Liczne fronty atmosferyczne, opady, silny wiatr i łagodne temperatury. Prognoza pogody i optycznie w niebo 16.12.2024r. – 22.12.2024r.
Liczne fronty atmosferyczne, opady, silny wiatr i łagodne temperatury.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 16.12.2024r. – 22.12.2024r.
Mamy połowę grudnia, zima astronomiczna zacznie się już w najbliższym tygodniu, tymczasem pogoda przypomina późną jesień. Tylko góry mają zimową aurą. W mijającym tygodniu przeszło ochłodzenie, miejscami można było odczuć łagodne oblicze zimy, ale trwało to krótko, bowiem już dzisiaj od zachodu postępuje ocieplenie, które w najbliższych dniach mocno się pogłębi. Jednak poza znacznie wyższymi temperaturami, które powinny panować w grudniu, czekają nas skoki ciśnienia, silne wiatry, dużo chmur i opady. Na razie w prognozach długoterminowych, nie widać żadnych przesłanek śnieżnej i mroźnej zimy na terenie całego kraju.
♦ TEMPERATURY ♦
Przełom minionego i obecnego tygodnia przyniósł wyrównane temperatury na terenie całego kraju. Najzimniej było w Zakopanem, najcieplej w Terespolu i Kołobrzegu.
W pierwszej części tygodnia lekka zima panowała na południu i oczywiście w górach. Nad resztą kraju notowano kilka stopni C powyżej zera.
W drugiej części tygodnia, zimniej zrobiło się również w pasie Polski wschodniej. Najcieplejszym obszarem był zachód, a zwłaszcza północny-zachód i częściowo centrum kraju.
Sobota była kulminacją tego słabego jak na grudzień ochłodzenia, od niedzieli rozpoczęło się ocieplenie.
Również temperatury minimalne były znacznie wyższe od średnich wieloletnich dla grudnia. W wielu regionach nie zanotowano ujemnych temperatur.
♦ OPADY ♦
W mijającym tygodniu padało dość często, ale sumy opadów są małe. Na przełomie poprzedniego i obecnego tygodnia więcej opadów zanotowano najpierw na północy, a dobę później na południu.
Następne dni to śladowe ilości opadów i bardzo małe sumy.
Jeszcze mniej opadów zanotowano w drugiej części tygodnia, chociaż w wielu regionach zaległo całodobowe zachmurzenie.
Z soboty na niedzielę przemieszczał się front atmosferyczny, który przyniósł małe sumy opadów, ale praktycznie wszędzie coś tam chlapnął.
♦ Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,
♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: Strona główna | Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (imgw.pl)
Poniedziałek, 16 grudnia 2024
Na początku nowego tygodnia nad Europą zakotwiczą się dwa rozległe ośrodki baryczne. Od zachodniej Rosji przez Skandynawię, Morze Norweskie po obszar Północnego Atlantyku będzie się rozciągać wielocentryczny obszar niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi. Natomiast obszary południowo-zachodniej i południowej części kontynentu będą w zasięgu potężnego wyżu znad Pirenejów. Polska znajdzie się w strefie oddziaływania niżu skandynawskiego, a duża różnica ciśnień pomiędzy ośrodkami barycznymi spowoduje bardzo silny, porywisty wiatr.
Poniedziałek w całym kraju będzie pochmurny i deszczowy, miejscami – zwłaszcza na Pomorzu, częściowo w Wielkopolsce, na Kujawach, w centrum, na Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich oraz na środkowym wschodzie kraju opady mogą być intensywne. W ciągu dnia aura powinna się stabilizować na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza, gdzie pojawią się przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia.
Temperatura maksymalna wyniesie od 7-8 stopni C na Suwalszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz w Górach Świętokrzyskich (chłodniej ma być w Bieszczadach i na Podhalu) do 9-11 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Na zachodzie lokalnie może być nawet 12 stopni C. Wiatr dość silny, w porywach 50-60 km/h, w głębi Pomorza, na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie do 70 km/h, a w pierwszej części dnia na wybrzeżu nawet do 80-85 km/h. Będzie wiało z zachodu, na północy również z północnego-zachodu.
Wtorek, 17 grudnia 2024
We wtorek Polska pozostanie pod wpływem niżu i związanego z nim frontu atmosferycznego. Centrum tego niżu przesunie się nad Rosję. Poza Suwalszczyzną, gdzie powinno być sucho i dość pogodnie, czeka na pogoda pochmurna z przejaśnieniami. Na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, centrum oraz na Ziemi Lubuskiej pojawią się niewielkie opady deszczu lub mżawki. Znacznie mocniejsze opady prognozowane są na Pomorzu, Warmii, Kujawach, północy i wschodzie Mazowsza oraz na północy woj. lubelskiego.
