facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 13 sie, 2023
- brak komentarzy
Przewaga słonecznej i gorącej/upalnej pogody. Lokalnie pojawią się burze, niektóre dość gwałtowne. Prognoza pogody i optycznie w niebo 14.08.2023r. – 20.08.2023r.

Przewaga słonecznej i gorącej/upalnej pogody. Lokalnie pojawią się burze, niektóre dość gwałtowne.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 14.08.2023r. – 20.08.2023r.

(1) ÓSMY KBW 2023

Na początek tygodniowej prognozy pogody, garść informacji o 8. Klimatycznym Bilansie Wodnym 2023, który wreszcie jest odrobinę lepszy, od poprzedniego raportu, chociaż nie obejmuje jeszcze intensywnych opadów deszczu, jakie przetoczyły się podczas pierwszego sierpniowego weekendu. W komentarzu agrometeorologa można przeczytać: “W ósmym okresie raportowania tj. od 1 czerwca do 31 lipca 2023 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -137 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 41 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 V-20 VII).

Deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się, jednakże niedobór wody występował w całym kraju. Największy deficyt wody notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim oraz na Nizinie Wielkopolskiej od -210 do -239 mm. Duży niedobór wody notowano również w zachodniej i wschodniej części Pojezierza Pomorskiego, na pojezierzu Mazurskim, w zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego oraz w zachodniej części Niziny Mazowieckiej od -170 do -209 mm. Tylko nieco mniejszy deficyt wody notowano na południe i wschód od tego obszaru od -100 do -169 mm. Na pozostałym obszarze kraju niedobór wody wynosił od 0 do -100 mm.

W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w ósmym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.”

“W pierwszym jak i drugim raporcie notowano stosunkowo niskie wartości ewapotraspiracji wynoszące 2,5 mm/dzień. Natomiast w trzecim raporcie ewapotranspiracja wzrosła do 3,1 mm/dzień, w czwartym do 3,5 mm/dzień, w piątym do 3,7 mm/dzień, w szóstym do 4,0 a w siódmym do 4,2 mm/dzień. W ósmym raporcie wartość ewapotraspiracji wyniosła 4,0 mm/dzień co spowodowało, że nastąpiło zmniejszenie deficytu wody zwłaszcza w Polsce południowo-wschodniej. Największy deficyt wody w tym okresie sześciodekadowym dla roślin uprawnych notowano na Kujawach oraz w wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, który wynosił od -210 do -239 mm.”

Źródło i więcej na ten temat: https://susza.iung.pulawy.pl/

(2) TEMPERATURY

Najpierw kilka informacji ze świata. Potwierdzono oficjalnie, że lipiec 2023 był rekordowo gorącym miesiącem na Ziemi. Nie chodzi jedynie o globalną temperaturę powietrza, ale też o temperaturę przypowierzchniową mórz.

Walencja 10. sierpnia 2023 r. przekroczyła swój dotychczasowy rekord temperatury aż o +3.4°C. Zarejestrowano tam 46.8°C (116.2°F). Stacja lotniskowa prowadzi pomiary od 1966 r. Tak ekstremalny skwar szybko skończył się wraz z napływem morskiej bryzy.

11 sierpnia 2023 r. Maroko odnotowało rekordowo wysoką temperaturę 50,4°C. Po raz pierwszy w historii regularnych pomiarów meteorologicznych, zarejestrowano w tym kraju temperaturę powyżej 50°C.

W Polsce do piątku przeważały chłodniejsze masy powietrza, poranki były rześkie i bardzo przyjemne, chociaż miejscami nawet zimne.

Czwartek przyniósł wyraźne ocieplenie, w piątek na południowym-zachodzie zrobiło się upalnie. Najwyższą temperaturę zanotowała stacja w Legnicy +31,5 stopnia C.

 

Do góry poszybowały również temperatury w nocy. Z soboty na niedzielę najcieplej było we Wrocławiu +19,7 stopnia C.

