Pierwsza połowa tygodnia chłodniejsza i miejscami bardziej pochmurna, w drugiej połowie podmuch wiosny. Prognoza pogody i optycznie w niebo 03.03.2025r. – 09.03.2025r.
Pierwsza połowa tygodnia chłodniejsza i miejscami bardziej pochmurna, w drugiej połowie podmuch wiosny.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 03.03.2025r. – 09.03.2025r.
Pierwszego marca rozpoczęła się meteorologiczna wiosna, która na wejściu przyniosła stosunkowo chłodną aurę, w wielu miejscach pochmurną z przelotnymi opadami deszczu i śniegu. Przed nami jeszcze kilka chłodnych dni, ale druga połowa tego tygodnia przyniesie znaczny podmuch wiosny z temperaturami dochodzącymi (a miejscami przekraczającymi) +20 stopni C. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że wegetacja może przyspieszyć podobnie jak w zeszłym roku, co narazi rośliny na późniejsze przymrozki. Do tego najnowsze prognozy opadów na marzec są złe czyli bardzo suche.
♦ TEMPERATURY MINIMALNE ♦
W minionym tygodniu ostatecznie ustąpiły bardzo zimne masy powietrza, które przyniosły nam największe spadki temperatur podczas zimy 2024/2025. Z poniedziałku na wtorek najmroźniej było na stacji w Białymstoku, gdzie przy gruncie zanotowano -10 stopni C.
Z wtorku na środę biegunem zimna na stacjach synoptycznych, poza terenami górskimi była Zamość. Tam termometr wskazał -4,6 stopnia C (przy gruncie -7 stopni C).
Zamość podtrzymała ten tytuł dobę później, ale mróz był już coraz słabszy (przy gruncie -5 stopni C). Za to w Słubicach zanotowano +6,2 stopnia C.
Następna noc to dominacja dodatnich temperatur na terenie całej Polski. Tylko miejscami przy gruncie zanotowano 0 stopni C, a w Kłodzku -2 stopnie C.
Przed weekendem nadeszło ochłodzenie. Najmocniej objęło południe kraju. W Tarnowie przy gruncie zanotowano -6 stopni C.
Ciekawie wygląda sytuacja termiczna z soboty na niedzielę, ponieważ tym razem najniższą temperaturę (-6 stopni C) zanotowała stacja w Słubicach.
Noc z soboty na niedzielę przyniosła dominację lekko dodatnich wartości na termometrach. Najzimniej było w Zakopanem (przy gruncie -5 stopni C).
♦ TEMPERATURY MAKSYMALNE ♦
Jeżeli chodzi o temperatury maksymalne to już na początku tygodnia dmuchnęło cieplejsze powietrze. W Słubiach zanotowano +15 stopni C, dobę później +13 stopni C w Legnicy.
Następnie trochę się ochłodziło, najwyższe temperatury były notowane w Tarnowie (+12,9 stopnia C) i we Wrocławiu (+11,7 stopnia C).
Pod koniec tygodnia nadeszło ochłodzenie. W całym kraju temperatury maksymalne nie przekroczyły +10 stopni C.
Jeszcze chłodniejsza okazała się niedziela. Temperatury maksymalne wyniosły od +0,6 stopnia C w Lesku do +7,9 stopnia C w Kłodzku.
♦ OPADY ♦
W zeszłym tygodniu pojawiło się trochę opadów, ale to wciąż jest zdecydowanie za mało, aby przygotować grunt pod wiosenną wegetację i zbliżającą się ciepłą porę roku.
Z czwartku na piątek najwięcej opadów zanotowała stacja w Kielcach (13,5 mm). Generalnie najbardziej wilgotna była południowo-wschodnia część kraju i częściowo zachodnia.
Z piątku na sobotę najwięcej padało w północnych dzielnicach Polski. W Toruniu zanotowano 14,5 mm opadu.
Niedziela przyniosła tylko śladowe ilości opadów, w wielu miejscach nie padało. Niestety, ten przedłużający się suchy trend, nadal będzie kontynuowany.
