facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 24 wrz, 2023
- brak komentarzy
Przewaga słonecznej i ciepłej pogody, we wtorek na zachodzie, północy i w centrum dużo mgieł, w weekend ochłodzenie. Opadów niewiele lub w ogóle. Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.09.2023r. – 01.10.2023r.

Przewaga słonecznej i ciepłej pogody, we wtorek na zachodzie, północy i w centrum dużo mgieł, w weekend ochłodzenie. Opadów niewiele lub w ogóle.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.09.2023r. – 01.10.2023r.

Wczoraj rozpoczęła się astronomiczna jesień i akurat na jej wejście przyszło ochłodzenie i opady deszczu, których sumy były mocno zróżnicowane w poszczególnych regionach kraju. Ochłodzenie to nie potrwa długo, bowiem przed nami kolejne kilkudniowe ocieplenie, przy dużej ilości Słońca i braku opadów, natomiast weekend, ponownie przyniesie ochłodzenie.

(1) DWUNASTY KBW 2023

Na stronie susza.iung.pulawy.pl ukazał się 12. Klimatyczny Bilans Wodny 2023. W komentarzu agrometeorologa podano m. in.: “W dwunastym okresie raportowania tj. od 11 lipca do 10 września 2023 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -37mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 11mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 VII-31 VIII).”

“Deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Największy deficyt notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Kujawach, w Północnej części Polesia Lubelskiego, na Wysoczyźnie Żelechowskiej oraz na krańcach północnowschodniej Polski od -140 do -169 mm. Duży niedobór wody notowano również we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego i Niziny Wielkopolskiej, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim w południowej i wschodniej części Niziny Mazowieckiej, na Polesiu Lubelskim oraz w północno-wschodniej części kraju od -120 do -139 mm. Na pozostałym terytorium Polski niedobór wody wynosił od 0 do -119 mm.

W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w dwunastym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terenie kraju.”

“W pierwszym i drugim raporcie notowano stosunkowo niskie wartości ewapotraspiracji wynoszące 2,5 mm/dzień. Natomiast w trzecim raporcie ewapotranspiracja wzrosła do 3,1 mm/dzień, w czwartym do 3,5 mm/dzień, w piątym do 3,7 mm/dzień, w szóstym do 4,0 a w siódmym do 4,2 mm/dzień co powodowało, że niedobory wody były coraz większe. W ósmym raporcie wartość ewapotraspiracji była już niższa i wynosiła 4,0, w dziewiątym 3,6, w dziesiątym 3,7 mm/dzień, w jedenastym 3,5 mm/dzień, a w dwunastym 3,6 mm/dzień, wynikiem czego było zmniejszenie deficytu wody zwłaszcza w Polsce południowo-wschodniej oraz w północno-zachodniej. Największy deficyt wody w tym okresie sześciodekadowym dla roślin uprawnych notowano na Kujawach oraz we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, w Północnej części Polesia Lubelskiego, na Wysoczyźnie Żelechowskiej oraz na krańcach północno-wschodnich Polski który wynosił od -140 do -169 mm.”

Źródło i więcej na ten temat: https://susza.iung.pulawy.pl/

(2) TEMPERATURY

Wrześniowe lato w tym roku ma się dobrze i przynosi nam dużo pogodnego nieba, wysokie temperatury, a w wielu regionach bardzo mało opadów.

Od początku miesiąca mamy podobny scenariusz pogodowy. Kilka dni ciepła, front z opadami i burzami (które mocniejsze są tylko punktowo), ochłodzenie i ponowne kilkudniowe ocieplenie.

W mijającym tygodniu najcieplej było 18. i 21. września. W poniedziałek w Kole zanotowano +28,9 stopnia C, natomiast w czwartek w Toruniu, Słupcu i Kórniku +28,6 stopnia C.

W sobotę wyraźnie ochłodziło się, ciepłe masy powietrza zalegały już tylko w wąskim pasie Polski wschodniej.

Imponująco jak na drugą połowę września, wyglądają rozkłady średnich temperatur dobowych.

