Kontynuacja ciepłej odsłony stycznia, na przemian słoneczne chwile i opady, na południu silniejszy wiatr. W weekend ochłodzenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 27.01.2025r. – 02.02.2025r.
Kontynuacja ciepłej odsłony stycznia, na przemian słoneczne chwile i opady, na południu silniejszy wiatr. W weekend ochłodzenie.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 27.01.2025r. – 02.02.2025r.
Analizę przebiegu pogody w mijającym tygodniu zrobię w odrębnym wpisie. Wskażę w nim również dalszy (długoterminowy) trend pogodowy na podstawie odsłon modeli. Jest on obarczony sporym ryzykiem błędu, więc należy go traktować wyłącznie jako prognozę. Tymczasem mija nietypowo ciepły tydzień jak na drugą połowę stycznia. Wprawdzie wystąpiły dni zimniejsze z nocnymi przymrozkami, ale łagodny trend termiczny charakteryzujący zimę 2024/2025, na razie pozostał niewzruszony. Pewne symptomy większego ochłodzenia pojawiają się w pierwszym tygodniu lutego, jednak co z tego wyjdzie to się okaże za tydzień.
Poniedziałek, 27 stycznia 2025
Na początku nowego tygodnia nie prognozuje się większych zmian w rozkładzie pola barycznego nad Europą. Nad Wyspy Brytyjskie, a dokładnie nad Irlandię, od strony Oceanu Atlantyckiego dotrze głęboki niż z systemem frontów atmosferycznych, które wpłyną na pogodę w Europie Zachodniej i częściowo Środkowej. Padać będzie również nad Rosją i w południowo-zachodniej części Skandynawii. Reszta kontynentu, a zwłaszcza jego centralna i wschodnia część, znajdą się w strefie oddziaływania nieco spokojniejszej pogody związanej z układami podwyższonego ciśnienia. Polska zacznie dostawać się pod zasięg oddziaływania zatoki niżu znad Irlandii. Z południa napłyną ciepłe masy powietrza polarnomorskiego.
W poniedziałek prognozuje się zarówno chwile ze Słońcem, jak i dużym zachmurzeniem, ale na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na południu Mazowsza, a także w drugiej części dnia na zachodzie, ma przeważać słoneczna aura. Opady deszczu pojawią się na Pomorzu, północy i zachodzie Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej oraz na Dolnym Śląsku, ale nie powinny być zbyt intensywne. Na pozostałym obszarze powinno być sucho, chociaż lokalnie, niewielkie przelotne opady deszczu mogą się zdarzyć.
Temperatura maksymalna wyniesie od 5-6 stopni C na Pomorzu Gdańskim i Środkowym oraz we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego, 7-9 stopni C w rejonie Niziny Szczecińskiej, na północy i w centrum woj. lubuskiego oraz wielkopolskiego, Kujawach, 10-12 stopni C w głębi kraju do 13-14 stopni C na Przedgórzu Sudeckim, Opolszczyźnie oraz na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, na Przedgórzu Sudeckim, Pogórzu Karpackim i wybrzeżu również porywisty, w porywach do 60-70 km/h, wysoko w górach 90-110 km/h, południowo-wschodni i południowy.
Wtorek, 28 stycznia 2025
We wtorek głęboki niż znad Wysp Brytyjskich przesunie się w rejon Morza Bałtyckiego i będzie się wypełniał oraz tracił na aktywności. Związany z nim pofalowany front atmosferyczny, wzdłuż którego z południowego-zachodu na północny-wschód będą się przemieszczać płytsze układy niżowe, znajdzie się nad Polską, chociaż nie wszędzie przyniesie opady. Nasz kraj pozostanie w stosunkowo ciepłych, polarnomorskich masach powietrza, jednak za frontem ma napłynąć powietrze chłodniejsze.
We wtorek na Pomorzu, północy i zachodzie Wielkopolski oraz na Ziemi Lubuskiej za frontem atmosferycznym, a także przed jego nadejściem na wschodzie i południowym wschodzie Mazowsza, południu woj. podlaskiego, na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, Małopolsce i na Górnym Śląsku powinno być sucho, z umiarkowanym i dużym zachmurzeniem. Tymczasem znad Czech nad Dolny Śląsk i Opolszczyznę wkroczy front atmosferyczny z falą umiarkowanych opadów deszczu, które w miarę upływu dnia będą przemieszczać się również nad północną częścią woj. śląskiego, Wielkopolską, centrum, Kujawami, w rejonie Zatoki Gdańskiej i nad Warmią.
Temperatura maksymalna wyniesie od 6-8 stopni C na północy Polski i Przedgórzu Sudeckim, 9-11 stopni C odnotuje się na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie, w centrum, środkowej części woj. mazowieckiego, 12-13 stopni C na Górnym Śląsku, południu woj. opolskiego, w Górach Świętokrzyskich, na południu Mazowsza i Lubelszczyźnie do 14-15 stopni C na Podkarpaciu i w Małopolsce.
Noc z poniedziałku na wtorek upłynie przeważnie z dodatnimi temperaturami, jedynie w rejonie Krakowa i na Podhalu słupki rtęci wskażą około zera stopni C. Na południowym wschodzie nawet w najchłodniejszym momencie doby temperatura nie spadnie poniżej 8-9 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, na Podkarpaciu, południu woj. małopolskiego i śląskiego chwilami dość silny i porywisty, południowy i południowo-wschodni. W górach nadal będzie wiał halny.
