Poniedziałek i środa z opadami deszczu i burzami, poza tym przewaga wyżowej aury, poranki w drugiej części tygodnia chłodne/rześkie. Weekend upalny (zwłaszcza sobota), w niedzielę rozpocznie się ochłodzenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 19.08.2024r. – 25.08.2024r.
Poniedziałek i środa z opadami deszczu i burzami, poza tym przewaga wyżowej aury, poranki w drugiej części tygodnia chłodne/rześkie. Weekend upalny (zwłaszcza sobota), w niedzielę rozpocznie się ochłodzenie.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 19.08.2024r. – 25.08.2024r.
Analizę przebiegu pogody w mijającym tygodniu sporządzę w odrębnym wpisie. Wspomnę w nim również o 8. i 9. klimatycznym bilansie wodnym 2024 i innych ciekawostkach związanych z pogodą. Przed nami kontynuacja letniej aury, chociaż w drugiej połowie tygodnia ochłodzi się, a nad ranem zrobi się chłodno/rześko. Opady deszczu i burze też są prognozowane, przede wszystkim w poniedziałek i środę.
Poniedziałek, 19 sierpnia 2024
Na początku nowego tygodnia nad wschodnim Atlantykiem, w rejonie Północnego Atlantyku, a także od północnej Skandynawii i po północną Rosję będą rozciągać się układy niskiego ciśnienia, które na Wyspach Brytyjskich, w Irlandii, Walii i Szkocji oraz północnej i zachodniej Norwegii, północnej Szwecji, Finlandii, a także w rejonie Uralu przyniosą opady deszczu i burze. Rejony od Krajów Nadbałtyckich i południowo-zachodniej Rosji, przez kraje Europy Środkowej aż po zachodnią część Bałkanów, Alpy i Półwysep Apeniński zostaną zdominowane przez rozległy pofalowany front. Wzdłuż tego frontu będą się przemieszczać płytkie ośrodki niskiego ciśnienia.
Także regiony Polski wschodniej, środkowej i południowej znajdą się w zasięgu tego frontu, oddzielającego dwie skrajne masy powietrza, jednak dzielnice zachodzie i Pomorze będą dostawać się w zasięg oddziaływania wyżu znad zachodnich Niemiec. Z północnego-zachodu zacznie napływać chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego, jedynie Lubelszczyzna, Podkarpacie i Małopolska przez większość dnia pozostaną w gorących, zwrotnikowych masach powietrza.
W poniedziałek już od samego rana przeważać będzie słoneczna aura na Pomorzu Zachodnim, północnym zachodzie Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Padać nie powinno przed frontem w południowo-wschodniej ćwiartce kraju. Za to na Podlasiu, Warmii i Mazurach, północy i zachodzie Mazowsza, Kujawach, w Wielkopolsce, południowej części woj. lubuskiego, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie – gdzie będzie się rozciągać front atmosferyczny – wystąpią opady deszczu i burze.
Przed południem front, stopniowo będzie przemieszczać się na wschód, zatem pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia na Warmii i Mazurach, Kujawach, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej, a opady zaczną zanikać. Do południa, a nawet wczesnego popołudnia na Podlasiu, Mazowszu, w centrum, a także na Śląsku mogą występować opady deszczu, z kolei w drugiej części dnia na wschodzie i południu woj. mazowieckiego, w Górach Świętokrzyskich, na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu oraz w Małopolsce – gdzie wzrośnie energia chwiejności termodynamicznej – pojawią się burze, z silniejszym deszczem, wiatrem oraz lokalnie z opadami gradu. Na zachodzie i północy, a pod koniec dnia także w centrum powinno być więcej słonecznych słońca i sucho.
Temperatura maksymalna wyniesie od 18-19 stopni C na Przedgórzu Sudeckim i południu Opolszczyzny, 20-21 stopni C będzie nad samym morzem, a także w głębi woj. opolskiego i wschodzie dolnośląskiego, 22-25 stopni C w głębi kraju, 27-29 stopni C w Małopolsce, Górach Świętokrzyskich, południu i wschodzie Mazowsza do 30-32 stopni C na Podkarpaciu i Roztoczu. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu, Warmii i Mazurach, Mazowszu i Śląsku silniejszy, podczas burz porywisty, północno-zachodni i północny, tylko w pierwszej części dnia na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu południowo-zachodni.
Wtorek, 20 sierpnia 2024
We wtorek Polska dostanie się pod wpływ niewielkiego, jednak dość rozległego wyżu, którego centrum znajdzie się nad Łotwą lub nad południowo-wschodnią częścią Bałtyku. Dlatego już od samego rana prawie w całym kraju będzie pogodnie i sucho, chociaż w ciągu dnia rozwiną się chmury kłębiaste, ale nie przyniosą one opadów. O poranku przewaga zachmurzenia prognozowana jest na wschodzie i południu, lokalnie może być mglisto i deszczowo. W dzień przelotne opady deszczu i burze mogą pojawić się punktowo w Bieszczadach i na Podhalu.