(3) OPADY

Koniec poprzedniego i początek mijającego tygodnia był jeszcze bardzo wilgotny, zwłaszcza na zachodzie kraju, w związku z przechodzeniem niżu genueńskiego i wchłonięciem przez niego drugiego niżu, przemieszczającego się od zachodu.

Jeszcze w następnych dniach notowano liczne, przelotne opady deszczu i lokalne burze. W środę nad zachodnie dzielnice nasunął się kolejny front, który miejscami przyniósł większe sumy opadów, ale znacznie niższe w porównaniu z niżem genueńskim.

Czwartek definitywnie zakończył kilkudniowy okres bardzo wilgotnej pogody. W piątek na dodatek zrobiło się gorąco/upalnie.

Weekend przyniósł bardzo nieliczne, rozproszone opady deszczu, głównie pochodzenia burzowego. Tylko w zakątku północno-zachodniej Polski, zanotowano nieco większe sumy opadów.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Przed nami fala gorącej/upalnej pogody, która potrwa co najmniej przez tydzień. Miejscami temperatury mogą wzrosnąć do 35-36 stopni C. W środę/czwartek ochłodzi się o kilka stopni, ale na krótko i nie wszędzie.

Poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Na początku nowego tygodnia nad Polską znajdzie się ciepły front atmosferyczny, który będzie przemieszczał się z południa na północ, za którym zacznie napływać gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Umożliwi to sytuacja baryczna i rozkład ciśnienia, czyli wyż z centrum nad Ukrainą, a także rozległy niż ciągający się od zachodniej Skandynawii i Morza Norweskiego po Wyspy Brytyjskie.

O poranku przelotne i zanikające opady deszczu oraz burze mogą występować na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, północy woj. śląskiego, lokalnie w centrum, Górach Świętokrzyskich, na południu Mazowsza i Lubelszczyźnie, natomiast w godzinach popołudniowych, burze i przelotne opady deszczu prognozowane są na północy Lubelszczyzny, Mazowszu, północy woj. łódzkiego, w woj. kujawsko-pomorskim, Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku.

Jednak ze względu na spory niedosyt wilgoci, burz będzie mało, a największa ich ilość pojawi się na zachodzie kraju. Podczas burz może padać intensywnie deszcz, do 20-30 mm przy silniejszych porywach wiatru, a miejscami mogą pojawić się także opady gradu. Przez cały dzień słonecznie i sucho będzie na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Podlasiu, północy Mazowsza, Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, a po południu również na Opolszczyźnie, południu woj. łódzkiego, północy woj. śląskiego, w Górach Świętokrzyskich i na przeważającym obszarze woj. lubelskiego.

Temperatura wyniesie od 24-25 stopni C nad samym morzem i 26-28 stopni C w głębi Pomorza, na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu do 32-33 stopni C na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i miejscami w Małopolsce. Na pozostałym obszarze Polski będzie od 29 do 31 stopni C. Wiatr południowy i południowo-zachodni, w drugiej części dnia na wybrzeżu skręcający na wschodni i północno-wschodni, przeważnie słaby i umiarkowany, tylko w czasie burz silniejszy.

Wtorek, 15 sierpnia 2023

We wtorek gorące masy powietrza zwrotnikowego obejmą niemal cały kraj. W ciągu dnia na dużym obszarze kraju odnotuje się 33-35 stopni C. W regionach południowych będzie na poziomie 30-32 stopni C, jedynie na Pomorzu nieco chłodniej, do 25-26 stopni C, na wybrzeżu zachodnim do 27-28 stopni C, w części środkowej i na Pomorzu Gdańskim 30-32 stopnie C. Upalnej pogodzie będzie towarzyszyć niemal bezchmurne niebo.

Jednak na Pomorzu, a po południu w północnej i zachodniej Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz w zachodniej części Dolnego Śląska pojawią się burze, które lokalnie będą gwałtowne, z silnym wiatrem do 80 km/h i ulewnym deszczem. Niewykluczone są również opady gradu. Burze będą miały charakter lokalny i nie przejdą wszędzie. W pierwszej części dnia, może również padać i grzmieć na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Do południa zjawiska te powinny zaniknąć. Wiatr umiarkowany, tylko w Małopolsce słaby. Na ogół z kierunków południowych, na zachodzie i Pomorzu skręcający na północno-zachodni.

