Pogoda zmienna na pograniczu późnej jesieni i przedzimia. W weekend nieco większe ocieplenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 02.12.2024r. – 08.12.2024r.
Pogoda zmienna na pograniczu późnej jesieni i przedzimia. W weekend nieco większe ocieplenie.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 02.12.2024r. – 08.12.2024r.
Dzisiaj rozpoczęła się meteorologiczna zima (astronomiczna zacznie się za trzy tygodnie), która potrwa do 28 lutego. W zeszłym roku początek grudnia przyniósł około tygodniowy incydent zimowy na większym obszarze kraju. Tegoroczny grudzień rozpoczął się ochłodzeniem, jednak w najbliższym tygodniu nie ma szansy na nadejście śnieżnej i mroźnej zimy. Jak na razie w pogodzie czeka nas przeplatanka późnojesienno/przedzimowych scenariuszy.
♦ TEMPERATURY ♦
W zeszłym tygodniu zabrakło kilku mapek z wartościami temperatur maksymalnych. Piątek i sobota były ostatnim zimnymi dniami, w niedzielę zaczęły napływać cieplejsze masy powietrza.
Ocieplenie najszybciej objęło zachodnią część kraju. W poniedziałek w Bielsku-Białej zanotowano aż +18,5 stopnia C. Najchłodniej było w Krośnie +7,2 stopnia C.
Następne dni to przeważnie wyrównane temperatury na terenie całego kraju, przy czym najchłodniej było w części północno-zachodniej a najcieplej w regionach południowych i zachodnich.
Podobnie było w czwartek i piątek, jednak na terenach podgórskich i górskich było zimniej.
W sobotę zaczęły napływać zimniejsze masy powietrza, które w godzinach wieczornych przyniosły rozpogodzenia. W nocy zrobiło się spokojnie i mroźnie, tylko na południowym-wschodzie i na północy utrzymały się dodatnie wartości na termometrach.
♦ OPADY ♦
Mijający tydzień należy uznać za “frontowo-wyżowy.” W jednym dniu było pogodnie i słonecznie w drugim pochmurno i deszczowo. Najbardziej dynamiczny był czwartek i piątek, kiedy nad Polską przechodził układ niskiego ciśnienia.
Sumy opadów były zazwyczaj niewielkie, ale praktycznie wszędzie coś popadało i nakapało.
Ze wspomnianego niżu, najwięcej deszczu otrzymała Zielona Góra (11,2 mm.)
Na koniec tygodnia w wielu regionach pokazało się Słońce. Prawie w całym kraju nie zanotowano żadnych opadów.
♦ Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,
♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: Strona główna | Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (imgw.pl)
Poniedziałek, 2 grudnia 2024
Na początku nowego tygodnia swój wpływ zaznaczy rozległy układ wysokiego ciśnienia, który będzie kształtował pogodę w Europie Wschodniej, Południowej i częściowo Środkowej. Jedynie południowo-wschodnie krańce kontynentu pozostaną pod wpływem niżu, natomiast we wschodniej części Morza Śródziemnego niż znad Grecji przyniesie sporo intensywnych opadów.
Jednocześnie od północnej Francji, częściowo Wysp Brytyjskich i Krajów Beneluksu aż po Skandynawię i północną część Rosji będzie rozciągać się obszar niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi, które przyniosą na północy i zachodzie kontynentu przewagę zachmurzenia i opadów deszczu. Także północno-zachodnie regiony Polski dostaną się pod wpływ zatoki niżu znad północnej Finlandii; reszta ma pozostać w obszarze wysokiego ciśnienia znad Rosji. Z południowego-zachodu i południa nadal będą napływać masy powietrza polarnomorskiego.
Poranek od północnej części woj. dolnośląskiego, przez Wielkopolskę, Kujawy, Pomorze Gdańskie, Warmię, Mazury, Podlasie, a także wschód, Góry Świętokrzyskie oraz północną część Małopolski będzie pochmurny i mglisty. Na krańcach zachodnich, w centrum oraz na południu od godzin porannych będzie przeważać słoneczna aura.
W drugiej części dnia na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza, północy i w centrum Lubelszczyzny nadal będzie sporo chmur. Na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, zachodzie i północy Wielkopolski oraz zachodzie Dolnego Śląska zachmurzenie zacznie wzrastać, a na północnym zachodzie możliwe są niewielkie opady deszczu.
Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia C na wschodzie woj. zachodniopomorskiego i zachodzie pomorskiego, 2-4 stopnie C w pozostałej części Pomorza, na Warmii i Mazurach, Podlasiu, wschodzie i północy Mazowsza, Roztoczu oraz w Górach Świętokrzyskich do 8-10 stopni C na Śląsku, w Małopolsce, centrum i na Podkarpaciu. Wiatr w Małopolsce, na Roztoczu, a także wschodzie i zachodzie woj. dolnośląskiego będzie słaby, poza tym umiarkowany, na wybrzeżu, Opolszczyźnie, Przedgórzu Sudeckim i Podkarpaciu silniejszy, południowy i południowo-zachodni.
Wtorek, 3 grudnia 2024
We wtorek wyż znad wschodniej Europy odsunie się za Ural. Jednak kolejna strefa wysokiego ciśnienia zacznie się tworzyć nad południowo-zachodnią częścią Skandynawii, w krajach Europy Zachodniej i na Półwyspie Iberyjskim. W tym dniu od zachodu nad Polskę północną i zachodnią nasunie się front atmosferyczny z chmurami i opadami.
