facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 24 lis, 2019
- brak komentarzy
Przewaga późnojesiennej pogody. Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.11.2019r. – 01.12.2019r.

Na początek wzmianka o ciekawym artykule portalu Nauka o klimacie ( https://naukaoklimacie.pl/ ), w którym omówiono i przeanalizowano lato 2019 roku w Polsce.  “Według danych IMGW tegoroczne lato w Polsce zakończyło się temperaturą (uśrednioną dla całego kraju) o około 2,5°C przewyższającą przeciętną temperaturę z lat 1981-2010. Była to najwyższa średnia temperatura lata dla Polski w całej historii pomiarów instrumentalnych (w obecnych granicach kraju)”.

“Rekordowo ciepły czerwiec odnotowano nie tylko w Polsce: najwyższe w historii pomiarów instrumentalnych były także średnie temperatury policzone dla całej Europy oraz całego świata. U nas szczególnie upalna była trzecia dekada czerwca, kiedy to padły absolutne rekordy kraju dla tego miesiąca: 38,3°C notowano na stacji klimatologicznej w miejscowości Ceber, 38,1°C było w Radzyniu (czujnik elektronicznego systemu telemetrii pokazał aż 38,3°C), po 38,0°C w Poznaniu i Kórniku.

Ta sama fala upałów przyniosła również ekstremalnie wysokie temperatury w krajach Europy Zachodniej: we Francji padł absolutny rekord krajowy: 28 czerwca 2019 temperatura w Vérargues wzrosła aż do 46,0°C [!], bijąc dotychczasowy rekord absolutny kraju aż o 1,9°C (44,1°C w sierpniu 2003)”.

Źródło i więcej na ten temat: ( https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/polskie-lato-2019-dzis-rekordowo-gorace-w-przyszlosci-typowe-lub-wrecz-chlodne-387 ).

Druga sprawa to temat często powtarzanych artykułów na różnych portalach, odnośnie tzw. “wiru polarnego” i groźby syberyjskiej zimy. Chwytliwe tytuły są “czytliwe i klikliwe”, ale czy opierają się na rzetelnej analizie naukowej? Temat ten bardzo dobrze omawiają gospodarze Meteomodeluhttps://blog.meteomodel.pl/wir-polarny-kontratakuje-znowu/ ), który obchodził kilka dni temu 10 lat internetowej działalności i edukacji. Gratuluję! Jest to dla mnie najlepszy portal o klimacie i pogodzie w naszym kraju na równi z portalem Nauka o klimacie. Z przyjemnością tam zaglądam oraz uczę się o skomplikowanych procesach zachodzących w naszej atmosferze.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/

A przed nami ostatni tydzień meteorologicznej jesieni. W przyszłą niedzielę rozpocznie się meteorologiczna zima. Wzorzec pogodowy, który kształtuje pogodę w naszym kraju od jakiegoś czasu, pomału zacznie ustępować. W miejsce rozległego i silnego wyżu rosyjskiego, wędrówkę rozpoczną układy niskiego ciśnienia znad Atlantyku. To oznacza ocieplenie, wzrost zachmurzenia i opady deszczu, poza krótkim ochłodzeniem na weekend.

Poniedziałek, 25 listopada 2019

Na początku nowego tygodnia będzie jeszcze “po staremu”. Od rana zapowiada się słoneczna pogoda na południu naszego kraju – głównie na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, ale przejaśnienia powinny się pojawić również w Wielkopolsce. Nad resztą kraju przewaga zachmurzenia pod postacią niskich chmur. W ciągu dnia pogoda niewiele się zmieni – na południu i lokalnie w centrum kraju, Słońce będzie wychylać się zza chmur. Na pozostałym obszarze kraju liczne chmury ‘stratus’ ze słabymi opadami mżawki, które utrzymają się do końca dnia.

Na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu będzie najzimniej, tylko około zera stopni C. Od 2 do 4 stopni C prognozuje się na Pomorzu Zachodnim, północy i wschodzie Wielkopolski, Kujawach, w centrum, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich oraz miejscami w Małopolsce i na Podkarpaciu. Najcieplej, do 8-10 stopni C będzie na południowym zachodzie, południu woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Na południu wiatr słaby, poza tym okresami umiarkowany, choć już nie tak silny, jak w ostatnich dniach, przeważnie ze wschodu i południowego-wschodu.

