Aktualności Pogoda

Pierwsza połowa tygodnia pogodna, sucha i coraz cieplejsza/gorętsza (poranki stosunkowo rześkie), następnie front z opadami deszczu oraz burzami i ponowna stabilizacja aury. Druga porcja opadów w sobotę. Prognoza pogody i optycznie w niebo 12.08.2024r. – 18.08.2024r.

Pierwsza połowa tygodnia pogodna, sucha i coraz cieplejsza/gorętsza (poranki stosunkowo rześkie), następnie front z opadami deszczu oraz burzami i ponowna stabilizacja aury. Druga porcja opadów w sobotę.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 12.08.2024r. – 18.08.2024r.

Mijający tydzień przyniósł zarówno gorącą/słoneczną aurę, jak i odpoczynek od tego gorąca pod postacią frontu z opadami deszczu, burzami i ochłodzeniem. Nie sprawdziły się prognozy modeli, które kilkanaście dni temu wskazywały na możliwość wystąpienia silnej fali upałów z temperaturami dochodzącymi do +39/+40 stopni C. Takie upały nie grożą nam również w przyszłym tygodniu, ale pogodnego lata z temperaturami do 30-32 stopni C nie zabraknie. Za to poranki będą przyjemne, rześkie i dadzą wytchnienie przed gorącymi dniami.

 TEMPERATURY 

Poprzednia niedziela była gorąca, najwyższe temperatury zanotowano na wschodzie kraju. Z początkiem tygodnia ochłodziło się o kilka stopni.

Od wtorku szybko zaczęło się ocieplać, środa przyniosła temperatury w pobliżu przekroczenia progu upału. W Resku zanotowano +29,5 stopnia C.

Uczucie dużego ciepła/gorąca towarzyszyło również w kolejnych dniach, chociaż dzięki przechodzącemu frontowi atmosferycznemu z opadami deszczu i burzami, zrobiło się przyjemniej.

W sobotę na północy kraju zapanował komfort termiczny, w pozostałych regionach Polski zrobiło się bardzo ciepło lub gorąco.

 OPADY 

To był stosunkowo mokry tydzień, chociaż opady rozłożyły się bardzo nierównomiernie na terenie kraju. Tam, gdzie przechodziły komórki burzowe lało porządnie, a w regionach nad którymi burze nie przeszły, zanotowano bardzo małe sumy opadów. Przełom poprzedniego i mijającego tygodnia największe opady przyniósł na stacji w Sandomierzu (33,8 mm).

Wtorek/środa to dominacja wyżu i w związku z tym brak opadów lub ich “szczątki” z odchodzącego frontu.

Środa/czwartek to wkroczenie frontu od zachodu i największe opady w Gorzowie Wielkopolskim na poziomie 18,4 mm.

Następnie front rozwinął “skrzydła” i przyniósł większe sumy opadów w Polsce południowej, częściowo w centrum i miejscami na północy.

Kolejne dni to stopniowy zanik opadów i coraz mniejsze sumy.

Sobota i niedziela przynosi wyżową i bezopadową aurę.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: Strona główna | Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (imgw.pl)

Poniedziałek, 12 sierpnia 2024

Na początku nowego tygodnia duży wpływ na pogodę w Europie Środkowej, w tym w Polsce, będzie miał potężny i rozległy wyż, którego centrum będzie zlokalizowane w rejonie Danii oraz w zachodniej części Morza Bałtyckiego. Nad Atlantykiem i północnym wschodzie kontynentu znajdą się niże z frontami atmosferycznymi. Do naszego kraju z północy, nadal będzie napływało chłodne powietrze polarnomorskie, które dzięki silnej operacji słonecznej szybko się ogrzeje.

Dzień zapowiada się pogodny, suchy i bez opadów. Na północy, wschodzie, w centrum oraz na południu rozwinie się trochę chmur kłębiastych i kłębiasto-warstwowych, a na najwięcej bezchmurnych chwil można liczyć na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz południu Wielkopolski. Tylko lokalnie pojawią się tam ławice chmur pierzastych.

Po stosunkowo rześkim poranku w ciągu dnia termometry wskażą maksymalnie od 18-19 stopni C nad samym morzem, 20-22 stopni C w głębi woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego, na Warmii, Mazurach oraz Podlasiu, 23-24 stopnie C na wschodzie, w centrum, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Kujawach oraz w zachodniej części woj. zachodniopomorskiego do 25-26 stopni C na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i w zachodniej oraz środkowej Wielkopolsce. Na zachodzie i południu wiatr słaby, poza tym chwilami umiarkowany, a na wybrzeżu środkowym i wschodnim, Warmii, Mazurach, Podlasiu oraz północy i wschodzie Mazowsza nieco silniejszy, przeważnie północno-zachodni.

Wtorek, 13 sierpnia 2024

We wtorek centrum wyżu przesunie się nad Zatokę Gdańską. To oznacza, że w całym kraju będzie dominowało pogodne niebo – na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Śląsku i w Małopolsce będzie bezchmurnie lub co najwyżej z niewielkimi ławicami chmur pierzastych zdobiących błękit nieba. W woj. pomorskim, kujawsko-pomorskim, na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w centrum, Górach Świętokrzyskich, północy woj. śląskiego i na Podkarpaciu rozwinie się trochę chmur kłębiastych, ale nigdzie nie będzie padać.

Temperatura zacznie stopniowo rosnąć, słupki rtęci wskażą maksymalnie 21-22 stopni C w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza, Podhalu i w Bieszczadach, 23-25 stopni C będzie na Kujawach, wybrzeżu środkowym, w centrum, Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu do 26-28 stopni C na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, a najcieplej do 29 stopni C będzie na Ziemi Lubuskiej i zachodzie Dolnego Śląska.

