Aktualności Pogoda

Przewaga układów wysokiego ciśnienia, ale nie wszędzie będzie pogodnie. Miejscami wystąpią niewielkie opady śniegu, deszczu lub mżawki. Temperatury przeważnie dodatnie w ciągu dnia i ujemne w nocy. Prognoza pogody i optycznie w niebo 03.02.2025r. – 09.02.2025r.

Przewaga układów wysokiego ciśnienia, ale nie wszędzie będzie pogodnie. Miejscami wystąpią niewielkie opady śniegu, deszczu lub mżawki. Temperatury przeważnie dodatnie w ciągu dnia i ujemne w nocy.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 03.02.2025r. – 09.02.2025r.

Analizę przebiegu pogody w mijającym tygodniu omówię w odrębnym wpisie. Dodatkowo napiszę kilka zdań na temat niepokojącego i coraz wyraźniejszego trendu, który związany jest z  małymi sumami opadów podczas zimy 2024/2025. Jak na razie, długoterminowe prognozy pogody podtrzymują jego kontynuację również w lutym.

Poniedziałek, 3 lutego 2025

W pierwszy poniedziałek lutego nad Islandią znajdzie się centrum głębokiego niżu, jednak będzie on mocno blokowany przez rozległy obszar wyżowy nad kontynentem europejskim. Obszary obniżonego ciśnienia znad południowo-zachodniej Rosji i Półwyspu Krymskiego, a także w rejonie Morza Śródziemnego przyniosą więcej chmur i opady na wschodzie kontynentu, w Grecji, południowej i środkowej części Włoch oraz na południu Hiszpanii. W Polsce wpływ na pogodę będzie miał wyż z centrum nad Sudetami. Pozostaniemy w zimnych arktycznych masach powietrza.

W poniedziałek od samego rana na południu kraju oraz w centrum będzie pogodnie, ale początkowo z ujemnymi wartościami na termometrach. Na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie do godzin południowych utrzymają się gęste mgły, niektóre marznące, w wielu miejscach z niskimi chmurami. Za to na Warmii, Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie przeważać będzie duże zachmurzenie, z symbolicznymi opadami śniegu.

W drugiej części dnia mgły już zanikną, a na Pomorzu, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej rozpogodzi się. Sporo Słońca nadal ma być na południu i w centrum kraju, natomiast w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii i Mazurach, Podlasiu, na obszarze większości Mazowsza i Lubelszczyźnie zachmurzenie będzie duże z niewielkimi przejaśnieniami i miejscami słabo popada śnieg.

Po zimnym poranku z ujemnymi temperaturami, w ciągu dnia na przeważającym obszarze kraju odnotuje się od 0 do 2 stopni C, na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i miejscami w Wielkopolsce cieplej – do 3-5 stopni C. Wiatr na zachodzie słaby, poza tym umiarkowany, na wschodzie i wybrzeżu wschodnim nieco silniejszy, północno-zachodni.

Wtorek, 4 lutego 2025

We wtorek centrum wyżu przesunie się nad dzielnice środkowe i Małopolskę, dlatego niemal cały kraj znajdzie się pod jego wpływem. Więcej chmur w godzinach porannych prognozuje się na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu oraz częściowo w Górach Świętokrzyskich. W wymienionych regionach lokalnie wystąpią opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Na pozostałym obszarze będzie zdecydowanie więcej pogodnego nieba, miejscami na Śląsku, w zachodniej Małopolsce, a także na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej od samego rana będzie bezchmurne.

Na ranem wystąpi lekki mróz, przeważnie od -3 do 0 stopni C, lokalnie w regionach podgórskich spadki temperatury będą o kilka stopni większe. W ciągu dnia odnotuje się 0/1 stopni C na Podlasiu, Mazurach, północy i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, 2-3 stopnie C na Warmii, w centrum, na zachodzie i południu Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich, Małopolsce i na Podkarpaciu do 4-6 stopni C na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie i Pomorzu południowo-zachodni i południowy, poza tym zachodni i północny.

