Aktualności Pogoda

Przewaga wyżowej i suchej aury, poranki rześkie/chłodne, opadów niewiele. Prognoza pogody i optycznie w niebo 29.07.2024r. – 04.08.2024r.

Przewaga wyżowej i suchej aury, poranki rześkie/chłodne, opadów niewiele.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 29.07.2024r. – 04.08.2024r.

Statystycznie znajdujemy się w najcieplejszym okresie w roku, ale nie zawsze maksymalne temperatury są notowane w tym okresie. Termicznie mijający tydzień był dosyć zmienny, chociaż przeważały letnie temperatury. Także sumy opadów były mocno zróżnicowane. Za to nie notowano już tak gwałtownych burz, które charakteryzowały poprzednie tygodnie lipca. Tymczasem zbliża się sierpień, którego początek upłynie pod dominacją wyżowej i ciepłej/gorącej aury.

 TEMPERATURY 

Początek tygodnia był przeważnie gorący/upalny, stolicą ciepła była Warszawa gdzie zanotowano +32,3 stopnia C, za to w Kołobrzegu o 10 stopni mniej (+22,4 stopnia C). W poniedziałek w całym kraju było o kilka stopni chłodniej.

Środa najcieplejsza była na wschodzie, czwartek to przeważnie komfort termiczny na terenie całego kraju, przy czym najchłodniej było na morzem i w górach.

Od piątku rozpoczęło się dosyć raptowne ocieplenie, które w sobotę przyniosło upał. W Raciborzu zanotowano +32,2 stopnia C. Komfort termiczny a nawet odczucie chłodu panował nad morzem.

Noce “żonglowały” termiką, raz cieplej było na wschodzie, raz na zachodzie.

Miejscami temperatury nie spadały poniżej +19 stopni C, ale nie odnotowano tzw. nocy tropikalnych (minimum +20 stopni C).

 OPADY 

Przełom poprzedniego i mijającego tygodnia przyniósł niewielkie sumy opadów, wyłącznie w zachodnich regionach Polski.

Z poniedziałku na wtorek najwięcej padało w Świnoujściu, gdzie stacja zanotowała 20,5 mm deszczu.

Z wtorku na środę najwięcej deszczówki zanotowała stacja w Słubicach (17,3 mm), jednak na przeważającym obszarze kraju nie padało lub tylko symbolicznie.

Ze środy na czwartek opady skupiły się przede wszystkim na południu kraju, najwyższą sumę 34 mm zanotowała stacja w Zakopanem.

Dla odmiany czwartek/piątek najbardziej mokry był na wschodzie, stacja w Lublinie “nałapała” 21 mm deszczu.

Z piątku na sobotę opadów było niewiele i wystąpiły przeważnie w północnych dzielnicach Polski.

Z soboty na niedzielę zaczął wędrować chłodny front atmosferyczny, który najwięcej opadów przyniósł w północno-zachodniej ćwiartce kraju. Słubice zanotowały 19,5 mm opadu.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: Strona główna | Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (imgw.pl)

Poniedziałek, 29 lipca 2024

W poniedziałek Polska znajdzie się pomiędzy głębokim jak na tę porę roku niżem z centrum na pograniczu Rosji, Białorusi i Łotwy a wyżem, którego centrum będzie się rozciągało od południowo-wschodniej części Morza Północnego po środkową część Niemiec. Na obszarze większości kraju pogodę będzie kształtował wspomniany wyż. Z północnego-zachodu będą napływać chłodniejsze masy powietrza polarnomorskiego.

Prawie w całym kraju zapowiada się pogodna i sucha aura – po niemal bezchmurnym poranku (z wyjątkiem Pomorza, Warmii i Mazur oraz Podlasia, gdzie chmur ma być nieco więcej), przed południem rozwiną się chmury kłębiaste i kłębiasto-warstwowe, ale nie przyniosą one opadów. Niewielkie, symboliczne opady deszczu mogą pojawić się jedynie na krańcach północno-zachodnich, przede wszystkim w godzinach przedpołudniowych.

Temperatura maksymalna wyniesie od 18-19 stopni C nad samym morzem i Suwalszczyźnie, około 20 stopni C odnotuje się w regionach podgórskich, 22-24 stopnie C wskażą termometry na pozostałym obszarze kraju. Wiatr na krańcach zachodnich oraz południowych umiarkowany, poza tym chwilami dość silny, na wybrzeżu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu oraz Lubelszczyźnie porywisty, w porywach do 60-65 km/h, północno-zachodni.

Wtorek, 30 lipca 2024

We wtorek układ wysokiego ciśnienia przesunie się nad Niemcy, a niż odsunie się nad Rosję. Do Polski z północnego-zachodu nadal będą napływać suche masy powietrza polarnomorskiego. Po pogodnym poranku, z bezchmurnym niebem lub zachmurzeniem małym, w ciągu dnia od Bałtyku po Tatry będzie słonecznie, chociaż w godzinach popołudniowych rozwinie się trochę chmur kłębiastych i kłębiasto-warstwowych – głównie na północy i wschodzie.

