Aktualności Pogoda

Ocieplenie i więcej pogodnego nieba oraz silniejszy wiatr. Prognoza pogody i optycznie w niebo 07.10.2024r. – 13.10.2024r.

Ocieplenie i więcej pogodnego nieba oraz silniejszy wiatr.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 07.10.2024r. – 13.10.2024r.

Za nami chłodny i na przeważającym obszarze kraju pochmurny tydzień. W wielu miejscach występowały też opady deszczu, miejscami o umiarkowanym natężeniu. W tym tygodniu czeka nas duże ocieplenie i więcej pogodnych chwil, ale opady też się pojawią, zwłaszcza w środę/czwartek. Do tego wzrośnie prędkość wiatru, który w górach może przekraczać 100 km/h. Ocieplenie przyśpieszy rozwój grzybów, zatem będzie za czym pobiegać po lasach. ;)) 

 TEMPERATURY 

Przełom września/października przyniósł dość wyrównane temperatury maksymalne na terenie Polski. Najchłodniej było na wschodzie i północnym-wschodzie.

Dzięki zachmurzeniu, temperatury nie spadały gwałtownie, na stacjach meteo nie zanotowano przymrozków, poza Białymstokiem, gdzie słupek rtęci wskazał -0,6 stopnia C.

W następnych dniach nad Polską panuje duże lub całkowite zachmurzenie. Słońce pojawia się głównie w dzielnicach północnych i to tam jest najcieplej.

Podobna sytuacja panowała podczas weekendu. Przeważała pochmurna, dość chłodna aura, miejscami z opadami deszczu.

 OPADY 

Przełom września/października był suchy. Symboliczne opady deszczu zanotowano przede wszystkim w zachodniej części Polski.

Za to w środku tygodnia pojawiło się sporo opadów deszczu. Najwięcej napadało nad stacją w Ostrołęce (28 mm).

Następnie, najbardziej deszczowe były krańce północne i południowe. Stacja w Łebie zanotowała 19,7 mm deszczu.

Z piątku na sobotę najwięcej deszczu spadło w regionach południowych. W Tarnowie uzbierało się 15,6 mm deszczu.

Także koniec weekendu był najbardziej wilgotny w regionach południowych. Tym razem najwięcej wody uciułała stacja w Zamościu (15,4 mm).

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: Strona główna | Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (imgw.pl)

Poniedziałek, 7 października 2024

Na początku nowego tygodnia obserwuje się zmiany w przebudowie pola barycznego nad Europą. Pomimo, że nadal mamy do czynienia z głęboką blokadą cyrkulacji strefowej z powodu obecności wyżów nad Północnym Atlantykiem i Grenlandią, układy te przesuną tor niżów bardziej na południe, w rejon Wysp Brytyjskich, Francji i częściowo Półwyspu Iberyjskiego. Jednocześnie nad Morzem Śródziemnym, Bałkanami, a w drugiej części tygodnia również nad Rosją powstaną układy wyżowe. To sprawi, że z południa do Polski zaczną napływać dużo cieplejsze masy powietrza polarnomorskiego, a przejściowo nawet zwrotnikowego.

W poniedziałek nieco więcej chmur, ale z pojawiającymi się przejaśnieniami, notuje się na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu oraz Lubelszczyźnie. Chmury nie przyniosą tam opadów. Na pozostałym obszarze mamy zachmurzenie małe i umiarkowane, zatem można liczyć na dłuższe chwile ze słońcem. Jedynie początkowo na południu oraz w centrum wystąpiły poranne mgły i zamglenia. Od godzin południowych nad Pomorze i regiony zachodnie nasuwa się strefa chmur wysokich i średnich związanych z mało aktywnym frontem ciepłym. Lokalnie front może przynieść niewielkie i przelotne opady deszczu.

Temperatura maksymalna wyniesie dzisiaj od 11-12 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy Mazowsza, 13-15 stopni C prognozuje się na Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, pozostałej części Mazowsza i rejonie Zatoki Gdańskiej, 16-17 stopni  C na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, północy oraz wschodzie Wielkopolski, na Kujawach, w centrum, Małopolsce i na Podkarpaciu do 18-20 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym i Górnym Śląsku, południu i zachodzie Mazowsza, Opolszczyźnie oraz lokalnie w Małopolsce. Wiatr we wschodniej części kraju słaby, jedynie na samych krańcach wschodnich umiarkowany, z kierunków zachodnich. Na pozostałym obszarze wiatr jest umiarkowany i wieje z południa.

Wtorek, 8 października 2024

We wtorek o poranku temperatura spadnie do około 5 stopni C lub nieznacznie poniżej na wschodzie, w centrum, Górach Świętokrzyskich, na Warmii, Mazurach, Górnym Śląsku i w zachodniej Małopolsce do 10-12 stopni C na zachodzie, wybrzeżu, Opolszczyźnie oraz na południowym wschodzie, gdzie pojawi się wiatr fenowy. Przymrozki nie są prognozowane. We wtorek będzie przeważać zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu, a pod koniec dnia na krańcach zachodnich, zacznie przybywać chmur piętra wysokiego i średniego. O poranku na Pomorzu mogą wystąpić lokalne, symboliczne opady deszczu.