Środa, 29 stycznia 2025
W środę nad Danią znajdzie się ośrodek niskiego ciśnienia. Kolejny ośrodek niżowy znad Atlantyku dotrze nad północno-zachodnią Francję, a wskutek wcześniejszego napływu chłodniejszego powietrza nad Europę Zachodnią, proces cyklogenezy pojawi się również w środkowej części Morza Śródziemnego, w rejonie Sycylii. Od zachodniej Rosji przez Skandynawię, Europę Zachodnią, a także w południowej części Włoch wystąpią opady deszczu. Polska od południa dostanie się pod wpływ zatoki podwyższonego ciśnienia, która przyniesie spokojniejszą aurę, jednak nie wszędzie wyjrzy Słońce.
Do południa sporo chmur i miejscami niewielkie opady deszczu będą jeszcze występować na Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie, z kolei w ciągu dnia może przelotnie padać również na północnym zachodzie. Generalnie jednak w ciągu dnia niemal wszędzie będzie można liczyć na dłuższe chwile ze Słońcem. Temperatury wciąż dużo powyżej styczniowej normy – na termometrach odnotuje się 6-7 stopni C na północy Polski, 8-10 stopni C w centrum, Górach Świętokrzyskich, Mazowszu i środkowym wschodzie do 11-12 stopni C na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, chwilami dość silny i porywisty, południowo-zachodni.
Czwartek, 30 stycznia 2025
W czwartek na pogodę w Polsce będzie miał wpływ układ podwyższonego ciśnienia z centrum nad północną Ukrainą. Z rana na wschodzie i południu lokalnie będzie mglisto, widzialność zostanie ograniczona do zaledwie kilkuset metrów. Generalnie jednak w dzień będzie pogodnie, z małym i umiarkowanym zachmurzeniem, głównie piętra wysokiego, jedynie na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Kujawach oraz północy woj. mazowieckiego będzie się częściej chmurzyć, ale opady nie są prognozowane.
O poranku pierwsze przymrozki od dłuższego czasu pojawią się na zachodzie, w regionach podgórskich i w centrum; na Przedgórzu Sudeckim odnotuje się -5/-4 stopnie C. W ciągu dnia prognozuje się od 7-8 stopni C na Pomorzu, Podlasiu, Warmii i Mazurach, północy Mazowsza i w Wielkopolsce oraz lokalnie w regionach podgórskich do 9-11 stopni C w głębi kraju. Wiatr słaby, miejscami umiarkowany, na północy Polski południowo-zachodni i południowy, na południu i południowym wschodzie kraju północno-wschodni i wschodni.
Piątek, 31 stycznia 2025
W ostatni dzień stycznia nad Skandynawią i zachodnią Rosją znajdą się układy niskiego ciśnienia, natomiast pogodę nad resztą kontynentu mają kształtować obszary wyżowe. Z północnego-zachodu napłyną nieco chłodniejsze masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego. W piątek do Polski wtargnie kolejny, tym razem chłodny front atmosferyczny z opadami deszczu, chociaż w miarę upływu dnia od zachodu aura powinna się stopniowo stabilizować i wówczas pojawią się większe przejaśnienia oraz rozpogodzenia. Prognozowa temperatura maksymalna wyniesie od 3-4 stopni C na Pomorzu i 5-6 stopni C na północnym wschodzie do 7-9 stopni C na pozostałym obszarze, przy czym na Lubelszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu ma być najchłodniej.
Weekend, 1-2 lutego 2025
Początek lutego ma przynieść dalsze ochłodzenie, w dodatku nad Polską prognozuje się przejście kolejnego układu niskiego ciśnienia, z którym związane będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. W ciągu dnia temperatury pozostaną dodatnie – do 5-6 stopni C na zachodzie, na wschodzie 1-2 stopnie C. Nocą z soboty na niedzielę pojawi się niewielki mróz na północy i wschodzie kraju. Wstępnie na następny tydzień, modele wskazują prawdopodobieństwo większego akcentu zimowego, ale na chwilę obecną trudno rozpatrywać te prognozy jako w pełni wiarygodne.
OPTYCZNIE W NIEBO 27.01.2025r. – 02.02.2025r.
28.01.2025r. – godz. 22:45 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 2°27,
29.01.2025r. – godz. 13:36 – faza Księżyca – nów,
01.02.2025r. – godz. 05:10 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 0°58,
01.02.2025r. – godz. 17:35 – koniunkcja Wenus i Neptun w odległości – 3°19,
01.02.2025r. – godz. 22:49 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 1°15.
Cześć Paweł
Zdecydowanie lepiej czyta się tą trzcinkę na monitorze!
Fajne zdjęcie gawroniej arystokracji 😉
A te frędzle leszczynowe zwiastują wiosnę!
Pozdrawiam 😉
Te frędzle są sprzed 3 lat 😉
Dzięki, zatem pozostaję przy starej dużej czcionce. Zresztą inni znajomi też prosili, żebym do niej wrócił. 😉
Co do leszczynowych frędzli – jak słusznie Tomek zauważył, zdjęcie pochodzi z lutego 2022 roku.
Pozdrawiam. 😉
P.S.
Co do optycznego nieba – aby obejrzeć koniunkcję Wenus i Neptuna , a zwłaszcza Księżyca i Neptuna to musimy się wybrać najlepiej do chyba największego obecnie optycznego bserwatorium Roque de los Muchachos na wyspie La Palma na Wyspach Kanaryjskich ;-))))
Wybacz, nie mogłem się powstrzymać ;))
Pozdrawiam 😉
“Czasami człowiek musi, inaczej się udusi.” ;)))