facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 18 kwi, 2016
- brak komentarzy
Odszedł Wiliam Gray.

imrs

William Gray, pionier w dziedzinie prognozowania huraganów na Colorado State University i jeden ze sceptyków globalnego ocieplenia wywołanego działalnością człowieka, zmarł w sobotę – poinformowała w oświadczeniu szkoła.

Gray zmarł spokojnie w swoim domu w Fort Collins w stanie Kolorado, w otoczeniu rodziny. Meteorolog miał 86 lat.

W 1984 roku Gray i jego zespół naukowców oraz doktorantów w CSU zaczął przewidywaniu częstość i nasilenia huraganów w Basenie Atlantyku, co kontynuują do dziś. Wieloletni asystent naukowca, Phil Klotzbach powiedział, że Grey był jednym z pierwszych, którzy łączyli zjawisko El Nino – ocieplenie wód na Oceanie Spokojnym – do powstawania huraganów na Atlantyku i Basenie Karaibów.

„To był pierwszy raz, kiedy wydano sezonowe prognozy dla Atlantyku” – mówi Klotzbach. „On konsekwentnie publikował swoje prognozy nieprzerwanie od 30 lat” – dodaje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Grey urodził się w Detroit, ale dorastał w Waszyngtonie i ukończył studia na George Washington University w 1952 roku. W 1953 r. został mianowany na podporucznika w US Air Force, gdzie spędził cztery lata jako synoptyk, głównie dla Anglii i Azorów. Pozostawał aktywny w lotnictwie Air Force Reserves jako oficer pogody do 1974 r., gdy przeszedł na emeryturę. Po odejściu z czynnej służby wojskowej, Grey uzyskał tytuł magistra w dziedzinie meteorologii oraz doktorach Nauk Geofizycznych na University of Chicago.

Wstąpił na wydział CSU w nowo utworzonym Wydziale Nauk Atmosferycznych w 1961 roku, gdzie uczył do przejścia na emeryturę w 2005 roku, choć pozostał aktywny w zespole przewidywania huraganów.

Poruszył wiele kontrowersji w środowisku naukowym pod koniec kariery, kwestionując hipotezę antropogenicznego globalnego ocieplenia. „Jak możemy ufać klimatycznym prognozom 50 czy 100 lat w przyszłość (które nie mogą być weryfikowane w naszym życiu), gdy nie jesteśmy w stanie wykonać krótszych prognoz sezonowych lub rocznych, które mogą być zweryfikowane? – powiedział przed komisją Senatu USA w 2005 r.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.