Aktualności Pogoda

Gorący i pogodny początek tygodnia, w środę/czwartek front z opadami i lokalnymi burzami, który przyniesie ochłodzenie. Od piątku ponowna dominacja suchej wyżowej pogody. Prognoza pogody i optycznie w niebo 11.09.2023r. – 17.09.2023r.

Gorący i pogodny początek tygodnia, w środę/czwartek front z opadami i lokalnymi burzami, który przyniesie ochłodzenie. Od piątku ponowna dominacja suchej wyżowej pogody.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 11.09.2023r. – 17.09.2023r.

Mijający tydzień zapisuje się bardzo ciepło i sucho. O ile poranki były z reguły rześkie i przyjemne, o tyle popołudniami w wielu regionach było gorąco. Wilgotność ściółki w lasach gwałtownie spada, zwłaszcza na terenach nizinnych. Niektóre portale meteo wskazują, że ten wrzesień może okazać się najcieplejszym w historii regularnych pomiarów instrumentalnych. To odważna teza przed połową miesiąca. Wystarczy, że ostatni tydzień września przyniesie silne ochłodzenie, które zbije obecną anomalię i rekord nie padnie. Za 20. dni wszystko będzie jasne.

(1) JEDENASTY KBW 2023

Na stronie susza.iung.pulawy.pl ukazał się 11. Klimatyczny Bilans Wodny 2023. W komentarzu agrometeorologa podano m. in.: “W jedenastym okresie raportowania tj. od 1 lipca do 31 sierpnia 2023 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -48 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 37 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 VI-20 VIII).”

“Deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Największy deficyt notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Kujawach, w Północnej części Polesia Lubelskiego, na Wysoczyźnie Żelechowskiej oraz na krańcach północnowschodniej Polski od -150 do -179 mm. Duży niedobór wody notowano również we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego i Niziny Wielkopolskiej, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim w południowej i wschodniej części Niziny Mazowieckiej, na Polesiu Lubelskim oraz w północno-wschodniej części kraju od -120 do -149 mm. Na pozostałym terytorium Polski niedobór wody wynosił od 0 do -119 mm.

W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w jedenastym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terenie kraju.”

“W pierwszym i drugim raporcie notowano stosunkowo niskie wartości ewapotraspiracji wynoszące 2,5 mm/dzień. Natomiast w trzecim raporcie ewapotranspiracja wzrosła do 3,1 mm/dzień, w czwartym do 3,5 mm/dzień, w piątym do 3,7 mm/dzień, w szóstym do 4,0 a w siódmym do 4,2 mm/dzień co powodowało, że niedobory wody były coraz większe. W ósmym raporcie wartość ewapotraspiracji była już niższa i wynosiła 4,0, w dziewiątym 3,6, w dziesiątym 3,7 mm/dzień a w jedenastym 3,5 mm/dzień, wynikiem czego było zmniejszenie deficytu wody zwłaszcza w Polsce południowo-wschodniej oraz w północno-zachodniej. Największy deficyt wody w tym okresie sześciodekadowym dla roślin uprawnych notowano na Kujawach oraz we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, w Północnej części Polesia Lubelskiego, na Wysoczyźnie Żelechowskiej oraz na krańcach północno-wschodnich Polski który wynosił od -150 do -179 mm.”

 Źródło i więcej na ten temat: https://susza.iung.pulawy.pl/

(2) TEMPERATURY

Poprzedni weekend upłynął jeszcze w komforcie termicznym, najwyższe temperatury zanotowano w Toruniu (+23,9 stopnia C) i Siedlcach (+23,7 stopnia C).

Od poniedziałku fala gorąca zaczęła napierać od zachodu, we wtorek rozlała się już po całym kraju, tylko w górach utrzymał się komfort termiczny. W Świnoujściu zanotowano +27,8 stopnia C.

Biegunem ciepła w środę i czwartek były Słubice, gdzie słupki rtęci były bardzo bliskie osiągnięcia progu upału.

Piątek i sobota to “kopiuj wklej” pogody z poprzednich dni. W piątek Słubice ponownie były najcieplejszym miejscem w kraju, a w sobotę Dziwnów (+29,5 stopnia C).

(3) OPADY

Ostatnie większe opady deszczu zanotowano w południowej części kraju podczas poprzedniego weekendu. Następnie rozpoczął się okres bezdeszczowej pogody.

Bezchmurnej aurze towarzyszyły wysokie temperatury i niska wilgotność powietrza.

W całym kraju nie spadał kropla deszczu ani nie odnotowano żadnej burzy.

Wrześniowa fala gorąca potrwa do wtorku/środy i powróci w następny weekend. Warto też zapoznać się z długoterminową prognozą IMGW, która obejmuje miesiące październik 2023 – styczeń 2024: IMGW – prognoza 10 2023 – 01 2024

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 11 września 2023

Nowy tydzień rozpocznie się kontynuacją letniej pogody. Cała Europa Wschodnia, Bałkany, Alpy i środkowa część Morza Śródziemnego będą w zasięgu słonecznego i suchego wyżu, a od Arktyki przez zachodnią Skandynawię, Wyspy Brytyjskie po Portugalię i zachodnią Hiszpanię, będzie rozciągał się obszar obniżonego ciśnienia z frontami atmosferycznymi.

