facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 24 cze, 2024
- brak komentarzy
Ostatni tydzień głosowania na Drzewo Roku 2024. Dąb “Henryk” bez szansy na wygraną, na czele buk z Dalkowa i platan z Targoszyna.

Ostatni tydzień głosowania na Drzewo Roku 2024.

Dąb “Henryk” bez szansy na wygraną, na czele buk z Dalkowa i platan z Targoszyna.

Rozpoczął się ostatni tydzień głosowania w konkursie Drzewo Roku 2024, a więc zgodnie z regulaminem, do końca głosowania (30 czerwca) wyniki zostały utajnione, także nie możemy zobaczyć, ile głosów mają poszczególne drzewa. Organizator konkursu – Klub Gaja zwycięzcę ogłosi już 1 lipca o godzinie 12.00. W 2025 roku weźmie on udział w konkursie europejskim Tree of the Year.

Gdyby konkurs zakończył się wczoraj o 22:00 to zwycięzcą zostałby “Platan Miłości” z Targoszyna (woj. dolnośląskie, powiat jaworski, gmina Mściwojów), który miał 6834 głosów. Drugie miejsce przypadłoby dla buka pospolitego w odmianie czerwonolistnej “Serce Wzgórz Dalkowskich”6780 głosów (miejscowość Dalków w woj. dolnośląskim, powiat polkowicki, gmina Gaworzyce), a trzecie miejsce zająłby dąb “Robert” z Warszawy – 4407 głosów.

Dąb szypułkowy “Henryk” z Przysiółka Wesółka obok Twardogóry miał 371 głosów i nie liczy się już w konkursie. Szkoda, chociaż tak naprawdę to nie chodzi o wygraną za wszelką cenę, a promocję szacunku i ochrony naszych skarbów dendroflory. Tegoroczny konkurs jest bardziej stonowany i spokojniejszy w porównaniu do trzech poprzednich edycji, ale nie można mu odmówić emocji oraz nagłych zwrotów w akcji.

Niewątpliwie najciekawiej wygląda “starcie” dwóch prowadzących drzew, które kilka razy wymieniały się miejscami na podium i na chwilę obecną można napisać, że bardzo trudno wytypować, które z nich wygra. Do tego dąb “Robert” może okazać się “czarnym koniem” ostatniego tygodnia głosowania. Warto jeszcze dodać, że “Platan Miłości” w pewnym stopniu już został uhonorowany jako “Drzewo Roku” Targoszyna, ponieważ na mocy uchwały nr II.16.2024 Rady Gminy Mściwojów z dnia 27 maja 2024 r. w sprawie ustanowienia pomnika przyrody na terenie gminy Mściwojów w miejscowości Targoszyn stał się pomnikiem przyrody ożywionej.

Uchwałę można pobrać tutaj: UCHWAŁA

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.