facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 09 sty, 2022
- brak komentarzy
Początek tygodnia zimny i wyżowy, następnie cieplej z przelotnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem oraz silniejszym wiatrem. Prognoza pogody i optycznie w niebo 10.01.2022r. – 16.01.2022r.

Początek tygodnia zimny i wyżowy, następnie cieplej z przelotnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem oraz silniejszym wiatrem.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 10.01.2022r. – 16.01.2022r.

Ocieplenie, które rozpoczęło się w ostatnich dniach 2021 roku, przeciągnęło się na początek Nowego Roku. Do środy Polska była pod wpływem ciepłych i wilgotnych mas powietrza, chociaż temperatury nie były już tak wysokie jak 31 grudnia i 1-2 stycznia. Jak podali gospodarze Meteoprognozy.pl: “Kolejny ciepły dzień z rzędu i jak się spojrzy na kontynent temperatura jest bardzo jednolita – czy to Polska, Hiszpania, Niemcy czy Włochy temperatura o poranku oscyluje wokół 10 stopni jakby wszystkie te kraje leżały nad Morzem Śródziemnym. Wczorajsze 13.8 °C w Legnicy było najwyższą zmierzoną 2 stycznia w Polsce wartością temperatury (przynajmniej od połowy XX w.).”

“Wtorek był ostatnim tak wyjątkowo dla stycznia ciepłym dniem. Dwa fronty chłodne przechodzące przez Polskę przyniosły wczoraj nie tylko obfite opady, ale i wymianę mas powietrza. Wczoraj padało w większości kraju, ale najmniej na północy. Zaczęło nadciągać chłodniejsze powietrze polarno-morskie z północnego zachodu. Nasili się wiatr, który w odczuciu będzie potęgował odczucie chłodu. Nad Skandynawią czai się już powietrze arktyczne morskie. Jutrzejszej nocy i u nas panować będzie lekki mróz.”

“Pierwsza pentada stycznia była wyjątkowo ciepła, aż skończyła się skala na mapie styczniowych anomalii. Na południu przekroczyła 10 stopni. Jednak tak ciepło jest tylko przy sprzyjających warunkach. Wracamy do bardziej typowych temperatur. Wymianę mas powietrza widać było już wczoraj – na północy było już zimniej. Dzisiaj opady deszczu ze śniegiem i śnieg, a za chłodnym frontem nadciągnie zimne, ale suche powietrze. W nocy prawie wszędzie mróz do – 4st.”

“Zachód Polski jest pod wpływem zanikającej zatoki niżowej. W nocy miejscami trochę poprószyło, na północy w dzień popada lekko deszcz, a głębiej na wschód dotrze jedynie zachmurzenie. Południe i wschód pod wpływem odsuwającego się wyżu znad Ukrainy miało pogodną, ale mroźną noc – w Poroninie zmierzono nawet -15.3 st., w Zakopanem -12.7 °C. Noc znów cieplejsza będzie na zachodzie, w strefie chmur, gdzie utrzymają się dodatnie temperatury, a w pozostałych regionach lekki mróz.”

“Od dziś zacznie rosnąć ciśnienie i Polska będzie coraz bardziej pod wpływem wyżu znad Skandynawii (zasilanego arktyczną masą powietrza). Klin odepchnie nasuwającą się od zachodu zatokę niżową, która jedynie zaznaczy się tam chmurami i opadami deszczu na południowym zachodzie. Stan rozbudowującego się wyżu z północy nie będzie trwał długo, ale początek przyszłego tygodnia minie z całodobowym mrozem. Na razie na zachodzie i południu w dzień dodatnie temperatury, ale noce coraz mroźniejsze. Najbliższa na północnym wschodzie już ze spadkami do poniżej -8*C. W drugiej połowie tygodnia odbudowanie cyrkulacji zachodniej i ocieplenie.”

Mapy i źródło informacji: METEOPROGNOZA.PL

Zbliża się połowa stycznia, a więc i półmetek meteorologicznej zimy. Po bardziej chłodnym grudniu (dla przyjętego okresu referencyjnego 1991-2020), styczeń przynosi na razie pogodową huśtawkę, bez wyraźnego trendu w kierunku trwalszej, mroźnej i śnieżnej zimy. Prognozy pogody na najbliższy tydzień nie widzą przełamania tego trendu. 

Ochłodzenie, które nadeszło od środy/czwartku zbliża się do swojej kulminacji. Niestety, na znacznym obszarze kraju występuje ono w formie bezśnieżnej. Plusem jest pojawienie się większej ilości słonecznych chwil, które stanowią miły akcent po grudniowych, pochmurnych ciemnościach.

Za to imponująco wzrasta ciśnienie atmosferyczne. Jeszcze dziś rano sięgało 996-1003 hPa. Już jutro w południe wzrośnie do 1012-1020 hPa, a we wtorek wieczorem osiągnie wartość aż do 1038 hPa. To ponad 40-45 hPa w ciągu zaledwie 2 dni. W środę wrośnie do 1042 hPa.

Nadchodzący tydzień będzie “odwrotnością” mijającego, ponieważ pierwsza połowa tygodnia upłynie pod znakiem zimnej pogody, z dość dużymi spadkami temperatur w ciągu nocy i nad ranem. Następnie rozpocznie się ocieplenie, które utrzyma się już do końca weekendu, czyli będzie dokładnie na odwrót, w porównaniu do tego tygodnia, kiedy najpierw mieliśmy ocieplenie, a następnie ochłodzenie.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 10 stycznia 2022

W poniedziałek nad południową Finlandią powstanie duży ośrodek wysokiego ciśnienia. Ten rozległy wyż zacznie łączyć się z innym wyżem znad zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Dzięki temu już we wtorek od zachodniej Rosji przez wschodnią i południową część Skandynawii, Kraje Nadbałtyckie, Europę Zachodnią i Środkową w kierunku Atlantyku będzie się rozciągał potężny wał wysokiego ciśnienia, który zacznie sprowadzać do naszego kraju zimne powietrze pochodzenia polarno-kontynentalnego. Jednak wcale nie oznacza to, że dominować będzie bezchmurna słoneczna pogoda.