Środa, 5 lutego 2025

W środę w rejonie Północnego Atlantyku i nad Skandynawią ponownie będą dominować rozległe niże z frontami atmosferycznymi. Tymczasem nad Rosją, w rejonie Uralu, a także nad Bretanią znajdą się ośrodki wyżowe, które w drugiej części tygodnia utworzą rozległy wał wyżowy. W środę Polska stopniowo zacznie dostawać się pod wpływ zatoki niskiego ciśnienia, a nad regiony północno-zachodnie wkroczy front. Przejściowo z południowego-zachodu napłynie nieco cieplejsze powietrze.

Z rana na przeważającym obszarze kraju będzie pogodnie z ujemnymi temperaturami – przeważnie od -5 do -2 stopni C, w regionach podgórskich od -10 do -7 stopni C. W ciągu dnia najpierw na Pomorzu, a po południu również na Żuławach, Kujawach, na terenie większości Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej oraz na zachodzie woj. dolnośląskiego napłyną chmury i pojawią się słabe opady deszczu lub mżawki.

Na pozostałym obszarze będzie słonecznie, z niemal bezchmurnym niebem, tylko na wschodzie zachmurzenie ma być umiarkowane. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 2-3 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu do 8-9 stopni C na południowym zachodzie. Wiatr południowo-zachodni, słaby i umiarkowany.

Czwartek, 6 lutego 2025

W czwartek pojawi się więcej chmur, ponieważ z północy zanurkuje płytki niż. Lokalnie wystąpią słabe opady deszczu lub mżawki, na krańcach wschodnich i w Małopolsce będą to opady śniegu. W ciągu dnia na zachodzie oraz na Pomorzu zacznie się przejaśniać i rozpogadzać. Z rana termometry wskażą około 0 stopni C lub niewielki mróz na krańcach wschodnich i w Małopolsce, poza tymi regionami odnotuje się wartości dodatnie.

W dzień prognozuje się maksymalnie 0/1 stopni C na Podlasiu, na wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Podhalu, 2-3 stopnie C na Warmii, Mazurach, północy i zachodzie Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich, centrum i na Górnym Śląsku, 4-6 stopni C na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku. Wiatr na wschodzie słaby, poza tym umiarkowany, północno-zachodni.

Piątek, 7 lutego 2025

W piątek nad zachodnią Rosją znajdzie się centrum potężnego wyżu, w centrum którego ciśnienie wzrośnie aż do 1060 hPa. Ten ogromny układ obejmie swoim zasięgiem północną część kontynentu i Wyspy Brytyjskie. Wpłynie również na pogodę w Polsce, jednak w dzielnicach zachodnich zaznaczy się płytki niż znad Niemiec. Ze wschodu napłyną zimniejsze masy powietrza. W ciągu dnia opady śniegu wystąpią miejscami na zachodzie i Pomorzu, ale stopniowo będą zanikać. Na pozostałym obszarze będzie dość pogodnie i sucho. Na termometrach w większości kraju odnotuje się od 0 do 2 stopni C, na północnym zachodzie nieco cieplej – do 3 stopni C. Poranek poza regionami zachodnimi z mrozem.

Weekend, 8-9 lutego 2025

Drugi weekend lutego zapowiada się pod znakiem dominacji wyżu rosyjskiego, który zapewni suchą pogodę, ze sporą ilością Słońca, a na termometrach słupki rtęci wskażą lekki mróz w regionach północnych i na wschodzie kraju – przeważnie od -2 do 0 stopni C, natomiast najcieplej będzie na południowym zachodzie – na poziomie 3/5 stopni C. Sobota prawdopodobnie będzie cieplejsza od niedzieli. W nocy prognozuje się kilkustopniowy mróz, największy w regionach południowych, gdzie temperatura spadnie poniżej – 5 stopni C.

OPTYCZNIE W NIEBO 03.02.2025r. – 09.02.2025r.

05.02.2025r. – godz. 09:02 – faza Księżyca – pierwsza kwadra,

05.02.2025r. – godz. 20:11 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 4°29,

09.02.2025r. – godz. 20:23 – koniunkcja Wenus i Mars w odległości – 7,8 min. kątowych.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.