facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 03 lip, 2022
- brak komentarzy
Po ciepłym/gorącym początku tygodnia czeka nas stopniowe ochłodzenie. Noce rześkie. Opady wciąż przelotne i lokalne. Prognoza pogody i optycznie w niebo 04.07.2022r. – 10.07.2022r.

Po ciepłym/gorącym początku tygodnia czeka nas stopniowe ochłodzenie. Noce rześkie. Opady wciąż przelotne i lokalne.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 04.07.2022r. – 10.07.2022r.

Za nami upalny tydzień, miejscami z nowymi rekordami temperatur oraz najsilniejszym incydentem burzowym od początku roku, dlatego warto omówić wszystko w odrębnym wpisie, który opublikuję w poniedziałek.

Poniedziałek, 4 lipca 2022

Na początku nowego tygodnia w pierwszej części dnia będzie przeważać pogodna i sucha pogoda, jedynie na Pomorzu Środkowym, Wschodnim oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej, a także na Żuławach mogą wystąpić niewielkie i przelotne opady deszczu. Za to w drugiej części dnia w związku z podwyższoną chwiejnością termodynamiczną na Pomorzu, lokalnie na Warmii, Dolnym Śląsku, Kujawach i również lokalnie w Wielkopolsce zaczną rozwijać się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Zjawiska będą punktowe, a więc na wielu terenach opady nie wystąpią lub będą symboliczne.

Poza wymienionymi regionami będzie pogodnie i sucho. Na termometrach odnotuje się od około 20 stopni C nad samym morzem, 22-23 stopni C w głębi Pomorza i 24-25 stopni C na Ziemi Lubuskiej oraz północy Wielkopolski, do 27-29 stopni C na przeważającym obszarze kraju. Największe wartości na poziomie 30-31 stopni C wskażą słupki rtęci na Mazowszu, Śląsku oraz w Małopolsce. Wiatr umiarkowany, w czasie burz porywisty, na ogół zachodni i północno-zachodni, początkowo również południowo-zachodni.

Wtorek, 5 lipca 2022

We wtorek front z opadami i burzami przemieści się w głąb kraju, w związku z tym opady deszczu wystąpią przede wszystkim od południowego Podlasia przez Mazowsze, centrum, Góry Świętokrzyskie, Małopolskę po Podkarpacie i Lubelszczyznę. Na południowym wschodzie, Lubelszczyźnie i wschodzie Mazowsza mogą również pojawiać się burze z nieco bardziej intensywnymi opadami deszczu. Reszta Polski zacznie dostawać się pod wpływ pogodniejszego wyżu znad Atlantyku, dlatego pojawi się coraz więcej przejaśnień i opady będą zanikać.

Najniższe temperatury będą notowane w strefie ciągłych opadów i większego zachmurzenia, czyli od centrum, przez Góry Świętokrzyskie, Górny Śląsk i Małopolskę. Tam odnotuje się maksymalnie 17-19 stopni C. Podobne wartości na termometrach prognozowane są nad samym morzem – około 20 stopni C. Poza tym będzie od 22-24 stopni C na Żuławach, Pomorzu Gdańskim, w północnej Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej, do 25-27 stopni C w głębi kraju. Najcieplej zrobi się na Lubelszczyźnie, wschodzie Mazowsza i na Podkarpaciu, od 28 do 30 stopni C. Wiatr umiarkowany, w czasie burz i na wybrzeżu chwilami dość silny i porywisty, na wschodzie i południu z kierunków północnych, poza tym zachodni.

Środa, 6 lipca 2022

W środę prawie cały obszar Polski dostanie się pod wpływ pogodnego wyżu, dzięki któremu zachmurzenie będzie co najwyżej umiarkowane, a opady nie wystąpią. Wyjątkiem będą niektóre tereny na północy kraju, z wyjątkiem wybrzeża oraz dzielnice na południowym wschodzie i Lubelszczyźnie, gdzie mogą wystąpić przelotne opady deszczu o bardzo małym natężeniu. Z uwagi na napływ zimniejszych mas powietrza, temperatury zaczną się obniżać.

Na Pomorzu nad ranem odnotuje się 10-12 stopni C, a w ciągu dnia będzie maksymalnie 18-19 stopni C. Na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy Mazowsza, Kujawach, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej odnotuje się od 21 do 23 stopni C, najcieplej będzie w centrum, na południu i Lubelszczyźnie, na poziomie 24-26 stopni C. Wiatr chwilami silniejszy, z kierunków północno-zachodnich i zachodnich.

Czwartek, 7 lipca 2022

Czwartkowy poranek zapowiada się rześki, ponieważ w wielu regionach temperatura spadnie do 10 stopni C. W ciągu dnia najchłodniej będzie na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Podlasiu, maksymalnie 16-18 stopni C. Cieplej, do 20-22 stopni C odnotuje się w centrum oraz na zachodzie, a najcieplej do 23-24 stopni C będzie w Małopolsce, na Podkarpaciu, południu Mazowsza oraz Lubelszczyźnie. W ciągu dnia przeważać ma zachmurzenie umiarkowane, chwilami duże, ale po południu prognozuje się wejście frontu atmosferycznego z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami. Wiatr umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni, skręcający na północno-zachodni.

Piątek, 8 lipca 2022

W piątek będziemy mieć do czynienia z podobnym typem pogody, czyli zachmurzeniem zmiennym, tj. od umiarkowanego po duże, ale wystąpią również przejaśnienia. Lokalnie prognozowane są przelotne opady deszczu, a także burze, głównie w północnych dzielnicach. Temperatury dość niskie jak na lipiec – na Pomorzu odnotuje się 17-19 stopni C, a w głębi kraju od 20 do 23 stopni C. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, z kierunków północno-zachodnich i zachodnich.

Weekend, 9-10 lipca 2022

Drugi weekend lipca przyniesie nam zmienną pogodę. W sobotę modele wskazują na liczne przelotne opady deszczu i burze, głównie w północnych regionach, z temperaturami na poziomie 21-23 stopni C. Poranki wciąż rześkie, gdyż na termometrach odnotuje się przeważnie od 10 do 13 stopni C. W niedzielę mniej opadów i podobne wartości na termometrach. I z taką spokojną, z umiarkowanymi temperaturami i niestety wciąż suchą odmianą lata wejdziemy w kolejny tydzień lipca.

OPTYCZNIE W NIEBO 04.07.2022r. – 10.07.2022r.

04.07.2022r. – godz. 09:11 – Ziemia najdalej Słońca (Aphelium);

07.07.2022r. – godz. 04:14 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.