stopni C na północnym wschodzie, 28-30 stopni C będzie na przeważającym obszarze kraju, a najgoręcej – do 31-33 stopni C będzie w centrum, Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Śląsku. Wiatr umiarkowany, w czasie burz silny i porywisty, południowo-zachodni.
Weekend, 26-27 sierpnia 2023
Obecne odsłony modeli numerycznych wskazują na bardzo ciekawą sytuację w pogodzie podczas przyszłego weekendu. I tak – w sobotę nad środkową Polską – mniej więcej od Warmii i Mazur przez Mazowsze, centrum, po Śląsk i Małopolskę, ma rozciągać się pofalowany front atmosferyczny, oddzielający dwie masy powietrza – zwrotnikową płynącą nad dzielnice wschodnie, gdzie słupki rtęci wskażą lokalnie 30-33 stopnie C od chłodniejszej na zachodzie i Pomorzu – tam w wielu miejscach będzie maksymalnie 20-22 stopnie C.
Duża różnica temperatur oraz bardzo korzystne warunki termodynamiczne i kinematyczne sprawią, że wzdłuż pofalowanego frontu atmosferycznego mogą występować gwałtowne burze, z intensywnymi opadami deszczu, bardzo silnymi podmuchami wiatru do 100 km/h, a lokalnie jeszcze więcej i opadami gradu. Skrajne scenariusze wskazują na prawdopodobieństwo wystąpienia trąb powietrznych.
W niedzielę front ma się przesunąć nad dzielnice wschodnie i tam mogą wystąpić intensywne opady deszczu i burze. Nad resztą Polski pogoda zacznie się stabilizować i uspokajać, a temperatury obniżą się do przyjemnych poziomów, ponieważ za frontem napłyną polarnomorskie masy powietrza. Na wybrzeżu odnotuje się maksymalnie 19-20 stopni C, a w głębi kraju 22-23 stopnie C.
OPTYCZNIE W NIEBO 21.08.2023r. – 27.08.2023r.
24.08.2023r. – godz. 11:57 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;
27.08.2023r. – godz. 10:28 – Saturn w opozycji.