Pojawi się sporo chmur podinwersyjnych, które lokalnie, zwłaszcza na południowym wschodzie mogą przynieść opady drobnego śniegu. Oprócz tego, w pierwszej części dnia opady deszczu ze śniegiem mogą wystąpić na Ziemi Lubuskiej i w zachodniej części Dolnego Śląska. Za to na północy i wschodzie oraz w centrum, a przed południem również na Śląsku, Słońce powinno zdominować poniedziałkową aurę. Na Śląsku i Ziemi Lubuskiej, a także na wybrzeżu wschodnim temperatury wzrosną do 1-2 stopni C. Nad resztą kraju odnotuje się od -2 do 0 stopni C, lokalnie na północnym wschodzie może być jeszcze chłodniej. Wiatr na Pomorzu Gdańskim i Warmii słaby, poza tym chwilami umiarkowany, północno-wschodni i wschodni.

Wtorek, 11 stycznia 2022

We wtorek centrum wału wysokiego ciśnienia będzie przebiegać m.in. przez nasz kraj, ale wciąż będzie pojawiać się dużo chmur podinwersyjnych, które lokalnie mogą przynieść opady drobnego śniegu. Na przejaśnienia i dłuższe chwile ze Słońcem również można liczyć, chociaż trudno jednoznacznie wskazać, nad którymi regionami przeważać będzie Słońce, a nad którymi zachmurzenie. Od stopnia zachmurzenia zależeć będą również temperatury minimalne i maksymalne.

W ciągu dnia odnotuje się na ogół od -4 do -1 stopnia C, jedynie w rejonie Zatoki Gdańskiej na poziomie 0/1 stopnia C, jednak lokalnie może wystąpić sytuacja, w której mróz będzie większy, zwłaszcza tam, gdzie w nocy będzie pogodniej i poniżej -10 stopni C, a w ciągu dnia przeważać będzie zachmurzenie i nie pozwoli promieniom Słońca ogrzać powietrze do wyższych wartości. Wiatr słaby, północny i północno-wschodni, na zachodzie i Pomorzu w ciągu dnia skręcający na południowy.

Środa, 12 stycznia 2022

W środę wał wyżowy zacznie się już rozrywać, za to odrębny wyż powstanie nad Wyspami Brytyjskimi, a znad Północnego Atlantyku nad Skandynawię zacznie wchodzić głęboki niż z frontami atmosferycznymi. Po mroźnej nocy, zwłaszcza tam, gdzie wystąpią rozpogodzenia i dłuższe przejaśnienia, w ciągu dnia zacznie się stopniowo ocieplać. Przyczyną ocieplenia będzie ciepły front atmosferyczny, który po południu wkroczy nad Pomorze.

Przyniesie on przede wszystkim większe zachmurzenie. Na przeważającym obszarze kraju odnotuje się jeszcze ujemne wartości na termometrach na poziomie od -4 do -2 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, w centrum, na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Od -1 do 0 stopni C odnotuje się na Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, a najcieplej – od 2 do 4 stopni C na Pomorzu (najcieplej wzdłuż wybrzeża). Zacznie nasilać się zachodni i południowo-zachodni wiatr, którego porywy na wybrzeżu pod koniec dnia mogą osiągać już 65 km/godz.

Czwartek, 13 stycznia 2022

W czwartek przeważać będzie pochmurna i wietrzna pogoda, ale ociepli się, ponieważ napłynie łagodniejsze powietrze polarnomorskie. Niewielki mróz na poziomie -2/0 stopni C utrzyma się jeszcze na południu Podkarpacia, 1-2 stopnie C odnotuje się w centrum, na południu Wielkopolski i Mazowsza, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, Małopolsce i na Podkarpaciu, 3-5 stopni C na Śląsku i na północnym wschodzie, do 6-7 stopni C na Pomorzu. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, na przeważającym obszarze w porywach do 50-60 km/godz., na Pomorzu do 70-80 km/godz., zachodni.

Piątek, 14 stycznia 2022

Noc z czwartku na piątek prawie w całym kraju będzie bez mrozu, ale wciąż odczuwalny ma być mocniejszy wiatr. W ciągu dnia przewaga zachmurzenia, natomiast do północnych dzielnic Polski wkroczy front atmosferyczny z opadami deszczu. Wciąż będzie mocno wiać, w szczególności w województwach północnych, wschodnich i centralnych, w porywach do 70-75 km/godz. Temperatury wyniosą od 1-2 stopni C na południu i 3-5 stopni C w głębi kraju, do 7-8 stopni C na Pomorzu, północy Wielkopolski i Mazowsza, na Kujawach, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu.

Weekend, 15-16 stycznia 2022

Weekend przyniesie kontynuację cieplejszej odmiany styczniowej aury. Sobota ma być bardziej pogodna od niedzieli, ale opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem również nie są wykluczone. Także niedziela zapowiada się wilgotna, z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. W sobotę odnotuje się od 1-2 stopni C w województwach wschodnich do 5-7 stopni C na Pomorzu i zachodzie. W niedzielę najcieplej ma być na południu. Według wstępnych prognoz, podobny typ pogody rozpocznie kolejny tydzień stycznia.

OPTYCZNIE W NIEBO 10.01.2022r. – 16.01.2022r.

11.01.2022r. – godz. 13:22 – koniunkcja – Księżyc i Uran w odległości 1°10`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.