Pogoda zmienna z przewagą umiarkowanych temperatur i wciąż małymi sumami opadów. Pod koniec tygodnia głębokie ochłodzenie z opadami śniegu i mroźnymi nocami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 31.03.2025r. – 06.04.2025r.
Pogoda zmienna z przewagą umiarkowanych temperatur i wciąż małymi sumami opadów. Pod koniec tygodnia głębokie ochłodzenie z opadami śniegu i mroźnymi nocami.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 31.03.2025r. – 06.04.2025r.
Kończy się marzec, który wstępnie zapisuje się jako miesiąc dużo cieplejszy od normy, głównie dzięki pierwszej połowie i niestety jako bardzo suchy. W wielu regionach na dobre rozpoczęła się wegetacja, część drzewek owocowych już kwitnie. Podobnie było w zeszłym roku, jednak wówczas, wegetacja znajdowała się w jeszcze bardziej zaawansowanym stadium. Nie zmienia to faktu, że niektóre rośliny są już silnie narażone na przemrożenie, a pogoda ponownie może okazać się bardzo nieprzychylna, bowiem w tym tygodniu, po względnie spokojnej pierwszej połowie, w drugiej szykuje się głębokie ochłodzenie, które w nocy może przynieść silny mróz.
♦ TEMPERATURY MAKSYMALNE ♦
Miniony tydzień przyniósł spore dobowe amplitudy temperatur. Noce były przeważnie zimne, niektóre z przymrozkami, za to w najcieplejszym momencie dnia, miejscami notowano ponad +15 stopni C.
Na maksymalne wartości notowanych temperatur, często miało wpływ zachmurzenie. Tam gdzie zalegały chmury, temperatury były niższe, a w regionach z przewagą Słońca było zdecydowanie cieplej.
Jednak nigdzie nie zanotowano przekroczenia +20 stopni C. Tym samym pierwsza połowa marca okazała się najcieplejszym okresem całego miesiąca.
Niedziela przyniosła stopniowe ochłodzenie, które najszybciej objęło regiony zachodnie. W Elblągu zanotowano +6,7 stopnia C, w Ostrołęce +17,3 stopnia C.
♦ TEMPERATURY MINIMALNE ♦
Powiedzenie “W marcu jak w garncu”, dobrze oddaje wahania temperatur notowane w tym miesiącu. Noc z niedzieli na poniedziałek na przeważającym obszarze Polski zapisała się na plusie.
Z poniedziałku na wtorek zrobiło się zimniej, dużo stacji zanotowało kilka stopni mrozu – najwięcej w Olsztynie (-7 stopni C).
Z wtorku na środę najzimniej było w południowo-wschodnich regionach kraju. W Tarnowie i Zamościu przy gruncie zanotowano -5 stopni C.
Ze środy na czwartek ponownie zrobiło się cieplej i na większości stacji nie zanotowano ujemnych wartości. Najzimniejsze były stacje w Słubicach i Szczecinie, na których przy gruncie zanotowano -4 stopnie C.
Jeszcze zimniejsza okazała się następna noc. W Łodzi i Ostrołęce przy gruncie zanotowano -7 stopni C.
Noc z piątku na sobotę przyniosła kolejne wahnięcie termiczne na plus. Przygruntowe przymrozki (do -4 stopni C) wystąpiły głównie w północnej części kraju.
Nieco więcej przymrozków zanotowano w nocy z soboty na niedzielę, największy w Suwałkach do -5 stopni C.
♦ OPADY ♦
Opadów wciąż jest bardzo mało, deficyt wody pogłębia się, notowane są też coraz niższe stany wód. Nieco więcej opadów wystąpiło tylko pod koniec trzeciego tygodnia, głównie w środkowej i południowo-wschodniej części kraju.
Kolejne dni upłynęły przy dominacji układów wyżowych i klinów podwyższonego ciśnienia, które nie sprzyjały występowaniu opadów.
Zatem tegoroczny marzec, podobnie jak poprzednie miesiące, zapisuje się jako anomalnie (miejscami ekstremalnie) suchy.
Pod koniec tygodnia sytuacja niewiele się zmieniła. Wprawdzie w niedzielę pojawił się front i opady, ale ich sumy nadal są bardzo małe, a w wielu miejscach układ przeszedł “bezobjawowo”.
