Pogoda bardzo zmienna, z licznymi frontami, miejscami silniejszymi opadami deszczu i burzami. Temperatury również mocno zróżnicowane. Prognoza pogody i optycznie w niebo 31.07.2023r. – 06.08.2023r.
Pogoda bardzo zmienna, z licznymi frontami, miejscami silniejszymi opadami deszczu i burzami. Temperatury również mocno zróżnicowane.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 31.07.2023r. – 06.08.2023r.
(1) SOBOTNIE BURZE NA PÓŁNOCY KRAJU
Część pogodowych wątków z ostatnich dni omówiłem w poprzednim wpisie, zatem zacznę od sobotnich burz, które wyrządziły sporo zniszczeń i szkód w północnych regionach Polski, zwłaszcza w woj. zachodnio-pomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i części woj. wielkopolskiego. Jak poinformował rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie mł. bryg. Tomasz Kubiak, do godziny 18:00 zachodniopomorscy strażacy wyjeżdżali do skutków burz 115 razy. Zdarzenia polegały przede wszystkim na wypompowaniu wody z zalanych piwnic i szlaków komunikacyjnych, a także usuwaniu powalonych drzew.
Podczas gwałtownej burzy przechodzącej późnym popołudniem przez woj. kujawsko-pomorskie doszło do śmiertelnego zdarzenia – w Głuszczycach na samochód jadący drogą powiatową nr 1277 przewróciło się drzewo. Zginęła jedna osoba, a cztery zostały ranne. Przez województwo pomorskie z zachodu na wschód wędrowała strefa burz, którym towarzyszyły ulewne opady deszczu, silne podmuchy wiatru oraz opady gradu. Przeprowadzono łącznie 100 interwencji.
Gwałtowne burze przeszły również przez województwo wielkopolskie. Straż pożarna interweniowała przy 150 zgłoszeniach związanych ze skutkami nawałnic. Interwencje dotyczyły głównie powalonych i połamanych przez silny wiatr drzew oraz wypompowania wody z zalanych piwnic. Najwięcej zgłoszeń wpłynęło z Poznania, a także ze Środy Wielkopolskiej, Jarocina, Wągrowca i Obornik.
(2) TEMPERATURY
Najcieplejszym dniem mijającego tygodnia okazał się poniedziałek. W Raciborzu odnotowało +32,7 stopnia C. Od wtorku rozpoczęło się ochłodzenie, najcieplej było we wschodniej części kraju, ale już nigdzie nie zanotowano przekroczenia +30 stopni C.
Bardzo ciekawie wygląda rozkład temperatur w środę. Częstochowa zanotowało zaledwie +13,5 stopnia C, w wąskim pasie na południe i północ miasta było niewiele cieplej. W czwartek powróciły bardziej letnie wartości na termometrach.
Od piątku widać postępujące ocieplenie od południowego-zachodu. Najcieplej zrobiło się we Wrocławiu +27,3 stopnia C, a najniższe wartości zanotowano w Ostrołęce i Włodawie +18,3 stopnia C. Sobota już prawie w całym kraju była bardzo ciepła/gorąca.
(3) OPADY
To był bardzo wilgotny tydzień w południowo-wschodniej części kraju, częściowo również na północy. Pierwsze silne opady zanotowano we wtorek.
Następne dni przyniosły bardzo duże sumy opadów, ale jak widać na powyższych mapach, większość regionów – w tym te o największym deficycie wody, otrzymały bardzo mało deszczu lub wcale.
Pod koniec tygodnia, wreszcie częściowo popadało tam, gdzie opady są najbardziej potrzebne, ale wciąż tylko punktowo i nadal nie wszędzie (chociaż lepsze to niż nic).
Podobnie było w sobotę. W nadchodzącym tygodniu mamy szansę otrzymać więcej równomiernych opadów, również w dzielnicach z najmniej korzystnym KBW.
♦ Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,
♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/
Poniedziałek, 31 lipca 2023
Na początku nowego tygodnia i jednocześnie w ostatnim dniu lipca pogoda będzie zróżnicowana. Regiony zachodnie oraz Pomorze dostaną się pod wpływ frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Danii, dlatego tam będzie sporo chmur i opadów deszczu. Najsilniejsze opady prognozowane są dla Pomorza, dodatkowo mogą wystąpić lokalne burze. W głębi kraju wpływ na pogodę będzie miał klin wyżu, który zagwarantuje przewagę słonecznej pogody. Klin ten rozbuduje się od strony południowej części Polski.
Za to na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i południu woj. małopolskiego, gdzie będą zalegać wilgotniejsze masy powietrza, mogą wystąpić przelotne opady deszczu i burze, podczas których opady mogą być silniejsze. W Tatrach i Bieszczadach burze mogą pojawić się już od godzin południowych.
Temperatura maksymalna wyniesie od 17-19 stopni C na Pomorzu, północy woj. lubuskiego i wielkopolskiego, 20-22 stopni C będzie w rejonie Zatoki Gdańskiej, środkowej Wielkopolsce, zachodniej części woj. kujawsko-pomorskiego i woj. lubuskim do 23-25 stopni C w głębi kraju. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu silniejszy, chwilami porywisty, w porywach do 55 km/h. Wiać będzie głównie z zachodu i południowego-zachodu, jednak w Małopolsce i na Podkarpaciu z północnego-zachodu.