W wielu miejscach dochodzą lub przekraczają 20 stopni C.

Wszystko to powoduje, że wrzesień 2023 roku zmierza do ścisłej czołówki najcieplejszych wrześni w historii pomiarów meteorologicznych. Które zajmie miejsce? Wstępnie będzie już wiadomo za tydzień.

(3) OPADY

Wspomniane wyżej ochłodzenia, poprzedzone są przejściem frontów atmosferycznych z opadami deszczu i lokalnymi burzami. Sumy opadów są bardzo zróżnicowane, chociaż w skali kraju to mamy znaczną przewagę regionów z małymi sumami, a tylko nieliczne miejsca otrzymują przyzwoite ilości deszczu.

Najwięcej pada w Polsce południowo-wschodniej i niektórych miejscach na południu. Lokalnie na niektórych stacjach zanotowano nawet 37 mm deszczu.

Z piątku na sobotę nieco więcej popadało również w Polsce południowo-zachodniej, zachodniej i północnej, niemiej nie były to znaczne sumy opadów, przeważnie około 10-11 mm. Jednak w skali miesiąca, gdy weźmiemy pod uwagę jego usłonecznienie i temperatury, opadów brakuje i to dużo.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 25 września 2023

Na początku nowego tygodnia wyż, który obecnie znajduje się nad Niemcami, przesunie się nad Litwę, ale Polska pozostanie pod jego wpływem. Niże pozostaną daleko od naszego kraju – nad Atlantykiem oraz w środkowej części Morza Śródziemnego, jednak ten ostatni podrzuci trochę wilgoci nad południowe dzielnice naszego kraju. Do Polski będą napływać chłodniejsze polarnomorskie masy powietrza, ale na wysokości 1,5 km zacznie płynąć zdecydowanie cieplejsze powietrze z południa, które przyniesie ocieplenie w kolejnych dniach.

W ciągu dnia więcej chmur na niebie pojawi się w regionach południowych i środkowych; lokalnie mogą wystąpić się słabe opady mżawki. Przewaga pogodnej aury spodziewana jest na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Podlasiu, Ziemi Lubuskiej, zachodzie Dolnego Śląska, północy i w centrum Wielkopolski oraz Mazowsza, na Kujawach i krańcach wschodnich – w tych regionach zachmurzenie będzie małe lub umiarkowane.

W najcieplejszym momencie dnia słupki rtęci wskażą od 15 stopni C miejscami na Przedgórzu Sudeckim i 16-17 stopni C na Śląsku, w Małopolsce oraz Górach Świętokrzyskich, 18-19 stopni C prognozuje się dla Pomorza, Warmii i Mazur, Suwalszczyzny, Polski środkowej i Podkarpacia, do 20-21 stopni C na Roztoczu, Lubelszczyźnie, Mazowszu, Kujawach, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej. Wiatr na krańcach południowych, Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie słaby, poza tym okresami umiarkowany, przeważnie z kierunków wschodnich i północno-wschodnich, tylko na północy i zachodzie – południowo-wschodni, nad morzem również południowy.

Wtorek, 26 września 2023

Nocą z poniedziałku na wtorek nad Polską będzie zalegać dużo wilgoci, która spowoduje rozwój niskich chmur i mgieł, które przede wszystkim na zachodzie, południu oraz w centrum naszego kraju ograniczą widzialność nawet poniżej 200 metrów. Od rana na wschodzie, Pomorzu oraz w regionach podgórskich będzie pogodnie i sucho. Na pozostałym obszarze początek dnia z chmurami i mgłami. Ze względu na sprzyjające warunki atmosferyczne – słaby wiatr i bliską obecność wyżu, a także utrzymującą się inwersję temperatury – nie wszędzie mgły opadną i wyjdzie Słońce.

