Przewaga układów wyżowych w wilgotnych masach powietrza, które przyniosą dużo chmur, liczne mgły i zamglenia z niewielkimi opadami deszczu lub mżawki, miejscami śniegu. Prognoza pogody i optycznie w niebo 23.12.2024r. – 29.12.2024r.
Przewaga układów wyżowych w wilgotnych masach powietrza, które przyniosą dużo chmur, liczne mgły i zamglenia z niewielkimi opadami deszczu lub mżawki, miejscami śniegu.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 23.12.2024r. – 29.12.2024r.
Wczoraj rozpoczęła się astronomiczna zima, co oznacza, że dzień przestał się skracać i nastąpiło przesilenie zimowe. Jak na razie grudzień 2024 roku przyniósł tylko okruchy zimy na terenach nizinnych, nieco lepiej wygląda sytuacja w górach. W mijającym tygodniu mieliśmy do czynienia z silnym incydentem wiatrowym, znacznym ociepleniem a następnie ochłodzeniem. Wystąpiły też opady deszczu, mżawki, deszczu ze śniegiem i śniegu. Jednak pogoda na przeważającym obszarze kraju przypomina późny listopad. W nadchodzącym tygodniu pogodę zdominują wyże, ale Słońca nie będzie zbyt wiele, ponieważ wilgoć zalegająca w troposferze przyniesie “zgniliznę”, co oznacza liczne mgły i zamglenia, niewielkie opady deszczu lub mżawki i przewagę dużego/całkowitego zachmurzenia.
♦ WIATR ♦
Za nami bardzo wietrzny początek tygodnia. W poniedziałek przeprowadzono w Polsce ponad 3 555 interwencji związanych z występowaniem trudnych warunków atmosferycznych. Najwięcej razy wyjeżdżano na Mazowszu, Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Według rzecznika Komendanta Głównego Państwowej
Straży Pożarnej, w poniedziałek od godziny szóstej do północy przeprowadzono 3 555 interwencji w związku z usuwaniem skutków silnego wiatru. Najczęściej interweniowano na Mazowszu – 678 razy, Pomorzu – 633, na Warmii i Mazurach – 628, a także na Podlasiu – 455.
Działania strażaków polegały przede wszystkim na usuwaniu powalonych drzew lub konarów z dróg, chodników i posesji. Kilkadziesiąt razy wyjeżdżano w celu zabezpieczania uszkodzonych budynków, głównie naderwanych lub całkowicie zerwanych dachów. Na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego wystąpiły masowe przerwy w dostawach prądu elektrycznego. Najmocniej wiało w poniedziałek na Śnieżce – wiatr osiągał prędkość 176 km/h. Na Kasprowym 115 km/h, a na platformie wydobywczej Petrobaltic – 112 km/h.
♦ TEMPERATURY ♦
Koniec minionego tygodnia przyniósł początek ocieplenia, które najszybciej objęło zachodnią część kraju.
Od poniedziałku ciepłe masy powietrza objęły już cały teren Polski. W środę stacja w Jeleniej Górze zanotowała +12,3 stopnia C.
Kulminacja ocieplenia przypadła na czwartek, gdzie w Głuchołazach zanotowano wiosenną temperaturę na poziomie +16,4 stopnia C. W nocy z czwartku na piątek przeszedł front atmosferyczny, za którym napłynęły zimniejsze masy powietrza.
W sobotę ochłodzenie pogłębiło się, temperatury maksymalne wyniosły od +1,5 stopnia C w Zakopanem do +6,8 stopnia C w Legnicy. W górach panował całodobowy mróz.
Temperatury minimalne wciąż pozostają na wysokim poziomie. Jak do tej pory nie odnotowano w tym sezonie fali mrozów.
♦ OPADY ♦
Koniec poprzedniego i początek mijającego tygodnia, upłynął pod znakiem całkiem solidnych opadów deszczu w północnych i częściowo centralnych rejonach kraju. Na pozostałym obszarze padało znacznie mniej lub wcale.
W następnych dniach opady również się pojawiały, ale ich natężenie i sumy były już znacznie mniejsze.
W czwartek ciepłe masy powietrza zaczęły być wypierane przez chłodniejsze. Front chłodny przyniósł nieco więcej opadów, ale przelotnych i krótkotrwałych.
Kolejny front z przelotnymi i niewielkimi opadami wkroczył z soboty na niedzielę.
