Aktualności Pogoda

Kontynuacja nietypowo ciepłej aury, ale zacznie się stopniowo ochładzać. Wzrośnie też zachmurzenie i prędkość wiatru, jednak opadów nie będzie zbyt wiele. Pod koniec tygodnia większe ochłodzenie, w nocy ujemne wartości na termometrach. Prognoza pogody i optycznie w niebo 10.03.2025r. – 16.03.2025r.

Kontynuacja nietypowo ciepłej aury, ale zacznie się stopniowo ochładzać. Wzrośnie też zachmurzenie i prędkość wiatru, jednak opadów nie będzie zbyt wiele. Pod koniec tygodnia większe ochłodzenie, w nocy ujemne wartości na termometrach.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 10.03.2025r. – 16.03.2025r.

Mijający tydzień przyniósł spektakularne ocieplenie, które omówię w odrębnym wpisie. Do tego mamy coraz poważniejszy problem z wiosenną suszą i pożarami pól, łąk oraz lasów. Jakby tego było mało, prawdopodobieństwo wystąpienia silnych przymrozków, które przypadną na czas kwitnięcia roślin, zdecydowanie wzrasta. W nadchodzącym tygodniu zacznie się ochładzać, ale dokładny przebieg pogody, zwłaszcza na drugą część tygodnia, nawet na ten moment jest dość niepewny.

Poniedziałek, 10 marca 2025

Na początku nowego tygodnia Europa Środkowa, Zachodnia i Południowo-Zachodnia dostaną się pod wpływ obszaru obniżonego ciśnienia z frontami atmosferycznymi, które przede wszystkim na Półwyspie Iberyjskim, nad Francją, Półwyspem Apenińskim i Alpami przyniosą więcej opadów deszczu i burz. Opady związane z ciepłym frontem pojawią się również w południowej i środkowej Skandynawii. Tymczasem wschodnia część kontynentu, w rejonie Północnego Atlantyku i Grenlandia będą w zasięgu wyżów.

Pomimo, że nad regionami zachodnimi znajdzie się centrum układu niskiego ciśnienia, to jednak nie prognozuje się opadów. Dopiero w godzinach wieczornych na południu woj. śląskiego i małopolskiego zacznie padać. Na obszarze większości Polski nie zabraknie Słońca, z bezchmurnym niebem lub zachmurzeniem małym. Po południu na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu pojawią się chmury piętra wysokiego i średniego od strony Czech i Słowacji.

Na termometrach słupki rtęci wskażą od 7-8 stopni C na wybrzeżu zachodnim, 9-11 stopni C na wybrzeżu środkowym (tutaj w miarę upływu dnia temperatura będzie się obniżać), 12-14 stopni C w głębi Pomorza, na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, 15-17 stopni C na północy Mazowsza, Kujaw, Wielkopolski i w woj. lubuskim, 18-20 stopni C w głębi kraju do 21-22 stopni C na południu kraju.

Wiatr na Pomorzu i zachodzie kraju będzie słaby, jedynie na wybrzeżu wschodnim i środkowym umiarkowany. Na pozostałym obszarze umiarkowany, na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce dość silny, na Pogórzu Karpackim, południu woj. małopolskiego i śląskiego oraz na Opolszczyźnie również silny i porywisty, w porywach do 60-75 km/h, a wysoko w Tatrach nawet powyżej 100 km/h, południowy i południowo-zachodni, a na wybrzeżu zachodnim i środkowym oraz na krańcach zachodnich skręcający w miarę upływu dnia na północno-zachodni.

Wtorek, 11 marca 2025

We wtorek Polska znajdzie się w siodle barycznym pomiędzy niżami znajdującymi się nad Niemcami i pograniczem Białorusi, Rosji i Ukrainy a obszarami podwyższonego ciśnienia na południe i północ od Polski. Na wschodzie i południu kraju zachmurzenie będzie na ogół umiarkowane, a więc nie zabraknie pogodniejszych chwil. W drugiej części dnia na południu woj. śląskiego i małopolskiego oraz nieco później na Podkarpaciu i Roztoczu wystąpią opady deszczu.

Tymczasem na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej ma dominować zachmurzenie duże lub całkowicie, ale opady jeśli się tam pojawią, to będą niewielkie. Poranek bez mrozu – termometry wskażą od 3-5 stopni C na Pomorzu i zachodzie do 8-10 stopni C na wschodzie, w Małopolsce i na Górnym Śląsku. W ciągu dnia prognozuje się od 5-7 stopni C na Pomorzu oraz na Warmii i północy Wielkopolski, 8-11 stopni C na Suwalszczyźnie, Mazurach, Kujawach, północy i w centrum Wielkopolski,

12-14 stopni C na Podlasiu, północy Mazowsza, w centrum Wielkopolski i na Ziemi Lubuskiej, 15-17 stopni C w centrum, na Dolnym Śląsku, w środkowej części Mazowsza do 18-20 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, częściowo na Lubelszczyźnie i południu Mazowsza. Wiatr na zachodzie i w centrum słaby, poza tym umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni, a na Pomorzu północno-zachodni.

