Przewaga spokojnej i wyżowej pogody z łagodnymi temperaturami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 20.01.2025r. – 26.01.2025r.
Przewaga spokojnej i wyżowej pogody z łagodnymi temperaturami.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 20.01.2025r. – 26.01.2025r.
Krótki epizod zimowy z poprzedniego tygodnia przeszedł do historii, tylko w górach zima trzyma się na jako takim poziomie. Prognozy pogody na drugą część tygodnia nie do końca się sprawdziły. Zamiast niskich chmur, mgieł i opadów mżawki, powietrze szybciej się osuszyło i na przeważającym obszarze kraju zrobiło się pogodnie z bardzo małymi prędkościami wiatru. Długoterminowe prognozy pogody wskazują, że termicznie styczeń 2025 roku zapisze się grubo powyżej średniej wieloletniej (1991-2020), nawet o 3-3,5 stopnia.
Także luty jawi się w tych prognozach jako miesiąc w zdecydowanym stopniu nie przypominający najzimniejszy okres w roku. Według najbardziej skrajnych scenariuszy, może powtórzyć się sytuacja z zeszłego roku, czyli uderzenie przedwiośnia i wiosny z kilkutygodniowym przyśpieszeniem. Mam nadzieję, że taki ciepły scenariusz nie sprawdzi się, bowiem ponownie możemy mieć do czynienia z bardzo szybką wegetacją i kwitnięciem roślin, które będą narażone na niszczące przymrozki.
♦ TEMPERATURY ♦
W połowie stycznia temperatury przypominają bardziej późny listopad zamiast środek zimy. Największy mróz trzymał w Zakopanem, chociaż przymiotnik “największy” brzmi tu dość dziwnie.
W następnych dniach zrobiło się cieplej, tylko miejscami trzymał w dzień niewielki mróz do -1,8 stopnia C.
Podobne wartości na termometrach zanotowano w czwartek i piątek.
W sobotę Zakopane z najzimniejszego punktu na mapie w poprzednich dniach, zrobiło się najcieplejszym (+10,9 stopnia C).
Jeżeli chodzi o temperatury minimalne to najzimniejszą noc mieliśmy z poniedziałku na wtorek. W Zakopanem zanotowano -10,3 stopnia C.
Następne noce było znacznie cieplejsze, biegunem zimna pozostawało Zakopane.
Podczas kolejnych dwóch nocy, biegunem zimna była Jelenia Góra z temperaturą na poziomie -6,3 stopnia C.
I jeszcze przegląd najniższych wartości na termometrach na poziomie 5 cm nad gruntem. Z poniedziałku na wtorek w Zakopanem zanotowano -17 stopni C.
Podczas następnych nocy najniższe temperatury zanotowano w Kielcach (-5 stopni C) i w Zakopanem (-9 stopni C).
Za to ostatnie noce najzimniejsze były w Zakopanem (-12 stopni C), a także w Bielsku-Białej i Jeleniej Górze (-8 stopni C).
Z soboty na niedzielę biegunem zimna było Lesko z temperaturą wynoszącą -10 stopni C.
♦ OPADY ♦
Mijający tydzień był suchy. Z niedzieli na poniedziałek największy opad zanotowano w Zakopanem (8,9 mm) i były to opady śniegu.
Najbardziej wilgotny był wtorek/środa. Na każdej stacji zanotowano opady, ale ich sumy były niewielkie.
Następne dni to rozbudowa układów wyżowych i zanik opadów.
Śladowe sumy opadów pod postacią mżawki, pochodziły głównie z mgieł i zamgleń.
♦ GRUBOŚĆ POKRYWY ŚNIEŻNEJ ♦
Warto jeszcze spojrzeć, jak szybko zmniejszyła się pokrywa śnieżna w kraju w ciągu kilku dni. Na przełomie poprzedniego i mijającego tygodnia, praktycznie w całym kraju leżał śnieg, chociaż miejscami było go zaledwie na poziomie 1-2 cm.
Obecnie śnieg leży tylko w dzielnicach południowych i w górach.
♦ Źródło i mapy: IMGW
Poniedziałek, 20 stycznia 2025
Na początku nowego tygodnia nad Grenlandią i Morzem Grenlandzkim, a także od Skandynawii i krajów Nadbałtyckich, przez Europę Środkową aż po Bałkany i Morze Czarne będą stacjonowały wyże i układy podwyższonego ciśnienia. Tymczasem nad Atlantykiem – w pobliżu Azorów, Wysp Owczych – i nad Rosją ulokują się niże z frontami atmosferycznymi. Polska pozostanie w zasięgu układu podwyższonego ciśnienia, a z południa będą napływać ciepłe i na ogół suche masy powietrza polarnomorskiego.
Na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu, a także w rejonie Krakowa poniedziałek będzie na ogół pochmurny, mglisty co przełoży się temperatury, który wyniosą przeważnie od 0 do 2 stopni C. Na pozostałym obszarze również pojawią się niskie chmury i mgły, ale już od rana – zwłaszcza na krańcach południowych, południowym zachodzie i w centrum, a w miarę upływu dnia na większym obszarze kraju zrobi się pogodnie, w wielu miejscach słonecznie i zdecydowanie cieplej.
