Powiew zimniejszego oblicza jesieni z przygruntowymi przymrozkami. Zachmurzenie dosyć zmienne, od małego do dużego/całkowitego i opadów deszczu. Miejscami poranne mgły. Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.09.2024r. – 06.10.2024r.
Powiew zimniejszego oblicza jesieni z przygruntowymi przymrozkami. Zachmurzenie dosyć zmienne, od małego do dużego/całkowitego i opadów deszczu. Miejscami poranne mgły.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 30.09.2024r. – 06.10.2024r.
Analizę przebiegu pogody w mijającym tygodniu zrobię we wtorek. Tegoroczny wrzesień rozpoczął się bardzo ciepła/gorącą i pogodną aurą. Przed połową miesiąca przyszedł niż genueński Boris, który przyniósł powodziowe sumy opadów na południu kraju i znaczne ochłodzenie w zachodniej Polsce. Następnie ponownie zrobiło się ciepło/bardzo ciepło, ale jesień coraz śmielej zaczyna się upominać o swoje miejsce. Od wczoraj rozpoczęło się głębsze ochłodzenie, które pozostanie z nami przez najbliższe dni. Cieplejsze powietrze ma napłynąć do Polski podczas następnego weekendu.
Poniedziałek, 30 września 2024
W ostatnim dniu września obszary niskiego ciśnienia opanują Wyspy Brytyjskie, Morze Norweskie, południową część Arktyki oraz Morze Czarne. W północno-zachodniej Rosji, wzdłuż północnego i zachodniego wybrzeża Norwegii, w Wielkiej Brytanii, Krajach Beneluksu, na południu Niemiec, a także na Bałkanach i w zachodniej Ukrainie przyniosą dużo opadów deszczu. Reszta kontynentu będzie w zasięgu pogodnych wyżów. Jeden z nich, z centrum nad Estonią, będzie kształtował pogodę w naszym kraju. Pozostaniemy w zimnych, polarnomorskich masach powietrza.
W poniedziałek dzięki układowi wysokiego ciśnienia będzie na ogół pogodnie, z małym i umiarkowanym zachmurzeniem. Na zachodzie, Śląsku, w Małopolsce, na wschodzie, a pod koniec dnia również w centrum, widoczne będą chmury piętra wysokiego, przy czym od Podlasia po Podkarpacie będzie ich całkiem sporo. Pod koniec dnia niewielkie opady deszczu mogą wystąpić na południu i wschodzie woj. lubelskiego oraz we wschodniej części podkarpackiego.
Po zimnym poranku, miejscami z przygruntowymi przymrozkami, temperatura w ciągu dnia wyniesie od 9-10 stopni C na Roztoczu i w Bieszczadach, 11-12 stopni C będzie na Podhalu, 13-14 stopni C na Pojezierzu Pomorskim, Przedgórzu Sudeckim i południu woj. śląskiego do 15-16 stopni C w głębi kraju. Wiatr na zachodzie i Pomorzu chwilami silniejszy – południowo-wschodni, poza tym umiarkowany, wschodni i północno-wschodni. Wiatr ten zwiększy odczucie zimna.
Wtorek, 1 października 2024
O poranku w pierwszy dzień października będzie przeważnie pogodnie, jednak dużej ilości bezchmurnego nieba będą towarzyszyć spadki temperatur poniżej 5 stopni C, miejscami pojawią się przygruntowe przymrozki. Cieplej ma być na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie oraz Roztoczu – na poziomie 7-9 stopni C, ponieważ w tych regionach pojawi się większe zachmurzenie i mogą wystąpić niewielkie opady deszczu.
W ciągu dnia na Lubelszczyźnie, wschodzie i północy Mazowsza, Podlasiu oraz we wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego utrzyma się spore zachmurzenie, a na północnym wschodzie może padać deszcz. Za to nad Pomorze Zachodnie, Ziemię Lubuską, Dolny Śląsk, a po południu lub wieczorem nad Wielkopolskę i Opolszczyznę z zachodu – znad Niemiec – nasunie się front związany z niżem znad Niemiec, który przyniesie przelotne opady deszczu.
Temperatura maksymalna wyniesie zaledwie od 8-9 stopni C na Podlasiu, wschodzie woj. warmińsko-mazurskiego i wschodzie mazowieckiego, 10-12 stopni C wskażą termometry na Lubelszczyźnie, Roztoczu oraz północnym zachodzie, 13-15 stopni C na Pomorzu Gdańskim i Środkowym, Mazurach, Kujawach, w centrum, Górach Świętokrzyskich i wschodzie Małopolski do 16-18 stopni C na Śląsku, w Wielkopolsce oraz na Ziemi Lubuskiej.