Środa, 12 marca 2025

W środę znad Czech nad Polskę pod koniec dnia będzie wkraczał układ niskiego ciśnienia, ale początkowo nie przyniesie zbyt wiele opadów. Jednak w ciągu dnia w środowisku podwyższonej chwiejności termodynamicznej do 250-400 J/kg, zwłaszcza w zachodniej, południowej i środkowej części kraju, zaczną rozwijać się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Słonecznych chwil też nie zabraknie i można napisać, że będą one częstsze od opadów i burz.

W godzinach porannych na północy i zachodzie prognozuje się około 0-2 stopni C, lokalnie przy gruncie wystąpią przymrozki do -3/-2 stopni C, poza tym bez mrozu – od 3 do 6 stopni C, na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na południu Mazowsza 7-9 stopni C. W ciągu dnia odnotuje się od 10-12 stopni C na Pomorzu (nad samym morzem będzie zdecydowanie chłodniej), w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie,

13-15 stopni C na Pomorzu Zachodnim, w głębi Podlasia, na Kujawach oraz w Bieszczadach, 16-18 stopni C na Ziemi Lubuskiej, w środkowej części Wielkopolski i Mazowsza oraz w centrum, natomiast na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Roztoczu i Lubelszczyźnie słupki rtęci mają wskazać 19-21 stopni C. Wiatr na zachodzie i Pomorzu będzie słaby, na pozostałym obszarze przeważnie umiarkowany, w Beskidach, Bieszczadach oraz w górach dość silny i porywisty, południowy i południowo-zachodni, na zachodzie skręcający na zachodni i północno-zachodni.

Czwartek, 13 marca 2025

W czwartek niż z frontem atmosferycznym odsunie się na wschód od Polski, a od zachodu Polska dostanie się w zasięg oddziaływania słabego obszaru podwyższonego ciśnienia, który przyniesie więcej pogodnego nieba. Za frontem z północnego-zachodu napłyną nieco chłodniejsze masy powietrza polarnomorskiego. Pierwsza część dnia zapowiada się jeszcze z dużą ilością chmur i opadami deszczu, choć jeszcze przed południem na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, a w drugiej części dnia również w głębi kraju, zacznie się przejaśniać i rozpogadzać, a opady zanikną.

Temperatura maksymalna wyniesie 5-7 stopni C na Pomorzu i północy Mazowsza, 9-12 stopni C w głębi kraju do 13-15 stopni C na wschodzie oraz w Małopolsce, lokalnie na Podkarpaciu i Roztoczu słupki rtęci wskażą 16-17 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, na wschodzie południowo-zachodni.

Piątek, 14 marca 2025

W piątek z rana w północnej i północno-zachodniej części kraju temperatura nad ranem spadnie do około 0 stopni C, lokalnie ciut poniżej, natomiast w Małopolsce, na Podkarpaciu, częściowo w woj. śląskim i opolskim, a także w Górach Świętokrzyskich odnotuje się 4-6 stopni C. W ciągu dnia w związku z obecnością dwóch różnych mas powietrza, temperatury będą mocno zróżnicowane – na północy kraju, gdzie będzie oddziaływał front atmosferyczny, wystąpią opady deszczu i deszczu ze śniegiem – tam prognozuje się 3-5 stopni C, za to na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu ponownie zrobi się bardzo ciepło, do 18-20 stopni C.

Należy wyraźnie zaznaczyć, że każde przesunięcie frontu bardziej na północ czy południe spowoduje, że temperatury będą zupełnie inne od tych, które modele numeryczne obecnie prognozują. W północnej i północno-zachodniej części kraju, prawdopodobnie będzie sporo chmur z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze początkowo ma dominować słoneczna aura, jednak w miarę upływu dnia zachmurzenie będzie wzrastać, a pod koniec dnia i wieczorem zacznie padać deszcz.

Weekend, 15-16 marca 2025

Weekend przyniesie stopniową stabilizację pogody, ponieważ Polska zacznie dostawać się pod wpływ wyżu, który z rejonu Północnego Atlantyku i Wysp Owczych będzie stopniowo przesuwał się w stronę Europy Środkowej. W sobotę jeszcze na południu i wschodzie ma przeważać pochmurna aura z opadami deszczu, za to nad resztą kraju przejaśni się i rozpogodzi. W niedzielę powinno być pogodnie i sucho już w całym kraju. Temperatury spadną do typowo marcowych wartości. W ciągu dnia prognozuje się od 5 do 10 stopni C.

W sobotę najcieplej będzie na południowym wschodzie, a w niedzielę na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej, jednak lokalnie, w strefie opadów ciągłych odnotuje się maksymalnie 3-4 stopnie C. W nocy zrobi się zimno, z soboty na niedzielę na północy i zachodzie prognozowane spadki temperatur wyniosą -6/-4 stopnie C, reszta kraju jeszcze z dodatnimi wartościami, ale noc z niedzieli na poniedziałek ma przynieść mróz na przeważającym obszarze Polski.

OPTYCZNIE W NIEBO 10.03.2025r. – 16.03.2025r.

13.03.2025r. – godz. 11:29 – Saturn w złączeniu ze Słońcem,

14.03.2025r. – godz. 06:10 – częściowe zaćmienie Księżyca (Zachodnia Polska),

14.03.2025r. – godz. 07:55 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.