Ocieplenie, więcej chmur i trochę opadów. Prognoza pogody i optycznie w niebo 24.02.2025r. – 02.03.2025r.
Ocieplenie, więcej chmur i trochę opadów.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 24.02.2025r. – 02.03.2025r.
Za nami najmroźniejszy okres meteorologicznej zimy 2024/2025. Na przeważającym obszarze kraju, mroźnemu wyżowi towarzyszyła pogodna aura i brak opadów śniegu. Mamy najbardziej niekorzystną sytuację hydrologiczną o tej porze roku na przestrzeni ostatnich 10. lat. Napiszę o tym więcej w odrębnym wpisie, w którym podam również informacje o przebiegu temperatur i opadów w mijającym tygodniu. Przed nami tydzień z dużo łagodniejszymi wartościami na termometrach, pojawi się też trochę opadów, najczęściej będzie to deszcz.
Poniedziałek, 24 lutego 2025
Na początku nowego tygodnia większość Europy nadal pozostanie w zasięgu rozległego wyżu rozciągającego od Uralu, przez Rosję, naszych wschodnich sąsiadów, po Bałkany i Morze Śródziemne. Ten wał będzie stanowił skuteczną blokadę dla niżów nacierając od strony Atlantyku, choć jeden z nich zdoła się ulokować nad zachodnią częścią Morza Norweskiego. Na pogodę w Polsce będzie miał wyż, jednak po przejściu frontu atmosferycznego w powietrzu pozostanie dość duża porcja wilgoci, która nie wszędzie pozwoli na przebicie się Słońca. Z zachodu będą napływać wilgotne masy powietrza polarnomorskiego.
W poniedziałek od rana na zachodzie i Dolnym Śląsku niebo będzie się przejaśniać, jednak na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej w drugiej części dnia nastąpi ponowny wzrost zachmurzenia. W godzinach porannych i przedpołudniowych może być mglisto. Na pozostałym obszarze pochmurno, mglisto, z opadami deszczu lub mżawki – w Małopolsce i na Podkarpaciu praktycznie przez cały dzień, a przed południem również na Górnym Śląsku, w centrum, na zachodzie Mazowsza, Kujawach, Pomorzu Gdańskim i Warmii. Po południu przejaśnienia pojawią się na zachodzie woj. łódzkiego, Górnym Śląsku i lokalnie na Kujawach.
Na termometrach odnotuje się od 1-2 stopni C w Bieszczadach i 3-4 stopni C na Podlasiu, Warmii, Mazurach, północy i wschodzie Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie, 5-7 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, w centrum, Małopolsce, Górach Świętokrzyskich i na Podkarpaciu do 10-12, lokalnie 13 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, zachodzie i południu Wielkopolski, Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Wiatr południowy i południowo-zachodni, w południowej i środkowej części kraju również zachodni i północno-zachodni, przeważnie słaby i umiarkowany.
Wtorek, 25 lutego 2025
We wtorek na zachodzie i północnym zachodzie swój wpływ zaznaczy chłodny front atmosferyczny związany z niżem rozciągającym się od Północnego Atlantyku po Morze Norweskie. Inny płytszy niż, znajdzie się nad północną częścią Niemiec. Na pozostałym obszarze zaznaczy się obszar wyżowy znad Europy Wschodniej. Z południa nadal będą napływać cieplejsze masy powietrza polarnomorskiego.
Poranek w wielu regionach Polski będzie pochmurny i mglisty, jedynie lokalnie na południu oraz w centrum można liczyć na większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Już od samego rana pojawią się opady deszczu na Pomorzu i północy woj. lubuskiego. W miarę upływu dnia mgły zaczną powoli ustępować, chociaż na Podlasiu, wschodzie Mazowsza i woj. warmińsko-mazurskiego oraz na Lubelszczyźnie utrzymają się nieco dłużej – przeważnie do wczesnych godzin popołudniowych.
Natomiast na Pomorzu, częściowo Kujawach, północy Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, a po południu na zachodzie woj. warmińsko-mazurskiego wystąpią opady deszczu o umiarkowanym natężeniu. Na pozostałym obszarze sucho, z zachmurzeniem umiarkowanym, w Małopolsce, na Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich i na Mazowszu oraz początkowo w centrum i na Górnym Śląsku będzie słonecznie.