♦ Źródło i mapy: IMGW
Poniedziałek, 3 marca 2025
Na początku nowego tygodnia na dużym obszarze kraju jest dość zimno i pochmurno. Od Północnego Atlantyku i Morza Norweskiego przez Skandynawię aż po Rosję rozciąga się strefa niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi, za sprawą których na tym obszarze panuje duże lub całkowite zachmurzenie i występują opady deszczu. W pozostałej części kontynentu aurę kształtuje wyż z centrum od Anglii przez Kraje Beneluksu, środkowe Niemcy aż po Sudety. Również Polska pozostaje w zasięgu tego wyżu, tylko na północy i zachodzie zaznacza się strefa wilgoci, a z zachodu napływa ciut cieplejsze powietrze polarnomorskie.
Od rana na Kujawach, w północnej części woj. wielkopolskiego i lubuskiego, na Pojezierzu Pomorskim oraz Nizinie Szczecińskiej, przeważnie było pogodnie z małym, ewentualnie umiarkowanym zachmurzeniem. Taka aura utrzymała się tam praktycznie do końca dnia . Na pozostałym obszarze dominowało zachmurzenie duże, w południowej i środkowej części kraju pojawiły się przejaśnienia, a na Dolnym Śląsku i w głębi Wielkopolski (w drugiej części dnia) również większe rozpogodzenia. Lokalne notowano słabe opady mżawki, a na Pomorzu Środkowym Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu niewielkie opady deszczu z racji nasunięcia się ciepłego frontu atmosferycznego.
Temperatura maksymalna wyniosła dzisiaj od 3-4 stopni C na Wybrzeżu Środkowym, Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, a także na Podkarpaciu, w Małopolsce, na Górnym Śląsku oraz w Górach Świętokrzyskich do 7-9 stopni C na Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Nizinie Szczecińskiej. Na pozostałym obszarze słupki rtęci wskazały przeważnie 5-6 stopni C. Wiatr na Przedgórzu Sudeckim, południu woj. śląskiego i Podhalu słaby, poza tym umiarkowany i dość silny, miejscami porywisty, na północy i wschodzie w porywach powieje do 45-55 km/h. Wiatr wieje z kierunków zachodnich i północno-zachodnich.
Wtorek, 4 marca 2025
We wtorek w północnej połowie kraju – przede wszystkim na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Podlasiu, na terenie większości Mazowsza i Wielkopolski niebo będzie zdominowane przez niskie chmury. Lokalnie wystąpią opady mżawki, a na północnym wschodzie również słabego deszczu. Tymczasem w południowej połowie Polski, a także w centrum będzie więcej pogodnego nieba – przed południem może jeszcze zalegać więcej chmur piętra wysokiego, ale w miarę upływu dnia będzie coraz więcej Słońca. Z rana na południu i południowym zachodzie Polski – po południową część Wielkopolski i Ziemię Lubuską będzie około 0 stopni C lub lekko poniżej – do -3 stopni C.
Lokalnie na Podhalu i Przedgórzu Sudeckim słupki rtęci wskażą -5 stopni C. Na północy i wschodzie nieco cieplej – na poziomie 2-4 stopni C. W ciągu dnia odnotuje się maksymalnie od 4-6 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Kujawach, północy Mazowsza i Wielkopolski, 8-10 stopni C na pozostałym obszarze i 11 stopni C na południu woj. lubuskiego, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr na Przedgórzu Sudeckim oraz południu woj. śląskiego i Małopolski słaby, poza tym umiarkowany i dość silny, porywisty, do 50-60 km/h, nad samym morzem nawet silny i porywisty, w porywach 70-75 km/h, zachodni i południowo-zachodni.
Środa, 5 marca 2025
W środę północne regiony Polski pozostaną w zasięgu niżu skandynawskiego i związanego z nim frontu atmosferycznego. Na pozostałym obszarze wpływ na pogodę będzie wywierał rozległy układ wyżowy z centrum nad Alpami. Z południowego-zachodu zaczną napływać zacznie cieplejsze masy powietrza polarnomorskiego. Na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza będzie się chmurzyć, a pod koniec dnia na północnym wschodzie kraju pojawią się opady deszczu z ciepłego frontu atmosferycznego. Na pozostałym obszarze sporo pogodnego nieba, miejscami z chmurami piętra wysokiego (im dalej na północ, tym będzie ich więcej), jednak nie przyniosą opadów.
