Aktualności Pogoda

Po mroźnym początku tygodnia szykują się ocieplenia, odwilże, niskie chmury, opady deszczu/mżawki, mgły i zamglenia. Prognoza pogody i optycznie w niebo 13.01.2025r. – 19.01.2025r.

Po mroźnym początku tygodnia szykują się ocieplenia, odwilże, niskie chmury, opady deszczu/mżawki, mgły i zamglenia.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 13.01.2025r. – 19.01.2025r.

Tygodniowa prognoza pogody z zeszłej niedzieli, nie do końca się sprawdziła, zwłaszcza odnośnie weekendu, który miał być pogodny. Jednak niż, który przynosi od piątku opady śniegu i powiew zimy, został przyblokowany przez wyż i “wykręcił” w Polsce silny wiatr, opady śniegu, zawieje i zamiecie śnieżne.  Niemal w całym kraju występuje pokrywa śnieżna, która na przeważającym obszarze sięga wysokości kilkunastu centymetrów. Na północy, w centrum oraz na Śląsku i w Małopolsce pokrywa śnieżna jest najwyższa. Zdecydowanie przodują pod tym względem góry, gdzie na Śnieżce dochodzi już do 70 cm, z kolei w Zakopanem 56 cm. Niżej śniegu również jest całkiem sporo – na stacjach meteorologicznych w Częstochowie spadło 16 cm śniegu, w Bielsku-Białej oraz Nowym Sączu – 15 cm, w Lesku – 14 cm, Chojnicach – 13 cm, w Szczecinie – 12 cm, w Katowicach i Krakowie 11 cm, a w Koszalinie, Olsztynie, Mławie – 10 cm.

W związku z trudnymi warunkami meteorologicznymi tylko w sobotę strażacy przeprowadzili 982 interwencji. Najwięcej było ich w woj. pomorskim – 546 (w powiatach: wejherowskim – 195, bytowskim – 119, kartuskim – 61, puckim – 40, słupskim – 38 oraz lęborskim – 35), zachodniopomorskim – 333. Jednak 12 stycznia do godziny szóstej było już 56 interwencji. Działania strażaków polegały przede wszystkim na usuwaniu połamanych przez silny wiatr drzew i wypompowania wody z zalanych piwnic i dróg, zwłaszcza na Pomorzu, gdzie występuje zjawisko cofki.

W niedzielę o godzinie szóstej bez prądu pozostawało ogółem 32 202 odbiorców; najwięcej w woj. pomorskim – 16 300 oraz zachodniopomorskim – 15 902. Najwięcej awarii i przerw w dostawach energii elektrycznej jest na terenie gdańskiego i koszalińskiego oddziału – poinformowała Energa-Operator. „150 brygad Pogotowia Energetycznego od rana usuwa skutki awarii masowej wywołanej opadami ciężkiego, mokrego śniegu” – dodała rzeczniczka spółki, Beata Ostrowska. Trwają działania naprawcze.

Maksymalny poryw wiatru zarejestrowany w sobotę 11. stycznia 2025 r. na stacjach synoptycznych od godz. 7:00 do 10:00. Dwie wizualizacje – pierwsza bez stacji wysokogórskich na Śnieżce i Kasprowym Wierchu.

 TEMPERATURY 

Przegląd temperatur z wybranych dni wskazuje na dużą zmienność termiczną mijającego tygodnia. Pierwsza połowa tygodnia była zdecydowanie cieplejsza od drugiej. We wtorek stacja w Przemyślu zanotowała +13,5 stopnia C.

Ciepło utrzymywał się do czwartku włącznie. Tym razem najwyższe temperatury zanotowały stacje pomiarowe w Jeleniej Górze i we Wrocławiu, gdzie słupek rtęci zatrzymał się na +12,1 stopniach C.

Od piątku zaczęło się mocniej ochładzać, jednak odczucie zimna najbardziej potęgował nasilający się w całym kraju wiatr. Sobota przyniosła wyraźne ochłodzenie, w niektórych miejscach przez całą dobę trzymał niewielki mróz.

Temperatury minimalne wciąż były dalekie od tych prawdziwie zimowych. W pierwszej połowie tygodnia notowano bardzo niewielki mróz, stacja w Krakowie pokazała -2,3 stopnia C i -6 stopni C.

Podczas następnych nocy na większym obszarze kraju notowano ujemne wartości na termometrach, ale wciąż nie były to znaczne spadki temperatury, jakie mogą być notowane w pierwszym miesiącu roku.

