Aktualności Grzyby Las

Podsumowanie sezonu grzybowego 2024 wg Marka Snowarskiego.

Podsumowanie sezonu grzybowego 2024 wg Marka Snowarskiego.

Jak co roku na początku stycznia Marek Snowarski – gospodarz portalu www.grzyby.pl ( grzyby.pl/index.html ), opublikował podsumowanie minionego sezonu grzybowego na terenie naszego pięknego kraju. Od wielu lat, swoje podsumowania dodają użytkownicy portalu, które są bardzo ciekawą i cenną lekturą dla grzybiarzy. Wśród 44. podsumowań, trzy są mojego autorstwa – dwa dotyczą podsumowania sezonu grzybowego w gminie Międzybórz, jedno to krótki opis borowikowego, szlachetno-sosnowego szaleństwa w Borach Dolnośląskich. Czyli w zasadzie opisałem na portalu wszystko to, co można znaleźć na blogu, tylko w znacznie skromniejszej wersji.

⇒ Całe podsumowanie Marka z wpisami grzybiarzy jest dostępne pod tym linkiem: sezon grzybobrań 2024

“Serdecznie dziękuję za aktywny udział, za wszystkie złożone doniesienia. Od kilku lat jest to pokaźna liczba, ponad 11 tysięcy, co pozwala tworzyć obiektywny obraz przebiegu sezonu grzybowego w Polsce. Nie ma dwóch jednakowych lat grzybobrań. Rok 2024 do jesieni był marny, coś tam się kluło latem, ale przeważnie zdychało w zalążku. Rok wyróżnił się tylko jednym, niewątpliwym wysypem na terenie całego kraju. Eksplodował on późno, dopiero w ostatnich dniach września, charakteryzował się nadreprezentacją jakże pożądanych prawdziwków i trwał przez październik, stając się coraz bardziej podgrzybkowy. Niby nie był oszałamiający ilościowo, ale i był czas gdy można było nazbierać kto ile chciał.”

Pozwolę sobie jeszcze przytoczyć ostatni komentarz Marka w sezonie, który ukazał się na portalu już po tym, jak na blogu opublikowałem mój ostatni dolnośląski komentarz grzybowy. Jest warty przeczytania i skłania do subiektywnej analizy nad wysypami w tajemniczym świecie grzybów.

“Od kilku lat mam taką “teorię” końca sezonu grzybowego. Jeszcze kilka lat temu definitywną datą, po której pustoszeją lasy, był 1 listopada, potem przesunąłem to na 11 listopada. Dlaczego tak późno, skoro wcześniej ze zbieraniem grzybów kojarzył się powszechnie wrzesień i październik. Myślę, że są ku temu dwie przyczyny. Jedna to zmiana klimatu, jak to gdzieś wyczytałem: zacieranie się ostrych granic 4 pór roku w kierunku dwóch: pory ciepłej i zimnej. To przesuwa korzystne warunki dla tworzenia owocników grzybów bardziej w głęboką jesień. Tłumaczyłoby to październikowe szczyty wysypów ostatnich lat i długi dogasanie sezonu.

W tym roku zaskakującym elementem końca sezonu jest pierwsze/drugie odbicie wysypu podgrzybków w pasie od kujawsko-pomorskiego po lubuskie i zachodniopomorskie, mające miejsce od końca października po teraz i które dałoby super sezon, gdyby nie ostatnie mrozo-przymrozki zapewne konserwujące ten stan, bez dalszego rozwoju wysypu.

Drugim czynnikiem, obok klimatycznego, przesuwania końca sezonu zbierania grzybów w listopad, jest czynnik socjologiczny: masowa zmiana w świadomości grzybiarzy. Dzieło komunikacji internetowej, różnych portali społecznościowych, pokazującej w obrazkach, na “osobistych świadectwach”, że pełne kosze to można i po październiku. Konfrontacja z tymi obrazami, podważa tradycyjne myślenie, daje do myślenia, ilość przechodzi w jakość i mamy liczne samochody na leśnych parkingach w listopadzie.

Na tym kończę tegoroczne komentarze. Podsumowanie sezonu tradycyjnie pojawi się w pierwszych dniach stycznia. Już teraz można stwierdzić, że dla ponad 90% obywateli naszego kraju był to stosunkowo krótki, bardzo intensywny i obfity sezon grzybowy; skoncentrowany w ostatniej dekadzie września i pierwszej połowie października. Zachęcam do pisania osobistych podsumowań sezonu – przez formularz doniesienia z grzybobrania. Proszę pisać po zakończeniu osobistego sezonu, czyli może jeszcze cierpliwie poczekać na definitywny koniec. Takie wpisy będą wyróżnione przez umieszczenie na stronie głównej archiwum sezonu.”

I jak zawsze zachęcam do wykupienia abonamentu w pełnej wersji portalu www.grzyby.pl, ponieważ dzięki temu za bardzo niewielką kwotę mamy dostęp nie tylko do obszernego atlasu grzybów, ale również do wielu udogodnień i funkcji na portalu. Marek na koniec sezonu wprowadził wiele nowości o których poniżej.

“Na koniec sezonu wprowadziłem istotne nowości i ulepszenia w funkcjach systemu monitowania sezonu grzybowego, takie jak: tworzenie osobistej listy obserwowanych/ulubionych grzybiarzy, polubienia wpisu z grzybobrania, wyszukiwanie działające także po pseudonimie grzybiarza, nieograniczony czasowo przegląd archiwum po lokalizacjach i informatorach. Wszystko to dostępne po zalogowaniu, niektóre funkcje “mogą być bardziej” dla aktywnych, tj. piszących o grzybobraniach użytkowników. Abyśmy się nie nudzili w zimową porę, niebawem uruchomię nieustający konkurs-wyróżnienie grzybobrań miesiąca/tygodnia.”

Patrząc w kalendarz to właściwie zaraz wybije półmetek stycznia. Do sezonu jeszcze daleko, ale czas szybko płynie i nim się obejrzymy a zakwitną krokusy, pojawią się pierwsze smardze i piestrzenice, natomiast później z każdym tygodniem będzie coraz bliżej do rozpoczęcia Tour De Las & Grzyb 2025. ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.