Po porannych przymrozkach, słupki rtęci wskażą od 3/5 stopni C na Pomorzu, północy Wielkopolski, Kujawach, Mazowszu i Lubelszczyźnie, 6-8 stopni C będzie w centrum, na Ziemi Lubuskiej, w centrum Wielkopolski i na Górnym Śląsku, 9-11 stopni C na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz na południowym zachodzie. Lokalnie w regionach podgórskich może być jeszcze cieplej. Wiatr słaby i umiarkowany, na Przedgórzu Sudeckim, Opolszczyźnie i Karkonoszach nieco silniejszy, południowy i południowo-wschodni.
Wtorek, 21 stycznia 2025
We wtorek Polska przejściowo dostanie się pod wpływ płytkiego niżu znad południowej Szwecji, dlatego już od samego rana na Warmii i Mazurach, Pomorzu, północy Mazowsza, Kujawach, północy i zachodzie Wielkopolski oraz na Ziemi Lubuskiej będzie pochmurno i mglisto. W miarę upływu dnia zachmurzy się także na Podlasiu, w pozostałych regionach Wielkopolski, jednak opady nie są prognozowane. Na południu, wschodzie oraz w centrum zza chmur wyjrzy Słońce, ale w tych regionach pojawią się chmury piętra wysokiego i średniego. Słabe opady deszczu pod koniec dnia mogą pojawić się na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku.
Tam, gdzie będzie najwięcej chmur, czyli na Pomorzu, północy Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej, będzie najchłodniej – maksymalnie -1/0 stopni C. Na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy Mazowsza, Kujawach, na przeważającym obszarze Wielkopolski prognozuje się 1-2 stopnie C, 3-5 stopni C wskażą termometry w głębi kraju, a najcieplej zrobi się na Roztoczu, Podkarpaciu i wschodzie Małopolski – na poziomie 6-7 stopni C, natomiast w rejonie Przemyśla może być nawet 10 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie południowy, na pozostałym obszarze południowo-zachodni i zachodni. Tylko na wybrzeżu może wiać nieco mocniej.
Środa, 22 stycznia 2025
W środę Polska dostanie się w zasięg słabego obszaru podwyższonego ciśnienia, ale spora wilgotność powietrza i niewielka siła wiatru sprawią, że na obszarze większości kraju utrzymają się niskie chmury. Więcej pogodniejszego nieba i słonecznych chwil ma być na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Poranek niemal w całym kraju z lekkim mrozem lub wartościami oscylującymi na poziomie około zera stopni C. W ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju odnotuje się od -2 do 0 stopni C, 3-5 stopnie C będą na południu Polski, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich i centrum do 6-8 stopni C na Przedgórzu Sudeckim. Wiatr na ogół będzie słaby, z kierunków południowo-zachodnich i zachodnich.
Czwartek, 23 stycznia 2025
W czwartek w rejonie Wysp Brytyjskich i nad Morzem Północnym znajdą się niże, natomiast nad Morzem Grenlandzkim i Europie Wschodniej dominować będą układy wysokiego ciśnienia. Różnica ciśnienia nad Polską nieco się zwiększy, dlatego zachmurzenie zacznie się stopniowo przerzedzać. Słońce pojawi się na Śląsku, w Małopolsce oraz na Pomorzu, jednak przejaśnień i rozpogodzeń nie wyklucza się również w innych regionach Polski. Pod koniec dnia na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku pojawią się opady deszczu.
Poranek z lekkim mrozem, w ciągu dnia temperatura wzrośnie maksymalnie do około 0-2 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza, 3-5 stopni C odnotuje się na przeważającym obszarze kraju do 6-8 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, południu woj. śląskiego, na obszarze większości Małopolski i Podkarpaciu. Wiatr z południa, systematycznie będzie się nasilał.
Piątek, 24 stycznia 2025
W piątek Polska dostanie się pod wpływ oddziaływania niżu i związanego z nim frontu atmosferycznego. W wielu regionach wystąpią opady deszczu, a na północnym wschodzie również deszczu ze śniegiem. Temperatury wciąż powyżej normy. Słupki rtęci wskażą od 2/4 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza do 5-6 stopni C na przeważającym obszarze kraju i 7-8 stopni C na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.
Weekend, 25-26 stycznia 2025
W przyszły weekend zrobi się jeszcze cieplej. Od południa Polska dostanie się pod wpływ wyżu, który przyniesie przejaśnienia i rozpogodzenia. W sobotę termometry mają wskazać od 4/6 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza, na Lubelszczyźnie oraz Roztoczu do 10-11 stopni C na południowym zachodzie i Ziemi Lubuskiej. W niedzielę w południowo-zachodnich regionach słupki rtęci mają wzrosnąć nawet do 12-13 stopni C. Na przeważającym obszarze kraju nawet w nocy i nad ranem nie odnotuje się ujemnych wartości na termometrach, tylko lokalnie mogą wystąpić niewielkie przymrozki.
OPTYCZNIE W NIEBO 20.01.2025r. – 26.01.2025r.
21.01.2025r. – godz. 21:30 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.