Kolejne noce ponownie okazały się cieplejsze, głównie dzięki zachmurzeniu, ale również przez napływ stosunkowo łagodnych mas powietrza.

 OPADY 

W mijającym tygodniu w każdym dniu występowały opady, chociaż tradycyjnie ich sumy były mocno zróżnicowane na obszarze całego kraju. To zasługa licznych frontów atmosferycznych przemieszczających się nad Polską.

W pierwszej połowie tygodnia sumy opadów dochodziły do maksymalnie 11 mm, bardziej wydajne opadowo chmury przemieszczały się w jego drugiej połowie.

Największe sumy opadów zanotowały stacje w Ustce (21,2 mm) oraz na Helu (13,8 mm). Najmniej padało w centralnej części kraju i miejscami na zachodzie oraz wschodzie.

Także pierwsza część weekendu, najbardziej wilgotna była w północnych regionach kraju. W Lęborku stacja zanotowała 15,3 mm opadu.

♦ Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

Poniedziałek, 13 stycznia 2025

Na początku nowego tygodnia Polska dostanie się pod wpływ potężnego i rozległego wyżu znad pogranicza niemiecko-czeskiego. Na zachodzie, południu oraz w centrum ciśnienie zredukowane do poziomu morza podniesie się do 1040 hektopaskali. Dzięki temu wyżowi nie tylko w Polsce, ale również na obszarze większości Europy nastąpi zdecydowana stabilizacja pogody a opady zanikną. Nad Północnym Atlantykiem, w północnej części Morza Norweskiego oraz nad środkową częścią Morza Śródziemnego zakotwiczą się układy niżowe z frontami atmosferycznymi. W poniedziałek nasz kraj pozostanie jeszcze w zimnych masach powietrza arktycznego.

W wielu regionach kraju pojawi się Słońce, zwłaszcza na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej, a także przez większość dnia na środkowym wschodzie oraz w centrum. Nie wszędzie będzie tak pogodnie, ponieważ pozostała w powietrzu wilgoć wygeneruje niskie chmury, a na południu woj. śląskiego, w Małopolsce i na Podkarpaciu, a w godzinach porannych również na Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich i na Górnym Śląsku pojawią się niewielkie opady śniegu.

Po mroźnym poranku, na północy lokalnie odnotuje się poniżej -10 stopni C, w ciągu dnia temperatury maksymalne wyniosą od -4/-3 stopni C na Pojezierzu Pomorskim, w Górach Świętokrzyskich, Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich i na południu Mazowsza, -2/0 stopni C prognozuje się w głębi kraju do maksymalnie 1-2 stopni C na Ziemi Lubuskiej, południu i w centrum Wielkopolski, w centrum, na północy woj. mazowieckiego oraz na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie do 3-4 stopni C nad samym morzem i w rejonie Zatoki Gdańskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, nieco silniejszy nad samym morzem, zachodni i północno-zachodni.

Wtorek, 14 stycznia 2025

We wtorek z samego rana będzie pogodnie, przeważnie z małym i umiarkowanym zachmurzeniem, głównie piętra wysokiego, tylko na wschodzie i w centrum niskiego. Wszędzie ściśnie mróz, jednak w regionach najpogodniejszych, zwłaszcza na krańcach południowych, temperatura spadnie nawet do -15/-13 stopni C, a lokalnie w zastoiskach terenu do -18 stopni C. Na pozostałym obszarze odnotuje się od -8 do -3 stopni C.

W ciągu dnia słupki rtęci na termometrach wskażą od -2/-1 stopnia C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na Roztoczu oraz w Bieszczadach, 0-2 stopnie C w głębi kraju do 3-5 stopni C na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz nad samym morzem. W dzień przeważać będzie pogodne niebo, jednak stopniowa zacznie przybywać chmur piętra wysokiego i średniego – zwłaszcza przed południem na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Podlasiu, a w drugiej części dnia na Kujawach, północy i w centrum Mazowsza, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej.

To będzie zapowiedź ciepłego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad północnej Rosji, który w północnej połowie kraju przyniesie opady deszczu, w wielu miejscach marznącego, powodującego gołoledź. Wiatr na południu woj. śląskiego i małopolskiego słaby, poza tym umiarkowany, na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Kujawach, Mazowszu, Lubelszczyźnie oraz w centrum nieco silniejszy, południowo-zachodni.