Na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Roztoczu, w Górach Świętokrzyskich oraz na południu woj. mazowieckiego i łódzkiego będzie dużo pogodnego nieba, z małym i umiarkowanym zachmurzeniem. Nad ranem w wielu z tych miejsc będzie mglisto, z niskimi chmurami i spadkiem temperatury do -4/-2 stopni C. Na pozostałym obszarze będzie zdecydowanie więcej chmur, chociaż po południu na Pomorzu Zachodnim, po przejściu frontu, zacznie się przejaśniać.
Już od samego rana deszczowo będzie na Dolnym Śląsku, południu Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej (w Karkonoszach będzie padał śnieg), w miarę upływu dnia rozpada się już w całej Wielkopolsce, na zachodzie woj. łódzkiego, Kujawach, północy i w centrum Mazowsza, natomiast pod koniec dnia na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Przelotne opady deszczu prognozowane są również na Pomorzu.
W ciągu dnia na termometrach odnotuje się od 1-2 stopni C na Lubelszczyźnie, wschodzie Mazowsza, a także miejscami w Górach Świętokrzyskich i północy Małopolski, gdzie niskie chmury i mgły utrzymają się nieco dłużej, 3-4 stopnie C prognozuje się na Podlasiu, na obszarze większości Mazowsza, w centrum i na Opolszczyźnie do 5-6 stopni C na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, na Kujawach, Warmii i Mazurach oraz południowym wschodzie do 7-8 stopni C nad samym morzem, Ziemi Lubuskiej, a także na pogodnych od rana obszarach Małopolski, Górnego Śląska i Podkarpacia. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.
Środa, 4 grudnia 2024
W środę Polska pozostanie pod wpływem słabego niżu, który prawdopodobnie znajdzie się nad Polską. Jednak coraz istotniejszą rolę w pogodzie zacznie odgrywać wyż skandynawski odsuwający się nad Rosję. Dzień zapowiada się pochmurny, mglisty, zwłaszcza na północy i wschodzie, tylko na Śląsku, w Wielkopolsce, lokalnie na Pomorzu i Kujawach w ciągu dnia może wystąpić więcej przejaśnień i rozpogodzeń. W wielu regionach wystąpią opady niewielkiego deszczu lub mżawki, nieco mocniejsze opady prognozowane są na północy kraju.
Temperatura maksymalna wyniesie od 3-5 stopni C na przeważającym obszarze Polski do maksymalnie 6-7 stopni C na zachodzie. Wiatr słaby, na północy umiarkowany, a na wybrzeżu silniejszy; na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu będzie wiał z kierunków północno-wschodnich, poza tym zmienny z przewagą kierunków zachodnich.
Czwartek, 5 grudnia 2024
W czwartek raczej bez istotnych zmian w pogodzie; sporo niskich chmur, z większą szansą na przejaśnienia na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce oraz na Kujawach, a poza tym mglisto, z niewielkimi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie od 0-1 stopnia C na krańcach południowych i 2-3 stopni C na przeważającym obszarze kraju
do 4-5 stopni C na na wybrzeżu, Nizinie Szczecińskiej, wschodzie Wielkopolski i zachodzie woj. dolnośląskiego. O poranku ujemne wartości na termometrach – przeważnie od -3 do -1 stopnia C pojawią się na zachodzie i południu, ale w przypadku przejaśnień również w głębi kraju. Wiatr słaby, na północy umiarkowany, zacznie skręcać na południowy i południowo-wschodni.
Piątek, 6 grudnia 2024
W piątek na krańcach południowych i zachodzie można liczyć na większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Dopiero w miarę upływu dnia nad Pomorze Zachodnie, Ziemię Lubuską, zachodnią część Wielkopolski oraz Dolny Śląsk znad Niemiec nasunie się ciepły front atmosferyczny z chmurami i opadami. Będzie on związany z niżem znad okolic Wysp Owczych. Na pozostałym obszarze prognozuje się dużo niskich chmur.
Temperatura maksymalna wyniesie od -1/0 stopni C na Podlasiu, Mazurach, Mazowszu i Lubelszczyźnie do 4-6 stopni C na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, a także na południu woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu chwilami silniejszy, południowy i południowo-wschodni.
Weekend, 7-8 grudnia 2024
Koniec tygodnia przyniesie pogodę bardziej deszczową, ponieważ nad Skandynawię dotrze układ baryczny niskiego ciśnienia. Modele numeryczne wskazują, że najwięcej opadów wystąpi w sobotę, natomiast niedziela przyniesie więcej przejaśnień i rozpogodzeń. Zrobi się ciepło, zwłaszcza w sobotę, kiedy z południa, przed nadejściem frontu, napłynie łagodniejsze powietrze polarnomorskie. Na termometrach odnotuje się od 3 do 10 stopni C, przy czym najwyższe wartości na termometrach wystąpią na zachodzie i krańcach południowych.
OPTYCZNIE W NIEBO 02.12.2024r. – 08.12.2024r.
02.12.2024r. – godz. 02:29 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 4°55,
05.12.2024r. – godz. 00:34 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 2°12,
07.12.2024r. – Jowisz w opozycji,
08.12.2024r. – godz. 09:44 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 0°16,
08.12.2024r. – godz. 16:26 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.