Poranek lokalnie na krańcach wschodnich, południu, w centrum, Wielkopolsce i na Kujawach z niewielkim mrozem lub około 0 stopni C. Temperatura maksymalna wyniesie od 3-4 stopni C na zachodzie i w centrum woj. pomorskiego oraz we wschodniej części woj. zachodniopomorskiego, 5-6 stopni C odnotuje się na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza, 7-10 stopni C w głębi kraju. Lokalnie na południu, w centrum i na krańcach zachodnich będzie jeszcze cieplej – do 11-12 stopni C. Wiatr na zachodzie i w rejonie Krakowa będzie słaby, poza tym umiarkowany, na Przedgórzu Sudeckim, Opolszczyźnie, w Bieszczadach i na Pomorzu Gdańskim nieco silniejszy, z kierunków południowych.
Środa, 26 lutego 2025
W środę o poranku na wschodzie, południu Mazowsza, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, Małopolsce, na Podkarpaciu i Górnym Śląsku temperatury spadną poniżej zera stopni C, przeważnie odnotuje się od -3 do -1 stopnia C, poza tym będzie na plusie – od 2 do 5 stopni C, na zachodzie 6-7 stopni C. W ciągu dnia prognozuje się od 4-5 stopni C na północnym wschodzie Polski, 6-9 stopni C odnotuje się na przeważającym obszarze kraju (im dalej na południe i zachód, tym cieplej), do 10-12 stopni C na krańcach zachodnich, południu kraju oraz na Lubelszczyźnie.
W województwach wschodnich, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku i w Małopolsce, a pod koniec dnia wzdłuż zachodniej granicy, pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia. Poza tym będzie pochmurno z opadami deszczu, ale nie będą miały zbyt dużego natężenia (mocniej może popadać przed południem na Pomorzu i zachodzie). Wiatr słaby i umiarkowany, na krańcach południowych i Podkarpaciu również dość silny i porywisty, południowo-zachodni i południowy, na zachodzie i Pomorzu w miarę upływu dnia skręcający na zachodni i północno-zachodni.
Czwartek, 27 lutego 2025
W czwartek Polska zacznie dostawać się pod wpływ kolejnego niżu i związanego z nim frontu atmosferycznego. W związku z tym w wielu regionach Polski pojawią się opady deszczu, zwłaszcza w regionach zachodnich oraz na Pomorzu. Temperatura maksymalna wyniesie od 5-6 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy Mazowsza i w Bieszczadach, 7-8 stopni C odnotuje się na samych krańcach zachodnich, Pomorzu Gdańskim, wschodzie Mazowsza i na Lubelszczyźnie, 9-11 stopni C w głębi kraju, lokalnie do 12 stopni C na Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu słaby, poza tym umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-zachodni i zachodni.
Piątek, 28 lutego 2025
W piątek, który będzie ostatnim dniem lutego i meteorologicznej zimy, nasz kraj powoli będzie się dostawać pod wpływ wyżu znad Niemiec, jednak z północnego-zachodu – przy współpracy z niżem znad Krajów Nadbałtyckich – napłyną trochę chłodniejsze masy powietrza. W całym kraju pojawi się Słońce, ale zachmurzenie będzie zmienne, a lokalnie pojawią się przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a także krupy śnieżnej. Na termometrach wartości dość wyrównane – od 3-4 stopni C na północy i północnym wschodzie do 5-6 stopni C na pozostałym obszarze Polski. Wiatr umiarkowany, z kierunków północno-zachodnich.
Weekend, 1-2 marca 2025
Początek meteorologicznej wiosny i zarazem pierwszy weekend marca zapowiada się dość pogodny, ponieważ nad Europą Środkową rozrośnie się kolejny wyż. Pomimo, że lokalnie od czasu do czasu będzie się chmurzyć, to tylko w sobotę prognozowane są opady deszczu ze śniegiem na wschodzie i południowym wschodzie. Poranki z kilkustopniowym mrozem, zwłaszcza w regionach z pogodnym niebem. W ciągu dnia na termometrach odnotuje się od 2 do 6 stopni C. Niedziela zapowiada się dużo pogodniejsza z podobnymi wartościami temperatury na termometrach.
OPTYCZNIE W NIEBO 24.02.2025r. – 02.03.2025r.
25.02.2025r. – godz. 13:03 – koniunkcja Merkury i Saturn w odległości – 1°27,
28.02.2025r. – godz. 01:46 – faza Księżyca – nów,
28.02.2025r. – godz. 19:42 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 1°17,
01.03.2025r. – godz. 05:19 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 0°21,
01.03.2025r. – godz. 09:06 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 1°24.