Środa, 15 stycznia 2025

W środę po przejściu ciepłego frontu atmosferycznego zaczną napływać cieplejsze masy powietrza polarnomorskiego, dlatego o poranku już tylko na Roztoczu, Podkarpaciu, w Małopolsce, na Górnym Śląsku i Przedgórzu Sudeckim odnotuje się niewielki mróz i pojawią się tam opady śniegu. Na pozostałym obszarze temperatury przejdą na wartości dodatnie i wystąpią opady deszczu lub mżawki. Do tego w wielu miejscach pojawią się zamglenia i mgły.

W ciągu dnia będzie przeważać pochmurna i dżdżysta aura, z opadami słabego deszczu lub mżawki. Jedynie w rejonie Zatoki Gdańskiej powinno być sporo pogodnego nieba, zwłaszcza w pierwszej części dnia. Temperatura maksymalna wyniesie od -2/0 stopni C w Bieszczadach, na południu woj. śląskiego i Podhalu, 1-2 stopnie C odnotuje się w woj. śląskim, na większym obszarze woj. łódzkiego, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Górach Świętokrzyskich, 3-4 stopnie C będzie na Podlasiu, Warmii i Mazurach, na terenie większości Mazowsza, północy woj. łódzkiego, w środkowej i południowej Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku do 5-6 stopni C na Pomorzu, Żuławach, Kujawach, północy i zachodzie Wielkopolski oraz na Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

Czwartek, 16 stycznia 2025

W czwartek z północnego-zachodu nadciągnie nad nasz kraj kolejny ciepły front atmosferyczny związany z niżem, którego centrum znajdzie się nad południową Arktyką. To oznacza pogodę pochmurną, z opadami mżawki i deszczu, licznymi zamgleniami i mgłami a na termometrach odnotuje się jeszcze wyższe wartości. Z rana będzie od 0-1 stopnia C na wschodzie, w Małopolsce, na Górnym Śląsku i w Górach Świętokrzyskich do 4-5 stopni C na wybrzeżu oraz Nizinie Szczecińskiej.

W ciągu dnia odnotuje się od 2-3 stopni C na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce, Górach Świętokrzyskich i na Górnym Śląsku, ok. 4 stopnie C wskażą słupki rtęci na południu woj. podlaskiego, południu i wschodzie mazowieckiego, do 5-7 stopni C na pozostałym obszarze Polski. Wiatr umiarkowany, w północnej i środkowej części kraju chwilami dość silny i porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

Piątek, 17 stycznia 2025

W piątek ponownie będzie szaro i pochmurno z dużą ilością niskich chmur. Na północy, wschodzie oraz w centrum może padać niewielki deszcz lub mżawka. Jednak w miarę upływu dnia na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, południu woj. śląskiego i Podhalu pojawi się coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń. O poranku bez mrozu, natomiast w ciągu dnia prognozuje się maksymalnie 3-4 stopnie C w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu, 5-6 stopni C w głębi kraju do 7-9 stopni C na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu i krańcach zachodnich trochę silniejszy, zachodni i południowo-zachodni.

Weekend, 18-19 stycznia 2025

Trzeci weekend stycznia nie przyniesie istotnych zmian w pogodzie. Niebo nadal będzie zasnute dużą ilością niskich chmur podinwersyjnych, z których może padać mżawka. Do tego będzie mglisto, a jedynym wyjątkiem od dominującej szarugi będą obszary krańców Polski południowej i południowo-wschodniej, gdzie pojawi się więcej słonecznych chwil.

W miejscach pogodniejszych wystąpią duże różnice temperatur między dniem a nocą – o porankach prognozuje się kilka stopni poniżej zera, za to w południe może być nawet 10-12 stopni C. Na pozostałym obszarze, zdominowanym przez chmury, zarówno w ciągu dnia, jak i nocami odnotuje się od 0 do 5 stopni C, jednak z powodu znacznej wilgoci i niskich chmur oraz mgieł, odczucie chłodu może być większe. Wiatr słaby i umiarkowany, zmienny.

OPTYCZNIE W NIEBO 13.01.2025r. – 19.01.2025r.

13.01.2025r. – godz. 23:27 – faza Księżyca – pełnia,

14.01.2025r. – godz. 04:48 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 0°13,

14.01.2025r. – godz. 05:28 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 17,5 min. kątowych,

16.01.2025r. – godz. 03:39 – Mars w opozycji,

19.01.2025r. – godz. 02:27 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – w odległości – 2°12.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.