Temperatura maksymalna wyniesie od 20-22 stopni C na wybrzeżu środkowym, w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Żuławach, 23-24 stopnie C będzie na Warmii i Mazurach, Suwalszczyźnie, Podhalu i w regionach podgórskich, 25-26 stopni C odnotuje się w głębi kraju do 27 stopni C na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w zachodniej Małopolsce i miejscami przy granicy polsko-niemieckiej. Poranek zapowiada się dość rześki, zwłaszcza na północy, a także w północnej i środkowej Wielkopolsce oraz na Kujawach, gdzie odnotuje się 10-12 stopni C, natomiast na Pojezierzu Pomorskim może być jeszcze nieco chłodniej. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie oraz w Małopolsce północny i północno-wschodni, na pozostałym obszarze południowo-wschodni, na Pomorzu również południowy.
Środa, 21 sierpnia 2024
W nocy z wtorku na środę wkroczy nad Polskę od zachodu front chłodny związany z rozległym niżem, który znajdzie się nad Morzem Norweskim. Dlatego już od samego rana w większości kraju będzie padać i grzmieć; niektóre burze mogą mieć gwałtowniejszy przebieg, z silnym i porywistym wiatrem oraz ulewnym deszczem. Sucho ma być jeszcze na wschodzie, ale deszczowo-burzowy front dotrze tam w dalszej części dnia. Dla odmiany najpierw na zachodzie, a w drugiej połowie dnia również na Śląsku, w Małopolsce, centrum i na Kujawach zjawiska powinny stopniowo zanikać i pojawią się większe przejaśnienia.
Za frontem napłynie chłodniejsze powietrze, dlatego na termometrach odnotuje się na terenie większości kraju około 20-23 stopni C. Jedynie na wschodzie, gdzie front dotrze nieco później, zrobi się jeszcze gorąco – do 25-27, lokalnie 28 stopni C. W całym kraju da się odczuć silniejszy wiatr, przeważnie z zachodu, jedynie na wschodzie początkowo z południa i południowego-zachodu.
Czwartek, 22 sierpnia 2024
W czwartek z rana będzie dość rześko, ze spadkami temperatur do 10-12 stopni C, a lokalnie w regionach podgórskich i na pojezierzach odnotuje się 7-9 stopni C. Najcieplej ma być na wybrzeżu – na poziomie 16-18 stopni C. Dużym spadkom temperatury będą sprzyjać warunki meteorologiczne, ponieważ nasz kraj dostanie się pod wpływ wyżu, który przyniesie dużo pogodnego nieba, siła wiatru osłabnie, a do tego będzie zalegać chłodna, polarnomorska masa powietrza.
W ciągu dnia Polska pozostanie w zasięgu wyżu, którego centrum przesunie się nad Karpaty. Kierunek wiatru zacznie się zmieniać na południowo-zachodni i południowy. Zachmurzenie będzie umiarkowane, a opady nie są prognozowane. Temperatura maksymalna wyniesie od 20-22 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, w centrum i Górach Świętokrzyskich do 23-25 stopni C na zachodzie, południu oraz Lubelszczyźnie.
Piątek, 23 sierpnia 2024
W piątek zapowiada się kontynuacja suchej i słonecznej pogody, natomiast temperatury zaczną rosnąć – od 22-23 stopni C na Podlasiu, Podhalu i w Bieszczadach, 24-26 stopni C odnotuje się na przeważającym obszarze kraju, a najcieplej do 27-29 stopni C będzie na zachodzie. Lokalnie przy granicy polsko-niemieckiej może być jeszcze cieplej do 30 stopni C. Za to poranek będzie chłodny. Na zachodzie i południu wiatr słaby, poza tym umiarkowany, na północnym zachodzie nieco silniejszy, południowy i południowo-wschodni.
Weekend, 24-25 sierpnia 2024
Kolejny weekend sierpnia początkowo zapowiada się gorąco, upalnie i sucho – zwłaszcza sobota przyniesie wysokie temperatury, oscylujące od 26-27 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, 28-30 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, w centrum, Górach Świętokrzyskich i Małopolsce do 32-34 stopni C na zachodzie.
Przez większość dnia ma być słonecznie i sucho, dopiero pod wieczór nad regiony zachodnie i Pomorze ma nadciągnąć front atmosferyczny z przelotnymi opadami deszczu i burzami. W niedzielę prawdopodobnie jeszcze tylko na południowym wschodzie Polski będzie upalnie na poziomie 30-32 stopni C, a nad resztą Polski rozpocznie się ochłodzenie, któremu towarzyszyć mają opady deszczu i burze.
OPTYCZNIE W NIEBO 19.08.2024r. – 25.08.2024r.
19.08.2024r. – godz. 20:27 – faza Księżyca – pełnia Superksiężyca;
21.08.2024r. – godz. 04:45 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 0°25;
21.08.2024r. – godz. 23:54 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 0°37.
hejka, u mnie burze znów bokiem a lasach też lipa ale właśnie dostałem alert 3 stopień silny deszcz z burzami, zobaczymy.
No i nakapało Ci w Kaliszu całkiem nieźle. 😉 Dzięki za filmik z parkową rzeczką. Teraz przydałaby się jeszcze raz taka porcja opadów za 1,5 – 2 tygodnie i rządzimy w lesie. 😉