facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 maj, 2024
- 2 komentarze
Poniedziałek z przelotnymi opadami i burzami, następnie ochłodzenie, powrót porannych przymrozków i sucho. Prognoza pogody i optycznie w niebo 06.05.2024r. – 12.05.2024r.

Poniedziałek z przelotnymi opadami i burzami, następnie ochłodzenie, powrót porannych przymrozków i sucho.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 06.05.2024r. – 12.05.2024r.

Kończy się praktycznie letni tydzień w pogodzie, majówka była wyjątkowo ciepła i słoneczna, tylko bardzo lokalnie pojawiały się przelotne opady deszczu i burze, głównie w wąskim pasie Polski zachodniej i lokalnie na południu. Więcej burz notuje się dzisiaj i jest to zwiastun większych zmian w pogodzie, niestety niekorzystnych (przymrozki i nadal bardzo sucho). Korzystając z pogody udało mi się zrealizować kilka wycieczek, w tym uroczyste rozpoczęcie Tour De Las & Grzyb 2024, o którym napiszę już w najbliższych dniach.

Tymczasem przed nami dość duży spadek temperatur i o ile w dzień na termometrach będzie przyzwoicie, o tyle nocami wrócą przymrozki, które ponownie zagrożą roślinom. To wszystko przy pogłębiającym się deficycie opadów, które na dużym obszarze kraju “zawiesiły się” od marca. Niestety, po raz kolejny potwierdza się obserwowana prawidłowość, według której mokra zima = sucha wiosna.

 TEMPERATURY 

Kto rozpoczął majówkę pod koniec zeszłego tygodnia ten mógł już planować długie wyprawy w teren. Po znacznym ochłodzeniu z połowy kwietnia, pod koniec miesiąca wróciło wiosenne “lato”.

Ostatnie dni kwietnia to znaczne anomalie dodatnie i prawie +30 stopni C w Słubicach. Tylko nad morzem bryza trzymała słupki rtęci w ryzach. Bardzo ciepła była również kwietniowo/majowa noc.

Początek maja i lato na termometrach. Do tego dominacja bezchmurnej i suchej aury. Z jednej strony radość ludu i masowy ruch w terenie. Z drugiej strony niepokój, że jak wiosna to tradycyjnie coraz bardziej sucho.

Także następne dni to wczesno-majowe lato na niebie i na termometrach, gdzie ponownie niewiele brakowało do trzydziestki na plusie.

 OPADY 

Koniec kwietnia i początek maja to bardzo suchy okres w pogodzie. Silny wyż nie dopuszczał żadnych znaczących opadów deszczu.

Tak też było w pierwszych dniach maja. Sucho, wyżowo i bezopadowo.

Pojedyncze komórki opadowo-burzowe wykluły się w piątek i sobotę. Były to zjawiska krótkotrwałe i bardzo punktowe, na przeważającym obszarze kraju nie spadła kropla deszczu.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 6 maja 2024

Na początku nowego tygodnia wpływ na pogodę w regionach Polski wschodniej i południowej będzie miał ośrodek niskiego ciśnienia znad Białorusi i związany z nim front atmosferyczny, a kolejny, znad zachodniej części Morza Bałtyckiego, przyniesie zmianę pogodę na Pomorzu. Na pozostałym obszarze wpływ na pogodę będzie miała strefa podwyższonego ciśnienia.

Do wczesnego popołudnia przelotne opady deszczu i burze mogą występować na Podlasiu, wschodzie Mazowsza i północy woj. lubelskiego, później przestanie tam padać, a niebo się rozpogodzi. Natomiast po południu na Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce, na Podkarpaciu, południu woj. lubelskiego i częściowo w woj. świętokrzyskim, gdzie energia chwiejności do końca dnia pozostanie podwyższona

– do 700-1300 J/kg przy umiarkowanej kinematyce: DLS 0-6 km 10-20 m/s, SRH 0-3 km do 150-250 m2/s2, LLS 4-6 m/s – będą wykluwać się komórki burzowe, niektóre z nich mogą być gwałtowne, z silnym i porywistym wiatrem do 80-90 km/h, gradem do 2-3 cm średnicy oraz ulewnym deszczem. Miejscami popada również na Pomorzu, za to w głębi kraju zachmurzenie będzie na ogół umiarkowane, chwilami wzrastające do dużego i lokalnie mogą wystąpić przelotne opady deszczu.

Temperatura nad samym morzem wyniesie 11-12 stopni C, w głębi Pomorza 13-15 stopni C, 16-18 stopni C będzie w rejonie Zatoki Gdańskiej, na północy woj. wielkopolskiego i Ziemi Lubuskiej, 19-20 stopni C odnotuje się w pozostałej części Wielkopolski, na Kujawach, Warmii, Mazurach, Podlasiu, północy Mazowsza oraz zachodzie woj. dolnośląskiego, 21-22 stopni C na Opolszczyźnie, wschodzie woj. dolnośląskiego, w Górach Świętokrzyskich, centrum, na Lubelszczyźnie do 23-24 stopni C w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr na południowym zachodzie kraju słaby, poza tym umiarkowany, w czasie burz silny i porywisty, przeważnie z kierunków zachodnich.

Wtorek, 7 maja 2024

We wtorek nad Europą dojdzie do następnej przebudowy sytuacji barycznej. Od południowej Arktyki, przez Skandynawię, Morze Północne, Wyspy Brytyjskie dalej na południe aż po Półwysep Iberyjski i Wyspy Kanaryjskie będzie rozciągać się rozległy wał wysokiego ciśnienia z ośrodkami nad Atlantykiem, nieopodal Zatoki Biskajskiej oraz północno-zachodniej części Morza Barentsa. Za to nad południową europejską częścią Rosji będzie zalegał niż. Taki rozkład ciśnienia sprawi, że z północy zacznie napływać znacznie chłodniejsze powietrze polarnomorskie.

