Aktualności Las Perły dendroflory

Park Paulinów w Głogowie.

Park Paulinów w Głogowie.

W tym artykule zapraszam do zapoznania się z dendroflorą niewielkiego (2 ha) Parku Paulinów w Głogowie na Dolnym Śląsku, który znajduje się w południowej części Głogowa, w sąsiedztwie Osiedla Paulinów oraz ogródków działkowych.

Najcenniejsze dla tree hunterów drzewo w parku, którym jest miłorząb dwuklapowy “Tristan” został już opisany w tym artykule: http://server962300.nazwa.pl/milorzab-dwuklapowy-tristan-z-glogowa-najgrubszy-pomnikowy-na-dolnym-slasku.html. Dzisiaj prezentacja pozostałych pomnikowych drzew i wybranych innych okazów, które nie powołano na pomniki przyrody.

(1) PLATAN KLONOLISTNY “LEOPOLD”

Wszystkie pomnikowe drzewa rosnące w parku otrzymały swoje imiona. Pierwszym jest platan klonolistny “Leopold” powołany na pomnik przyrody uchwałą nr XLIV/380/2006 Rady Miejskiej w Głogowie z dnia 24 października 2006 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody.

Drzewo odnajdziemy w parku przy osiedlu Paulinów na przedłużeniu ul. Lwowskiej. Z uwagi na spore gabaryty jest bardzo łatwe do odnalezienia. Każdy pomnikowy okaz z parku znajdziemy też w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody ( Platan_klonolistny_Leopold_w_Parku_Paulinów ).

W rejestrze podano, że obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 525 cm, według tree hunterów drzewo jest nieco szczuplejsze.

Na początku listopada 2022 roku nasz pomiar obwodu pierśnicowego pnia dał wynik 522 cm. Wysokość okazu wynosi około 30. metrów. 

Drzewo prezentuje się okazale, jego stan zdrowotny jest bardzo dobry, podobnie można określić stan techniczny “Leopolda”. Arboryści pewnie by się czegoś doszukali, tree hunterzy są mniej czepialscy. ;))

Pień drzewa jest stosunkowo krótki, na wysokości około 5. metrów rozchodzi się na przewodniki budujące majestat i koronę “łaciatego” mocarza.

Można tam dostrzec również dziuplę, która świadczy o co najmniej częściowym wypróchnieniu wnętrza drzewa, co jest jak najbardziej naturalne.

“Leopold” to nie jedyny pomnikowy osobnik platana klonolistnego, którego możemy podziwiać na terenie parku. Wystarczy podejść do jego centralnej części.

(2) PLATANY KLONOLISTNE “FILEMON” I “BONIFACY”

Na tej samej podstawie prawnej powołano grupę drzew w osobliwościach platanów klonolisntych, które ochrzczono imionami kotów z popularnych bajek dla dzieci “Dziwny świat kota Filemona” oraz “Przygody kota Filemona.”

Według informacji zawartych w CRFOP ( Platany_klonolistne_Filemon_i_Bonifacy_w_Parku_Paulinów ), obwody pierśnicowe pni drzew wynoszą 550 cm i 430 cm, a ich wysokość wynosi po 25 metrów.

Tajemnicą poliszynela pozostaje fakt, który platan to “Filemon” a który “Bonifacy”? W sumie to nieważne, najistotniejszy jest fakt, że drzewa są chronione i można się nimi zachwycać o każdej porze roku.

Oba osobniki cieszą się dobrą kondycją zdrowotną i stanem technicznym. Przy takich dorodnych okazach i przy centralnie święcącym Słońcu, obserwator i dolne partie drzewa tkwią w głębokim cieniu, podczas gdy korona pławi się w słońcu.

Korony “Bonifacego” i “Filemona” oglądane z pewnej odległości zlewają się ze sobą, sprawiając wrażenie, że oglądamy jedno potężne drzewo.

A pod tymi koronami w jesiennym czasie, możemy przejść się po klonolistnym dywanie, pełnym jesiennego piękna, refleksji i szorstkiego szelestu.

(3) DĄB SZYPUŁKOWY “ZIEMOWIT”

Ostatnie pomnikowe drzewo w Parku Paulinów to dąb szypułkowy “Ziemowit”, czyli nasze rodzime, najzacniejsze drzewo liściaste. Okaz powołano na pomnik przyrody tym samym aktem prawnym, co pozostałe egzemplarze. 

Według CRFOP ( Dąb_szypułkowy_Ziemowit_w_Parku_Paulinów ), obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 408 cm, wysokość okazu 22 metry.

Na wysokości około 4. metrów nad gruntem do pnia przyczepiono budkę dla ptaków. Natomiast fragmenty dolnej części pnia ktoś pomazał czerwoną farbą. ;((

Korona drzewa została chirurgicznie zredukowana poprzez usunięcie kilku konarów. Powstałe w związku z tym rany drzewo zalewa kalusem.

Poza tym korona “Ziemowita” jest dość szeroka, nieregularna, nieco asymetryczna, ale przyzwoicie ugałęziona.

Jak to najczęściej bywa w historycznych założeniach parkowych, nie tylko pomnikowe drzewa wyróżniają się osobliwymi cechami. W Parku Paulinów odnajdziemy wiele innych interesujących roślin.

(4) JESION WYNIOSŁY

Pierwszym okazem jest jesion wyniosły, który rośnie na niewielkim wzniesieniu terenu, przez co jest mocniej wyeksponowany.

Drzewo wygląda na zdrowe i witalne, w koronie notuje się niewielką ilość posuszu, na poziomie 5-10%.