Wtorek, 1 sierpnia 2023
We wtorek nad Polskę nadciągnie kolejny niż, którego ośrodek znajdzie się nad Morzem Północnym. Już od godzin porannych prognozuje się opady deszczu o umiarkowanym natężeniu na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, przed południem opady rozpoczną się również na Górnym Śląsku, w centrum i na Warmii.
Po przejściu frontu na zachodzie i Pomorzu pojawią się przejaśnienia, jednak po południu zwiększy się chwiejność termodynamiczna – do 600-800 J/kg, co spowoduje wykluwanie się chmur burzowych. Niektóre z nich mogą mieć gwałtowniejszy przebieg ze względu na to, że będą się tworzyć w silniejszym przepływie powietrza. Na wschodzie i w Małopolsce początkowo będzie pogodnie. W ciągu dnia zacznie się chmurzyć, ale według modeli, opady deszczu pojawią się dopiero późnym popołudniem i w godzinach wieczornych. Lokalnie możliwe są burze.
Najchłodniej będzie w północnych regionach Polski – na Pomorzu Gdańskim, Warmii i lokalnie na Kujawach prognozuje się maksymalnie 18-19 stopni C, na zachodzie odnotuje się 20-22 stopnie C, w centrum i na Górnym Śląsku 23-24 stopnie C, a najcieplej będzie na wschodzie – na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce do 25-26 stopni C, lokalnie na południowym wschodzie będzie jeszcze cieplej, do 27-28 stopni C. Wiatr umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.
Środa, 2 sierpnia 2023
W środę już od godzin porannych modele wskazują na intensywne opady deszczu we wschodnich dzielnicach Polski. Natomiast w nocy na Podlasiu i częściowo na Mazurach, Mazowszu, w centrum, na Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich i na Podkarpaciu ma dojść do zafalowania na froncie, co przełoży się na sumy opadów deszczu wynoszące 15-25 mm. W ciągu dnia zacznie przybywać przejaśnień i rozpogodzeń.
Na pozostałym obszarze kraju będzie dość pogodnie, ale w ciągu dnia niewykluczone są przelotne opady deszczu i lokalne burze. Temperatura wyniesie na ogół od 20 do 24 stopni C, lokalnie na północnym wschodzie, gdzie opady utrzymają się nieco dłużej, będzie chłodniej. Wiatr umiarkowany, z kierunków zachodnich.
Czwartek, 3 sierpnia 2023
W czwartek do Polski ma wejść kolejny, głęboki układ niskiego ciśnienia, którego ośrodek znad Krajów Beneluksu przesunie się nad Danię. Z południa napłyną nieco cieplejsze masy powietrza. W ciągu dnia na południu, w centrum oraz na Pomorzu będzie się chmurzyć i mogą wystąpić opady deszczu, lokalnie na Pomorzu, Górnym Śląsku i w Małopolsce przejdą burze. Najcieplej będzie w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, gdzie słupki rtęci wskażą 28-30 stopni C. W głębi kraju będzie od 24 do 27 stopni C, lokalnie na Pomorzu nieco chłodniej – na poziomie 22-23 stopni C. Wiatr umiarkowany, w czasie burz silniejszy, południowy i południowo-zachodni.
Piątek, 4 sierpnia 2023
W piątek Polska ma dostać się pod wpływ klina wyżowego, który zapewni przewagę suchej i słonecznej pogody, ale nie wszędzie. Na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku pogodę ma kształtować niż skandynawski, który spowoduje rozwój chmur kłębiastych, przynoszących przelotne opady deszczu i burze. Pod wieczór niewykluczone są opady deszczu na południu kraju. Na termometrach odnotuje się od 21-23 stopni C nad samym morzem, 24-26 stopni C będzie w głębi kraju, a na południowym wschodzie, gdzie mają dotrzeć gorące masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego, będzie 30 stopni C. Wiatr umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.
Weekend, 5-6 sierpnia 2023
Prognoza pogody na pierwszy weekend sierpnia jest jeszcze mocno niepewna. Patrząc na najnowsze odsłony modeli to w południowej, wschodniej i środkowej Polsce możemy mieć do czynienia z pofalowanym frontem atmosferycznym, który będzie oddzielał dwie skrajne masy powietrza – gorącą zwrotnikową na wschodzie kontynentu od zdecydowanie chłodniejszą na zachód od niego. Dlatego prognozowane są przelotne opady deszczu i burze.
W sobotę na krańcach wschodnich mogą wystąpić burze, miejscami silne, natomiast na Pomorzu i zachodzie, z wyjątkiem Dolnego Śląska powinno być pogodnie i sucho. W deszczowych regionach, zwłaszcza w sobotę na południu i w centrum, a w niedzielę na wschodzie może być chłodno, maksymalnie do 15-18 stopni C. Na zachodzie i Pomorzu, gdzie przeważać będzie słoneczna i sucha pogoda odnotuje się od 23 do 25 stopni C. Z kolei w sobotę na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, gdzie mają utrzymać się gorące masy powietrza, słupki rtęci na termometrach wskażą 28-30 stopni C.
OPTYCZNIE W NIEBO 24.07.2023r. – 30.07.2023r.
01.08.2023r. – godz. 20:31 – faza Księżyca – pełnia;
03.08.2023r. – godz. 13:53 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 2°15;
05.08.2023r. – godz. 01:00 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 1°19.