Środa, 16 sierpnia 2023

W środę czeka nas kontynuacja gorącej/upalnej pogody. Wyż zbudowany z gorącej, suchej masy powietrza znad Europy Wschodniej będzie blokował szybsze przejście frontu atmosferycznego od strony Polski zachodniej. Burze prognozowane są przede wszystkim na Warmii, częściowo na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku. Burzom mogą towarzyszyć ulewy, silne i porywiste podmuchy wiatru oraz opady gradu. Burze pojawią się również w górach.

Poza tym powinno być pogodnie, przy czym na wschodzie oraz w centrum, wpływ na pogodę będzie miał gorący wyż znad pogranicza Białorusi, Ukrainy i Rosji, a na północnym zachodzie chłodniejszy układ, z centrum nad Wyspami Owczymi. Nad morzem będzie już chłodniej – na poziomie 20-22 stopni C. Chłodniej zrobi się również na Pomorzu, na przeważającym obszarze Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej oraz w zachodniej części woj. dolnośląskiego. W tych regionach odnotuje się 26-29 stopni C.

W pozostałych regionach upał, od 30-32 stopni C na południu Polski, do 33-34 stopni C w centrum, na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. Na zachodzie i Pomorzu, a po południu również na Kujawach, Warmii i Mazurach wiatr będzie umiarkowany, północno-zachodni i północny, poza tym słaby, z kierunków przeważnie południowych.

Czwartek, 17 lipca 2023

W czwartek będziemy mieć podobny typ pogody, czyli przewaga suchej i słonecznej aury, jednak w związku z podwyższoną energią chwiejności termodynamicznej, zaczną rozwijać się chmury kłębiaste, z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami. I tak jak w poprzednich dniach, będą one nieliczne i wystąpią tylko lokalnie. Do tego przyczyni się również, utrzymujący się wysoki niedobór wilgoci w atmosferze.

Na termometrach odnotuje się od 20-22 stopni C nad samym morzem, 23-24 stopnie C będzie w głębi Pomorza, 25-26 stopni C wskażą słupki rtęci na Żuławach, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i częściowo Dolnym Śląsku, do 29-31 stopni C na przeważającym obszarze kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, jedynie podczas burz będzie silniejszy.

Piątek, 18 lipca 2023

W piątek Polska będzie pod wpływem rozległego wyżu skandynawskiego. Jednak w atmosferze “przemyci” się trochę wilgoci, co miejscami zaowocuje rozwojem konwekcji, dlatego lokalnie mogą wystąpić przelotne opady deszczu oraz nieliczne burze. Na termometrach prognozuje się od 23-25 stopni C na Pomorzu oraz na Warmii i Mazurach, 26-28 stopni C na Suwalszczyźnie, północy Mazowsza, Kujawach, północy Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, do 30-32 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z zachodu.

Weekend, 19-20 lipca 2023

Weekend przyniesie przewagę słonecznej, gorącej i suchej pogody. Tylko lokalnie mogą pojawić się burze. Wciąż gorąco/upalnie – od 25-26 stopni C na północnym wschodzie do 31-33 stopni C na zachodzie i południu. Gorący/upalny zapowiada się również początek kolejnego tygodnia, ale modele wskazują, że później ma przyjść dość znaczne ochłodzenie. Na ten moment nie da się precyzyjniej określić, czy ochłodzenie będzie związane również z większymi opadami deszczu.

OPTYCZNIE W NIEBO 14.08.2023r. – 20.08.2023r.

13/14.08.2023r. – duża aktywność meteorów z roju Perseidów;

16.08.2023r. – godz. 11:38 – faza Księżyca – nów;

19.08.2023r. – godz. 02:58 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 1°56.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.