facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 02 paź, 2023
- brak komentarzy
Miłorząb dwuklapowy “Tristan” z Głogowa. Najgrubszy pomnikowy na Dolnym Śląsku.

Miłorząb dwuklapowy “Tristan” z Głogowa.

Najgrubszy pomnikowy na Dolnym Śląsku.

Głogów to miasto położone w woj. dolnośląskim, siedziba powiatu głogowskiego oraz gminy miejskiej i wiejskiej Głogów. Przez miasto przepływa rzeka Odra. Głogów znajduje się na obszarze Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Według danych GUS z 1 stycznia 2023 r., Głogów liczył 62 886 mieszkańców i był pod względem liczby ludności 6. miastem w województwie dolnośląskim, a także 60. spośród najludniejszych miast w Polsce. Gęstość zaludnienia wynosiła 1790,6 osób/km² (6. miejsce w województwie).

O bogactwie historyczno-kulturowo-przyrodniczym Głogowa można napisać setki zdań. W tym artykule skupię się jednak tylko na jednym obiekcie, którym jest drzewo rosnące na terenie Parku Paulinów. Natomiast w drugim artykule dotyczącym tego parku, zaprezentuję pozostałe skarby dendrologiczne, w tym przede wszystkim te, które objęto ochroną pomnikową.

Zaczynam od najważniejszego pomnika przyrody ożywionej Parku Paulinów, którym jest miłorząb dwuklapowy “Tristan”. Kiedyś tree hunterzy myśleli, że najgrubszy osobnik tego gatunku rośnie w Jaworze. Jednak po wizycie na miejscu okazało się, że w rejestrze wojewódzkim figuruje błąd, ponieważ drzewo okazało się znacznie chudsze ( http://server962300.nazwa.pl/pomnikowy-milorzab-dwuklapowy-w-jaworze-chudszy-niz-grubszy.html ).

Na dendrometrycznym celowniku pozostał “Tristan”. W końcu udało nam się do niego wybrać i rozwiać wszelkie wątpliwości. Okaz figuruje w CRFOP, w którym podano, że obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 421 cm, natomiast wysokość 25 metrów ( Miłorząb_dwuklapowy_Tristan_z_Głogowa ).

Pierwsze wrażenia z podziwiania drzewa były wspaniałe. Ujrzeliśmy bardzo dorodny egzemplarz ‘Ginkgo biloba’ o grubym, nieco przysadzistym pniu i mocno pofałdowanej korze. Sprawą dyskusyjną pozostaje fakt, czy mamy tu do czynienia z osobnikiem jedno czy wielopniowym?

Natomiast bezspornie można napisać, że w świetle zasad obowiązujących w dendrometrii, pień lub pnie do wysokości pierśnicy tworzą zwartą całość, a więc z tego punktu widzenia, drzewo można uznać za okaz jednopniowy.

Aktualny obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 450 cm, co oznacza, że w głogowskim Parku Paulinów rośnie obecnie najgrubszy pomnikowy miłorząb dwuklapowy na Dolnym Śląsku. Natomiast tajemnicą pozostaje informacja, który dolnośląski miłorząb jest najgrubszy wśród osobników nie objętych ochroną pomnikową.

W zależności od tego, z której strony oglądamy drzewo, jego pień tworzy zwartą całość lub sprawia wrażenie, że jest zrostem dwóch drzew. Jego stan techniczny jest dobry, podobnie można napisać o kondycji zdrowotnej pomnika przyrody. 

Pień na wysokości około 3,5 m rozchodzi się na poszczególne przewodniki, przy czym zachowuje on charakterystyczny, strzelisty pokrój, który jest nieco zbliżony do pokroju drzew iglastych. To jedna z “firmowych” wizytówek niezwykłego gatunku, jakim jest miłorząb dwuklapowy.

Korona “Tristana” jest dość szeroka, nieregularna, o luźnych, stosunkowo nielicznych rozgałęzieniach. Na początku listopada, ulistnienie drzewa pięknie wybarwiało się na złociste kolory.

Można napisać, że mieliśmy okazję oglądać “Tristana” częściowo już ozłoconego. Imię rośliny nawiązuje do lektury opowieści rycerskich “Dzieje Tristana i Izoldy”, jednak w parku na próżno szukać Izoldy, ponieważ żadne inne drzewo nie zostało tak nazwane.

P O D S U M O W A N I E

1) W Głogowie (woj. dolnośląskie, powiat głogowski, gmina Głogów) na terenie Parku Paulinów (przedłużenie ul. Lwowskiej) rośnie miłorząb dwuklapowy “Tristan”, który na mocy uchwały nr XLIV/380/2006 Rady Miejskiej w Głogowie z dnia 24 października 2006 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody został objęty ochroną pomnikową.

2) Aktualne na 06.11.2022 r. parametry drzewa wynoszą: obwód pierśnicowy pnia zmierzony, zgodnie z zasadami obowiązującymi w dendrometrii 450 cm, wysokość 25 metrów, wiek nieznany. Według niektórych źródeł, drzewo zalicza się do najstarszych i najokazalszych miłorzębów w Polsce. Obecnie jest to najgrubszy pomnikowy miłorząb dwuklapowy Dolnego Śląska.

3) Stan techniczny i kondycja zdrowotna “Tristana” są dobre. Drzewo zachwyca swoim oryginalnym wyglądem i słusznymi gabarytami. W następnym artykule przybliżę sylwetki pozostałych pomnikowych drzew w Parku Paulinów i wybrane okazy nieobjęte ochroną pomnikową.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.