♦ Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,
♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: Strona główna | Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (imgw.pl)
Poniedziałek, 23 grudnia 2024
W przedświąteczny poniedziałek nad Atlantykiem będzie stacjonował potężny i rozległy wyż, który zacznie wpływać na pogodę w zachodniej części kontynentu. Kolejny masywny wyż będzie dominować za Uralem. Pomiędzy tymi ośrodkami barycznymi od południowej i środkowej Skandynawii, Europą Środkową, Alpami i Bałkanami po środkową część Morza Śródziemnego będziemy mieć do czynienia z obszarem niskiego ciśnienia i towarzyszącymi im frontami atmosferycznymi zlokalizowanymi nad wschodnimi Niemcami oraz na pograniczu Morza Adriatyckiego i Serbii.
Polska dostanie się pod wpływ słabego klina wyżowego, który w większości kraju przyniesie przejaśnienia, jedynie na wschodzie i krańcach zachodnich będą oddziaływać fronty atmosferyczne, przynoszące większe zachmurzenie i opady. Z zachodu napłynie nieco chłodniejsze powietrze polarnomorskie. W poniedziałek już od samego rana na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie można liczyć na większe przejaśnienia i rozpogodzenia, na południowym zachodzie zrobi się niemal bezchmurne.
Dopiero po południu przy granicy polsko-niemieckiej oraz w zachodniej części woj. dolnośląskiego nastąpi wzrost zachmurzenia do dużego. Na Pogórzu Sudeckim pojawią się opady śniegu, a na zachodzie woj. dolnośląskiego i południu woj. lubuskiego opady deszczu. Początkowo większe zachmurzenie wystąpi również w centrum oraz na Warmii i Mazurach, ale w miarę upływu dnia będzie przybywać więcej przejaśnień i chwil ze Słońcem.
Natomiast na wschodzie, w Małopolsce i na południu woj. śląskiego przez cały dzień będzie dominować zachmurzenie duże lub całkowite z niewielkimi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, a w Bieszczadach, na Podhalu i w górach będzie padał śnieg, miejscami o umiarkowanym natężeniu.
Temperatura maksymalna wyniesie od około 0-1 stopni C na Podhalu i w Bieszczadach, 2-3 stopnie C prognozuje się na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Górach Świętokrzyskich, na Podkarpaciu, wschodzie i południu Mazowsza oraz na południu woj. podlaskiego, do 4-5 stopni C w głębi kraju i na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie oraz na krańcach wschodnich południowy i południowo-wschodni, na pozostałym obszarze zachodni i północno-zachodni.
Wtorek, 24 grudnia 2024
We wtorek nasz kraj zacznie dostawać się pod wpływ obszaru podwyższonego ciśnienia rozciągającego się od Rosji i Krajów Nadbałtyckich, przez południową Skandynawię, Europę Środkową i Zachodnią aż po Półwysep Iberyjski, z ośrodkami za Uralem oraz Zatoką Biskajską. Jedynie południowo-wschodnie regiony Polski dostaną się pod wpływ zatoki niskiego ciśnienia znad Grecji. Pozostaniemy w polarnomorskich masach powietrza.
Poranek na obszarze większości kraju przyniesie dość duże zachmurzenie, jednak pojawią się regiony z większymi rozpogodzeniami i tam temperatura spadnie poniżej 0 stopni C; na środkowym Pomorzu, w Wielkopolsce, miejscami na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie o poranku odnotuje się -5/-3 stopni C. Na zachodzie oraz w centrum utworzą się gęste mgły i zamglenia znacznie ograniczające widzialność.
Za to na wschodzie i w Małopolsce, a także na krańcach zachodnich utrzyma się spore zachmurzenie z opadami mżawki, niewielkiego deszczu i deszczu ze śniegiem, a na południu woj. małopolskiego i podkarpackiego będzie padał sam śnieg. W miarę upływu dnia bez większych zmian w pogodzie; mgły powinny powoli ustępować, chociaż miejscami w Wielkopolsce i na Pomorzu będą takie miejsca, gdzie mgły utrzymają się do południa.
Na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce i na południu woj. śląskiego, a także południowym zachodzie utrzyma się większe zachmurzenie, ze słabymi opadami, przeważnie deszczu, tylko na południu woj. śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego będą to opady śniegu. Na pozostałym obszarze pojawi się więcej Słońca, z umiarkowanym zachmurzeniem, a przelotne opady deszczu możliwe są lokalnie na zachodzie i północy.
Temperatura maksymalna wyniesie od -1/0 stopni C na Podhalu, w Beskidach, na południu woj. małopolskiego i podkarpackiego, 1-2 stopnie C na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i miejscami w Wielkopolsce oraz na Pojezierzu Pomorskim do 3-5 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Kujawach, zachodzie, północy i w centrum Mazowsza.