Poranek będzie dość chłodny – o wschodzie Słońca prognozuje się od 11 do 14 stopni C, a w regionach podgórskich i na pojezierzach 8-10 stopni C. W ciągu dnia powietrze zacznie się ocieplać, co przełoży się na wzrost temperatury – od 20-21 stopni C na wybrzeżu oraz 22-23 stopni C w głębi Pomorza, na Suwalszczyźnie, Podhalu i w Bieszczadach, do 24-26 stopni C na przeważającym obszarze kraju i do 27-28 stopni C na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku.

Na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz zachodzie woj. małopolskiego wiatr będzie słaby, poza tym umiarkowany, na wybrzeżu, Podlasiu, Warmii, północy i wschodzie Mazowsza oraz Lubelszczyźnie chwilami nieco silniejszy, północno-zachodni.

Środa, 31 lipca 2024

W ostatnim dniu lipca nasz kraj pozostanie w zasięgu oddziaływania strefy podwyższonego ciśnienia, która będzie się rozciągała od Wysp Brytyjskich i Morza Północnego, przez Europę Środkową, Bałkany aż po Półwysep Iberyjski i centralną część Morza Śródziemnego. W ciągu dnia nigdzie nie powinno padać, chmur będzie niewiele, a w wielu regionach zapowiada się bezchmurna aura. Po południu miejscami pojawią pojedyncze obłoki chmur cumulus humilis oraz ławice chmur wysokich cirrus.

Poranek ponownie będzie rześki, ze spadkami temperatur do poziomu 10-12 stopni C na północy, a w regionach podgórskich jeszcze nieco większych. W ciągu dnia będzie ciepło – od 21-22 stopni C nad samym morzem i 23-25 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza, 26-28 stopni C na przeważającym obszarze kraju do 29-30 stopni C wzdłuż zachodniej granicy, na Śląsku i w Małopolsce. Wiatr będzie przeważnie słaby, jedynie na północy i wschodzie chwilami umiarkowany, ale już nie tak odczuwalny jak w ostatnich dniach. Najczęściej będzie wiał z północnego-zachodu i z zachodu.

Czwartek, 1 sierpnia 2024

Początek sierpnia na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Kujawach, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich i Małopolsce będzie suchy, z zachmurzeniem co najwyżej umiarkowanym. Na południu, Ziemi Lubuskiej, w południowej i centralnej części Wielkopolski oraz Polsce środkowej będzie więcej chmur, jednak tylko na południowym zachodzie i zachodzie mogą pojawić się przelotne opady deszczu, miejscami również słabe burze.

Temperatura maksymalna wyniesie od 19-20 stopni C nad samym morzem, 22-24 stopnie C odnotuje się w głębi Pomorza oraz na Warmii i Mazurach, 25-26 stopni na Podlasiu, 27-29 stopni C na północy Wielkopolski, Kujawach, północy i wschodzie Mazowsza oraz Lubelszczyźnie do 30-32 stopni C na południu i w centrum Polski. Wiatr słaby i umiarkowany – na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu północny i północno-zachodni, a w Małopolsce i na Podkarpaciu południowy/południowo-zachodni.

Piątek, 2 sierpnia 2024

W piątek na południu oraz południowym wschodzie przeważać ma pochmurna aura z niewielkimi, przelotnymi opadami deszczu. Najpogodniej ma być na północy i zachodzie, gdzie dominować będzie Słońce i błękit nieba. Na termometrach odnotuje się 21-23 stopnie C na wybrzeżu, Podhalu i miejscami w południowo-wschodnich regionach Polski, natomiast w głębi kraju, w zależności od regionu – odnotuje się od 24 do 27 stopni C, przy czym najwyższe wartości prognozowane są na Podlasiu, Warmii i Mazurach, północy Mazowsza, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany, na południu, środkowym wschodzie oraz w centrum północny i północno-zachodni, poza tym zmienny.

Weekend, 3-4 sierpnia 2024

Pierwszy weekend tygodnia to kontynuacja pogodnej, ciepłej i suchej pogody. Nad Europą Środkową i częściowo południową rozrośnie się układ wysokiego ciśnienia, a od wschodniego Atlantyku nad Wyspy Brytyjskie dotrze niż. Dzięki temu zapowiada się słoneczna i bezopadowa aura, jedynie miejscami może pojawić się niewielkie zachmurzenie. Opady deszczu mogą wystąpić w niedzielę w regionach zachodnich, ale na ten moment trudno prognozować, jakie będzie ich natężenie i zasięg.

Jeżeli chodzi o temperatury to w sobotę prognozuje się od 20-22 stopni C nad samym morzem do 24-26 stopni C w głębi kraju i 27-28 stopni C na zachodzie. W niedzielę zacznie się robić gorąco, zwłaszcza w regionach zachodnich i południowych, gdzie temperatury wzrosną do poziomu około 28-30 stopni C.

OPTYCZNIE W NIEBO 29.07.2024r. – 04.08.2024r.

29.07.2024r. – godz. 17:47 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 4°03;

30.07.2024r. – godz. 11:01 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 4°55;

04.08.2024r. – godz. 13:13 – faza Księżyca – nów.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.