♦ Źródło i mapy: IMGW
Poniedziałek, 31 marca 2025
W ostatnim dniu marca nad południowo-zachodnią częścią Morza Północnego umiejscowiło się centrum układu wyżowego, który kształtuje pogodę w Europie Zachodniej. Układ ten zapewnia od Wysp Brytyjskich po Niemcy, Alpy i Półwysep Iberyjski dominację pogodnego nieba. Kolejny układ wysokiego ciśnienia znajduje się nad Rosją. Tymczasem w rejonie Północnego Atlantyku oraz w środkowej części Morza Śródziemnego mamy do czynienia z niżami i frontami z nimi związanymi. Pod wpływem układu niżowego znajduje się również Polska, jednak w miarę upływu dnia od zachodu zaczniemy dostawać się pod wpływ wyżu zlokalizowanego nad Morzem Północnym. Z północy napływają chłodniejsze i bardziej wilgotne masy powietrza polarnomorskiego.
Od godzin porannych na przeważającym obszarze kraju panuje zachmurzenie umiarkowane i duże, ale pojawiają się również przejaśnienia i rozpogodzenia. W pierwszej części dnia na Warmii i Mazurach, północy i wschodzie Mazowsza, zachodzie woj. podlaskiego i północy lubelskiego, a także na Nizinie Szczecińskiej, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz zachodzie woj. małopolskiego pojawiają się opady deszczu. Po południu sporo chmur i opady deszczu spodziewane są na Pomorzu Zachodnim, Warmii i Mazurach, północy oraz wschodzie Mazowsza.
Poza tym zachmurzenie jest umiarkowane, miejscami duże, z przelotnymi opadami deszczu. Niewykluczone są również słabe burze, głównie na południu, Ziemi Lubuskiej i częściowo w Wielkopolsce. W górach pojawiają się opady śniegu. Temperatura maksymalna wynosi od 7-8 stopni C na wybrzeżu, w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Żuławach Wiślanych, a także na Przedgórzu Sudeckim, Podhalu i południu woj. śląskiego, 10-12 (lokalnie 13 stopni C) w głębi kraju, do 14 stopni C na Podlasiu. Wiatr jest umiarkowany, na wybrzeżu nieco silniejszy, północny i północno-zachodni, a na Podlasiu północno-wschodni.
Wtorek, 1 kwietnia 2025
Ciekawie wyglądają prognozy pogody na wtorek, bowiem na mapach dolnych widać wpływ potężnego i rozległego wyżu znad wschodniej części Morza Północnego, który teoretycznie powinien zapewnić dominację słonecznej aury. Jednak na mapach górnych widoczny jest niewielki niż z wilgotną masą powietrza polarnomorskiego, która ma napływać po obrzeżach tego wyżu z północy, dlatego wtorkowy poranek będzie pochmurny z lokalnymi mgłami. Do tego w regionach wschodnich, na południu oraz w centrum pojawią się niewielkie opady deszczu i mżawki (w górach śniegu).
W miarę upływu dnia – najpierw na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy Mazowsza i Wielkopolski, a następnie w głębi kraju pojawi się więcej przejaśnień i rozpogodzeń. Najdłużej (praktycznie do wieczora) może padać na wschodzie i południu Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich, na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce, a także na Przedgórzu Sudeckim i południu woj. śląskiego. Poranek bez mrozu – przeważnie od 2-3 stopni C na Pomorzu, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, 4-5 stopni C w głębi kraju do 7-8 stopni C na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i w Górach Świętokrzyskich.
W ciągu dnia prognozuje się maksymalnie od 6-7 stopni C na Przedgórzu Sudeckim, Podhalu i nad samym morzem, 9-11 stopni C w głębi Pomorza, na Żuławach oraz Śląsku, w Małopolsce i Bieszczadach, a najwyższe wartości na termometrach wystąpią na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Kujawach, Mazowszu, Mazurach, Podlasiu i Lubelszczyźnie – przeważnie od 13 do 15 stopni C. Wiatr umiarkowany, północny i północno-wschodni.
Środa, 2 kwietnia 2025
W środę potężny wyż prawie nie zmieni swojego miejsca nad Morzem Północnym natomiast Polska pozostanie w jego zasięgu. Współpracując z niżem usytuowanym nad Rosją, z północy nadal będą napływać chłodne i wilgotne masy powietrza polarnomorskiego. Z rana, przede wszystkim w regionach południowych będzie więcej chmur, a na południu woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego pojawią się opady deszczu (w górach śniegu). Na pozostałym obszarze pogodniej, lokalnie wręcz bezchmurnie, ale poranek zwłaszcza na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy Mazowsza, Kujawach, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej przyniesie lekki mróz na standardowej wysokości dwóch metrów – od -3 do -1 stopnia C, lokalnie na Pojezierzu Pomorskim przy gruncie prognozuje się -6/-5 stopni C.
