facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 31 sie, 2023
- brak komentarzy
Pomnikowy platan klonolistny w Kromolinie.

Pomnikowy platan klonolistny w Kromolinie.

W drugim artykule o wybranych drzewach w Kromolinie, przenoszę się na teren ochrony bezpośredniej ujęcia wody podziemnej. Obok niego znajduje się zadrzewienie z rekordową topolą białą opisaną w poprzednim artykule. Okaz, który zaprezentuję dzisiaj to potężny platan klonolistny, którego można obejrzeć tylko przy ogrodzeniu, bowiem wejście na teren ujęcia wody jest wzbroniony.

Drzewo rośnie na otwartej przestrzeni i nieskrępowane cieniem innych roślin, wyrosło na przepięknego samotnika, z bardzo krótkim pniem i gęstą, regularną koroną, którego gałęzie sięgają prawie do ziemi. Podczas naszej wizyty, platan dodatkowo zachwycił nas jesiennym wybarwieniem liści.

Już ponad 30. lat temu doceniono walory nieprzeciętnego platana i na mocy rozporządzenia Wojewody Legnickiego z dnia 27 maja 1991 r. w sprawie uznania określonych tworów przyrody za pomniki przyrody, drzewo uhonorowano statusem pomnika przyrody.

Ponieważ dostęp do drzewa jest niemożliwy bez uzyskania stosownej zgody, tree hunterzy nie mogli wykonać pomiarów okazu, dlatego posiłkowaliśmy się danymi z Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody ( Platan_klonolistny_w_Kromolinie ), według których obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 660 cm. W CRFOP nie podano wysokości pomnika przyrody.

Jednak na oko widać, że obwód pnia jest dużo większy. Bardziej wiarygodny ze stanem faktycznym jest rejestr wojewódzki GDOŚ, w którym podano, że obwód pierśnicowy pnia drzewa wynosi 780 cm. Także w nim nie znajdziemy danych co do wysokości platana.

Powyższe oznacza, że w Kromolinie, poza rekordową w obwodzie pnia topolą białą, odnajdziemy również jednego z najgrubszych dolnośląskich platanów klonolistnych. Pozostaje pytanie, czy jest to osobnik jednopniowy, jak np. nadodrzański gigant z Brzegu Dolnego ( http://server962300.nazwa.pl/pomnikowy-platan-klonolistny-w-brzegu-dolnym-nadodrzanski-gigant.html ) czy nie? Najgrubszym okazem pozostaje olbrzym z Budzicza: http://server962300.nazwa.pl/najgrubszy-platan-klonolistny-na-dolnym-slasku-z-budzicza-monstrualny-i-delikatny.html

Wygląd zewnętrzny drzewa daje podstawę do oceny, że stan techniczny i zdrowotny pomnika przyrody jest bardzo dobry. Zatem majestatyczny platan z Kromolina, wciąż może powiększać swoje gabaryty i “ścigać” się z najgrubszymi w kategorii na grubość obwodu pnia.

O platanie w Kromolinie i innych pomnikowych drzewach gminy Żukowice, znajdziemy informacje w artykule Marka: https://www.pomniki-przyrody.pl/?p=6285

Ten krótki artykuł kończę bez podsumowania, za to ze szczyptą ogłoszeń. Za kilka godzin rozpocznie się meteorologiczna jesień, co oznacza jedno – WIELKIMI KROKAMI zbliża się ZASADNICZY SEZON GRZYBOWY. ;))

Już jutro zapraszam do uroczystego rozpoczęcia jesieni, w której Paweł porozmawia o grzybach z drugim Pawłem.

Natomiast w poniedziałek ukaże się pierwszy jesienny, dolnośląski komentarz grzybowy. Szykują się niezłe emocje. ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.