Największe prawdopodobieństwo przewagi chmur wystąpi na północy, zachodzie oraz częściowo w centrum kraju, chociaż również tam pojawią się miejsca znacznie pogodniejsze i suche. Słoneczna pogoda prognozowana jest na Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, Małopolsce i na Podkarpaciu, dzięki czemu w tych regionach będzie najcieplej – do 23-25 stopni C, a lokalnie na Mazowszu i Roztoczu będzie jeszcze cieplej – do 26 stopni C. Poza tym za sprawą ograniczonej ilości Słońca odnotuje się 18-20 stopni C, przy rozpogodzeniach i przejaśnieniach o 2-3 stopnie C cieplej.

Środa, 27 września 2023

W środę Polska pozostanie pod wpływem wyżu, którego centrum znajdzie się nad Rosją, a dokładnie w rejonie Moskwy. Z południa będą napływać ciepłe i suche masy powietrza, co przełoży się na spadek ilości mgieł i niskich chmur w porównaniu do poprzedniej doby. Przed południem niebo szybko będzie się rozpogadzało, w wielu regionach zrobi się niemal bezchmurnie.

Zrobi się bardzo ciepło. Już nad ranem na wschodzie, w Wielkopolsce, na Kujawach oraz Pomorzu Gdańskim temperatura w wielu miejscach nie spadnie poniżej 14-16 stopni C. W dzień prognozuje się od 23-24 stopni C na Pomorzu i w regionach podgórskich, do 25-27 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr słaby, tylko na wschodzie oraz Warmii i Mazurach, a także Pomorzu Gdańskim, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie umiarkowany, przeważnie z kierunków południowych i południowo-wschodnich.

Czwartek, 28 września 2023

W czwartek pogoda pozostanie bez większych zmian. W dalszym ciągu wpływ na pogodę w Polsce będzie miał wyż rosyjski, który od samego rana zapewni dużo bezchmurnego nieba. Trochę zdobiących błękit nieba chmur piętra wysokiego pojawi się na zachodzie i Pomorzu, a pod koniec dnia również w centrum, ale nigdzie nie prognozuje się opadów deszczu.

Temperatura minimalna wyniesie od 10-12 stopni C na Przedgórzu Sudeckim, w Małopolsce, Bieszczadach, Górach Świętokrzyskich i centrum, do 13-15 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Temperatura maksymalna od 21-22 stopni C nad samym morzem, 23-24 stopnie C będzie na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku, w Małopolsce oraz na Pojezierzu Pomorskim, do 25-27 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Kujawach, w centrum, Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.

Piątek, 29 września 2023

W piątek z zachodu na wschód będzie przemieszczał się mało aktywny front atmosferyczny, który przyniesie przede wszystkim wzrost zachmurzenia, ale opadów bardzo mało, a w wielu miejscach wcale. Nadal będzie bardzo ciepło, ponieważ z południa przed frontem będą napływać masy powietrza zwrotnikowego. Temperatura maksymalna wyniesie od 19-20 stopni C na Pomorzu, do 24-26 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

Weekend, 30 września – 1 października 2023

Weekend wrześniowo-październikowy przyniesie ochłodzenie. Za chłodnym frontem atmosferycznym z północnego-zachodu napłyną zimniejsze masy powietrza polarnomorskiego, które spowodują, że temperatury maksymalne, jakie wskażą słupki rtęci na termometrach, będą oscylować na poziomie 15-20 stopni C. Najchłodniej będzie w dzielnicach północnych, najcieplej w południowych.

W kierunku naszego kraju zacznie rozbudowywać się wyż, a zatem ochłodzenie będzie miało miejsce przy dużej ilości pogodnego nieba i braku opadów. Od następnego tygodnia, prognozowane jest kolejne ocieplenie i niestety dalszy ciąg braku opadów, co dla dolnośląskich grzybiarzy oczekujących na jesienny wysyp grzybów jest kiepską informacją. Jedynym pocieszeniem jest to, że prognoza ta (na ten moment), jest obarczona dużym ryzykiem błędu.

OPTYCZNIE W NIEBO 25.09.2023r. – 01.10.2023r.

27.09.2023r. – godz. 05:01 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 2°25;

28.09.2023r. – godz. 19:54 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 1°16;

29.09.2023r. – godz. 11:59 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.