Polska pozostanie pod wpływem wyżu, który zapewni dominację błękitnego nieba, ale po południu rozwinie się trochę chmur – zarówno kłębiastych, jak i piętra wysokiego, z tym że nie przyniosą one opadów. Na termometrach odnotuje się od 24-26 stopni C na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Podlasiu oraz południu woj. małopolskiego i podkarpackiego, 27-29 stopni C będzie na terenie większości kraju, do 30 stopni C (lokalnie) przy zachodniej granicy. Wiatr słaby, przeważnie z kierunków zachodnich.

Wtorek, 12 września 2023

We wtorek pogoda bez większych zmian. Do południa przewaga bezchmurnego nieba, później pojawi się trochę bezdeszczowych chmur pierzastych i kłębiastych. Tylko w Bieszczadach istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia burz z uwagi na podwyższoną energię chwiejności termodynamicznej.

Na termometrach nadal letnie wartości. I tak od 25-26 stopni C będzie na Podlasiu, w Bieszczadach oraz na południu Małopolski, 27-29 stopni C na przeważającym obszarze kraju, do 30-31 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby, lokalnie tylko na Podlasiu i Pomorzu Zachodnim umiarkowany, na ogół z kierunków południowych.

Środa, 13 września 2023

W środę dojdzie do krótkiej zmiany pogody. Już od godzin porannych na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, zachmurzenie zacznie wzrastać, ale tylko na samych krańcach zachodnich możliwe są przelotne opady deszczu. W ciągu dnia w strefie podwyższonej chwiejności termodynamicznej (CAPE do 600-1000 J/kg), chmury kłębiaste zaczną wypiętrzać się na Pomorzu Gdańskim i Warmii, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

W tych regionach pojawią się burze, które pod koniec dnia wystąpią również w centrum, na Górnym Śląsku i w zachodniej Małopolsce. Burze nie będą zbyt gwałtowne, przyniosą większe opady deszczu, chwilami ulewne i silniejsze porywy wiatru. Na wschodzie Polski oraz na większym obszarze Małopolski przeważać będzie słoneczna pogoda, dopiero po południu zachmurzenie zacznie wzrastać. Należy pamiętać, że burze wystąpią tylko w niektórych miejscach, a więc część obszarów może nie otrzymać kropli deszczu.

Temperatura maksymalna wyniesie od 19-20 stopni C na wybrzeżu zachodnim i środkowym, 22-25 stopni C odnotuje się w głębi Pomorza Zachodniego, 26-27 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, w Bieszczadach, na południu Małopolski oraz Ziemi Lubuskiej, 28-29 stopni C na Dolnym Śląsku, na przeważającym obszarze Wielkopolski, Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku i w Małopolsce, do 30-31 stopni C na Kujawach, wschodzie Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej, wschodzie woj. dolnośląskiego oraz na Opolszczyźnie. Wiatr umiarkowany, w czasie burz silny i porywisty, z kierunków południowych, od zachodu skręcający na zachodni.

Czwartek, 14 września 2023

W czwartek front atmosferyczny z opadami deszczu i większym zachmurzeniem uaktywni się jeszcze na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu, jednak w godzinach przedpołudniowych, opady deszczu mogą występować jeszcze na Warmii i Mazurach, w centrum i w Górach Świętokrzyskich. Za to od rana regiony Polski zachodniej, dostaną się pod wpływ pogodnego i suchego wyżu, który w miarę upływu dnia będzie odsuwał front z chmurami na wschód. Pod koniec dnia na obszarze większości Polski powinno być już pogodnie i sucho.

Za frontem napłynie chłodniejsze powietrze i temperatury spadną, miejscami o około 10 stopni C. Dlatego na termometrach odnotuje się od 15-16 stopni C lokalnie w Małopolsce, w Górach Świętokrzyskich i na Podkarpaciu, 17-18 stopni C będzie na Pomorzu, zachodzie oraz w centrum, do 20-22 stopni C miejscami na Lubelszczyźnie, Mazowszu, Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. Wiatr zmieni kierunek na północno-zachodni i będzie wiał z umiarkowaną siłą.

Piątek, 15 września 2023

W piątek Polska dostanie się pod wpływ wyżu, który zapewni dużo pogodnego nieba. Nigdzie nie prognozuje się opadów, jednak temperatury będą już niższe w porównaniu do poprzednich dni. Poranek zapowiada się chłodny/zimny, ponieważ w wielu regionach temperatury obniżą się do 7-10 stopni C, a w ciągu dnia odnotuje się maksymalnie od 16-17 stopni C na północy do 18-20 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr słaby, będzie wiał z północy.

Weekend, 16-17 września 2023

Przyszły weekend zapowiada się pod znakiem pogodnej aury. Polska będzie pod wpływem suchego wyżu, którego centrum znajdzie się na wschód od Polski. Dzięki temu temperatura zacznie rosnąć. W sobotę na terenie większości kraju odnotuje się powyżej 20 stopni C, a w niedzielę zrobi się gorąco, gdyż słupki rtęci wskażą od 24 do 26 stopni C. Poranki pozostaną rześkie z temperaturami na poziomie 10 stopni C lub mniej. Wstępne prognozy pogody na okres do końca września wskazują, że wyże nie odpuszczą, co jest niestety kiepską informacją dla grzybiarzy.

OPTYCZNIE W NIEBO 11.09.2023r. – 17.09.2023r.

15.09.2023r. – godz. 03:41 – faza Księżyca – nów;

16.09.2023r. – godz. 21:53 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 0°35.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.