W pierwszej części dnia sporo chmur, z opadami deszczu prognozuje się na Podkarpaciu, południu woj. małopolskiego i śląskiego, a także na Przedgórzu Sudeckim. Na pozostałym obszarze zachmurzenie ma być umiarkowane, czasami duże i na ogół bez opadów. Więcej Słońca należy spodziewać się na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu.

Tylko 8-9 stopni C wskażą słupki rtęci na wybrzeżu. W rejonie Zatoki Gdańskiej, głębi Pomorza, na północy woj. kujawsko-pomorskiego, Warmii, Mazurach oraz Suwalszczyźnie odnotuje się maksymalnie 11-13 stopni C, 14-16 stopni C będzie na Ziemi Lubuskiej, północy i w centrum woj. wielkopolskiego, w dzielnicach środkowych, a także w środkowej i wschodniej części Mazowsza do 17-19 stopni C na południu Polski. Lokalnie w Małopolsce i na Podkarpaciu będzie 20 stopni C. Wiatr umiarkowany, północny i północno-wschodni.

Środa, 8 maja 2024

W nocy z wtorku na środę poza południową częścią woj. lubuskiego, Dolnym i Górnym Śląskiem oraz Opolszczyzną, gdzie zachmurzenie ograniczy spadek temperatury, wszędzie odnotuje się spadki temperatury poniżej 5 stopni C, a przy gruncie mogą pojawić się przymrozki. Na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza temperatura na standardowej wysokości 2 metrów spadnie nad ranem do -2/0 stopni C, a przy gruncie nawet do -5 stopni C. Sadownicy, ogrodnicy i rolnicy ponownie muszą zabezpieczyć uprawy.

W ciągu dnia silny wyż znad zachodniego Bałtyku przyniesie nam dużo pogodnego nieba, nieliczne chmury piętra wysokiego i kłębiaste “baranki” cumulus humilis, które pojawią się w godzinach popołudniowych, będą wyłącznie ozdobą nieba i nie przyniosą żadnych opadów. Dzięki operacji słonecznej zrobi się cieplej, nad samym morzem będzie 10-12 stopni C, w głębi Pomorza, na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i zachodzie Mazowsza oraz Lubelszczyźnie a także Roztoczu 13-15 stopni C, 16-18 stopni C wskażą termometry w głębi kraju i maksymalnie 19-20 stopni C będzie na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, nieco silniejszy jedynie nad samym morzem, północny i północno-wschodni.

Czwartek, 9 maja 2024

Niestety, noc ze środy na czwartek ponownie przyniesie przymrozki i to nie tylko przy gruncie, ale również na standardowej wysokości 2 metrów. Te ostatnie pojawią się miejscami w regionach podgórskich, Małopolsce, Górach Świętokrzyskich i na Pomorzu. W ciągu dnia prognozuje się 10-11 stopni C nad samym morzem i w rejonie Zatoki Gdańskiej, 15-16 stopni C na Suwalszczyźnie do 18-20 stopni C na pozostałym obszarze kraju.

W ciągu dnia pogoda nie przyniesie większych zmian. Na południowym wschodzie będzie praktycznie bezchmurnie, na pozostałym obszarze pojawi się trochę więcej chmur różnego piętra, ale nigdzie nie spadnie nawet kropla deszczu, zatem posucha będzie się pogłębiać.

Piątek, 10 maja 2024

W piątek z północy na południe będzie przemieszczał się mało aktywny front atmosferyczny z przelotnymi opadami deszczu, które wystąpią tylko lokalnie. Poza tym przeważać będzie słoneczna i sucha pogoda. Na termometrach słupki rtęci wskażą od 10-11 stopni C nad samym morzem, 12-14 stopni C będzie na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej, 18-20 stopni C na przeważającym obszarze Polski do 21-22 stopni C w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

Weekend, 11-12 maja 2024

Przyszły weekend w pogodzie jawi się jako suchy, z umiarkowanym, miejscami dużym zachmurzeniem. Na północy Polski temperatury będą dochodzić maksymalnie do 13-14 stopni C, nad samym morzem z powodu północnego wiatru jeszcze chłodniej do 10-12 stopni C. Na pozostałym obszarze odnotuje się przeważnie od 17 do 20 stopni C, nieco cieplej ma być w niedzielę, miejscami do 21-23 stopni C i nadal z bardzo mizernymi opadami, a najczęściej ich brakiem.

OPTYCZNIE W NIEBO 06.05.2024r. – 12.05.2024r.

05/06.05.2024r. – Maksimum meteorów z roju eta Akwarydy (ZHR: 60);

06.05.2024r. – godz. 07:57 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 3°24;

07.05.2024r. – godz. 16:05 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 3°14;

08.05.2024r. – godz. 05:22 – faza Księżyca – nów;

08.05.2024r. – godz. 13:19 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 3°26;

08.05.2024r. – godz. 18:30 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 4°08.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • adi40 //05 maj 2024

  ehh, masakra Pawełku, dzisiaj jakiś śmieszny deszcz i na tym koniec 🙁

  • Paweł Lenart //05 maj 2024

   Sprawdza się scenariusz o którym mówiłem podczas mokrej euforii ludu w zimie. Przyszła wiosna i po opadach oraz zimowej wilgoci. ;-(