Z południa napłyną ciepłe masy powietrza, dlatego na terenie całej Polski temperatury wzrosną powyżej 15 stopni C, a na zachodzie i południu ponad 20 stopni C. Prognozowane maksymalne wartości na termometrach wyniosą od 15 stopni C na Suwalszczyźnie i 16-18 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, północy Mazowsza oraz południu woj. podlaskiego, 19-21 stopni C w głębi kraju, ok. 22 stopni C na Ziemi Łódzkiej, w Wielkopolsce, na Górnym Śląsku, w rejonie Niziny Szczecińskiej do 23-24 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i lokalnie w Małopolsce. Wiatr umiarkowany, na Opolszczyźnie i w regionach podgórskich dość silny, chwilami porywisty, w porywach do 65-80 km/h, wysoko w Tatrach i Sudetach pojawi się wiatr fenowy o prędkości powyżej 100 km/h. Będzie wiał z kierunków południowych i południowo-wschodnich.

Środa9 października 2024

W środę w godzinach porannych nad krańce zachodnie nasunie się front atmosferyczny z opadami deszczu. W ciągu dnia front będzie przemieszczał się w głąb kraju. Przed południem coraz więcej chmur z opadami deszczu pojawi się na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Na wschodzie oraz w centrum będzie jeszcze pogodnie, choć ze wzrastającym zachmurzeniem. Około południa deszcz ma dotrzeć do Górnego Śląska, Małopolski, Ziemi Łódzkiej, Kujaw i Warmii, a na krańcach zachodnich po przejściu frontu, aura zacznie się stabilizować.

W drugiej części dnia pochmurno i deszczowo będzie na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie a początkowo jeszcze w centrum oraz Górach Świętokrzyskich. Na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Śląsku, w Małopolsce oraz późniejszym popołudniem w centrum i częściowo w Górach Świętokrzyskich ma być już sucho z rozpogodzeniami, dopiero pod koniec dnia na Pomorzu Zachodnim chmur przybędzie, pojawią się przelotne opady deszczu, a nawet lokalne burze.

Po ciepłej nocy, z temperaturami od 8-9 stopni C na Podhalu i 10-11 stopni C na północnym zachodzie do nawet 14-16 stopni C na wybrzeżu, zachodzie, Kujawach i Opolszczyźnie, również w ciągu odnotuje się wysokie wartości na termometrach. Najcieplej będzie we wschodniej połowie Polski, gdzie przed frontem na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce odnotuje się od 21 do 24 stopni C, a lokalnie na wschodzie Małopolski, w rejonie Tarnowa nawet 25 stopni C.

Nieco chłodniej ma być na Pomorzu i krańcach zachodnich, gdzie po przejściu frontu zacznie napływać powietrze polarnomorskie – w tych regionach będzie od 16 do 18 stopni C, na krańcach zachodnich, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie do 20 stopni C . Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie i przez większość dnia w regionach podgórskich dość silny i porywisty, w porywach na Pogórzu Karpackim do 65 km/h, w Tatrach powyżej 90 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Czwartek, 10 października 2024

W czwartek nad rejony północnych Niemiec lub Danii dotrze posttropikalny niż Kirk, który zaciągnie z południa dużo ciepłego powietrza. W Polsce w ciągu dnia będzie sporo pogodnego nieba, dopiero po południu na zachodzie oraz na Pomorzu zacznie się chmurzyć i mogą wystąpić niewielkie opady deszczu, ale na chwilę obecną jeszcze nie wiadomo czy chmury z opadami dotrą w tym czasie. Temperatura maksymalna przekroczy 20 stopni  C prawie w całym kraju – najczęściej będzie od 22 do 24 stopni C, lokalnie 25 stopni C. Wiatr chwilami będzie dość silny, porywisty, na zachodzie i Pomorzu, a także na Podkarpaciu, jego porywy osiągną 65-80 km/h, a w górach powyżej 100 km/h. Będzie wiał z kierunków południowych i południowo-zachodnich.

Piątek11 października 2024

W piątek po ciepłej nocy z temperaturami wahającymi się od 9-11 stopni C na zachodzie i Pomorzu do 12-14 stopni C w głębi kraju oraz 15 stopni C na Podkarpaciu, z zachodu zacznie napływać nieco chłodniejsze powietrze. W dzień prognozuje się 11-12 stopni C na Pomorzu, 13-14 stopni C na Warmii i Mazurach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, 15-16 stopni C na Śląsku, w centrum i na Podkarpaciu do 17-18 stopni C lokalnie w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz Lubelszczyźnie.

Po przejściu frontu pojawią się przejaśnienia a zachmurzenie ma być umiarkowane. Opady wystąpią przede wszystkim w godzinach porannych i przed południem na wschodzie oraz w Małopolsce, a większe zachmurzenie może utrzymywać się również na Pomorzu. W północnej części Polski będzie wietrznie, na wybrzeżu sztorm do 7-8 stopni w skali Beauforta, nieco mniejszy wiatr prognozuje się na południu. Będzie wiał z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich.

Weekend, 12-13 października 2024

W drugi weekend października Polska dostanie się w zasięg oddziaływania układu wysokiego ciśnienia, który przyniesie więcej przejaśnień i rozpogodzeń, jednak ma być dość chłodno – w sobotę od 11-12 stopni C w regionach Polski północnej i 13-15 stopni C w głębi kraju do 16-17 stopni C na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. W niedzielę zachmurzenie się zwiększy, ale nie powinno jeszcze padać, natomiast na termometrach prognozuje się bardzo podobne wartości do tych sobotnich.

OPTYCZNIE W NIEBO 07.10.2024r. – 13.10.2024r.

07.10.2024r. – godz. 21:26 – koniunkcja Antares i Księżyc w odległości – 0°10;

08.10.2024r. – Maksimum meteorów z roju Drakonidów (ZHR: zmienne);

10.10.2024r. – godz. 20:56 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.