Na termometrach bez większych zmian. Słupki rtęci wskażą od 7-8 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza, a także na południowym wschodzie kraju, 9-10 stopni C w pozostałych regionach Polski do 11 stopni C na zachodzie. Poranek bez mrozu, od 4-5 stopni C na Podlasiu do 6-8 stopni C na pozostałym obszarze. Wiatr nadal chwilami dość silny, w porywach do 50-60 km/h, a na wybrzeżu do 70 km/h, zachodni i północno-zachodni.
Środa, 18 grudnia 2024
W środę Polska południowa i środkowa przejściowo znajdzie się w zasięgu wyżu znad Bałkanów, ale jeszcze o poranku nad regiony zachodnie oraz Pomorze nasunie się ciepły front atmosferyczny związany z niżem znad Morza Norweskiego. Za frontem z południowego-zachodu napłyną łagodne masy powietrza polarnomorskiego.
W ciągu dnia na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, południu Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich, centrum, Małopolsce i na Górnym Śląsku zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, ale nie powinno padać. Po deszczowym poranku na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce opady będą zanikać i zacznie się przejaśniać. Z kolei przez cały dzień pochmurno i mokro będzie na północy Polski. Przejaśnienia i rozpogodzenia pojawią się na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, ale w ciągu dnia mogą pojawić się tam przelotne opady deszczu.
Temperatura maksymalna wyniesie od 5-6 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy i wschodzie Mazowsza, 7-9 stopni C na Pomorzu, Kujawach, w centrum, północy oraz w centrum woj. śląskiego, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich oraz zachodzie i południu woj. mazowieckiego, 10-12 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Małopolsce i południu woj. śląskiego do 13 stopni C na Opolszczyźnie. Wiatr umiarkowany, na zachodzie, północy oraz w centrum silniejszy, południowo-zachodni.
Czwartek, 19 grudnia 2024
W czwartek głęboki niż przesunie się nad Skandynawię, a związany z nim front chłodny atmosferyczny pod koniec dnia dotrze nad regiony zachodnie. Przed frontem z południowego-zachodu napłyną ciepła masy powietrza aż znad północno-zachodniej Afryki.
W ciągu dnia temperatury będą bardzo wysokie jak na drugą połowę grudnia. Termometry wskażą od 4-5 stopni C w Bieszczadach oraz 8-10 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie oraz w głębi woj. podkarpackiego, 11-14 stopni C odnotuje się na przeważającym obszarze kraju, natomiast 15-16 stopni C prognozuje się na Śląsku oraz w rejonie Krakowa. Wiatr dość silny i porywisty, w regionach podgórskich nawet do 70-80 km/h, w górach halny do 100 km/h.
Piątek, 20 grudnia 2024
W piątek, który będzie ostatnim dniem astronomicznej jesieni, Polska dostanie się pod wpływ niżu znad Bałtyku. Z zachodu napłyną nieco chłodniejsze masy powietrza, dlatego temperatura spadnie poniżej 10 stopni C. Miejscami mogą się pojawić opady deszczu, a na północy i wschodzie również deszczu ze śniegiem, ale nie powinno też zabraknąć przejaśnień i rozpogodzeń. Poranek bez mrozu, natomiast w ciągu dnia będzie od 3-4 stopni C na północy do 8-10 stopni C na wschodzie i w Małopolsce. Wiatr umiarkowany, chwilami dość silny, z kierunków zachodnich i północno-zachodnich.
Weekend, 21-22 grudnia 2024
W sobotę czeka nas ochłodzenie, o poranku temperatura spadnie do wartości ujemnych, przeważnie odnotuje się od -3 do -1 stopnia C. W ciągu dnia będzie od 1-2 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie oraz w Górach Świętokrzyskich do 3-5 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Tymczasem niedziela przyniesie ponowne ocieplenie, z temperaturami nawet powyżej 10 stopni C w zachodnich regionach kraju. Pojawią się też opady, w sobotę miejscami deszczu ze śniegiem i przejściowo samego śniegu, w niedzielę samego deszczu. Wstępne prognozy pogody na okres świąteczny wskazują na kontynuację ciepłej, pochmurnej i wietrznej pogody.
⇒ Warto też zapoznać się z najnowszą prognozą długoterminową obejmującą miesiące styczeń-kwiecień 2025 r., opracowaną przez specjalistów z IMGW: IMGW-PIB_ Prognoza długoterminowa 01-04 2025r.
OPTYCZNIE W NIEBO 16.12.2024r. – 22.12.2024r.
18.12.2024r. – godz. 10:13 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 0°52,
21.12.2024r. – godz. 10:21 – początek astronomicznej zimy,
22.12.2024r. – godz. 23:19 – faza Księżyca – ostatnia kwadra,
22.12.2024r. – Maksimum meteorów z roju Ursydów (ZHR: 10).