Na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu słonecznie, z zachmurzeniem małym przez cały dzień. Z rana na Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu temperatury spadną lekko poniżej zera – przeważnie na poziomie od -2 do 0 stopni C, lokalnie w regionach podgórskich -3/-4 stopnie C. Na pozostałym obszarze nieco cieplej – od 3 do 5 stopni C. W ciągu dnia 5-6 stopni C prognozuje się na Podlasiu oraz Mazurach, 7-9 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, północy i północnym wschodzie Mazowsza, 10-12 stopni C od Pomorza Zachodniego, północną i wschodnią część Wielkopolski, centrum Polski, Góry Świętokrzyskie i Lubelszczyznę, 13-14 stopni C na Ziemi Lubuskiej, zachodzie i południu Wielkopolski, Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu do 15 stopni C na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Wiatr nadal na obszarze większości kraju będzie dość silny i porywisty, w porywach do 50-55 km/h, nieco słabszy – bardziej umiarkowany na Śląsku i w Małopolsce. Będzie wiał z południowego-zachodu.
Czwartek, 6 marca 2025
W czwartek od południa nasz kraj dostanie się pod wpływ pogodnego wyżu znad Bałkanów, który w zachodniej połowie Polski, na południu oraz w centrum przyniesie bezchmurne niebo lub zachmurzenie małe. Na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie będzie jeszcze więcej chmur, głównie piętra wysokiego i średniego, a na północnym wschodzie zaznaczy się ciepły front ciepły atmosferyczny od niżu znad zachodniej Skandynawii, w związku z czym mogą tam wystąpić przelotne i słabe opady deszczu.
O poranku już tylko na Przedgórzu Sudeckim i Podhalu odnotuje się niewielki mróz, w ciągu dnia odnotuje się 5-7 stopni C na wybrzeżu środkowym i wschodnim, 8-10 stopni C na północy i w centrum woj. pomorskiego, na Warmii, Mazurach oraz Podlasiu, 11-13 stopni C na Pomorzu Zachodnim, północy Wielkopolski, Kujawach, w centrum, na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Roztoczu, 14-16 stopni C na Ziemi Lubuskiej, południu, zachodzie i w centrum Wielkopolski, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu do 17-18 stopni C na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu, wschodzie, w centrum i Małopolsce silniejszy, z kierunków zachodnich.
Piątek, 7 marca 2025
W piątek nad Bałkanami i Morzem Czarnym będzie dominował rozległy wyż, który wpłynie również na pogodę w Europie Środkowej, w tym w Polsce. Niżowo nadal pozostanie na północy Europy, ale również nad wschodnim Atlantykiem i w rejonie Wysp Brytyjskich. W tym dniu dojdzie do zmiany adwekcji mas powietrza z zachodniej i północno-zachodniej na południowo-zachodnią i południową. Od rana do wieczora prognozuje się słoneczną pogodę, z bezchmurnym niebem lub co najwyżej zachmurzeniem małym.
Poranek może być chłodny, z przymrozkami, ale w ciągu dnia zrobi się bardzo ciepło – od 12-13 stopni C na północnym wschodzie, 14-15 stopni C na Pomorzu, północy Wielkopolski, północy i wschodzie Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie do 16-18 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Lokalnie na południu może być nawet 19-20 stopni C. Wiatr osłabnie, tylko miejscami będzie wiał umiarkowanie, jednynie na Opolszczyźnie i w Bieszczadach silniejszy, południowy i południowo-wschodni.
Weekend, 8-9 marca 2025
Drugi marcowy weekend przyniesie kontynuację wyżowej pogody, z dużą ilością Słońca, choć chmur – zwłaszcza piętra wysokiego zacznie przybywać. Poranki pozostaną dość chłodne, lokalnie z przymrozkami, ale w ciągu dnia na termometrach prognozuje się od 15 do nawet 20 stopni C. Lokalnie na południu będzie jeszcze cieplej – do 22 stopni C.
OPTYCZNIE W NIEBO 03.03.2025r. – 09.03.2025r.
05.03.2025r. – godz. 02:56 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 4°38,
06.03.2025r. – godz. 17:31 – faza Księżyca – 1 kwadra,
09.03.2025r. – godz. 01:53 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 1°39,
09.03.2025r. – godz. 02:51 – koniunkcja Księżyc i Mars – w odległości 34,4 min. kątowych.