Wiatr na wschodzie i w Małopolsce przeważnie słaby, poza tym umiarkowany, na Pomorzu, w Wielkopolsce i na Kujawach nieco silniejszy, na ogół południowo-wschodni i wschodni, na krańcach wschodnich północno-zachodni.
Środa, 2 października 2024
W środę przez większość dnia na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza, na Lubelszczyźnie, a także południowym wschodzie, przejściowo będzie się mocniej chmurzyć, ale powinna przeważać pogodna i sucha aura. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie wzrastać do dużego i lokalnie wystąpią opady deszczu, a na południowym zachodzie – gdzie pojawi się niewielka chwiejność termodynamiczna – możliwe są lokalne burze.
Temperatura nad ranem ponownie w wielu miejscach spadnie poniżej 5 stopni C, przede wszystkim na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, lokalnie pojawią się przymrozki. W ciągu dnia słupki rtęci mają wskazać od 12-14 stopni C na północy, a także miejscami w regionach zachmurzonych i bardziej deszczowych do 18-19 stopni C na Śląsku, w Małopolsce, Opolszczyźnie, południu woj. wielkopolskiego oraz Ziemi Łódzkiej. Wiatr słaby i umiarkowany będzie wiać z południa i południowego-wschodu, natomiast na Pomorzu, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej północno-wschodni.
Czwartek, 3 października 2024
W czwartek w południowych regionach i na niektórych obszarach Polski wschodniej będzie pochmurno z opadami deszczu. To za sprawą niżu, który znajdzie się w pobliżu naszego kraju, jednak towarzyszące mu opady nie będą tak intensywne, jak w połowie września, a także na tyle długotrwałe, by wywołać nową falę powodziową. Sumy opadów według najnowszych wskazań modeli, szacowane są na 30-60 mm. Przejaśnienia i rozpogodzenia mogą pojawić się na północy i zachodzie, ale tam również mogą wystąpić opady deszczu.
Na termometrach odnotuje się od 8-9 stopni C w Tatrach i Bieszczadach, 10-12 stopni C na Podlasiu, przeważającym obszarze Mazowsza, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyski oraz na południu, do 16-18 stopni C na zachodzie i północy. Poranek dzięki zachmurzeniu powinien być cieplejszy – w większości kraju około 10 stopni C, tylko na północy i północnym zachodzie 4-6 stopni C, już bez przymrozków. Wiatr umiarkowany, północny i północno-wschodni.
Piątek, 4 października 2024
W piątek od zachodu Polska będzie dostawać się pod wpływ wyżu, którego centrum znajdzie się w rejonie Niemiec. Dlatego na zachodzie i Pomorzu nie powinno już padać przy umiarkowanym zachmurzeniu i temperaturze maksymalnej na poziomie 16-17 stopni C. Na pozostałym obszarze będzie przeważać zachmurzenie duże lub całkowite, przy tym będzie wilgotno i chłodno.
Na termometrach odnotuje się od 12 do 14 stopni C, za to na wschodzie i południu Mazowsza, na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, Małopolsce oraz na Górnym Śląsku pod deszczowymi chmurami słupki rtęci nie przekroczą 10 stopni C, w regionach podgórskich będzie jeszcze zimniej. Wiatr pozostanie umiarkowany, północno-wschodni.
Weekend, 5-6 października 2024
Podczas pierwszego październikowego weekendu Polska dostanie się pod wpływ wyżu, który rozbuduje się nad Europą Środkową. Opady zanikną, jednak w związku ze sporą wilgotnością powietrza, pogodnym niebem w nocy i sporymi spadkami temperatury, a także słabym wiatrem ze względu na bliską obecnością wyżu, utworzą się liczne mgły radiacyjne.
Dlatego poranki i godziny przedpołudniowe w wielu regionach będą mgliste i zachmurzone, ale w miarę upływu dnia, mgły powinny opadać i ma być coraz więcej pogodnego nieba. Temperatury zaczną powoli rosnąć. W niedzielę już prawie wszędzie na termometrach odnotuje się powyżej 15 stopni C. Według wskazań modeli ma to być wstęp do większego ocieplenia, które pojawi się w połowie przyszłego tygodnia.
OPTYCZNIE W NIEBO 30.09.2024r. – 06.10.2024r.
02.10.2024r. – godz. 20:45 – Zaćmienie Słońca (Ocean Spokojny, Patagonia, Falklandy, Atlantyk);
02.10.2024r. – godz. 20:49 – faza Księżyca – nów;
03.10.2024r. – godz. 00:22 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 1°35;
05.10.2024r. – godz. 20:28 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 2°49.