(5) SOSNA CZARNA

Z iglastych egzotów na pewno warto zwrócić na dorodną sosnę czarną z charakterystyczną, parasolowatą koroną i regularnymi przewodnikami.

Drzewo rośnie tuż obok “mrocznej głębi”, którą roztacza w pobliskim otoczeniu cis pospolity.

(6) GŁÓG

Jak Głogów to musi być głóg. Stosunkowo małe gabaryty, jak to jest w przypadku głogu, ale za to jaki wygląd!

A może nawet dwa głogi zrośnięte podstawą pnia i “płynące” razem na morzu liści, które same zrzuciły?

Drzewo oglądane z powyższej perspektywy wygląda ewidentnie na pojedynczy okaz. Ale wystarczy przesunąć się o metr i…

Ponownie mamy wątpliwości, czy to jeden głóg czy jednak dwa głogi? Za to na konarze, na pewno widać jeden owocnik grzyba. ;))

Taki mały, a jak go zmierzyć? Drzewa ciągle zaskakują nas różnorodnością i wymykaniem się z reguł dendrometrycznych ustalonych przez ludzi. 

Głóg z głogowskiego parku to świetny przykład na potwierdzenie powyższych słów.

(7) JESION I KLON

Kolejne ciekawe drzewa to liściasta para jesionu i klonu, która rośnie na wypukłości terenu. Drzewa wykształciły dosyć masywne napływy korzeniowe.

Nie tworzą one zrostu, co ma często miejsce przy osobnikach rosnących blisko siebie. Wręcz przeciwnie, sprawiają wrażenie, jakby chciały się oddalić od siebie, odchylając swoje pnie w przeciwnych kierunkach.

Poza tym, Park Paulinów kryje w sobie jeszcze kilka ciekawych drzew wielopniowych, o których poniżej.

(8) OKAZY WIELOPNIOWE

Jednym z nich jest cztero-pniowy klon zwyczajny o charakterystycznych, “falujących” kształtach. Można napisać, że to “czteroklon” parkowy. Niby zwyczajny, a jednak trochę niezwyczajny. Albo nawet nadzwyczajny. ;))

Parkową perełką na pewno jest też kasztanowiec biały, który zbudowany jest z pięciu pni. Od razu mam skojarzenie “pięciokasztanowiec”. ;)) Trochę niepoprawnie, ale zabawnie.

Można się zastanawiać, dlaczego tych osobliwości dendrologicznych nie powołano na pomniki przyrody? W pełni na to zasługują, ale może kiedyś ktoś doceni ich walory i złoży stosowne dokumenty do gminy.

Tak z grubsza wygląda przegląd drzewostanu w niewielkim, ale cennym i różnorodnym Parku Paulinów w Głogowie. W nawiązaniu do artykułu o pomnikowym miłorzębie “Tristan” dodam, że “Izolda” jednak rosła w parku i była nią bardzo cenna magnolia drzewiasta, która została powalona przez wiosenną burzę 15 maja 2007 r.

Kto chce jeszcze bardziej zgłębić tajemnice parku to może zapoznać się z lekturą tego artykułu: Park Paulinów – Glogopedia – Internetowa Encyklopedia Ziemi Głogowskiej

Park Paulinów został też opisany na blogu przez Marka: https://www.pomniki-przyrody.pl/?p=4262  A zatem klik i czytać. ;))

P O D S U M O W A N I E

Park Paulinów w Głogowie na Dolnym Śląsku to powierzchniowo mały obszar (2 ha), w którym można zachwycić się i zanurzyć w świecie dorodnych, mocarnych drzew. Wśród nich, kilka osobników objęto ochroną pomnikową.

1) Pierwszy pomnikowy okaz to platan klonolistny “Leopold”, który mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 522 cm, przy wysokości około 30. metrów (pomiar własny).

Drzewo znajduje się w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej i stanie technicznym, zachwyca rozłożystą, regularną koroną i bardzo postawną sylwetką.

2) Następne pomniki przyrody ożywionej to piękna para platanów klonolistnych “Bonifacy” i “Filemon”, których wysokość wynosi po 25 metrów, obwody pierśnicowe pni odpowiednio 550 cm i 430 cm (wg CRFOP).

3) W ich pobliżu możemy zapoznać się z dębem szypułkowym “Ziemowit”, którego obwód pierśnicowy pnia wynosi 408 cm, wysokość 22 metry (dane wg CRFOP).

4) Poza pomnikowymi okazami, kilka innych drzew zasługuje na objęcie ich ochroną. Według tree hunterów jest nim, między innymi jesion wyniosły.

5) Urokliwie prezentuje się soliterowa sosna czarna górująca nad mrocznym cisem.

6) Niewielki, ale bardzo ciekawie ukształtowany jest głóg ( nie wiem dokładnie który ;)) ), “płynący” po morzu liści.

7) Na niewielkiej górce “odpychają” się klon i jesion. Przypominają trochę Kargula i Pawlaka. Niby razem źle, ale i tak lepiej niż osobno. ;))

8) Parkowa enklawa przyrodnicza może zauroczyć również ciekawymi drzewami wielopniowymi (np. czteropniowy klon zwyczajny lub pięciopniowy kasztanowiec zwyczajny). Kiedy odwiedziliśmy Park Paulinów w listopadzie 2022 roku, zauważyliśmy coś na kształt początku prac rewitalizacyjnych. Rewitalizacja… W polskich realiach brzmi dość ponuro z uwagi na wiele nieudanych lub nieudolnych prac wykonanych pod tym terminem. Oby w tym przypadku tak się nie stało.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.