Za to poranek zapowiada się rześki, w wielu regionach odnotuje się około 10 stopni C, a na północy i w regionach podgórskich jeszcze mniej – na poziomie 7-9 stopni C. Wiatr na zachodzie zacznie się nasilać i zmieni kierunek na południowo-wschodni i wschodni, poza tym będzie słaby, na wschodzie umiarkowany, północno-wschodni i północny.

Środa, 14 sierpnia 2024

W środę centrum wyżu przesunie się nad Zatokę Ryską, jednak Polska pozostanie w jego zasięgu. Dopiero pod koniec dnia nad regiony zachodnie nasunie się strefa niskiego ciśnienia. Z południowego-wschodu zaczną napływać bardzo ciepłe masy powietrza. W ciągu dnia zapowiada się dużo pogodnego nieba, w wielu miejscach będzie bezchmurnie, ewentualnie z zachmurzeniem małym. Dopiero pod koniec dnia na krańcach południowo-zachodnich napłynie więcej chmur i mogą pojawić się przelotne opady deszczu oraz burze, ale na chwilę obecną nie wiadomo, czy front zdoła wejść do Polski w tym czasie.

Zrobi się gorąco, a na zachodzie kraju wręcz upalnie. W ciągu dnia prognozuje się od 24-25 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, 26-27 stopni C będzie na przeważającym obszarze Polski do 28-30 stopni C na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Dolnym i Górnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Lokalnie na samych krańcach zachodnich upał będzie jeszcze większy i tam temperatury będą dochodziły do 31-32 stopni C.

Poranek pozwoli odetchnąć przed gorącem dnia, ponieważ temperatury będą oscylowały na poziomie od 9-11 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, w dzielnicach wschodnich i na Podhalu do 15-16 stopni C na Śląsku i zachodzie. Wiatr na Podlasiu słaby, poza tym umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.

Czwartek, 15 sierpnia 2024

W czwartek szykuje się zmiana pogody. Z zachodu nasunie się chłodny front atmosferyczny, który przede wszystkim we wschodniej połowie Polski i w Małopolsce przyniesie sporo opadów deszczu i burz, miejscami gwałtownych, z silnym wiatrem, gradem i ulewami. Na zachodzie i północnym zachodzie aura zacznie się stabilizować, ponieważ front ma przejść nad tymi obszarami w nocy ze środy na czwartek.

Temperatura w czwartek będzie dość zróżnicowana – na Pomorzu Zachodnim, a w szczególności nad samym morzem, gdzie napłyną chłodniejsze masy powietrza, temperatura nie przekroczy 20-22 stopni C, 23-24 stopnie C odnotuje się na samych krańcach zachodnich, 25-27 stopni C na Pomorzu Gdańskim, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku. Na pozostałym obszarze upalnie – we wschodniej połowie kraju od 30 do 32 stopni C. Wiatr w zachodniej połowie kraju i na Pomorzu umiarkowany, zachodni, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni, podczas burz porywisty.

Piątek, 16 sierpnia 2024

W piątek nasz kraj przejściowo dostanie się w obszar oddziaływania układu podwyższonego ciśnienia, z centrum nad okolicami Białorusi i Ukrainy. Jednak w rejonie Północnego Atlantyku, Wysp Brytyjskich i Morza Północnego znajdzie się głęboki niż, który będzie próbował zmienić pogodę w kraju za kilkanaście godzin.

W ciągu dnia przeważać ma słoneczna aura, natomiast ewentualne przelotne opady deszczu oraz lokalne burze możliwe są w południowo-wschodnich regionach Polski. Ponownie będzie gorąco – na termometrach odnotuje się od 23-25 stopni C na Warmii i Mazurach, Pomorzu Gdańskim oraz Podlasiu, 26-28 stopni C w głębi kraju do 29-30 stopni C miejscami na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni.

Weekend, 17-18 sierpnia 2024

Następny weekend ma przynieść kolejne zmiany w pogodzie. W sobotę od zachodu wtargnie front atmosferyczny od niżu, który z rejonu Północnego Atlantyku zacznie docierać nad Skandynawię. Dlatego w wielu prognozuje się opady deszczu i lokalne burze. Na zachodzie oraz Pomorzu, gdzie front przejdzie w pierwszej kolejności, temperatury maksymalne wyniosą od 23 do 25 stopni C. Na wschodzie, południu oraz w centrum upalnie, do 30-32 stopni C.

Niedziela zapowiada się już chłodniejsza, a burze będą możliwe na krańcach południowych. Na termometrach odnotuje się 19-20 stopni C na Pomorzu, 21-23 stopni C na Podlasiu, Warmii, Mazurach, Kujawach, Ziemi Lubuskiej i w północnej Wielkopolsce oraz na Mazowszu, 24-25 stopni C w centrum do 26-27 stopni C w dzielnicach południowych. Wiatr zmieni kierunek na północno-zachodni i będzie wiał z umiarkowaną siłą.

OPTYCZNIE W NIEBO 12.08.2024r. – 18.08.2024r.

12.08.2024r. – godz. 17:20 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;

12/13.08.2024r. – Maksimum meteorów z roju Perseidów (ZHR: ~100);

13/14.08.2024r. – Duża aktywność meteorów z roju Perseidów;

14.08.2024r. – godz. 07:17 – koniunkcja Antaras i Księżyc w odległości – 0°00;

14.08.2024r. – godz. 17:22 – koniunkcja Mars i Jowisz w odległości – 0°18.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

2 KOMENTARZE

    • Gdybym posiadał opadową moc sprawczą to solidne opady deszczu we wskazanym terminie byłby gwarantowane. Pozostaje dołączyć do grona trzymających kciuki i miejmy nadzieję, że coś nam z tego wyjdzie. 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.