Wiatr na zachodzie i północnym wschodzie słaby, poza tym umiarkowany, na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, na Lubelszczyźnie i w centrum silniejszy, północny i północno-zachodni, a na wschodzie również północno-wschodni.
Środa, 25 grudnia 2024
W środę czeka nas podobny typ pogody. W rejonie Północnego Atlantyku i Morza Norweskiego oraz w południowo-wschodniej części kontynentu będą zalegać niże z frontami atmosferycznymi. Jednak wpływ na pogodę na obszarze większości kontynentu będzie miał rozległy wał wysokiego ciśnienia z centrum nad Polską środkową.
W ciągu dnia na Podlasiu, Warmii i Mazurach, na terenie większości Mazowsza, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Śląsku wystąpią liczne przejaśnienia i rozpogodzenia, jednak poranek w wielu miejscach przyniesie mgły i niskie chmury. Na wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce i na południu woj. śląskiego, a w drugiej części dnia także na Pomorzu oraz na północy Wielkopolski przybędzie chmur więcej i pojawią się niewielkie opady – na południowym wschodzie oraz południu woj. śląskiego i małopolskiego śniegu, poza tym deszczu lub mżawki.
Poranek na terenie większości kraju z lekkim mrozem, w ciągu dnia słupki rtęci wskażą od -1/0 stopni C na południu woj. podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego (przy zaleganiu niskich chmur będzie około 0 stopni C), poza tym odnotuje się od 2 do 4 stopni C, na Dolnym Śląsku oraz nad samym morzem 5-6 stopni C. Wiatr słaby, na Roztoczu, Podkarpaciu, w Małopolsce, a także na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Kujawach oraz północy woj. mazowieckiego umiarkowany, na południowym wschodzie i Górnym Śląsku północny i północno-wschodni, poza tym południowy i południowo-wschodni.
Czwartek, 26 grudnia 2024
W czwartek Polska pozostanie pod wpływem wyżu, który ma się przesunąć nad Białoruś. Poranek bez mrozu, z zachmurzeniem i opadami mżawki lub słabego deszczu na zachodzie i północy naszego kraju – w tych regionach odnotuje się od 3 do 5 stopni C, tylko na Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza nieco chłodniej – na poziomie 1-2 stopni C. Za to na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej termometry wskażą nawet 6-7 stopni stopni C. Na pozostałym obszarze prognozuje się od -3 do -1 stopnia C.
Poranek z licznymi gęstymi mgłami. W ciągu dnia raczej sucho, w wielu regionach mgły wygenerują niskie chmury, jednak nie wszędzie. Największe prawdopodobieństwo całkowitego zachmurzenia z opadami deszczu lub mżawki wystąpi na Pomorzu. Tam też będzie najcieplej – na Nizinie Szczecińskiej i w pasie nadmorskim 6-8 stopni C. Na pozostałym nieco mniej – przeważnie od 1 do 3 stopni C. W dzielnicach z największym zachmurzeniem odnotuje się około 0 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu oraz w centrum wschodni i południowo-wschodni, w północnej połowie kraju południowy i południowo-zachodni.
Piątek, 27 grudnia 2024
W piątek nad Polską pozostanie wyż, który przyniesie dużo niskich chmur i mgieł. Poza dzielnicami północnymi i górami, gdzie odnotuje się od 2 do 5 stopni C, będzie około 0 stopni C lub lekko poniżej tej wartości, mniej więcej na poziomie od -3 do -1 stopnia C. Wiatr słaby, na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu południowy oraz południowo-zachodni, na pozostałym obszarze będzie wiał ze wschodu i północnego-wschodu.
Weekend, 28-29 grudnia 2024
Podobnie zapowiada się pogoda w ostatni weekend 2024 roku czyli “zgniły” wyż z licznymi mgłami, opadami mżawki i niskimi chmurami. Na obszarze większości kraju w ciągu dnia odnotuje się lekki mróz lub około 0 stopni C, cieplej zrobi się w niedzielę, kiedy z powodu wiatru fenowego na krańcach południowych przejaśni się, a temperatura wzrośnie do około 5-7 stopni C, miejscami jeszcze więcej. I jak na razie w prognozach pogody obejmujących swoim zasięgiem pierwszy tydzień stycznia, solidnej zimy nie widać i nie słychać.
OPTYCZNIE W NIEBO 23.12.2024r. – 29.12.2024r.
24.12.2024r. – godz. 21:19 – koniunkcja Spica i Księżyc w odległości – 0°09,
28.12.2024r. – godz. 16:16 – koniunkcja Antares i Księżyc w odległości – 0°05.