W ciągu dnia zapowiada się przewaga słonecznej pogody, na Pomorzu i Żuławach zachmurzenie małe, a po południu zupełnie bezchmurnie. Poza tym rozwiną się chmury kłębiaste i kłębiasto-warstwowe, ale nie powinno z nich padać. Temperatura maksymalna wyniesie od 5-7 stopni C nad samym morzem, w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz 8-9 stopni C na Podhalu i w Bieszczadach, 10-12 stopni C w głębi woj. pomorskiego, na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz na Przedgórzu Sudeckim, 13-15 stopni C w głębi kraju do 16-17 stopni C na Nizinie Szczecińskiej, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Kujawach. Wiatr umiarkowany, na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Kujawach, Mazowszu i Lubelszczyźnie silniejszy, północny i północno-wschodni.
Czwartek, 3 kwietnia 2025
W czwartek centrum wyżu przesunie się w rejon Islandii, ale nadal będzie wpływał na pogodę na Wyspach Brytyjskich, w Krajach Beneluksu, w Alpach, Europie Środkowej oraz w Krajach Nadbałtyckich. Za to nad północną Skandynawię nasunie się głęboki niż, który pod koniec tygodnia przyniesie nam głębsze ochłodzenie. W czwartek zachmurzenie będzie na ogół małe i umiarkowane, opady jeśli się pojawią to tylko punktowo i symboliczne. Najchłodniej, poniżej 10 stopni C będzie na wybrzeżu (z powodu wiatru od morza), a także na Podhalu. Na pozostałym obszarze odnotuje się przeważnie od 15 do 18 stopni C, jednak poranek na zachodzie, Kujawach, Pojezierzu Pomorskim i w regionach podgórskich przyniesie spadki do 0 stopni C, a miejscami wystąpią przygruntowe przymrozki, do -3 stopni C. Wiatr umiarkowany, chwilami nieco silniejszy, północny i północno-zachodni.
Piątek, 4 kwietnia 2025
W piątek z północy na południe będzie przemieszczał się chłodny front atmosferyczny związany z niżem, który dotrze nad północno-zachodnią część Rosji. Według aktualnych prognoz, niż ten ma przynieść nieco większe sumy opadów. Po jego przejściu – po obrzeżach wyżu znad Morza Norweskiego zacznie płynąć bardzo zimne powietrze arktyczne z północy. Dlatego na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Kujawach, północy i w centrum Mazowsza oraz Wielkopolski temperatury spadną poniżej 10 stopni C – miejscami odnotuje się tylko 5-7 stopni C. Najcieplej ma być w południowej połowie Polski, gdzie będzie najwięcej słonecznej aury i tam słupki rtęci wzrosną do 15-18 stopni C.
Weekend, 5-6 kwietnia 2025
Na pierwszy weekend kwietnia szykuje się głębokie ochłodzenie. Nad zachodnią Skandynawią lub nad Morzem Norweskim znajdzie się centrum rozległego wyżu, natomiast Europa Wschodnia – od Rosji po Bałkany – pozostanie w zasięgu układów niskiego ciśnienia. Taka sytuacja baryczna sprawi, że z północy napłyną bardzo zimne masy powietrza arktycznego, które przyniosą duże spadki temperatury. W zimnym powietrzu będą wypiętrzać się liczne komórki konwekcyjne z przelotnymi opadami, głównie śniegu, których w sobotę może być całkiem sporo. Lokalnie opady mogą być silniejsze, niewykluczone są również burze.
Temperatura mocno spadnie – w sobotę odnotuje się maksymalnie do 7-9 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Wielkopolsce, na północy i wschodzie tylko 2-4 stopnie C. Odczucie zimna spotęguje porywisty wiatr z północy. Niedziela zapowiada się jeszcze zimniejsza – tylko od 1-2 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Podlasiu i Roztoczu do 6-7 stopni C na zachodzie Polski. Niestety, noce będą bardzo zimne, przy gruncie prognozuje się miejscami nawet -8/-9 stopni C.
OPTYCZNIE W NIEBO 31.03.2025r. – 06.04.2025r.
05.04.2025r. – godz. 04:14 – faza Księżyca – pierwsza kwadra,
05.04.2025r. – godz. 21:49 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 2°07,
05.04.2025r. – godz. 22:52 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 76,5 min. kątowych.