Wtorek, 26 listopada 2019

Wtorek zapowiada się dość ponuro. W wielu regionach wystąpią mgły i niskie chmury. Jedynie na krańcach południowych można liczyć na chwile z przebłyskami Słońca. Za to temperatury będą już bardziej wyrównane – od 0-1 stopnia C na północnym wschodzie, 2-4 stopni C w głębi kraju do 6-8 stopni C na zachodzie i Opolszczyźnie. Wiatr z południa, na południu słaby, a na Podkarpaciu i w Małopolsce, miejscami będzie bezwietrznie, poza tym chwilami umiarkowany, południowy.

Środa, 27 listopada 2019

W środę rozpoczną się zmiany w pogodzie. Wiatr zwiększy prędkość, na południu pojawi się halny, ale przeważać będzie umiarkowane i duże zachmurzenie. Najwięcej pogodnego nieba prognozuje się w południowo-wschodniej części kraju. W dzień nie powinno padać, dopiero wieczorem, od zachodu, wejdzie front atmosferyczny z opadami deszczu, które w nocy ze środy na czwartek będą przemieszczać się w głąb kraju. W środę odnotuje się w przedziale 2-3 stopni C na Podlasiu i Warmii, 4-6 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, w centrum, na Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich i na Lubelszczyźnie, do 7-9 stopni C na zachodzie oraz 10-12 stopni C na Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i lokalnie w Wielkopolsce.

Czwartek, 28 listopada 2019

W czwartek, po przejściu frontu, prognozuje się większe przejaśnienia na znacznym obszarze kraju. Najwięcej słonecznych godzin będzie na Śląsku, w Małopolsce oraz w centrum kraju. Deszcz, zwłaszcza w pierwszej części dnia, będzie jeszcze padać na Lubelszczyźnie, Mazowszu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Jednak pod wieczór znad Niemiec wkroczy kolejny front z opadami deszczu, przede wszystkim nad Pomorze i zachodnie regiony Polski oraz drugi – znad Słowacji – nad Małopolskę, Podkarpacie i Lubelszczyznę. Temperatura jak na koniec listopada będzie wysoka – od 5-6 stopni C na północnym wschodzie, 7-10 stopni C w głębi kraju do 11-13 stopni C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni.

Piątek, 29 listopada 2019

Przed weekendem prognozuje się pogodę z przewagą zachmurzenia, ale na przejaśnienia też można liczyć. Lokalnie mogą wystąpić przelotne i niewielkie opady deszczu, a w wyższych partiach gór także śniegu. Na termometrach odnotuje się od 6-7 stopni C na północy do 8-10 stopni C na pozostałym obszarze. Wiatr umiarkowany.

Weekend, 30 listopada – 1 grudnia 2019

Zmianie kartki kalendarza z listopada na grudzień towarzyszyć będzie ochłodzenie. W nocy z piątku na sobotę, po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego z północy zacznie napływać zimne powietrze, dzięki czemu na termometrach zobaczymy maksymalnie w przedziale 2-5 stopni C. W nocy będzie kilka stopni poniżej zera. Opadów niewiele, przelotne, głównie deszczu ze śniegiem. Według obecnych prognoz, ochłodzenie to nie będzie wstępem do zimy. W pierwszych dniach grudnia ma rozpocząć się silna dominacja cyrkulacji atlantyckiej, a więc czekają nas opady, głównie deszczu, duże zachmurzenie, silniejszy wiatr i wysokie jak na grudzień temperatury.

OPTYCZNIE W NIEBO 25.11.2019r. – 01.12.2019r.

26.11.2019r. – godz. 16:08 – faza Księżyca –  nów;

28.11.2019r. – godz. 11:49 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 0°44`;

28.11.2019r. – godz. 19:42 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 1°52`;

29.11.2019r. – godz. 22:16 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 0°56`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.